Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Duruşmadan Önce Gerekçeli Karar Tebliğ Edilirse Ne Yapmak Gerekir

Yanıt
Old 09-01-2012, 17:11   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Duruşmadan Önce Gerekçeli Karar Tebliğ Edilirse Ne Yapmak Gerekir

Sayın Üyeler,

Duruşması daha önce 19 Ocak 2012 tarihine ertelenen , karşılıksız çek keşide etmek suçunun dava dosyasına ilişkin "gerekçeli karar" ise, bugün (09.01.2012) postacı tarafından tebliğ edildi.

Aşağıdaki sorulara birlikte cevap aramak istiyorum.

1- 19 Ocak 2012 tarihli duruşmada ne gibi bir beyanda bulunayım? Hakim duruşma tutanağına ne yazacak? Misal: "Duruşma öncesi karar verildiğinden yeniden karar verilmesine gerek olmadığına" diyebilir mi?

2- Temyiz süresi ne zaman başlar? Tebliğten (bugün) itibaren mi; tefhimden(19 Ocak 2012) itibaren mi?

Not: Acilll!!! Değil, 19 Ocak 2012'ye kadar süremiz var.
Old 09-01-2012, 17:14   #2
cmuk

Niçin erken karar verildiğinin gerekçesi nedir?
Old 09-01-2012, 17:15   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan cmuk
Niçin erken karar verildiğinin gerekçesi nedir?

Gerekçeli kararda bu konuda gerekçe yok.
Old 09-01-2012, 17:19   #4
tiryakim

Hakim Beyin / Hanımın kararı önceden hazırmış demek ki ?

Reddi Hakim talebinde bulunun üstadım...

Alıntı:

Kanun No: 5271
Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) (YÜR. TAR.: 01.06.2005)
Kabul Tarihi: 04.12.2004
R.G. Tarihi: 17.12.2004
R.G. No: 25673
Hâkimin reddi sebepleri ve ret isteminde bulunabilecekler
MADDE 24 - (1) Hâkimin davaya bakamayacağı hâllerde reddi istenebileceği gibi, tarafsızlığını şüpheye düşürecek diğer sebeplerden dolayı da reddi istenebilir.
(2) Cumhuriyet savcısı; şüpheli, sanık veya bunların müdafii; katılan veya vekili, hâkimin reddi isteminde bulunabilirler.
(3) Bunlardan herhangi biri istediği takdirde, karar veya hükme katılacak hâkimlerin isimleri kendisine bildirilir.
Old 09-01-2012, 17:20   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan tiryakim
Hakim Beyin / Hanımın kararı önceden hazırmış demek ki ?

Reddi Hakim talebinde bulunun üstadım...

Karar lehime.
Old 09-01-2012, 17:22   #6
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Karar lehime.

O zaman susma hakkınızı kullanın
Old 09-01-2012, 17:22   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Üyeler,

Duruşması daha önce 19 Ocak 2012 tarihine ertelenen , karşılıksız çek keşide etmek suçunun dava dosyasına ilişkin "gerekçeli karar" ise, bugün (09.01.2012) postacı tarafından tebliğ edildi.

1- 19 Ocak 2012 tarihli duruşmada ne gibi bir beyanda bulunayım? Hakim duruşma tutanağına ne yazacak? Misal: "Duruşma öncesi karar verildiğinden yeniden karar verilmesine gerek olmadığına" diyebilir mi?

2- Temyiz süresi ne zaman başlar? Tebliğten (bugün) itibaren mi; tefhimden(19 Ocak 2012) itibaren mi?

1. 19 Ocak tarihindeki duruşma icra edilmeyecektir artık. Nihai kararla (hüküm) sona ermiş davanın duruşması da olmaz artık. O gün, mahkeme kalemince bir tutanak tutulması söz konusu olur tahminimce.

2. Temyiz süresi, işbu gerekçeli kararı tebellüğünüzden itibaren başlar.

3. Bazı mahkemeler, karşılıksız çek yargılamalarında, özellikle celse arasında yakalamanın infazı halinde, dosya tekemmül etmişse, duruşma gününden önce dosyayı karara çıkarabiliyor.

Saygılarımla.
Old 09-01-2012, 17:34   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Üyeler,

1- Duruşmada "yargının bu derece hızlanmasına ne kadar sevindiğinizi" beyan edebilirsiniz.
2- Temyiz süresini dert etmenize gerek yok, yakında Yargıtay'ın onama kararı da gelir zaten.
Old 09-01-2012, 17:36   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
1. 19 Ocak tarihindeki duruşma icra edilmeyecektir artık. Nihai kararla (hüküm) sona ermiş davanın duruşması da olmaz artık. O gün, mahkeme kalemince bir tutanak tutulması söz konusu olur tahminimce.

3. Bazı mahkemeler, karşılıksız çek yargılamalarında, özellikle celse arasında yakalamanın infazı halinde, dosya tekemmül etmişse, duruşma gününden önce dosyayı karara çıkarabiliyor.

Saygılarımla.

Nasıl yani? Ben o gün duruşmaya gidersem, beni salona almayacaklar mı? Alırlarsa, hakim duruşma zaptına ne yazacak?

Alıntı:
2. Temyiz süresi, işbu gerekçeli kararı tebellüğünüzden itibaren başlar.

Diyelim ki sanığa bu karar tebliğ edilemedi. Duruşma günü karardan bihaber olan sanık duruşmaya gitti. Temyiz süresi ne zaman başlar?
Old 09-01-2012, 17:39   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
1- Duruşmada "yargının bu derece hızlanmasına ne kadar sevindiğinizi" beyan edebilirsiniz.
:

Kesinlikle haklısınız. Mamafih ilk duruşma günü tam 1 yıl önce verilmişti.

Alıntı:
2- Temyiz süresini dert etmenize gerek yok, yakında Yargıtay'ın onama kararı da gelir zaten.

Ben yarın muhtarlığa uğrayayım. Daha önceden gelmiş de olabilir.
Old 09-01-2012, 17:41   #11
Av.Cengiz Aladağ

Bu, önceki duruşmada "hakim yok" dendiği için mazeret dilekçesi bırakıp gittiğiniz bir dosya ise demek ki yanlış bilgilendirilmişsiniz.
Old 09-01-2012, 17:43   #12
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Nasıl yani? Ben o gün duruşmaya gidersem, beni salona almayacaklar mı? Alırlarsa, hakim duruşma zaptına ne yazacak?
Diyelim ki sanığa bu karar tebliğ edilemedi. Duruşma günü karardan bihaber olan sanık duruşmaya gitti. Temyiz süresi ne zaman başlar?

Duruşma salonuna sizi almayacak bir kudret yok, biliyoruz. Ancak duruşma zabtı söz konusu olmayacaktır herhalde.

Kalemde tebliğ olunur, sanığa, o andan başlar.

Saygılar.
Old 09-01-2012, 17:46   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu, önceki duruşmada "hakim yok" dendiği için mazeret dilekçesi bırakıp gittiğiniz bir dosya ise demek ki yanlış bilgilendirilmişsiniz.

Önceki duruşma zaptı önümde, meslektaşım duruşmaya girmiş; tarih:26.01.2011. Yani 1 yıl önce.
Old 09-01-2012, 17:49   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Duruşma salonuna sizi almayacak bir kudret yok, biliyoruz. Ancak duruşma zabtı söz konusu olmayacaktır herhalde.

Saygılar.

Eyvallah. Ancak ben duruşmanın yapılması gerektiğine inanıyorum. Ve duruşma zaptına bir şeyler de yazılacağına inanıyorum.

Alıntı:

19.01.2012'de kalemde tebellüğ etti diyelim. Önceki gerekçeli karar postadaki gecikme nedeniyle 29.01.2012 de tebliğ edilirse, temyiz süresi ne zaman işlemeye başlar.
Old 09-01-2012, 17:54   #15
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Eyvallah. Ancak ben duruşmanın yapılması gerektiğine inanıyorum. Ve duruşma zaptına bir şeyler de yazılacağına inanıyorum.
19.01.2012'de kalemde tebellüğ etti diyelim. Önceki gerekçeli karar postadaki gecikme nedeniyle 29.01.2012 de tebliğ edilirse, temyiz süresi ne zaman işlemeye başlar.

Siz,

Alıntı:
Diyelim ki sanığa bu karar tebliğ edilemedi.

deyince, ben sanığa yapılan tebligatın akim kaldığını (bilatebliğ iade) düşündüm. Dediğiniz ihtimalde, gerekçeli karar tebligatı beklenmelidir; mahkeme sanığı yanıltamaz...

Duruşma yapılacağına ilişkin tahmininize ise bir diyeceğim yoktur, saygı duyuyorum.

Not: Çok mu ciddi cevaplar veriyorum yaf
Old 09-01-2012, 17:57   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Siz,

deyince, ben sanığa yapılan tebligatın akim kaldığını (bilatebliğ iade) düşündüm. Dediğiniz ihtimalde, gerekçeli karar tebligatı beklenmelidir; mahkeme sanığı yanıltamaz...

Ama az önce sanığa kalemde tebliğ edilir, demiştiniz. O tebligat ne olacak?

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Not: Çok mu ciddi cevaplar veriyorum yaf

Gayet güzel.
Old 09-01-2012, 18:07   #17
üye7160

Suat Bey gelişmelerden haberdar ederseniz seviniriz.Ben şahsen çok merak ettim Acaba Sayın Kavilli'ye mi havale etsek konuyu.O mutlaka bir yolunu bulur
Old 09-01-2012, 18:08   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Suat Bey gelişmelerden haberdar ederseniz seviniriz.Ben şahsen çok merak ettim Acaba Sayın Kavilli'ye mi havale etsek konuyu.O mutlaka bir yolunu bulur

O dava, 9 dava daha doğurur, o zaman.
Old 09-01-2012, 18:18   #19
Av.Cengiz Aladağ

Gerekçeli kararda karar tarihi olarak ne yazıyor? 19.01.2012 yazıyorsa, demek ki zaman makinesi icat edilmiş ve bizim haberimiz yok.
Old 09-01-2012, 18:24   #20
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Gerekçeli kararda karar tarihi olarak ne yazıyor? 19.01.2012 yazıyorsa, demek ki zaman makinesi icat edilmiş ve bizim haberimiz yok.

Karar tarihi olarak, 13.12.2011 yazıyor.
Old 09-01-2012, 18:30   #21
tiryakim

Peki dosyanın tarafları kararın içeriği sizin olayınızla aynı mı ? Farklı bir olaya yanlışlıkla sizin adınızı yazıp size tebligat çıkartmış olabilir belki mahkeme
Old 09-01-2012, 18:38   #22
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan tiryakim
Peki dosyanın tarafları kararın içeriği sizin olayınızla aynı mı ? Farklı bir olaya yanlışlıkla sizin adınızı yazıp size tebligat çıkartmış olabilir belki mahkeme

Dosya numarası dahil, herşeyi aynı. İkiz değilse,bizim oğlan yani.
Old 09-01-2012, 18:40   #23
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Karar tarihi olarak, 13.12.2011 yazıyor.

Buldum, buldum!

Meğer gün ışığından daha fazla yararlanmak için saatlerin ileri alınması gibi, ay ışığından daha fazla yararlanmak için de tarihler ileri alınmış.

Alıntı:

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2011/53426374

Ay ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta tarihlerin;
10 Aralık 2011 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren iki ay ileri alınması,
10 Haziran 2012 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren iki ay geri alınması;
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2/12/2011 tarihli ve 23453 sayılı yazısı üzerine, 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate, Ayların İse Bazen Otuz, Bazen Otuzbir, Ara Sıra Da Yirmisekiz Güne Taksimine Dair Kanun’un değişik 2 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 08/12/2011 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Old 09-01-2012, 18:43   #24
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Buldum, buldum!

Meğer gün ışığından daha fazla yararlanmak için saatlerin ileri alınması gibi, ay ışığından daha fazla yararlanmak için de tarihler ileri alınmış.

Bence bütün ayların adını Aralık1, Aralık2, Aralık3 diye değiştirelim ki, Sayın Hakimlerimizi "Aralık ayında karar verme sendromundan" kurtaralım.
Old 09-01-2012, 18:45   #25
tiryakim

Bence CMK 24 e göre hakimin reddini talep edin...Davaya bakacak yeni hakim siz haklıysanız zaten tekrar BERAAT kararı verecektir...
Teşekkürler...
Old 09-01-2012, 18:51   #26
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan tiryakim
Bence CMK 24 e göre hakimin reddini talep edin...Davaya bakıcak hakim siz haklıysanız zaten tekrar BERAAT kararı verecektir...
Teşekkürler...

Biz katılan idik. Karar mahkumiyet yönünde. Hakimin reddi için hangi sebebi gösterecğim.
Old 09-01-2012, 18:51   #27
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Bence CMK 24 e göre hakimin reddini talep edin...Davaya bakıcak hakim siz haklıysanız zaten tekrar BERAAT kararı verecektir...
Teşekkürler...

Niye beraat? Sayın Ergin'in şikayetçi/katılan vekili olmadığı ne malum?
Old 09-01-2012, 18:53   #28
Av.Ömer Güntay

Bir kere, bu olaya "hakimin tarafsızlığı şüpheye düşüren olgular" cümlesinden bakılması mümkün değil.

İki, hakkında karar verilmiş bir dosya hakkında reddi hakim talebinde bulunulamaz.

Üç, avukat, vekili olduğu taraf lehine verilmiş bir karara karşı yasa ve/veya usuli yola başvurmaz.
Old 09-01-2012, 18:55   #29
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Niye beraat? Sayın Ergin'in şikayetçi/katılan vekili olmadığı ne malum?

İyi ki anımsattınız. Önceki celse ara kararında, "şikayetçinin katılan vekilliği konusunun, sanığın ifadesinin alınmasından sonra değerlendirmeye alınmasına" gibi bir ifade var. Yani henüz katılan vekili değilken karar verilmiş. Kararı temyiz etsem bozulur mu?
Old 09-01-2012, 18:56   #30
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Bir kere, bu olaya "hakimin tarafsızlığı şüpheye düşüren" olgular cümlesinden bakılması mümkün değil.

.

Hakim duruşmadan önce ihsas-ı reyde bulunmuş, hatta daha öteye geçmiş olmadı mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi