Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik sözleşmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 11-03-2008, 19:48   #1
melekinci

Varsayılan evlilik sözleşmesi

merhabalar 4 yaşında bir kızım var şiddetli geçimsizlik ve şiddet yüzünden eşimden boşanmak istiyorum evi terk ettim yaklaşık 10 gün oluyor fakat kızım için kaygı duyuyorum.ilk sorum kızımın velayeti banamı verilir babayamı?boşanmayla birlikte kaç dava açılacak ve bunların işleyişi nasıl olacak?

diğer konu ise eşim barışmak istiyor boşanmaya yanaşmıyor ben ise kızımın piskolojisini düşünürek son bir şans vermeyi düşünüyorum fakat aynı hadiselerin yaşanmasını istemiyorum noter huzurunda eşimle bir sözleşme yapsak ve kızımın velayeti hususunda ve ekonomik olarak eşimi bir bağlayıcı nitelikte kendimide güvence altına alacak bir sözleşmenin hukuki açıdan değerlendirmesini yaparmısınız?

cevabınız için şimdiden teşekkürler...
Old 11-03-2008, 22:05   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk; eşinizi elinden tutup notere de götürseniz, hakime de götürüp söz de verdirseniz, ben artık karıma, çocuğuma şu şu eziyetleri yapmayacağım yaparsam şu kadar tazminat şu kadar nafaka vereyim gibi bir vaadin hukuki geçerliliği olmaz ya da hukuk bunu bir yaptırıma bağlamamıştır.Böyle bir ön sözleşme yoktur.

Aile hukuku Medeni Hukuk kapsamı içinde yer alır ve sorun halinde devreye girer.Yani hukuk ancak boşanma ve velayet talepleri, maddi manevi tazminat talepleri ve mala ilişkin taleplerinde taraflara çözüm sunar.

Eğer eşinize karşı, şiddetli geçimsizliğe dayalı boşanma davası açmaya karar verirseniz, 4 yaşındaki çocuğunuzun velayeti size verilir.Çünkü anne ilgi ve sevgisine muhtaç yaştadır.

Eşinize bir şans daha vermek istiyorsanız verin yalnız bu şansı hukuki bir müeyyideye bağlama şansınız yok.Tamamen medeni ve iradi bir karar olmaktan öteye geçemez.

Ancak açacağınız boşanma davasında delil olur.Verdiğiniz bu şansı yakınlarınıza anlatın ya da eşiniz vaadlerini onların yanında versin ki daha sonra şahit deliline başvurabilin.Tek bir dava içinde boşanma, velayet, nafaka, tazminat talepleriniz olabilir.

Tüm bu talep ve dava süreci profesyonel bir yardım ve takip gerektireceğinden bir avukattan hukuki yardım almanızda yarar vardır.Maddi gücünüz yok ise, barolar size avukat tayin eder.

Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi