Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Suçsuz Yere Hapis Yatan Kişi Için Tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-07-2013, 12:47   #1
Av.Yasin Dedeli

Varsayılan Suçsuz Yere Hapis Yatan Kişi Için Tazminat

Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum. Benim görüş almak istediğim konu suçsuz yere hapis yatan bir müvekkil ile ilgili olarak maliye hazinesine karşı açılacak tazminat davası hakkındadır.

Olay; Müvekkil, 2007 yılı öncesinde bir tarihte kimliğini kaybediyor. Bu kimlik kötü niyetli bir kişinin eline geçiyor. Bu kişi müvekkilin kimlik bilgileriyle sahte ehliyet yaptırıp üzerine kendi fotoğrafını yapıştırıyor. Sonrasında da kendisini nakliyat firmasından geliyormuş gibi tanıtıp çeşitli illerden yük aldıktan malları götürmesi gereken yere götürmeyip başkalarına satıyor. Yük alınırken ehliyet fotokopisi bırakıldığı için müvekkil işlemediği bir suçun şüphelisi hale geliyor.

Kötü niyetli kişinin farklı illlerde işlemiş olduğu suçlarla ilgili müvekkil hakkında kamu davaları açılıyor. Müvekkil bu davaların birinden müştekinin "benden malı alan bu adam değildi" demesi üzerine beraat etmiş. Müvekkil "bir mahkemeden beraat ettim nasılsa diğerinden de beraat ederim" düşüncesiyle diğer davada kendisini avukatla temsil ettirmemiş. O davadaki müşteki malı ısrarla müvekkile teslim ettiğini söyleyip bir de yalancı şahit bulup müvekkilin ceza almasını sağlamış. Sonrasında müvekkil hakkında verilen karar temyiz edilmeden kesinleşmiş. Müvekkile verilen 1 yıl hapis ve 2000-TL adli para cezası infaz edilmiş. Müvekkil hem adli para cezasını ödemiş hem de 10 ay hapis yatmış.

Bu süreçte;
1) Müvekkilin çalışmakta olduğu şirket iş akdini feshetmiş
2) Cezaevine girdiği için eşine ve çocuğuna bakamamış,
3) Sosyal çevresinde dolandırıcı-mahkum damgası yemiş,
4) Eşiyle boşanma noktasına gelmiş,
5) cezaevinden çıktıktan sonra hükümlü olduğu için sabıka kaydını gören işyerleri kendisine iş vermemiş, böylelikle 5-6 ay boyunca işsiz kalmıştır.

Daha sonra ise müvekkilin kimlik bilgilerini kullanarak müvekkil adına İstanbul’da sahte ehliyet yaptıran şahsın yakalanarak yargılandığı, 16.12.2008 tarihinde dosyanın karara çıktığı, müvekkilin adının söz konusu dosyada mağdur/katılan olarak geçtiği, yargılama sırasında şahsın, müvekkilin adına sahte sürücü belgesi yaptırdığını itiraf ettiği, yargılama sonunda bu kişiye müvekkil adına sahte sürücü belgesi yaptırmak suretiyle işlediği suçtan ve dosya kapsamında işlemiş olduğu diğer suçlardan dolayı ceza verildiği hususu, söz konusu kararın müvekkile 21.07.2011 tarihinde geç de olsa tebliğ edilmesi sonucu anlaşıldı.

Bunun üzerine yargılamanın yenilenmesini talep ettik. Herşey bu kadar açık seçik ortada olmasına, gerçek suçlunun suçunu itiraf etmesine rağmen 1,5 yıl süren yargılama sonunda müvekkil çok şükür beraat etti.

Şimdi maliye bakanlığı hakkında aleyhine tazminat davası açıyoruz. Maddi tazminatı SGK kayıtlarına göre talep edeceğiz,onda sorun yok. mahkemelerin çok düşük tazminatlara hükmettiği gerçeği göz önünde bulundurulursa, müvekkilin durumunda bir kişi için sizce ne miktarda manevi tazminat istenmeli? Değerli görüşleriniz için imdiden teşekkür ediyorum.
Old 05-07-2013, 14:50   #2
garip

Sayın Dedeli şöyle bir haber okuyup ne yazık demiştim.Belki fikir edinirsiniz..Kolay gelsin..http://www.sakaryayenihaber.com/habe...pis-yatti.html
Old 06-07-2013, 13:45   #3
Av.Yasin Dedeli

Teşekkür ediyorum. Bu adam 19 ay yatıp 18.000-TL aldıysa söyleyecek söz bulamıyorum. Devletin pardon deme stili bu sanırım.
Old 06-07-2013, 16:04   #4
Av.Suat Ergin

Bugün Facebook'ta paylaşılan bir karar. Kazancı'da aradım, bulamadım. İhtiyatla yaklaşmakta fayda var.

Alıntı:
YARGITAY 12. Ceza Dairesi
Esas No : 2012/27727
Karar No : 2013/1440
Davacının tazminat talebinin kısmen kabulüne ilişkin hüküm, davalı vekili tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:
Asgari ücret üzerinden maddi tazminata hükmedilmiş olması karşısında hesaplamada hafta sonu, dini ve milli bayram tatilleri nedeniyle indirim yapılamayacağının dikkate alınmaması, tayin olunan tazminat toplamı üzerinden davacı lehine nisbi vekalet ücretine hükmedilmesi gerektiğinin gözetilmemesi, karşı temyiz bulunmadığından bozma nedeni yapılmamıştır.
Manevi zarar; tutuklanan şahsın sosyal çevresinde itibarının sarsılması ve hürriyetinden yoksun kılınması nedeniyle duyulan elem, ızdırap ve ruhi sıkıntılarının bir nebze de olsa giderilmesi amacına yöneliktir. Manevi zararın tümüyle giderilmesi olanaksız ise de; tayin edilecek manevi tazminatın kişinin acı ve ızdıraplarının dindirilmesine, sıkıntılarının azaltılmasına etken olacağı değerlendirildiğinde; manevi tazminata hükmedilen kişinin cezaevinde kaldığı süre, sosyal ve ekonomik durumu, toplumsal konumu, atılı suçun niteliği, tutuklanan şahsın üzerinde bıraktığı olumsuz etkiler dikkate alınıp zenginleşme sonucu doğurmayacak, adalet ve hakkaniyet ilkeleriyle bağdaşır bir miktar olmasına özen gösterilmelidir.
İncelenen dosya kapsamına göre;
Davacı lehine hükmedilen 85000 TL manevi tazminatın günümüz koşullarına göre makul bir miktar olduğu kabul edilebilir ise de; davacının tutuklandığı 1993 yılı itibariyle bugüne kadar işleyecek faizi dikkate alındığında davacıya ödenecek tazminatın mahkemece hükmedilen miktarın yaklaşık 7 katına tekabül ettiği de dikkate alındığında 1993 yılı esas alınarak hükmedilen 85000 TL'nin belirtilen ölçütlere uymayıp zenginleşme doğuracak kadar fazla olduğunun gözetilmemesi,

Kanuna aykırı olup, davalı vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün bu sebepten dolayı 5320 sayılı Kanunun 8. maddesi uyarınca halen uygulanmakta olan 1412 sayılı CMUK'un 321. maddesi gereğince isteme uygun olarak BOZULMASINA,17.01.2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 06-07-2013, 16:52   #5
Av.Yasin Dedeli

ilgi ve alakanız için çok teşekkür ediyorum. Saygılar.
Old 06-07-2013, 18:07   #6
ibrahimgokalp

Sizin olayınız daha kötü ve daha büyük,
Sözde sosyal hukuk devletinin teminatı olarak devlet şu durumda ne kadar tazminata hükmedilecek ?
Old 08-07-2013, 08:21   #7
Av.Yasin Dedeli

Dava bitince ne kadar tazminata hükmettiğini yazarım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi