Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kapidan satis, Alman turiste hali satisi

Yanıt
Old 06-05-2008, 12:55   #1
KemalStuttgart

Varsayılan Kapidan satis, Alman turiste hali satisi

Sayin meslektaslarim,

bircogunuzun bildigi gibi buradan organize edilen tatillerde (turlarda) Alman turistlerle tatil programi icinde hali dokuma isyerleri (özellikle Denizli, Tavsan), kuyumcular, deri dükkanlari vs. ziyaret ediliyor. Önce kültürel programdan sonra, bu isyerlerine gidilip, tüketicinin hic beklemedigi bir sekilde satis islemleri gerceklestiriliyor. Gayet profesyonel organize edilen bu sözümona kültür turlarinda, tüketici mesela bir hali icin 30.000,- €`luk bir satis mukavelesi imzaliyor. Bazi saticilar (su an bende aktüel bir davada oldugu gibi) firmanin acik adini ve adresini bile mukaveleye yazma geregi duymuyorlar. Bilindigi gibi, fiyatlar genelde cok fahis oldugundan, tüketici tekrar ülkesine döndügünde, hakli olarak bu sözlesmeyi fesh etmek istiyor.

Benim su an üzerinde durdugum nokta su: 1032 Tüketicinin Korunmasi Hakkindaki Kanun`da belirlenen madde 8 bu tür satislara uygulanabilinirmi? Tabiiki tipik bir kapidan satis sayilmaz, cünkü isyeri, fuar, panayir gibi satis mekanlari disinda gerceklesmiyor. Satis islemi direk saticinin isyerinde gerceklesiyor. Yalniz kanun tüketiciyi ani, beklenmeksizin yapilan sözlesmelerden korumak istediginden ve bu durumlarda da ayni bir tablo oldugundan, madde 8 bu satislara da "analog" uygulanamizmi?

Alman Medeni Kanunu (Tüketici Kanunu da medeni kanuna entegre edildi) bu tür "tatil, tur cercevesinde yapilan satislari da" tüketiciyi koruma hususlari icerisinde degerlendiriyor ve tüketiciye sebep göstermeksizin 14 gün icinde sözlesmeden cayma hakki veriyor.

Yargitayin bu konu ile ilgili kararlarinin oldugunu duydum, bilen varmi?

Tabiiki fahis fiyatlar acik nispetsizlikden Borclar Kanunu madde 21`ide gündeme getiriyor. Ama beni asil ilgilendiren, Tüketici Kanunu madde 8 !!!

Görüsleriniz ve yardiminiz icin tesekkürler.
Old 07-05-2008, 18:44   #2
avukat2007

Şu anda mevcut TKHK 8. maddesinde kapıdan satışlarda belilenen sözleşmeden tek trafları cayma süresi 14 değil 7 gündür. ancak illa ki bu hükme gitmeniz gerekmez. mevcut konu gerçekten de kapıdan satış olarak değerlendirilemez kanaatindeyim. Zira sözleşme maddesi gayet açık. Kapıdan satış yapılabilmesi için kesinlikle sözleşmenin işverenin işyeri dışında biryerde yapılması gerekmektedir. burada kanun koyucunun amacı, işverenin işyerinde olmayıp da satın aldığı malı görmeden yada niteliğini tam olarak anlayamayan, satıcını anlattığı niteliklere güvenerek sözleşmeye taraf olan tüketicinin mal uhdesine girdikten sonra gerekli denetimi ve gözetimi yapması sonucunda malın satıcının anlattığı nitelikleri taşımadığını farketmesidir. bu halde kanun koyucu tüketicinin sözleşmeden 7 gün içinde cayabileceğini ifade etmektedir. sizin durumunuzda asıl olarak kanaatimce tüketicinin turist olmasından vre o konudaki bilgisizliğinden de faydalanmak sureti ile BK hükümlerince hileli işlem sözkonusudur.
TKHK bekımından ise kanunun 4. maddesindeki ayıplı mal özelliği taşır kanaatindeyim.
'Madde 4 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./4. md.)(*)
Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.'
Bu durumda tanıtımında ve satıcı tarafından tüketiciye söylenen niteliklerinde hata bulunan mal için TKHK mevcut seçimli haklarından faydalabilecektir.
Saygılarımla
Old 07-05-2008, 19:38   #3
KemalStuttgart

Öncelikle fikirleriniz icin tesekkürler. Dikkat ederseniz yazimda 14 günlük cayma süresinin Alman Medeni Kanunu`nda oldugunu söyledim. TKHK`nin madde 8 ve 9`da sadece 7 günlük bir cayma süresi öngördügünü biliiyorum. Kanun metni acik olduguna tabiiki katiliyorum. Yalniz ayni veya benzer durum ile karsi karsiya gelen tüketici bu durumda neden korunmasin sorusu mutlaka tartisilmalidir.

Farzedinki siz orada bir kültür turuna katiliyorsunuz. Üc günlük turdan sonra, ziyaret amacli dönüste Denizli`de bir hali imalat merkezine götürüyorlar sizi. Sizin de kafanizda hic hali almak diye birsey yok. Oradaki profesyonel ortam, satis psikolojisi derken... hic beklenmedik bir halde, hadi bende hali alayim deyip, sadece bir hali icin 30.000,- €`luk bir mukaveleye imza atiyorsunuz !!! Direk evinizin kapisi önünde veya sokakta gezerken satisda oldugu gibi "süpriz effekt" burda da yokmu? En azindan kapi önü kadar beklenmedik bir süpriz durumu sözkonusu degilmi?

Kanun koyuculari sizin söylediginiz gibi, tüketiciye görmedigi mali satin alarak, mal eline gectikden sonra, mali detayli kontrol edip vs., 7 gün icinde cayma imkani taniyor. Bence bunun yanisira kanunun arkasindaki asil nedenler, tüketiciyi "sürpriz satislardan" korumak. Adi üzerinde "kapidan satis". Kanunun zaten asil gelis yeri de bu. Eskiden birden birileri zilinizi calip, kapi önünde size, süpürge makinasi vb. aletler satiyordu. Adamlar profesyonel ikna edici satis argümanlari ile, tüketicileri (özellikle de yasli insanlari) cok kolay bir sekilde ikna ediyorlardi. Ve tüketici bu sözlesmeye bagli kalmak zorunda kaliyordu.

Simdi asil beni ilgilendiren, Yargitay bu konu ile bugüne kadar ilgilenmedimi? Duydugum kadariyla "turistlere tur kapsaminda satis" olaylarini da TKHK (madde 8) cercevesinde degerlendirmis? Varmi herhangi bir yargitay veya alt mahkeme karari taniyan?

Yoksa, önceden belirttigim gibi, 30.000,00 €`luk tek halida, Borclar Kanunu madde 21`e göre, mukavelenin gecersiz olduguna kesin gözüyle bakiyorum.
Old 08-05-2008, 09:16   #4
umutlaw

Sayin Meslektasim,

Arz etmem gereken husus sudur: Almanyada Verbraucherrecht kapsaminda ve BGB buniyesinde Tuketicinin haklari detayina kadar korunmustur nitekim 4822 sayili kanun her ne kadar kanun koyucu tarafindan Avrupa standartlari cercevesinde de 4077 sayili kanunu degistirmis ise de asil problem kanun veya duzenlenen hukumler degil belki uygulamada bu kanunun hemen hemen hic dikkata alinmamasidir. (uygulamada kstim satis ve alim silemlerindedir)

Almanyada bir malinizi zurückgeben yapmak istediginizde satici firma derhal mali geri aliyor hatta bazen 14 gunluk sureyi dahi gecirirseniz bir cok firma sizi kaybetmemek icin mali geri almayi kabul ediyor. Ben Amerika da ve Almanyada bir cok zaman bilgisayarimin veya buro malzemelerini olaydan iki yil gectigi halde sorunsuz bir sekilde iade de bulunmusum nitekim gelin gorun ki Turkiyede boyle bir seye kalkistiginiz zaman mahkemeye gitmeden satici firmanin icerisinde yargilaniyorsunuz bunun da asil sebebi saticinin bilincsizliginden ziyade alicinin bilincsizligidir cunku boyle bir vakaa ile karsilasan bir kimse olayi mahkemede degil magazada cozmeyi tercih eder dolayisiyla mahkeme kararlarinin bu hususta az oldugu kanaatindeyim ve hemen belirtmem gerekir ki benim gibi tuketiciyi ilgilendiren konularin pesini birakmayan bir cok meslektasimin oldugunu ve benden de hatta daha basarili olduklarini iddia edebilirim ancak bu husus hakkinda yasal duzenleme oldugu halde Turkiyede her hangi bir ic acici gelismenin var oldugunu soyleyemiyorum tabi bu sahsi kanaatimdir.

Olayiniza gelince olayinizin kapidan satislarla ilgili bir ilgisinin olmadigini dusunuyorum ve yinede 8. madde hakkinda neden direndiginizi hala anlamadim eger istediginiz bu husus hakkinda sadece bir yargitay karari ise maalesef bende bulamadim ancak konus baska bir sey ise olayi detayli paylasirsaniz daha genis bir sekilde tartisabilir ve sonuca varabiliriz.

Yukarida arz ettigim hususlar sahsi kanaatim ve tavsiyelerimdir, bilgilerinize saygila sunulur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi