Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Mevcude gelmek...

Yanıt
Old 08-09-2011, 00:00   #1
Ebru Demirci

Varsayılan Mevcude gelmek...

Mevcut sözcüğü meydana gelmek, vücut bulmak anlamlarında olarak "mevcude gelmek" biçiminde kullanılabilir mi?

Örneğin: "Bir ayaklanma mevcude gelmeli" biçiminde.
Old 08-09-2011, 11:44   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Kullanılamaz. Mevcut var olan demektir. Meydana gelmek sözündeki gelmek her sözcüğün sonuna getirilemez. Vuku bulmak vardır, mevcut olmak vardır, gerçekleşmek vardır.
Mevcude gelmek yoktur. http://www.dildernegi.org.tr/TR/Sozl...y=1&ANAH=40512
Old 08-09-2011, 22:28   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Ebru Demirci
Mevcut sözcüğü meydana gelmek, vücut bulmak anlamlarında olarak "mevcude gelmek" biçiminde kullanılabilir mi?

Örneğin: "Bir ayaklanma mevcude gelmeli" biçiminde.

Özge Hanım'ın açıklamalarına katılıyorum. Ama yazmak istediğim hususlar da var.

"Mevcude gelmek" biçiminde bir kullanım yanlıştır. Bir anlatım bozukluğu çeşididir.

Ancak, kimi olgu veya olayları anlatırken "vücuda getirmek, vücut vermek, vücut bulmak" sözcüklerinin kullanılabileceğini düşünüyorum.

Burada, vücut sözcüğünün "var etmek", "cisimlendirmek" (tecessüm) anlamından yararlanılmaktadır.

Sizin tümcenizden başlayarak birkaç örnek verelim:

"Bir ayaklanma vücuda getirmeliyiz." (Çıkarmalıyız.)

"Bu yapıtı vücuda getirmek için yıllarımı verdim." (Ortaya koymak -veya çıkarmak- için...)

"Yoğun çalışmalarımız bu derneğin açılmasına vücut verdi." (Açılmasını sağladı.)

"Denizin mavisi ve doğanın yeşiliyle sarmaş dolaş olmuş, adeta yeniden vücut bulmuştum." (Doğmuştum veya var olmuştum.)

Saygılarımla.

Görüş ve öneri: "Mevcut", "vücut" gibi Arapça kökenli sözcükleri yardımcı fiillerle kullanmanın, özellikle dil konusuna egemen değilsek, riskli olduğunu belirtmem gerekir. Bu nedenle, oldukça bol olan Türkçe karşılıkları kullanmak daha doğru olur.
Old 09-09-2011, 13:49   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Görüş ve önerinize katıldığımı özellikle belirtmek istedim, teşekkürler! Saygılar...
Old 21-09-2011, 20:47   #5
Ebru Demirci

Yanıtlarınız için teşekkür ediyorum. Bu kullanım bana da doğru gelmiyordu ve neden sorusuna ilişkin olarak bir açıklamam vardı. Merak ettiğim ise söz konusu açıklamamın doğru olup olmadığı ve daha geniş bir açıklama yapılıp yapılamayacağıydı.

Tekrar teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03828812 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.