Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

vergi mükellefiyeti ile ilgili yayınlar, kütüphaneler ya da kitapevlerine nasıl ulaşabilirim?

Yanıt
Old 19-10-2010, 23:02   #1
Av. Rabia Zengin

Soru vergi mükellefiyeti ile ilgili yayınlar, kütüphaneler ya da kitapevlerine nasıl ulaşabilirim?

Merhaba,
Su anda Isvecte bir arastirma icerisindeyim ve sali gunu muhtemelen Istanbulda olacagim.
Ilk sorum vergi mukellefiyet uzerine yargitay kararlarini nerde bulabilirim, GVK no. 193 madde 1-7 iliskin olarak?

Istanbuldaki ziyaretim bu konu uzerine olacak, önerebileceginiz hukuk kutuphaneleri yada kitapevlere nasil ulasabilirim? Özellikle istedigim bölumler bu maddelerin kaynaklari, resmi gazete yayinlari, tuzukleri ve yönetmelikleri.

Saygilar
Old 22-10-2010, 13:41   #2
Av. Mehmet Toprak

Merhabalar,
Vergi Hukuku ile ilgili olarak yapacağınız araştırmalarda DANIŞTAY kararlarını taramanız yerinde olacaktır.
İstanbul'da hemen İstanbul Adliyesi Asliye Ticaret Mahkemelerinin sırasında olan gelir kontorolörleri binasının giriş katında kütüphane var. Avukat kimliğinizi ibraz ederek girebilir istediğiniz konuda yardım alıp hemen tüm kaynaklara ulaşabilirsiniz. Gitmeden bu linkten aradığınız kitap ve makalenin olup olmadığını tarabilirsiniz.http://www.gkd.org.tr/kutuphane.asp
Ayrıca vergi hukuku alanında yazılmış eserlere yüksek öğretim kurulu veri tabanındna ücretisiz ulaşabilirsiniz. http://tez2.yok.gov.tr/
Marmara Üniversitesi'nin hukuk fakültesinin olduğu tarihi binanın kütüphanesi de oldukça güncel kaynaklara sahiptir.
Old 22-10-2010, 13:53   #3
Av. Mehmet Toprak

193. sayılı gelir vergisi kanunun 1. maddesi verginin konusu 7. maddesi ise Türkiye'de elde etme kavramı üzerinedir. http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1028
Zannederim İsveç Hukuku ile Türk hukuku arasında dar mükelleflerin (non-resident taxpayers) vergilendirilmesine ilişkin karşılaştırmalı bir çalışma yapıyorsunuz. Değil mi?
Yapacağınız araştırma da anahtar kelimeler olarak: "dar mükellefiyet", "mali ikametgah", "gelir vergisinde dar mükellefiyet", "dar mükellef gerçek kişilerin vergilendirilmesi", "Türkiye'de elde etme", kavramlarını kullanınız.
Başarılar dilerim.
Old 22-10-2010, 14:02   #4
Av. Rabia Zengin

Tesekur ederim, yazdigim konu uzerine biraz daha aciklik getirecektim fakat yazdigim formu bulamayinca mail olarak gelmesini bekledim.

Evet karsilastirmali bir arastirma yapiyorum ve sadece dar mukellefler uzerine degil, iki devlet arasindaki farkliliklari ortaya koymaya calisiyorum ve tam mukellefligide karsilastiriyorum, cunku bazi durumlarda insanlar cifte vergilendermeye mahruz kaliyorlar ve bu sorunu cözmek icin elbetteki devletler anlasmaya girmisler, isvec ve Turkiye gibi fakat anlasmaya bakmadan önce devletin hangi durumlarda ve neyleri vergilendirdigne göz atmam gerekiyor, oyuzdende GVK incelemem gerekiyor. Yardiminiz icin tesekurler...
Old 28-10-2010, 12:48   #5
Av. Rabia Zengin

Varsayılan Danistay karari nerde bulabilirim?

merhaba, Danistay kararlarini nerde bulabilirim, bende dörduncu daireden bir kac dava var isime yarayabilcek olan, onlari netten bulabilecegim bir websitesi varmi? Cok kisa olarak konulari istanbuldayken kitaplarin icinde okudum ama yeterli degil konuyu tam okuyamadigim icin.

Saygilarla,
Rabia

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Toprak
Merhabalar,
Vergi Hukuku ile ilgili olarak yapacağınız araştırmalarda DANIŞTAY kararlarını taramanız yerinde olacaktır.
İstanbul'da hemen İstanbul Adliyesi Asliye Ticaret Mahkemelerinin sırasında olan gelir kontorolörleri binasının giriş katında kütüphane var. Avukat kimliğinizi ibraz ederek girebilir istediğiniz konuda yardım alıp hemen tüm kaynaklara ulaşabilirsiniz. Gitmeden bu linkten aradığınız kitap ve makalenin olup olmadığını tarabilirsiniz.http://www.gkd.org.tr/kutuphane.asp
Ayrıca vergi hukuku alanında yazılmış eserlere yüksek öğretim kurulu veri tabanındna ücretisiz ulaşabilirsiniz. http://tez2.yok.gov.tr/
Marmara Üniversitesi'nin hukuk fakültesinin olduğu tarihi binanın kütüphanesi de oldukça güncel kaynaklara sahiptir.
Old 23-11-2010, 14:05   #6
Av. Mehmet Toprak

4. daire kararları diye kitap var hatırladığım kadarı ile intenetten aratabilirsiniz.
ayrıca çok sayıda (mevbank.com, kazancı.com vb.) e-mevzuat sitesi var.
Old 23-11-2010, 23:29   #7
Av. Rabia Zengin

Yardimlariniz icin cok tesekkur ediyorum, Istanbuldayken bir kac dava buldum 4. daireden, yeterli degildi ama hic olmazsa yarari oldu. Su andada projenin son asamasindayim, ve ilk olarak isveccede yazdigim icin projeji burda sunumlayamayacagim, fakat bir kac ay icerisinde ingilizce olarak tercume etmeyi dusunuyorum ve insallah ozaman burdada meslektaslarimla paylasmayi isterim. Sizlerinde isvec vergi hukuku uzerine bilgi edinmenize sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi