Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2002 öncesi bankadaki para ile ev alımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-11-2009, 22:58   #1
Konuk

Çözüm 2002 öncesi bankadaki para ile ev alımı

esimle birlikte karsılıklı boşanma davası açmış bulunuyoruz.benim adıma 2002 öncesi açılmış banka hesabındaki para ile 2005 yılında bir konut alındı.bosanma sonrası açılacak tasfiye davasında eşim bu konut üzerinde hak talep edebilirmi.
Old 17-11-2009, 23:35   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı;

Mal rejimi tasfiyesi uzmanlık gerektiren özel bir alandır. Avukatlık hizmetini doğrudan almadıkça sağlıklı sonuca ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Genel olarak, 2002 yılı öncesi adınıza açılan hesaptaki para kişisel malınızdır.

Ancak bu paranın 2002 yılı sonrası faizleri edinilmiş mal kabul edilecektir. Yine 2002 sonrası hesaba ana para aktırımı var ise bu da edinilmiş mal kapsamında değerlendirilecektir.

2005 yılında alınan evde eşinizin bu meblağlarla ilgili "tasfiye payı alacağı" mevcuttur. Bunu talep ve dava edebilir.

Ayrıca eşinizin, bu evin alımına, korunmasına, güzelleştirilmesine kendi kişisel malı - parası ile katkısı olmuş ise, bu meblağı da "değer artış payı alacağı" olarak talep ve dava edebilecektir.

Profesyonel fiili hukuki yardım almaktan kaçınmayınız.

Saygı ile.
Old 18-11-2009, 22:43   #3
Konuk

sayın avukat ufuk yanıtınız için teşekkür ederim.2002 öncesi hesapta 20.000 tl vardı ev 2005 yılında 40000 tl'ye alındı.birde 2000 yılında benim üzerime 2000 model bir araç vardı.bu araç satılarak 2008 yılında benim üerime 2008 model bir araç alındı.bu aracın durumu ne olur.alınan evinde 20.000 tl'simi paylaşıma girer yoksa tamamımı.yanıtınız için şimdiden teşekkürler.
Old 18-11-2009, 23:25   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Ev ile ilgili sorularınıza yukarıda açık yanıtlar verilmiştir.

Yine genel olarak;

2000 yılında size ait olan araç kişisel malınızdır. Bu aracın satım tarihi değerine yaptığınız ekleme bedeller için eşinizin tasfiya payı alacağı olacaktır. Yani araç 10liraya satıldı, ikinci araç 30 liraya alındı ise, fark 20 lira üzerinde eşinizin tasfiye payı alacağı olacaktır.

Doğrudan destek alınız. Aksi halde hak kaybına uğramanız mümkündür.

Saygı ile,
Old 19-11-2009, 21:56   #5
Konuk 2

Benİmde Bankada Bİr Mİktar Param Var.asgarİ Ücretle ÇaliŞiyorum.annemİn Bana VerdİĞİ Paralardan OluŞuyor.ama Bunlar KÜÇÜk Rakamlarin Bİrİkİmİyle OluŞmuŞtur.bankayada Bunlari Ben Yatirdim.bankadakİ Parayi Annemİn Bana VerdİĞİnİ Nasil Kanitlarim.
Old 19-11-2009, 22:42   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk 2
Benİmde Bankada Bİr Mİktar Param Var.asgarİ Ücretle ÇaliŞiyorum.annemİn Bana VerdİĞİ Paralardan OluŞuyor.ama Bunlar KÜÇÜk Rakamlarin Bİrİkİmİyle OluŞmuŞtur.bankayada Bunlari Ben Yatirdim.bankadakİ Parayi Annemİn Bana VerdİĞİnİ Nasil Kanitlarim.

Sayın Katılımcı;

Annenizin verdiği miktarlarla oluşan hesap kişisel malınızdır. Yukarıdaki mesajda da belirttiğim gibi, bu ana paraların 2002 sonrası faizi ise, edinilmiş mal olarak paylaşıma tabidir.

Annenizin bağışını ise tanık ifadeleri dahil her tür delil ile ispatlamanız mümkündür.

Saygı ile,
Old 19-11-2009, 23:31   #7
Konuk 2

iİlginize teşekkürler.Tanık ifadeleri geçerli olurmu.birde başka ne delil gösterebilirim.
Çünkü bu paraları hesaba ben yatırdım.Asgari ücretten başka gelirim olmaması bu parayı biriktiremeyeceğim anlamına gelirmi.
Old 20-11-2009, 10:16   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Öncelikle, eşinizin sizin adınıza olan bu hesaptaki parada tasfiye payı alacağı bulunduğunu talep ve dava etmesi gerektiğini belirtmeliyiz.

Ve yine, boşanmanın gerçekleşmiş olması da, eşinizin açabileceği alacak davasının ön koşuludur.

Bu bilgilerden sonra, hesabınızda bulunan paranın anneniz tarafından yatırıldığını kanıtlamak için tanık delilinden yararlanabileceğiniz gibi, annenizin mal varlığı ve gelirinin böyle bir meblağı size bağışlamaya elverişli olup olmadığı, yine sizin asgari ücretle bu parayı kendinizin biriktiremeyecek olmanız (yani annenizin yardımı olabileceği..)eşinizin iddiaları ve onun mesleği, hayatın olağan akışı veya diğer detaylar, araştırmalar ve bilgiler dosya içinde değerlendirilebilecektir.

Somut olayı bir meslektaşımız ile birlikte yüzyüze değerlendirmenizde yarar vardır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi