Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

evlenme için sağlık kurul kararı hakkında.

Konuyu Kilitleyin
Old 10-12-2009, 16:49   #1
mert_tamer

Varsayılan evlenme için sağlık kurul kararı hakkında.

mrb. ben şizofreni tedavisi gördüğüm için, resmi nikah heyet raporu için xxx devlet hastanesine başvurdum. ordaki bayan dr. bana evlenmem için gereken heyet raporunu bu civarda sadece xxx ruh ve sinir hastalıkları hastanesi veriyor diyerek rahatsızlığım hakkında çeşitli sorular sordukdan sonra eğer dediğin gb. rahatsızlığın hala devam ediyorsa senin evlenmen için olumlu rapor alman çok güç ve bu rapor alman için birazda maddiyat gerekir dedi.

ben çalışmadığım için ve maddi sıkıntı çektiğim için xxxx ruh ve sinir hastalıkları hastanesine gidemedim.

ben size şunu sormak istiyorum. gercekden dr. nasıl bir işlem yapmam gerekir resmi nikah için sağlık heyetinden olumlu bir sonuç almam için.

birde eşim resmi nikah yapamadığım için kayınbabamın siğortasından yararlanmaktadır. eğer dr. heyetteninden evlenmem için olumsuz bir rapor alırsam eşim kayınbabamın siğortasını kullandığı için bana ve eşime sgk tarafından yaptırım uygulanırmı.

bu konudada eşimle benide aydınlatırsanız çok seviniriz. sizlere şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.

m.t.
Old 10-12-2009, 23:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Medeni Kanun Akıl Hastalığını bir evlenme engeli saymıştır.Fakat bu engel kesin olan bir engel değildir.(MADDE 133.)- Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbî sakınca bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.

Bu durumda akıl hastaları ancak resmi sağlık kurulu raporu ile evlenmeleri sakıncalı görülmediği takdirde evlenebilmektedir.

Akıl hastalarına raporu tek başına bir hekim veremez.Bu durumu öğrenen hekim başvurucuyu sağlık kuruluna yönlendirmek zorundadır.

Bu durumda yapmanız gereken ilk iş sağlık kurul raporu için hastaneye başvurmak ve bunun için ne kadar masraf gideceğini sormaktır.Bu miktar evlenmeye engel olacak bir miktar değildir.

Sağlık kurul raporunun sonucuna göre de ne yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Rapor olumsuz çıkarsa itiraz hakkınız bulunmaktadır.

2-Sizinle evlenmek isteyen eş adayınız, şu anda yasalar karşısında henüz evli değildir ve bekarların sahip olduğu olanaklardan yararlanması hakkıdır.Burada bir suç oluşmamıştır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almaktan çekinmeyiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi