Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haklı sebeple fesih, başka işveren ile iş görüşmesi yapılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2014, 14:54   #1
av.23

Varsayılan haklı sebeple fesih, başka işveren ile iş görüşmesi yapılması

İşçi işyerinde fazla çalışma yapılması nedeni ile iş akdini haklı sebep ile feshediyor. Fesih tarihinden bir kaç gün önce ise başka bir işyerine iş başvurusu yapıyor ve cv örneği bırakıyor. Yani iş akdini feshetmeden önce kendine yeni iş arıyor. Davalı savunmasında, işçinin "başka bir iş bulduğu" için işten ayrıldığını belirtmektedir. Mahkeme fazla çalışma ücretine hükmetmiştir. Ancak kıdem tazminatı talebini reddetmiştir. Elbette temyiz edeceğim. İş akdini feshedeceğini bilen ve bunun için haklı sebebi olan işçinin iş aramasında hukuki bir sakınca olmaması gerekir düşüncesindeyim. Yeni iş araması haklı sebebi ortadan kaldırmamalıdır. Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar.
Old 07-05-2014, 15:28   #2
olgu

yeni iş araması değil ama sizin olayda sanki fesih gerekçesi haksız çıkartmış işçyi.
Başka bir iş bulduğu için işten ayrılmak haklı feshi sebebi değildir. her ne kadar başka fesih gerekçeleri de var olsa işçinin işten ayrılma gerekçesi başka bir iş bulmak.
Old 07-05-2014, 15:52   #3
av.23

Acaba ben mi yanlış ifade ettim sayın meslektaşım ? Bizim böyle bir gerekçemiz yok. Biz dava dilekçesinde fazla çalışma ücretinin ödenmemesi sebebine dayandık. Fazla çalışma ücret talebimiz kabul edildi. Yani ispat ettik. Davalı yan ise fesih sebebinin başka bir iş bulmak olduğunu beyan ederek yeni işverende ki iş yeri sicil dosyasının bir örneğini dosyaya getirtti. Mahkeme bunun üzerine bu şekilde karar verdi.
Old 07-05-2014, 15:58   #4
olgu

Ben davalının savunmasını müvekkilinizin istifa beyanı anladım.

Haklı bir fesih sebebi kullanıldıktan sonra başka işte çalışmak elbette işçi aleyhine sonuç doğurmaması lazım.
15 yıl +3600 prim günü doldurduğundan emekli olmak için SGK dan yazı getirip kıdem tazminatı alan işçi 1 ay sonra başka işyerinde işe başlaması bile alehye yorumlanmazken sizin olaydaki durumda hiç işçi aleyhine sonuç yaratmaması gerekir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi