Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşin Kadını Kendi Annesi İle Yaşamaya Zorlama,Hakaret,Giderlere Katılmama

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2011, 15:04   #1
Konuk

Varsayılan Eşin Kadını Kendi Annesi İle Yaşamaya Zorlama,Hakaret,Giderlere Katılmama

ben 14 yıllık evliyim eşimin annesiyle oturmak zorunda kaldık 2 ayağıda kırıktı başka bakacak çocuğu ve kimsesi yoktu ama ben bütün ihtiyaçlarını karşıladım yeme içme beraber oluyodu ve her zaman hayatımıza müdahale ediyordu bana ve çucuklarıma beddua ediyordu 4 tane çocuğum var eşim annesinin hizmetinde eksiklik gösterdiğimiz zaman oda bize tavır alıyordu bizimle konuşmuyor annesiyle beraber oturup yemek yiyor du ve bana sürekli hakaret ediyordu beni hem çocuklarımın hemde annesinin yanında küçük düşürüyordu bana domuz geri zekalı aptal ahmak diye yüzümetükürüp hakaret ediyordu ve bende artık bıktım aynı odada yemek yememeye başladık bu sefer yine ben kaynanama yemek gönderiyordum beğenmemezlik ediyordu eşime söylediğimde bana yalan söylüyorsun diye hakaret etmeye başlıyordu bundan dolayı bende artık eşime ve annesine yemek göndermemeye başladım daha sonra eşim eve ekmekten başka bi şey almamaya başladı bundan sonra ekmekten başka bi şey gelmiyecek söyledi ve benim ve çocuklarımın nafakasını karşılamamaya başladı ben bu yüzden ayrılık davası açmayı düşünüyorum eşimin şu an oturduğumuz2katlı evi 94 model arabası var aylık 2bin tl geliri var ve annesinin bağkurmaaşını alıyor 600tl ben evin bi katını isteye bilirmiyim hakkım olurmu ve4 çocuğum var kişi başına kaç tl nafaka ödemesi gerekir böyle bi talebim ola bilirmi ve ben annesiyle eşime yemek yapmadığım için kusurlu bulunurmuyum eşim çocuklarımı dövüp onlarada hakaret ediyor ve 2 aydır okula harçlıksız gönderiyor ne yapmam konusunda cevap vere bilirseniz çok sevinirim saygılarımla
Old 27-05-2011, 15:18   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin ayrı bir ev açmaması, sizleri annesi ile yaşamaya zorlaması, hakaretleri, fiziksel şiddeti kusurdur. Bunları dava içinde her tür delille ispatlayabilirsiniz. En yakın akrabalarınız size tanık olabilir.

Eşinizin evin giderlerine katılmaması nedeni ile sadece nafaka davası açma hakkınız da vardır. Bu davada da eşinizin sizlerin temel ihtiyaçlarınızla ilgilenmediğini kanıtlamanız gerekir.

Boşanma davası ile, çocuklarınızın velayetlerini ve onlar ve kendiniz için nafakaya hükmedilmesini isteyebilirsiniz. Maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

Sizin yemek yapmamanıza eşinizin tavır ve tutumlarının sebep oludğunu ispatlayabilirsiniz. Mahkeme değerlendirmesini tüm delillere göre yapacaktır.

Eşinizin mal varlığının ve gelirinin miktarı nafaka miktarını da etkiler. Ancak ne kadar lira nafaka bağlanacağını bildirmek mümkün değildir. Mahkeme yargıcının taktirindedir.

Nafaka ödememek suçtur.

2002 yılından sonra evlilik birliği içinde edinilmiş mallar var ise, bu malların yarı değeri üzerinde tasfiye payı alacağınız da mevcuttur. Bu dava için, boşanmanın kesinleşmesi gerekir. Kesinleşme sonrasında Tasfiye ve tasfiye payı alacağı istenmelidir.

bir avukatla DOĞRUDAN görüşmenizde yarar vardır.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse, bulunduğunuz yerin il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi