Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuklarımın babası işten çıkmış yinede nafaka alabilirmiyim.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2015, 01:21   #1
elifa

Varsayılan çocuklarımın babası işten çıkmış yinede nafaka alabilirmiyim.

ben dayak, ihanet, bir sürü baskıya dayanamayıp bir buçuk yıl önce kocamı terkedip baba evine sığındım. bu zaman zarfında babam boşanmama izin vermedi. halada izin vermiyor. ama artık bana karşı yaptığı psikolojik baskıya dayanamıyorum davamı açıcam. onu görünce ellerim ayaklarım titriyor , korkumu atamıyorum. bana yaklaşmasını istemiyorum uzaklaştırma istesem verirlermi. iki çocuğum var biri 2 diğeri 9 yaşında. çocukları bırakıp çalışamıyorum. onun çalıştığı işyeri asgari ücretle çalışıyor gösteriyor ama ben bunun üç katı maaş aldığını biliyorum. çocuklarımı rahat ettirecek bir nafaka alabilirmiyim. evliliğimiz süresince onun anne babasının olan binada altlı üstlü oturuyorduk. o halen orda ikamet ediyor. ailesi madden çok varlıklı insanlar. çocuklarım için onun aiesinden maddi destek istemeye hakkım varmı?
Old 15-06-2015, 09:55   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin tehdit ve baskıları sürüyorsa en yakın aile mahkemesinden eşinizin size ve bulunduğunuz adreslere yaklaşmaması için tedbir kararı verilmesini, çocuklarınızın geçici velayetlerinin size verilmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca hiç boşanma davası açmadan eşinizin sizin ve çocuklarınız için TEDBİR nafakası ödemesini dava edebilirsiniz.

Boşanmaya kararlı iseniz de; açacağınız boşanma davası içinde, yine çocuklarınızın velayetlerini, size ve çocuklarınıza dava tarihinden itibaren tedbir ve bu nafakaların boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra YOKSULLUK ve İŞTİRAK nafakası olarak devamını ayrıca MADDİ TAZMİNAT ve ayırıca MANEVİ TAZMİNAT isteyebilirsiniz.

Maddi tazminat, boşanma ile eşinizin mevcut desteğinden yoksun kalacağınız için verilir. Manevi Tazminat ise, dayak, tehdit gibi kişilik haklarınızın zarar görmesi sebebiyle verilirler.

Davanızın ispatında tanık beyanlarından yararlanabilirsiniz. Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu en yakın akrabalarınız dahil, olayları bilen gören komşu, akraba gibi kişilerin tanıklığından, varsa yazılı delillerden, savcılık soruşturması, doktor raporu, uzaklaştırma kararı..vs. yararlanabilirsiniz.

Eşinizin anne ve babasının mal varlıklarının fazla olması davada size yarar sağlamaz. Yani onların mal varlıklarına haciz işlemi uygulayamazsınız.

Eşinizin bir işte çalışmıyor olması, nafaka yükümlülüğünü engellemez. Ancak kira vermeyişi, aileden zengin olması gibi unsurlar nafaka miktarının tayininde dikkate alınır. Eşinizin gerçek gelir ve mal varlığını her tür delille ispatlayabilirsiniz.

Hükmedilen nafakalar, icra takibi ile borçludan tahsil edilir. İcra takibini yapmanıza rağmen ödemezse HAPİS cezası ile cazalandırılır. Bunun için de İCRA CEZA MAHKEMESİNDE dav açmanız gerekecektir. Tek başınıza davanızın takibi ve icra işlemleri ile uğraşmak yerine bir avukattan doğrudan destek almak sizi hak kaybından korur.

Bulunudğunuz yerin Barosundan kendinize avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz. Baronun istediği fakirlik belgesi, bir yerden gelirinin olmadığına ilişkin belgeleri temin ederek ÜCRETSİZ avukatlık hizmetinden yararlanma hakkına sahipsiniz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi