Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?
Evet 458 67,85%
Hayır 217 32,15%
Oy Verenler: 675. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 85)

Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?

Yanıt
Old 20-04-2006, 18:15   #61
angelaw

Olumlu

hukuk bir meslek değil aslında bir şiir derinlerden gelen ,sessiz bir çığlık herkesin bildiği ama duymadığı...yine hukuk okurmuydum?evet edebiyat ile adaletin birleşimini izlemek için...
Old 21-04-2006, 15:31   #62
av.şen

Varsayılan onurlu bir meslek icra ediyoruz

evet geçmişe dönsem gene hukuk okurdum,her ne kadar ülkemiz şartlarında avukatlık hakkettiği değeri bulamamış olsada (adliyelerde karşılaştığımız sıkıntılar,icra daireleri demeyin durumumuz oralarda kan ağlıyor,birde ofisimize gelenler tepkileri konuşmaya paramı olur(danışma) deriz bizler buna,galiba çok zelzenişte bulundum meslaktaşlarım ne demek istediğimi zaten biliyorlar. Bu sıkuntılara rağmen bu onurlu mesleği geçmişe dönsem yeniden seçerdim.
herkese saygılar.
Old 27-04-2006, 12:10   #63
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sizlere üç anımı aktarmak isterim:
İlki benim tanımadığım ama mustafa isimli bir mühendis arkadaşımın tanıdığı bir kişinin anlatımı;
4 fakülte bitirmiş ve mesleklerini yapmış. En zorunun avukatlık olduğunu söylüyormuş.

Kızım İTÜ mimarlıkta okuyor. Avukat olması için çok uğraştım o da kararsız kaldı. Bir sohbet toplantısında bunu ifade edince aralarında eski baro başkanı ve şimdi de meslek örgütlerimizde çalışan bir çok arkadaşım "delimisin Bu kadar zor ve yıpratıcı başka meslek varmı?" diye tepki gösterdiler.

Mesleğimin ilk yıllarında Adana'ya hacze gitmiştim. Orada işimiz bittikten sonra borçlunun avukatı olan meslektaşımızla sohbet ediyorduk. Konu mesleğe geldi. Bir anısını anlattı.
Yazarken anının aktarılmasından vaz geçtim. Burada anıdan çıkan sonuç olarak ifade edilmesi gereken, hukuku bilince bazen istemlerine ve davranışlarına da (istemesen de) gem vurmak zorunda kalıyorsun.

Evet hukukçuluk çok ilginç bir meslek. Seni ve toplumu değiştirme gücüne sahip.

Bemin en çok istediğim meslekti. Avukatlıktan nefret ettiğim çok zamanlar oldu. Diğer dalları denemedim. Uzun süredir ankete yanıt vermemiştim. Emin değildim. Ama şimdi evet yanıtını gönül rahatlığı ile verdim.

Saygılar
Old 27-04-2006, 12:22   #64
bülent kara

tabiki okurdum. hukukun güzelliklerini ve nev-i şahsına münhasırlıgını insan hukukla iç içe olunca anlıyor
Old 28-04-2006, 12:55   #65
Av.Sever Köz

hukuk fakültesine girmeden önce hukuk bürosunda çalışmaya başladım. Üniversiteye hazırlandığım yıllardı.. istediğim bölümler sayılıydı.. edebiyat, tarih, siyasi bilimler..
hukuk içlerinde en iyisi oldu.. hem edebiyat hem tarih hem siyaset.. hepsi de insana, insanlığa dair..

evet, yine, yeniden hukuk okurdum..

"viva la liberta le on characthera"
Old 29-04-2006, 15:53   #66
figenn

Ben hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Bu bölümü isteyerek seçmemiştim fakat şimdi geçmişe dönsem gene hukuk okumak isterdim çünkü almakta olduğum eğitim sayesinde hayata ve insanlra çok daha farklı bakabiliyorum...
Old 03-05-2006, 11:42   #67
Av.AygülKat

geçmişe dönsem yine hukuk okurum. bu apayrı birşey. bir söz var;"Her kim ki! Haklarını bilmiyor veya kullanmıyor ise, o kişi; bu haklara layık değildir..." bu sözden yola çıkarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. bir vatandaş olarak da hukuku bilmeli...

ama "avukat olmak ister miydim?" işte buna göğsümü gere gere "evet!" yanıtı veremiyorum.

neden mi?

avukat olmak,
yaptığınız işi benimsemeyi, önemsemeyi, içselleştirmeyi gerektiriyor önce.
Bunun için de mesleği sevmek gerekiyor. Mesleğimi seviyor muyum? Samimi olayım mı, hayır! Ama birşeye dikkat çekmek isterim bunu söylerken, aslında ben avukatlığı değil, avukatlığı yapmak mecburiyetinde bırakıldığım koşulları sevmiyorum.

Avukatsam ve yanında çalıştığım meslektaşım, ‘şurdan sigaramı ver’diyorsa;
avukatsam ve adliyede herhangi bir mahkeme kaleminde kaale alınmayıp duvarlara konuşuyorsam;
avukatsam ve duruşmada hakime ‘siz’ diye hitap ettiğim halde, bana “sen” diye hitap ediliyorsa, çocuğunu azarlarcasına beni azarlayabiliyorsa;
avukatsam ve birçok vasıfsız işçi bile benim aldığımın iki katı ücret alıyorsa;
avukatsam ve yanında çalıştığım meslektaşım, müvekkili olan işçinin haklarını ararken, yanında işçi konumunda çalışan benim haklarıma saygı göstermeyip gasp ediyorsa (kıdem tazminatı, fazla çalışma ücreti, sigortalı çalışılan sürenin tespiti vs.)
avukatsam ve Müvekkilin bana dair, "avukat telefonlarımı açmıyor, beni başından savıyor" tarzlı yakınmalarına meydan veriyorsam.
avukatsam ve Dilekçemi, "ben nasılsa bu konuyu biliyorum" diye çalakalem yazıyorsam;
avukatsam ve Verilen bir işi, "tamam yaparım" deyip, sonrada ‘nasılsa peşine düşmez, salla gitsin. Sorarsa da bir bahanesini bulurum’ diyerek savsaklıyorsam.
avukatsam ve öğrenci olan bir çocuk hiç yoktan bir sebep yüzünden tutuklanırken, "birşey yapmayacak mıyız, çocuğun okulu yanacak" diye çırpınırken, patronum olan meslektaşım "duygusal davranıyorsun" deyip yoluna gidiyorsa.
avuklatsam ve "büroya biri girdiğinde düşüneceğin ilk şey, onun parasını çebinden nasıl alırım olacak" tarzlı tavsiyelerle staj görüyorsam.
avukatsam ve yine mahkeme stajlarında, mahkeme kaleminin ayak işlerinde koşturtuluyorsam( kağıt kesmek gibi).
avukatsam ve icralarda para tahsil ederken, hacizlere çıkarken 20 YTL yi çay parası diye müdürlere ve memurlara verebiliyorsam( ki çoğu para tahsillerinde senin vermeni beklemeden bizzat kendileri kesiverir).
avukatsam ve bir hukukçu olarak, ülkemde hukukun olmadığını bile bile hukuk arıyorsam. yani kendi inanmadığım birşeye müvekkili inandırmaya çalışıyorsam.
avukatsam ve çüppeme sarılıp "adalet istiyorum" diye ağlıyorsam...ve daha nice şeyi diyebiliyorsam.

geriye döndüğümde yeniden avukat olmak ister miyim sizce?

yine söylüyorum; kutsal bir meslek, kesinlikle kutsal bir meslek ve kesinlikle hak ettiği yerde değil!!!

sevgiler...
Old 04-05-2006, 00:43   #68
judge21

Varsayılan içimizdeki hukuk

Hukukçu olmanın elbette çok farklı bir lezzeti var.Okul sürecinde öğretilen o "en olması gereken" ideal dünyaya bir an önce balıklama dalmak için bolca kaynak karıştırdık.Ne varki daha avukatlık stajının yarısında olan ben bir kayaya çarpmış durumdayım.Yanlış giden birşeyleri değiştirmek istersin,hemencecik bu çabanın yel değirmenlerine karşı savaşmaktan ibaret olduğunu gördüğünde daha toplumsal anlamda hukuk ve demokrasi yolunda katedililecek yolun uzunluğu belirir.Yine de hukuk okurdum ama...
Old 04-05-2006, 14:14   #69
Av.Elvan Akkaya

Evet Hukuk Okurdum Bende Ama
Amasi Var İŞte
Avukat Olarak Mezunsun
Stajini Yaptin
Sonra???
HİÇ.ya Babanin Parasi Olacak BÜro AÇacaksin,ya Da Bİr Avukatin Yaninda SiĞinti Olacaksin...
Ekonomİk Sikintilar İnanin Bİr Esnafin KarŞisina ÇiktiĞindan Daha Çok Çikiyor KarŞiniza Bu Meslekte.
HukukÇu Olurum Yİne.
Ama Avukat Olmak İstemem....
Old 04-05-2006, 14:59   #70
judge21

Mutsuz

sanırım her mesleğin pratiğinde kişinin kullandığı "ama"lar vardır ancak avukatlıkta bunlar biraz fazla...
Old 05-05-2006, 19:55   #71
günbatımı

hukuk eğitiminin insana ,yaşamı bütünsel açıdan kavrama olanağı sunduğunu düşünüyorum. Fakülteyi bitirmemin üzerinden nerdeyse 15 yıl geçti. Profesyonel anlamda hiç hukukçu olmadım.Ama kendimi hukukçu hissetmediğim bir an da olmadı.Belki hukuk alanında hiç çalışmayacağım ama bugün lise son sınıfta okuyan bir öğrenci olsaydım yine hukuk fakültesinde okumak isterdim.
Old 07-05-2006, 08:09   #73
nurcan

hukuk olmazsa olmaz... mesleğime aşığım...
geçmişe dönsem hiç düşünmeden yine hukuk seçerdim....
Old 07-05-2006, 13:15   #74
34hha34

Ben daha yeni bir hukuk öğrencisi olmama rağmen yine de hukuk tercih ederdim.HERKES HAKKINI ARAMALI.BİLİNÇLİ ŞEKİLDE HAK ARAMANIN YOLU DA HUKUKTAN GEÇER.
Old 07-05-2006, 22:30   #75
attorney

ben gazi hukuk fakültesine geçen yıl girdim henüz birinci sınıf öğrencisiyim benim en büyük hayalimdi hukuk şimdi de çok mutluyum yine tercih yapmam gerekse yine hukuk derim...
Old 07-05-2006, 22:44   #76
ZERYA

Anket cevaplarını çok da incelemeden hayır dedim.Hukukçu olmak isterdim ama avukat olmak çok stresli ve yıpratıcı.Türkiyede değil ama bir Avrupa ülkesinde avukat olmak isteyebilirdim.
Old 07-05-2006, 22:47   #77
ZERYA

Hakim ve savcılığı hayatımın hiçbir döneminde yapmayı düşünmediğimden olsa gerek hukuk mezunu olunca avukatlık olarak değerlendirdim.
Old 09-05-2006, 16:50   #78
halladi

Varsayılan hayırrrrr

kesinlikle okumazdım diyenlerdenim ben.bu kadar sorumluluk yükleyeceğini ve çelişkili olduğunu bilseydim hiç istemezdim.ayrıca okul hayatındaki sıkıntılarda cabası.şenliklere katılamazsınız,iyi havaları pek iyi değerlendirme fırsatı bırakmaz,sosyal yöndende istediğim gibi aktif olamadığım için kesinlikle istemezdim.gönlümde yatan meslek fotoğğrafçılık.ama neyse boş kalan zamanlarımda hukuklada ilgilenirim herhalde...
Old 10-05-2006, 18:36   #79
Av.Demirhan Seçilmiş

Kibirlenmek noktasından söylemiyorum ama hukukçuluk ayrıcalıktır.Bu nedenle tartışmasız ve her zaman Hukuk diyorum.
Old 11-05-2006, 17:20   #80
mehpare

önce dilbilim okurdum .. başarıyla bitirir sonra para kzanmaya başlar sonra da olgunlaşır ..sonra da özel paralı üniversitelerden birinde sağlam bi kafa ve güvenle ikinci fakülte olarak hukuk okurdum.. bilmiyorum o konudan emin değilim ..(ben atıla döne dolana bitirdiğim için bunu yazmam doğal..hala zaman zaman kabus olarak sınavlara giriyorum:)
Old 11-05-2006, 17:21   #81
mehpare

ama şurası kesin , simitçi de olsanız çay da taşısanız yaptığınız işinize ilgi sevgi duymak şart..
Old 11-05-2006, 17:26   #82
mehpare

zeryanın yıpratıcılık konusundaki fikirlerine de katılıyorum.. ama şöyle bir durum oluşuyor sonradan zamanla insanda sado mazoşist bi ruh hali beliriyor:) stress bağımlısı hale geliyorsunuz..hayatınızda her zaman beklenmeyen şeyler olabiliyor..ummadığınız bi davayı kazanıp sevinebiliyor çok emin olduğunuz bi işte ise kaybedip üzüntü ve sıkıntı yaşayabiliyorsunuz..
Old 14-05-2006, 19:05   #83
Av.Selim Balku

Bazıları sonradan avukat olur, bazıları avukat doğar. Geçmişe dönseydim yine avukat olacakmışım, ne yapayım avukat olarak doğmak alınyazımmış
Old 26-05-2006, 21:00   #85
forzanhl

hukuk fakültesi 2.sınıf öğrencisi olarak hukuk faükltesinde çok mağdur edilmiş ve haksızlığa uğramış biri olarak hukukun burda bile bu kadar kolay ezildiğini görünce binpişman oldum.eğer öss girseydim asla hukuk fakültesinde okumazdım...asla ve asla.... bi insanın hukuk üzerindeki idealleri bu kadar kolay yılkılmamalıydı... asla hukuk fakültesinde okumazdım çok pişmanım
Old 27-05-2006, 22:56   #86
kAAn

Varsayılan özgürlük

hukukçu olmak özgürlüklerin en güzelidir ! Başka bir meslek seçmememin tek nedeni budur.
Old 28-05-2006, 18:44   #87
burakkoca

ankete hayır cevabı verenlerdenim bunun nedeni hukuk derslerinin çok zor olması,ve yene hocaların yani bizim öğretmenlerimizin notlarının çok kıt olmasından kaynaklanıo deilse bence hukuk dünyanın en saygın mesleklerinden .
Old 05-06-2006, 16:30   #88
luc

Varsayılan Hayir

Kesinlikle hayır. Hukuku avukatlık (veya hakim savcılık) seçerken saygın bir meslek olduğunu düşündüğüm için seçtim. Ama bırakın dışarıdan insanları hukukçuların bile birbirine en ufak saygısı yok. Karşısındakine azıcıkta olsa saygı gösteren ise en hafif tabirle budala yerine konuyor.
Old 05-06-2006, 18:32   #89
emrahcevik

kesinlike hayır. adalet bu dünyada insan eliyle sağlanacak bir şey değil. umarım tanrı halimizi görüyordur, ancak bir başka bahara bu umutla girebiliriz.
Old 06-06-2006, 18:59   #90
Ayfan Pısıl

Varsayılan hayır

hayır kardesim zaten isteyerek de okumadım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi