Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Poliçede 'Sağlık giderleri' teminatının yer almaması, bakıcı gideri sorunu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-12-2022, 09:53   #1
Avukat Kaya

Varsayılan Poliçede 'Sağlık giderleri' teminatının yer almaması, bakıcı gideri sorunu?

Sayın meslektaşlarım iyi çalışmalar dilerim, bir konuda tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Müvekkil yolcu olarak bulunduğu aracın 2019 yılında tek taraflı karıştığı trafik kazası nedeniyle kalıcı olarak bakıma muhtaç hale gelmiştir. Aracın ZMMS poliçesi incelendiğinde, standart poliçelerin aksine 'sağlık giderleri teminatının' poliçede yer almadığı, sadece ölüm/sakatlık teminatının bununduğu, buna rağmen 'SGK Payı(Sağlık Gideri)' şeklinde sigortalıdan prim bedeli alındığı görülmektedir.

2019 yılında yaptığımız araştırma ile belgeli bakıcı giderlerinin SGK'nın sorumluluğunda olması ve poliçede sağlık giderleri teminatının yer almaması nedeniyle sigorta şirketine yalnızca geçici ve sürekli iş göremezlik tazminat talepleri yönünden dava açılmış, SGK aleyhine de belgeli bakıcı giderleri yönünden dava açılmıştır..

Gelinen süreçte SGK aleyhine açtığımız dava reddedilmiş, BAM da istinaf talebimizi reddetmiştir. Şimdi temyiz aşamasındayız. Ancak Yargıtay 17. Hukuk Dairesinin 'bakıcı giderlerinin SGK Kapsamında olmadığına yönelik' yerleşen içtihatları kapsamında temyiz başvurumuzun da olumlu şekilde neticelenmeyeciğini düşünmekteyim.

Yine 2020 yılında Sakatlık/Ölüm başına poliçe limiti dahilinde alınabilecek maksimum tutarı sigorta şirketinden alarak ibraname ile tazminat davasından da vazgeçmiş durumdayız..

Ayrıca güvence hesabına yaptığımız başvuru da olumsuz neticelenmiştir.

Şimdi müvekkilin ömür boyunca ihtiyaç duyacağı bakıcının giderinin kim tarafından karşılanacağı sorusuna cevap aramaktayız. Sigorta şirketine ve güvence hesabına dava açmayı düşünüyorum. Ancak poliçede 'sağlık giderleri teminatının' yer almaması davamızı nasıl etkiler? Ya da öncesinde yaptığımız ibraname ki geçerli olmayacağını düşünüyorum.. Karmaşık bir konu, çözüm bulamadım, bu yönde tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

İyi çalışmalar...
Old 13-12-2022, 22:14   #2
over

Merhaba,

Güvence hesabına nasıl başvuracağınızı anlayamadım? Zaten bir ZMMS poliçesi var diyorsunuz. Bu poliçe uyarınca sigorta şirketinin bakcı giderinden sorumlu olması gerekir.

Bakıcı gideri, SGK tarafıdan karşılanmayan bir tedavi gideridir. Eğer her nasılsa standart poliçenin kapsamını daraltarak bir poliçe düzenledilerse dahi, sorumluluklarının ortadan kalkmayacağı kanaatindeyim. Bu poliçeler standart, kapsamı daraltılamaz zaten.

Sigorta şirketine dava açmanız mantıklı ancak Güvence Hesabı'na dava açarsanız olumsuz neticeleneceği kanaatindeyim.
Old 14-12-2022, 10:06   #3
Avukat Kaya

Alıntı:
Yazan over

Bakıcı gideri, SGK tarafıdan karşılanmayan bir tedavi gideridir. Eğer her nasılsa standart poliçenin kapsamını daraltarak bir poliçe düzenledilerse dahi, sorumluluklarının ortadan kalkmayacağı kanaatindeyim. Bu poliçeler standart, kapsamı daraltılamaz zaten.

Sigorta şirketine dava açmanız mantıklı ..

Öncelikle değerli görüşleriniz için teşekkür ediyorum sayın meslektaşım.

Mesajınızın bu bölümünde işaret ettiğiniz üzere, bakıcı giderlerinin sigorta şirketinin sorumluluğunda olduğu güncel Yargı kararları ile kesinleşmiş durumdadır. Ancak somut olayda sigorta şirketinin hazırladığı poliçede TEDAVİ GİDERLERİ KLOZU YER ALMAMAKTADIR. Elimde mevcut mevzuat/yargıtay programlarının tamamını inceledim ve ZMMS poliçesinde tedavi giderleri klozunun yer almaması ile ilgili benzer bir olaya ne yazık ki denk gelmedim.

Burada cevap aranması gereken sorunun aslında; standart poliçelerde olağan şekilde yer alan 'tedavi giderleri klozunun' somut olayda mevcut olan poliçede yer almamasının hukuki sonucunun ne şekilde olacağıdır?

Bu konuda tecrübe sahibi meslektaşların düşüncelerini almak isterim. İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi