Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Danıştay, Telekom'un tarife paketlerinin iptali istemini reddetti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-05-2007, 10:06   #1
Av.Yüksel Eren

Varsayılan Danıştay, Telekom'un tarife paketlerinin iptali istemini reddetti

Danıştay 13. Dairesi, Türk Telekom’un 2004’te yürürlüğe koyduğu ücret tarife paketlerinin iptali istemini reddetti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, sabit telefon ücret tarifesinin StandartHatt, ŞirketHatt, KonuşkanHatt, YazlıkHatt ve HesaplıHatt olarak belirlenmesine ilişkin Telekomünikasyon Kurumu kararıyla onaylanan ücret tarifesinin iptali istemini sonuçlandırdı.

Dairenin kararında, Telekomünikasyon Kurumu ve Türk Telekom’un yasalarla belirlenen görev ve yetkilerine değinildikten sonra, Telgraf ve Telefon Kanunu uyarınca ücret esaslarının, işletmeciler tarafından mevzuat, görev ve imtiyaz sözleşmesiyle Telekomünikasyon Kurumu düzenlemelerine aykırı olmayacak şekilde serbestçe belirlenebileceği kaydedildi.

Kararda, telekomünikasyon sektörünün serbestleşme dönemine girmesi ve tarifelerin dengelenmesi gibi konuların göz önüne alınmasıyla 1 Ağustos 2004 tarihinden itibaren geçerli olan yeni tarife paketlerinin, yasal yetki ve görev alanı çerçevesinde çıkarıldığı belirtildi.

Yeni tarife sisteminde StandartHatt’ın önceki tarifenin değiştirilmiş halini içerdiğine işaret edilen kararda, diğer 4 tarife paketinin ise müşterilere sunulan hizmet seçenekleri olduğu kaydedildi.

Kararda, tarife paketlerinden herhangi birinin seçilmemesi halinde StandartHatt’ın seçilmiş sayılacağının kabul edilmesinin mevzuata aykırı olmadığı, yeni tarife sisteminin kamu hizmetinin özelliklerine ters düşmediği ifade edildi.

Daire, davanın reddine oy birliğiyle karar verdi.
Old 04-06-2007, 19:22   #2
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Danıştay, Telekom'un tarife paketlerinin iptali istemini reddetti

İyi de burada bir sakatlık yokmu

Telekom özel hukuk tüzel kişisi idi.

Ben de bir özel hukuk kişisiyim.

Bu iki özel hukuk kişisinin arasındaki bir sözleşmeyi tarafların birinin istediği gibi değiştirmesi nasıl bir hukuki onay içerebilir?

Gelelim son tarifelere:

Daha önce tasarruflu veya yazlık hat aboneleri belli bişr kontör alıp bunu kullanıyor, bu kullanımı aşarlarsa standart hatta göre daha fazla kontör ücreti ödüyorlardı. Şimdi bu kontör ücretleri gene alınıyor ama belli bir saat arasında kullanılmasına izin veriliyor. yoksa ertesi döneme devretmiyor.

Yahu arkadaş ben şu kadar kontör almışım, parasını da peşin vermişim. Benim malımı benim nasıl kullanacağıma nasıl karışırsın?

Öte yandan telekom özelleşti:
Büyük bir övünçle anlatılan olay "şehirler arası ile şehir içinin aynı fiyat" olması.

Nedeni ne?
Diğer şirketlerin fiyatları düşürmesi, şehirlerarasında telekomla rekabet edebilir hale gelmelerine rağmen şehir içinde telekomla rekabet edememeleri.

Benim bundan anladığım telekomun bize "yahu arkadaş tekel olduğum için seni yıllarca sömürdüm. Aslında hatlar kurulmuştu, senin şehirler arasındaki konuşmanla şehir içi konuşman arasında benim için çok fark yoktu. Ama avantajlarımı kullandım. Şimdi de şehir içi hatları yükseltip şehirlerarasını düşürerek fazla karımı sürdürmek istiyorum. Aslına bakarsan senin bana konuşma maliyetin bunların çok altında ama ne yapayım telekoma verdiğim parayı bir yıl içinde çıkarmak istiyorum. Benim ticari anlayışım bu" diyor. Şehirlerarası hat ile şehir içi hattın en azından bakım maliyetlerinin eşit olamayacağı açıktır. Ama nasıl olsa şehirlerarasından da (daha az da olsa) kar sağlayacak.

İyi de yıllarca tekel hakkına sahip olmuş bir şirket kendisi zam yaparken dikkatli olup bazı dengeleri gözetirken özelleştirildikten sonra böylesine bir zam nasıl yapılır? Senin memuruna işçine yaptığın zam ne? Benim tanıdığım bir sürü insan "zaten ayda yılda bir konuşuyordum" diye telefonlarını kapatıp cep telefonu aldı. Özellikle annelerimizi babalarımızı düşünün. Bir işleri yok. Ayda kaç kez telefon ederler?

Peki cep telefonu alacak güce sahip olmayan insanlar ne olacak? İletişim hakkının sağlanması anayasal bir haktır ve devlet bu hakkın kullanılmasını kolaylaştırmak zorundadır.

Özetlersek: Yargının geçmişten beri katılmalı sözleşmelerde uyguladığı bir kural vardı: "sen tekelsen sözleşmeyi istediğin gibi değiştiremezsin" Bu katılmalı sözleşmedir. 25 yıldır bu telefonları kullanıyorum. Bunları terketmek benim açımdan külfet olacaktır. O dönemde de telefonumu PTT. den almak zorundaydım ve aldım. Sözleşmemi de yaptım. Ben bu sözleşmenin bu tekel hakkına dayanılarak böyle oransız bir şekilde (bence sözleşme koşulları da değiştirilemez sadece tarife değiştirilebilir) değiştirilebilmesinin hukuka aykırı olduğunu düşünüyorum. Buradaki temel dayanaklarımın katılmalı sözleşme olması ve sözleşmenin tek taraflı irade ile değiştirilememesi (yeni şirket telekomu (ticari işletmeyi) aldığına göre hakları ve borçları ile almıştır, bu çerçevede önceki sözleşmedeki yükümlerini tek taraflı bir irade beyanı ile değiştiremez) olduğunu belirteyim.

Ben bu konunun açılıp tartışılması yanlısıyım. Ben dava açmayı düşünüyorum ama kafamda tam oluşturamadım. Katkıda bulunabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Saygılar
Old 07-06-2007, 21:51   #3
Kemal Yıldırım

Olumlu Telekom'un Tekeli Bitiyor!

Türk Telekom'un dışındaki diğer telekom firmaları da şehiriçi görüşme hizmeti verecek. Böylece fiyatlar yüzde 80 ucuzlayacak.

Uzak mesafe telefon işletmecilerinin (UMTH) büyük bir umutla beklediği şehiriçi görüşmeler için lisans kararı Telekomünikasyon Kurumu'ndan çıktı. Türk Telekom'un pazardaki tekelini ortadan kaldıracak karar sonrası şehiriçi görüşmeler yüzde 80'lere varan oranlarda ucuzlayacak.

Referans Gazetesi'nde Feray Akşit imzasıyla yer alan habere göre Türk Telekom'un (TT) uzak mesafe telekom hizmeti (UMTH) veren şirketler karşısındaki en büyük kozu olan şehiriçi görüşmeler de rekabete açılıyor.

YENİ OPERATÖRE NASIL GEÇİLECEK

* Tüketicinin ilk yapması gereken farklı fiyat tarifeleri hazırlayacak olan operatörlerden birine karar vermesi.

* Seçilen operatöre 'Türk Telekom aboneliğinden çıkıp X operatörün abonesi olmak istiyorum" şeklinde bir dilekçe yazıp verilecek.

* Bundan sonra inisiyatif tamamen operatörde olacak. Operatör Türk Telekom'a başvuracak "X aboneniz bizim abonemiz olmak için başvuruda bulundu" diyecek ve geçiş işlemlerini yürütecek.

* Firmalar arasında geçiş işlemi en geç 10 gün içinde tamamlanacak. Faturaları da Türk Telekom değil, yeni operatör gönderecek.

* Eğer abone isterse numara değişikliğine de gidebilecek. Bu numaranın başında ise tıpkı GSM operatörlerinde olduğu g2ibi üç haneli bir rakam bulunacak.

UMTH firmalarının uzun zamandır beklediği, şehiriçi görüşme lisansları haziran sonunda verilmeye başlanacak. İsminin açıklanmasını istemeyen bir üst düzey Telekomünikasyon Kurumu (TK)yetkilisi, şehiriçi sabit hat pazarını bu ay sonunda rekabete açma kararı aldıklarını söyledi. Lisansların verilmesiyle A tipi lisans sahibi olan tüm telekom firmaları için şehiriçi abone kazanma yolu açılacak. Firmalar şehirlerarası, uluslararası ve GSM aramalarındaki gibi şehiriçinde de tüketiciyi ucuza konuşturacak.

Sabit hatlardan şehiriçini aramanın yüzde 80'lere varan oranlarda ucuzlayacağı belirtiliyor. Birçok alternatif telekom operatörünün şehiriçi görüşmeler için altyapısı hazır.

Şehiriçi kavga çıkarmıştı

2004'te sabit telefon pazarında, şehirler ve milletlerarası görüşme hizmeti için lisanslarının verilmesiyle, başlayan serbestleşme süreci haziran sonunda şehiriçi görüşme hizmet lisanslarının dağıtılmasıyla tamamlanacak.

Böylece sektördeki rekabet iyice kızışacak ve UMTH firmaları, sadece uzak mesafede değil, şehiriçinde de TT'nin rakibi olacak. TT'nin martta açıkladığı yeni tarifede de kavga, şehiriçi görüşmelerdeki düzenlemeden kaynaklanmıştı. TT, şehiriçi görüşmelerde yüzde 25'e varan oranlarda zam yaparken, uzak mesafe ve GSM görüşmelerinde yüzde 57 civarında indirime gitti. Bu durum ise UMTH firmalarını ayaklandırdı. UMTH firmaları "TT tekel olduğu için şehiriçi görüşmelerde zam yaptı. Uzak mesafede ise fiyat kırdı" diyerek isyan etti.

ADSL İÇİN TELEFON ŞART DEĞİL

Türk Telekomun ADSL hizmeti sırasında vatandaşlara sabit hat çekilmesi yolundaki şartını Kocaeli Tüketici Hakem Heyeti reddetti. Karara göre artık ADSL için sabit telefon edinme mecburiyetine gerek kalmadı, hakem heyeti bu kararını ülke genelinde yaygınlaştıracak.

Yüzde 100 alternatif

Uzak mesafe telefon görüşmelerini ucuza getirmek için telekom firmalarını kullanan tüketiciler, lisansların verilmesiyle şehiriçi görüşmelerini de bu operatörler üzerinden yapabilecek. Sabit hatlardan şu anda UMTH operatörleri vasıtasıyla görüşme farklı alternatiflerle yapılıyor. Bunlar arasında "calling card" ve A tipi lisansların verilmesi ile başlayan "sürekli abonelik" alternatifleri var. Calling card'da görüşmeler arama kartındaki bir numarayla yapılırken, diğer sistemde ise operatörün abonesi olunuyor.

Uzak mesafe görüşmelerini sürekli abone olarak alternatif operatörlerden yapan tüketicilere 2 fatura gidiyor. Uzak mesafe görüşmelerin faturası alternatif operatörlerden şehiriçi görüşmelerinki ise TT'den geliyor. Şehiriçi lisansların verilmesinden sonra alternatif operatörler şehiriçini de kapsayan tek fatura gönderebilecek.

ABONE UCUZA KONUŞACAK

Şehiriçi görüşmeler için lisanslar Haziran sonunda verilmeye başlanacak

A tipi lisans sahibi firmalar şehiriçi abone kazanma yolu açılacak.

UMTH firmaları şehiriçinde de Türk Telekom'un rakibi olacak.

Böylece Türk Telekom'un pazardaki tekeli ortadan kalkacak.

Şehiriçi telefon görüşmeleri, yüzde 80'lere varan oranlarda ucuzlayacak.

Türk Telekom'dan ayrılmak isteyenlerin işlemleri 10 günde tamamlanacak.

Geçiş işleminde abonenin kullandığı eski numara değişmeyecek.

"Ben artık TT abonesi olmak istemiyorum" diyen tüketiciler, alternatif operatöre abone başvurusu yapacak. Alternatif operatör de dilekçe ile TT'ye başvurarak geçiş işlemini yapacak. Geçiş işleminin en geç 10 günde tamamlanacak.

Şehiriçi bedava olabilir

Telekom firmalarının şehiriçi hizmeti verebilmesi için öncelikle A tipi lisansa sahip olmaları gerektiğini belirten Süperonline Genel Müdürü Savaş Ünsal, TK ile bunun dışında ayrıca bir lisans anlaşması daha imzalanacağını söyledi.

Şehiriçi görüşmelerinin rekabete açılmasıyla serbestleşmenin tamamlanacağını belirten Ünsal, "Geçen hafta yerel alan paylaşımı anlaşması imzaladık. Bundan sonra TT santrallarının içine kendi santrallarımızı de koyabileceğiz. Bu büyük bir gelişme. Şehiriçi görüşmelerini de yaptırmaya başlamamız ile birlikte artık sektör tam serbest hale gelecek. Yeni bir dönem başlıyor" dedi.

TT dışında diğer operatörlerin de şehiriçi görüşmeler yaptırmaya başlamasıyla fiyatların "bedava" denecek seviyelere kadar ineceğini belirten Ünsal, "Tek eksiğimiz vardı o da şehiriçi hizmeti verememek. Örneği eskiden ABD ile görüşme 1 dolara yapılırken nasıl 8 cente indiyse, şehiriçi görüşmeler de ucuzlayacak. Hatta planlarımız arasında ABD'deki gibi, düşük bir ücret karşılığında abonelerimizi şehiriçi ile bedava konuşturmak bile var" diye konuştu.

http://www.haberler.com/telekom-un-t...itiyor-haberi/
Old 09-06-2007, 06:24   #4
Doomswar

Sayın Kemal Yıldırım ve Sayın Yüksel Eren;
Bizleri aydınlattığınız için öncelikle çok teşekkür ediyorum.
Anladığım kadarıyla görüşme fiyatlarında rekabet ortamından
doğan indirimler zinciri söz konusu olacak fakat sizlerinde bildiği gibi sadece göstermelik hareketlerle işlerini rekabet hukukuna uydurarak,belkide anlaşmalı adımlar atıyorlar aynı örnekleri hava ve kara ulaşım sektörlerinde de yaşamıştık.Yani sektörler 1 veriyor daha sonra 1000 alıyorlar ve isimleri "çok hesaplı"ya çıkıyor.Oparatör sayısının artmasıyla mobil telefonlardaki uygulamaya dönülüyor.Bana göre bizlerin yine bir kazancı yok.Bir ay ödediğimiz fatura az olsa öbür ay fazlasını ödeyeceğiz.Sonuçta şirketlerin yıllık belli bir miktar kazancı olması gerekmektedir.umarım anlatabilmişimdir.Tekrar çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.
Old 10-06-2007, 13:06   #5
Kemal Yıldırım

Acil Türk Telekom: Karar Gelmedi, Tarife Geçerli!

Türk Telekom, Danıştay 13'ncü Dairesi'nin Tarifelere İlişkin Verdiği Yürütmeyi Durdurma Kararının Kendilerine Ulaşmadığını Kaydetti.

TÜRK Telekom, Danıştay 13’ncü Dairesi’nin Türk Telekom’un 1 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren tarifelerinin onaylanmasına ilişkin Telekomünikasyon Kurumu kararı hakkında vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararının kendilerine ulaşmadığını kaydederek, mevcut tarifelere devam edeceklerini bildirdi. Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, Danıştay 13’ncü Dairesi’nin verdiği kararın basın yoluyla öğrenildiği belirtilerek, karara ilişkin resmi yollarla intikal etmiş herhangi bir bildirim bulunmadığı kaydedildi. Türk Telekom’un açıklamasında şöyle denildi: "1 Mart 2007’de yürürlüğe giren ve davaya konu olan tarifelerimizin, müşterilerimize fayda sağladığına ve değer yarattığına olan inancımızı korumaktayız. Bu çerçevede şirketimiz, hukuki sürece ilişkin değerlendirmelerini yapmaktadır. Ancak belirtmek isteriz ki yürütmeyi durdurma kararı şirketimize resmi yollardan bildirilene kadar, mevcut tarifelerimiz uygulanmaya devam edecektir. Söz konusu karar tebliğ edildiğinde şirketimiz tarafından gereği yapılacaktır."

http://www.haberler.com/turk-telekom...ecerli-haberi/
Old 11-06-2007, 16:51   #6
Kemal Yıldırım

Varsayılan Danıştay, Türk Telekom'un Zamlarında Yürütmeyi Durdurdu!

Danıştay, Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin (TELKODER) başvurusunu haklı bularak, Türk Telekom'un zamlı tarifesini durdurdu.

Yapılan yazılı açıklamaya göre, TELKODER'in Türk Telekom'un yeni tarifesinin yürütülmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay'a yaptığı başvuru haklı bulunarak, söz konusu tarifelerin yürütülmesi durduruldu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Danıştay'ın telekom sektörünü ilgilendiren büyük bir yanlışı düzelttiğini söyledi. Danıştay'ın bu kararı ile 1 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren Türk Telekom'un yeni telefon tarifelerinin uygulanma imkanının ortadan kalktığına işaret eden Ariak, 1 Mart'tan bu yana vatandaştan tahsil edilen fazla ücretlerin Türk Telekom tarafından vatandaşlara geri ödenmesini beklediğini söyledi. Bu kararın ülkemizde serbest rekabetin gelişmesi için bir kilometre taşı olduğunu ifade eden Ariak, bundan sonra serbest rekabetin getireceği seçme özgürlüğü, uygun fiyat ve kalite gibi tüm avantajlardan tüm vatandaşların yararlanma imkanının doğduğunu belirtti.

Türk Telekom'un Mart 2007'de yaptığı zamlar tüketiciyi mağdur ederken, rekabet koşullarına aykırı olarak yaptığı şehirlerarası, milletlerarası ve cep telefonu aramaları ücretlerindeki fiyat ayarlamaları da sektörde yer alan girişimci yeni telekomünikasyon işletmecilerini engelleyerek, rekabetin gelişmesini zora sokmuştu. TELKODER, Türk Telekom'un Mart ayında yaptığı telefon görüşme ücretlerindeki değişikliğin zam olduğunu ve sektörde haksız rekabete yol açtığını belirterek, zamların geri alınması için

Danıştay'da dava açmıştı.

http://haberler.com/danistay-turk-te...utmeyi-haberi/
Old 11-06-2007, 16:53   #7
Kemal Yıldırım

Varsayılan Telkoder: "Danıştay Yanlışı Düzeltti, Türk Telekom Geri Ödeme Yapsın"

FAZLA ÜCRET GERİ ÖDENSİN
TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türk Telekom'un mart ayında yaptığı telefon görüşme ücretlerindeki değişikliğin sektörde haksız rekabete yol açtığını savunarak, "Zamların geri alınmasıyla Danıştay, telekom sektörünü ilgilendiren büyük bir yanlışı düzeltti" dedi.

TELKODER, Türk Telekom'un mart ayında yaptığı telefon görüşme ücretlerindeki değişikliğin zam olduğu ve sektörde haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle zamların geri alınması için Danıştay'da dava açmıştı. Yapılan zamları inceleyen Danıştay'ın, Türk Telekom'un tarifesini durdurmasına ilişkin açıklama yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Danıştay'ın telekom sektörünü ilgilendiren büyük bir yanlışı düzelttiğini söyledi.

Danıştay'ın bu kararı ile, 1 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren Türk Telekom'un yeni telefon tarifelerinin uygulanma imkanının ortadan kalktığına işaret eden Arıak, 1 Mart'tan bu yana vatandaştan tahsil edilen fazla ücretlerin Türk Telekom tarafından vatandaşlara geri ödenmesini beklediğini ifade etti. Söz konusu kararın Türkiye'de serbest rekabetin gelişmesi için bir kilometre taşı olduğunu dile getiren Arıak, serbest rekabetin getireceği seçme özgürlüğü, uygun fiyat ve kalite gibi tüm avantajlardan, vatandaşların serbestçe yararlanma imkanının doğduğunu kaydetti.

http://haberler.com/telkoder-danista...elekom-haberi/
Old 11-06-2007, 16:54   #8
Kemal Yıldırım

Ben de mağdurlar arasındayım. Telekom kendiliğinden geri ödeme yapmazsa ne yapmamız gerekecek? Marttan beridir ödeme yapmadım. Telefonum aramalara kapandı. Bunu bir etkisi olur mu?

Saygılar...
Old 14-06-2007, 21:28   #9
Kemal Yıldırım

Varsayılan Telekom Danıştay Kararını İnceliyor!

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros, Danıştay'ın 1 Mart tarihinde yürürlüğe giren tarifelere ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararının gerekçeli kararının kendilerine ulaştığını belirterek, Telekomünikasyon Kurumu ile birlikte ortak çalışma yaparak kararın her cümlesini irdelediklerini söyledi.

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros, yeni evlilere bedava kablosuz telefon verilmesi kampanyasının tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toros, Danıştay 13. Dairesi'nin Türk Telekom'un 1 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren tarifelerinin onaylanmasına ilişkin Telekomünikasyon Kurumu kararı hakkında vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararının gerekçeli kararının kendilerine ulaştığını bildirdi.

GEREKÇELİ KARAR İNCELENİYOR

Danıştay kararına saygılı olduklarını, aksini düşünmelerinin de mümkün olmayacağını ifade eden Toros, kararın Telekomünikasyon Kurumu ile birlikte kendilerine de tebliğ edildiğini söyledi. Gerekçeli kararın uzunca bir karar olduğunu, detaylarının bulunduğunu, her cümlesini irdelediklerini vurgulayan Toros, "Bunun içinde süreçler var. Telekomünikasyon Kurumuyla müşterek çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki kısa bir süreç var, fazla süre yok. Telekomünikasyon Kurumu ile birlikte süreci iyi yönetmeye çalışıyoruz" dedi.

MÜŞTERİYE NASIL YANSIYACAĞI BELLİ DEĞİL

Yapılacak çalışmalar sonunda müşteriye yansımasının nasıl olacağına yönelik bir soru üzerine de Toros, buna ilişkin de çalışma yürüttüklerini, bu konuda her hangi bir karar alınmadığını kaydetti.

"ŞEHİRİÇİ GÖRÜŞMELER MUTLAKA REKABETE AÇILACAK"

Şehiriçi görüşmelerin rekabete açılmasını sorusu üzerine de, Telekomünikasyon Kurumun bu konuyla ilgili çalışma yürüttüğünü belirten Mehmet Toros, şehrimi görüşmelerin rekabete açılmasının mutlaka olacağını ifade etti. Toros, "Zaten bütün dünyada, Avrupa'da lisanslama verilmiş ve bu lisanslamayla birlikte piyasada yeni oyuncular olacak veya mevcut oyuncularda bundan yararlanacak" diye konuştu.

http://www.haberler.com/telekom-dani...eliyor-haberi/
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi