Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

beraber yaşayan kişilerin birbirlerine karşı hırsızlık suçu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-03-2013, 23:17   #1
egemen48

Varsayılan beraber yaşayan kişilerin birbirlerine karşı hırsızlık suçu

mrb.aralarında evlilik birliği bulunmadan beraber yaşayan kişilerden erkek E'nin bayan B 'ye karşı,bayan B ye ait, ev içerisinde bulunulan eşyayı alması durumunda hırsızlık suçu oluşacak mdıır?5237 TCK 167 maddesinin uygulanması için tarafların evli olma zorunluluğu aranmaktadır,fakat ben nedense bu maddeye anlam veremedim.Beraber yaşamak için belediyeden izin mi alınmak zorundadır ?ortak hayatın kurulması için deftere imza atılması zorunlu mudur?nikahsız yaşayan çiftler tck 167 uyarınca şahsi cezasızlık hükümlerinden yararlanamayacak mıdır?doktrinde yararlanabilir diyen göremedim maalesef
Old 11-03-2013, 08:29   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan egemen48
mrb.aralarında evlilik birliği bulunmadan beraber yaşayan kişilerden erkek E'nin bayan B 'ye karşı,bayan B ye ait, ev içerisinde bulunulan eşyayı alması durumunda hırsızlık suçu oluşacak mdıır?5237 TCK 167 maddesinin uygulanması için tarafların evli olma zorunluluğu aranmaktadır,fakat ben nedense bu maddeye anlam veremedim.Beraber yaşamak için belediyeden izin mi alınmak zorundadır ?ortak hayatın kurulması için deftere imza atılması zorunlu mudur?nikahsız yaşayan çiftler tck 167 uyarınca şahsi cezasızlık hükümlerinden yararlanamayacak mıdır?doktrinde yararlanabilir diyen göremedim maalesef

Madde gerekçesinden de anlaşılabileceği gibi; aralarında belirli akrabalık ilişkileri bulunan kişilerin birbirlerinin malvarlığına karşı işlemiş oldukları suçlar için kişisel cezasızlık nedeni öngörülmüştür. Aralarında maddede sayılan akrabalık ilişkisi bulunmadan birlikte yaşayanlar bu kişisel cezasızlık nedeninden yararlanamazlar.

Madde gerekçesi için bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=1262
Old 11-03-2013, 09:21   #3
egemen48

üstadım teşekkür ederim gerekçeyi de doktrini de incelemiştim.ben sadece bir nevi eleştiri getirmiştim;birbirlerini çok severek ve güvenerek beraber uzun zamandır aynı konutta aralarında evlilik bulunmadan yaşayan kişilerin bu maddeden yararlanamaması,fakat aralarında hergün anlaşmazlık olupta sadece arada imza bulunması nedeniyle sanığın bu maddeden yararlanması.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi