Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Bürosunu kapatmak isteyen avukata önerileriniz

Yanıt
Old 12-01-2013, 23:34   #1
merhy_89

Mutsuz Bürosunu kapatmak isteyen avukata önerileriniz

Merhaba sevgili ve sayın meslektaşlarım benim derdim burada ki çoğu genç meslektaşlarımla aynı belki ama konu başlıkları ya çok eski ya da bana hitap etmedi o yüzden yeni bir konu açmak istedim.

2010 Selçuk hukuk mezunuyum 2011 ekimde resmen avukatlık hayatıma başladım biraz aileminde maddi desteği ile avukat olur olmaz büromu açtım babamlar birde araba çektiler altıma marka çantalar gezmeler boy göstermeler veeeeeeeeeee...bir gün masaldan uyandım...mesleki bilgi anlamında tecrübesizliğim bir yana fena değilimdir.Fakültemin hocalarına mesleğe başladıktan sonra daha çok saygı duydum çünkü Selçuk Hukukta çok iyi yetiştirildiğimize inanıyorum.

Sorun mu ?
Ben bayan avukatım bu işin getirdiği bir çok sosyal alanda erkek meslektaşlarım kadar esnek hareket edemedim.Kocasının getirdiği dosyalarla ihya olan arkadaşları gördükçe hasetlenmedim dersem yalan olur...

Avukatlıkta en önemli şey mesleki bilgi olduğu kadar sosyalite de ee bu olmayınca olmuyor işte...

Neyse sıkıntıları benden daha iyi bildiğinizi düşünüyorum.Lafı uzatmak niyetinde değilim...

Açmış olduğum büroyu 2.yılında kapatmak istiyorum.Üstelik artık tek derdim maddi olarak büroyu döndürüp döndürmemek değil bu meslek beni manevi olarak öyle sömürdü ki ( aylarca süren sancılı boşanma davalarını yeni büro sahibi olarak asgariden almak zorunda kalınca ) artık ayaklarım geri geri gidiyor müvekkiller arayınca türlü bahanelerle aramaları reddediyorum onları görmek istemiyorum ...dosyaları da adliyeyide ...hatta yıllarca hayalini kurduğum o sihirli elbise "avukatlık cübbe" mi bile giymek gelmiyor içimden ...

Anlayacağınız bu meslek benim için manevi anlamda tükendi...

Şimdi asıl sorum ben ne yapacağım kpss-A grubuna hazırlansam mı? başka bir şeyler mi denesem her şeydede sözlü mülakat torpil vs.. offf yine kısır döngüü ...

Ben ne yapacağım ?
Old 13-01-2013, 12:35   #2
Admin

Alıntı:
Yazan merhy_89
Şimdi asıl sorum ben ne yapacağım kpss-A grubuna hazırlansam mı? başka bir şeyler mi denesem Ben ne yapacağım ?
Sorunuzun yanıtı anlattığınız hikayenin ana fikri içinde mevcut diye düşünüyorum.

Sevmediğiniz bir mesleği yapmanın sonuçlarını bizzat yaşarak gözlemlemişsiniz, dolayısıyla bu tecrübenin sizi ulaştırdığı noktanın sevdiğiniz işi yapmanın önemi olduğuna inanıyorum.

O yüzden sanıyorum asıl soru "ne yapacağınız" değil, "ne yapmak istediğiniz"?
Old 13-01-2013, 17:43   #3
Av.B.Demirci

öncelikle yaşadığınız sancılı süreç için üzüldüğümü belirtmek isterim.Ben de yeni mezun sayılmam ama büro açıp açmama hususunu önce deneyim kazanmayı tercih ederek hep erteledim ve hala erteliyorum.sizin de yaşadığınız gibi birtakım sıkıntılar, içinde yer aldığımız sistemin zorlukları beni de yoruyor ve bazen çalışmaktan sıkılıyorum ama bir yandan da uzak kalamıyorum.

ben hayatta herkesin bir yeteneği olduğunu ve gün gelip bu yeteneğin keşfedilmesiyle her şeyin yoluna gireceğini düşünürüm.O yüzden kendinizi birtakım sınavlar ya da illa hukukla ilgili bir meslekle kısıtlamayın, hiçbir şey için geç değil, o yüzden öncelikle aile desteğiniz de varsa kendi içinizde bir keşfe çıkarak içinizdeki yeteneği ya da ilgi alanınızı bulmanızı tavsiye ederim. umarım gerçekten yapmaktan mutluluk duyacağınız ''şeyi'' bulup bundan sonraki yaşamanızda çok mutlu olursunuz

not: ben de hala arıyorum (:
Old 13-01-2013, 18:31   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Avukatlık mesleği, çok sayıda etkenin bir araya gelmesi halinde ancak olumlu sonuç veren bir meslek. Bu söylediğim kuralına uygun yapılan avukatlık içindir.

-Sağlam bir bilgi (sadece hukuk bilgisi yeterli değildir)

-Geniş bir çevre. (iş çevresi-sosyal çevre-)

- Olumlu bir imaj/Güven veren iletişim.. ( Geçmiş yaşamımız,
günümüzdeki çalışmalarımız ve hal ve hareketimiz, giyim kuşamımız)

- İşi takip etmek, özenli olmak.

- Sabırlı ve azimli olmak,

-Mesleğe yatkın olmak...

Ve benzeri etkenler..

Bunlar bir araya çeşitli nedenlerle gelemeyebilir. Böyle bir durumda;

Bilgi anlamında sorun yaşamadığınızı belirttiğinize göre, hakimlik-savcılık sınavına hazırlanmanızı öneririm. Bu arada seçiminiz ne olursa olsun, avukatlık mesleğini bırakırken üstlendiğiniz işleri tamamlayın veyahut müvekkillerinizle ibralaşın...
Old 14-01-2013, 13:38   #5
LaMeKan

"...müvekkiller arayınca türlü bahanelerle aramaları reddediyorum onları görmek istemiyorum..."

1. öneri: Her şeyden önce, bu tutumunuzu tez elden bırakınız. Sorumluluklarınızı ön plana alınız.

2. öneri: Duygusal/düşünsel gerilimlerinize/açmazlarınıza bir virgül koyunuz, biraz nefes alınız. Bunalımlı süreçte karar vermekten kaçınınız.

3. öneri: Gerçekçi özeleştiri yapınız. Zira; biraz şiir:" ...Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın. Bu şehir arkandan gelecektir. ..."(Kavafis)

4. öneri: Okuyunuz: Sait Faik
Başlangıç için: "Hişt Hişt"

"...Kocasının getirdiği dosyalarla ihya olan arkadaşlar..." Onlara bir (bir kaç?) çift sözümüz olacak. Şüphesiz, varlıklarını reddedeceklerdir. Olsun. Biliyoruz ki varlar. Bilsinler ki; hasedimiz, hiddetimiz üzerlerindedir. Onları düelloya davet ediyoruz. Sırayla ve kocasız. Kılıçlarını kuşanıp gelsinler. Bilsinler ki; baba tarafından büyük büyük...büyük dedemin Don Quixote ile söyleşmişliği vardır.
Old 14-01-2013, 16:50   #6
Fiona

Böyle yazılar okudukça tek başına büro açmanın ne denli zor olduğunu bir kez daha anlıyorum. Banka sınavlarını önerebilirim size, eğer düşünürseniz.
Old 26-01-2013, 21:48   #7
SHODAN

Alıntı:
Yazan Fiona
Böyle yazılar okudukça tek başına büro açmanın ne denli zor olduğunu bir kez daha anlıyorum. Banka sınavlarını önerebilirim size, eğer düşünürseniz.

Banka sınavlarından kastınız nedir ?
Old 27-01-2013, 23:31   #8
fountain

yüksek lisans yapmanızı öneririm. mümkün ise devlet üniversitesinde. belki akademik olarak bir şeyler üretmeye başladığınızda hukuku tekrar sevebilir. işin pratiğini sevmesenizde teori ile birleştirerek bir parça da olsa keyif alabilirsiniz.
Old 01-02-2013, 15:31   #9
avukatyeşim

Sayın Meslektaşım, sizinle benzer durumları yaşayan bir avukat olarak diyorum ki; hiç avukatlık yapmamış olsaydınız belki de aklınızın bir köşesinde avukat olmak her zaman kalacaktı. Büro deneyimi neticesinde en azından neyi istemediğinizi tespit etmiş oldunuz ki bence bu da önemli...İyi ya da kötü meslek yoktur sadece kişiliğe uygun meslek vardır bence. Avukatlığın iki boyutu var.İlki hukuki ikincisi ticari...Ben de sizin gibi işin sadece hukuk kısmında başarılı olduğum kanısındayım. Önce büroya zil taktım,sonra zili çıkardım,şimdi ise telefonla randevu alınmasını rica ettiğim bir yazı astım kapıya...Aynı sizin bahsettikleriniz gibi ben de bahaneler bulup duruyorum müvekkil adaylarına karşı...Sizi iyi anlıyorum. Başta da söylediğim gibi en azından alternatifler arasından avukatlığı çıkarmış olmak gibi bir eleme vesilesi olmuş büronuz sizin için. KPSS- A grubu sınavlarını değerlendirebilirsiniz.uzmanlık kadroları sizin için uygun olabilir,eğer şehir dışı farketmez diyorsanız hakimlik sınavlarına da hazırlanabilirsiniz.
Old 01-03-2021, 15:00   #10
drako

Seneler geçmiş meslektaşım ama ne yaptınız acaba?Avukatlık mı yapmaktasınız şuanda?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi