Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temyiz sonucu hakkında görüş alma

Yanıt
Old 09-03-2011, 00:15   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Temyiz sonucu hakkında görüş alma

Arkadaslar merhaba,
Hem bilirkisi raporu hem de bu dogrultuda yargitayin verecegi karara iliskin benden daha tecrubeli ve bu konuda deneyim gecirmis arkadaslarin goruslerine ihtiyacim olacaktir. Soyle ki ; kisaca anlatayim: 3 yildir suren bir alacak davam vardi asliye hukuk mahkemesinde davaci vekiliyim karsi tarafin avukati 1-2 defa geldi gelmedi, geldiginde bir kez beyanlarimizi sunmak uzere sure istiyoruz vs gibilerinden bir seyler soyledi bir daha uzunca bir sure hicbir durusmaya katilmadi beyan falan da o arada sunmadı. Dosya bilirkisiye gitti, bir teknik bir de hukukcu bilirkisiden olusan 2 kisilik bir bilirkisi heyetine hakim dosyayi yonlendirdi. Bilirkisi benim ilk dava dilekcemde belirttigim sekilde aynen lehime gorusunu bildirdi. Durusma karar asamasina geldiginde, bu kez karsi tarafin avukati geldi. Gorev yonunden itirazda bulundu bilirkisi raporuna itiraz etti vs. Hakim dinlemedi ve karari lehime vererek davayi sonuclandirdi. Gerekceli karari yazildi. Ilami icraya koydum, itiraz icin gereken sure gecmeden alacak miktarini yatirdilar icra dosyasi infaz oldu kapandi gitti. Yalniz simdi ogreniyorum ki; karsi taraf suresi icinde asliye hukuk mahkemesinin lehime verdigi karari temyiz etmis. Dava bir alacak davasiydi fazlaya iliskin haklar sakli kalmak kaydiyla dusuk miktardan acmistim bilirkisi raporu lehime verince islah ettim hakim de aynen lehime karari vermisti. Yargitay sizce bunu aynen onar mi bozar mi ? Acaba gorusu olan var midir ? Sözleşmede yer alan çok açık bir hükme istinaden o hüküm maddesine dayandırılan bir alacağa lişkindi. Bunun haricinde hakimin istediği bütün deliller toplanmış ve dosyasına sunulmuştu yani eksik gedik birşey kalmamıştı. Teşekkürler
Old 09-03-2011, 10:10   #2
AV.MEHMET ÖNDER

Üstadım, siz de biliyorsunuzdur ki Yargıtay'ın bir kararı hangi gerekçeler ile bozacağı çok ihtimalli bir durumdur. Örneğin Yargıtay vekalet suretinde baro pulu olmayan dosyada verilen kararı bozmaktadır. Sizin verdiğiniz bilgiler dosya hakkında yeterince bilgi içermiyor ancak son cümlenizden yola çıkarak onanma ihtimalinin daha yüksek gibi göründüğünü söyleyebilirim.
Old 09-03-2011, 10:46   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Mesajınızda tüm anlattıklarınızdan sonra dosyanızın bozulması için hiçbir sebep yok gibiama bir önceki arkadaşımızın da belirttiği üzere zabıtlardan birisinde katip imzası yoktur,Sayın Yargıtay bozar
Old 09-03-2011, 17:21   #4
av.kadirpolat

Dosyaya ilişkin acık bilgi yok ise de, Yargıtay'ın neyi hangi sebeple bozacağı belli olmaz. Bazen temyiz dilekçesine konu edilmeyen bir durumdan dolayı bozabiliyor. Bu anlamda, siz alacağınızı almışsanız, gerisini karşı taraf düşünsün. Şimdilik 1-0 öndesiniz.
Old 10-03-2011, 16:08   #5
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan av.kadirpolat
Dosyaya ilişkin acık bilgi yok ise de, Yargıtay'ın neyi hangi sebeple bozacağı belli olmaz. Bazen temyiz dilekçesine konu edilmeyen bir durumdan dolayı bozabiliyor. Bu anlamda, siz alacağınızı almışsanız, gerisini karşı taraf düşünsün. Şimdilik 1-0 öndesiniz.

Dogrudur Kadir Hocam, icra dosyasi infaz edildi, tum alacaklarimizi aldik biz, temyiz dilekcesi de yeni ulasti elime ona da bir cevap yazacagim. Tum deliller lehime gozukuyor ama tabii mesela yetki belgesi ile durusmaya giren bir avukat arkadasimizin o yetki belgesi uzerinde pul yapistirmadan dosyasina teslim etmis olmasi esas yonunden her sekilde hakliligim delillerle ortadayken yargitay tarafindan bozulacak ise, ben birakayim bu meslegi, hukuka inancim kalmayacak cunku. Kaldi ki meslegin de basinda sayilirim.
Old 10-03-2011, 16:24   #6
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Dogrudur Kadir Hocam, icra dosyasi infaz edildi, tum alacaklarimizi aldik biz, temyiz dilekcesi de yeni ulasti elime ona da bir cevap yazacagim. Tum deliller lehime gozukuyor ama tabii mesela yetki belgesi ile durusmaya giren bir avukat arkadasimizin o yetki belgesi uzerinde pul yapistirmadan dosyasina teslim etmis olmasi esas yonunden her sekilde hakliligim delillerle ortadayken yargitay tarafindan bozulacak ise, ben birakayim bu meslegi, hukuka inancim kalmayacak cunku. Kaldi ki meslegin de basinda sayilirim.

Sayın meslektaşım, o aslında bir bozma olarak görülmemeli. Eksikliğin ikmali ile gönderilmeye karar verilecektir. >Önceleri yargıtay bozuyordu ama şimdi eksiklik ikmal edilsin diyor.

Bu anlamda bence bu konuda sizin panikleyecek bir durumunuz yok. Bırakın karşı taraf düşünsün.

Ama şunu da belirtmek isterim ki, öyle garip sebeplerle karralar bozuluyor yada onanıyor. Onun için ilk raunt sizin, keyfini çıkartın
Old 10-03-2011, 16:26   #7
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan av.kadirpolat
Sayın meslektaşım, o aslında bir bozma olarak görülmemeli. Eksikliğin ikmali ile gönderilmeye karar verilecektir. >Önceleri yargıtay bozuyordu ama şimdi eksiklik ikmal edilsin diyor.

Bu anlamda bence bu konuda sizin panikleyecek bir durumunuz yok. Bırakın karşı taraf düşünsün.

Ama şunu da belirtmek isterim ki, öyle garip sebeplerle karralar bozuluyor yada onanıyor. Onun için ilk raunt sizin, keyfini çıkartın

Ustadim ben 8 mart sali gunu bir durusma icin antepdeydim bu arada belki baro odasinda karsilasmis olabiliriz ogleden sonra oralardaysaniz. dunya kadinlar gunu icin bir calisma yapiliyordu sanirim o sirada baroda...
Old 10-03-2011, 16:36   #8
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Ustadim ben 8 mart sali gunu bir durusma icin antepdeydim bu arada belki baro odasinda karsilasmis olabiliriz ogleden sonra oralardaysaniz. dunya kadinlar gunu icin bir calisma yapiliyordu sanirim o sirada baroda...

Üstad, barodaydım ama çok uzun süreli kalamadım. Ama Gaziantep e geldiğinizde tanışmak ve görüşmek isterim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi