Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karşı Dava-Asıl Davanın Usulden Reddi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2017, 10:14   #1
fbozan50

Varsayılan Karşı Dava-Asıl Davanın Usulden Reddi

Herkese merhaba.Boşanma davasında davalı vekili olarak süresinde yetki itirazında bulunup aynı dilekçede karşı dava açtık.Mahkeme ilk celse yetki itirazımızı değerlendirmedi.Davacıya dava açılış harç ve masraflarını yatırması için 1 haftalık kesin süre verdi.Süresinde yatırılmadı.Büyük ihtimal dava usulden reddedilecek.Reddedildikten sonra bizim açtığımız karşı davanın akıbeti ne olacak? Dava ilk açıldığı yerde mi devam edecek? Yetkili olarak gösterdiğimiz mahkemeye dosyanın gönderilmesi için bir yol var mıdır? Teşekkürler.
Old 20-10-2017, 15:38   #2
moltisanti

Merhaba,

Kanaatimce hakimin usulen izlemesi gereken sıra;

1. ilk itirazlar (Yetki)

2. dava şartları

olmalıdır. dolayısıyla yetkili yer mahkemesi dava şartları hakkında bir karar vermelidir. bu hususu hakime anlatabilirseniz sizin de lehinize olur.

belki içtihatlar incelenirse lehinize bir şeyler çıkabilir. ben ilk bakışta bunu buldum:

2. Hukuk Dairesi 2011/21381 E., 2011/22264 K.

İLK İTİRAZLAR
YETKİ İTİRAZI

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

Davalı vekili 28.05.2009 havale tarihli dilekçesi ile yetki itirazında bulunmuş, bu itiraz hakkında bir karar verilmemiştir. Yetki itirazı hakkında karar verilmiş olmadığından; yetki itirazının incelenmesinde 01.10.2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun (HMK) hükümlerinin uygulanması gerekir. Mahkemelerin yetkisine yönelik itirazlar ilk itirazlardan olup (HUMK. md. 187/2; HMK. md. 116) bu husus mahkemece öncelikle ve esasa girilmeden ön sorun gibi incelenerek sonuçlandırılır. (HUMK. md. 117, 164/1-2) Hakim ön sorun hakkındaki kararını derhal verir ve iki tarafa bildirir (HUMK. md. 164/3). Belirtilen bu kurallara uyulmadan yetki konusunda olumlu olumsuz bir karar verilmeden davanın esasına girilerek hüküm kurulması doğru değildir.
Old 20-10-2017, 17:01   #3
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan KorayÖ
Kanaatimce hakimin usulen izlemesi gereken sıra;
1. ilk itirazlar (Yetki) 2. dava şartları olmalıdır. Dolayısıyla yetkili yer mahkemesi dava şartları hakkında bir karar vermelidir. Bu hususu hakime anlatabilirseniz sizin de lehinize olur.

İlk itirazlar dava şartlarından önce incelenmiş olsaydı. Sorun yukarıdaki cevap gibi çözümlenebilirdi.

Oysa ; HMK. Madde 117/2 " İlk itirazlar dava şartlarından sonra incelenir"

Diğer yandan: HMK.Madde 13 " Kesin yetkinin söz konusu olmadığı hallerde, asıl davaya bakan mahkeme,karşı dayaya bakmaya da yetkilidir."

Eğer davalı yetki itirazında bulunmamış olsaydı, iki tarafta bu mahkemenin yetkisini kabul etmiş sayılacağından , asıl davanın açıldığı mahkeme asıl dava hakkında usulden ret kararı verdiğinde karşı davayı ayrı bir esasa kaydederek karşı davayı görmeye devam edecek idi.

Ne var ki; davalı asıl davanın görüldüğü mahkemenin yetkisini kabul etmiş değildir. Karşı davasını o mahkemenin yetkili olmasından dolayı değil , karşı dava kurallarına uyulmasının yarattığı zorunluk nedeni ile o yerde açmıştır. Sırf yasal kurallar gereği karşı davasını o yerde açtı diye davasının yetkisiz mahkemede görülemeyeceğini düşünüyorum.

Bu durumda somut olayda ; 13 maddenin “ asıl davaya bakacak olan mahkemenin karşı davaya da bakmaya yetkili olduğu” şeklinde anlaşılarak davayı gören mahkemeden “ asıl davanın usulden reddi ile birlikte , yetki itirazının da incelenerek karşı dava yönünden yetkisizlik kararı verilerek yetkili mahkemeye gönderilmesinin “ talep edilebileceğini düşünüyorum.
Old 20-10-2017, 22:49   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Ne var ki; davalı asıl davanın görüldüğü mahkemenin yetkisini kabul etmiş değildir. Karşı davasını o mahkemenin yetkili olmasından dolayı değil , karşı dava kurallarına uyulmasının yarattığı zorunluk nedeni ile o yerde açmıştır. Sırf yasal kurallar gereği karşı davasını o yerde açtı diye davasının yetkisiz mahkemede görülemeyeceğini düşünüyorum.

Bu durumda somut olayda ; 13 maddenin “ asıl davaya bakacak olan mahkemenin karşı davaya da bakmaya yetkili olduğu” şeklinde anlaşılarak davayı gören mahkemeden “ asıl davanın usulden reddi ile birlikte , yetki itirazının da incelenerek karşı dava yönünden yetkisizlik kararı verilerek yetkili mahkemeye gönderilmesinin “ talep edilebileceğini düşünüyorum.
Gerçekten ilginç.

Asıl dava için yetkisizlik itirazı yapıldı. Asıl dava kalmadı. Karşı dava bağımsız olarak kaldı. Ve bu dava için yetkisizlik itirazı yok.

Davayı usulden reddeden mahkeme ayrıca yetki itirazını da inceleyebilir mi? Saygılarımla,
Old 20-10-2017, 23:18   #5
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
Gerçekten ilginç.
Asıl dava için yetkisizlik itirazı yapıldı. Asıl dava kalmadı. Karşı dava bağımsız olarak kaldı. Ve bu dava için yetkisizlik itirazı yok.
Davayı usulden reddeden mahkeme ayrıca yetki itirazını da inceleyebilir mi
Bence de " gerçekten ilginç"
Bu konuda Baki Kuru'nun usul kitabına ve 2.HD.si Bşk.Ömer Uğur Gençan'ın Boşanma Usul Hukuku isimli kitabına da baktım.Yazarlar asıl dava /karşı dava konusunda çeşitli ihtimalleri ve çözüm yollarını inlelemişler.Her nedense soru konusu ihtimal üzerinde durmamışlar.Ben de kendi mantığıma göre soruya cevap verdim.
Old 20-10-2017, 23:28   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Bence de " gerçekten ilginç"
Bu konuda Baki Kuru'nun usul kitabına ve 2.HD.si Bşk.Ömer Uğur Gençan'ın Boşanma Usul Hukuku isimli kitabına da baktım.Yazarlar asıl dava /karşı dava konusunda çeşitli ihtimalleri ve çözüm yollarını inlelemişler.Her nedense soru konusu ihtimal üzerinde durmamışlar.Ben de kendi mantığıma göre soruya cevap verdim.
Evet Üstadım Sonucu, çözümü ben de merak ediyorum. Mahkeme ne yapacak acaba?
Saygı ve selamlarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi