Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

imdat uyap

Yanıt
Old 02-05-2006, 16:55   #1
efe

Varsayılan imdat uyap

Şu anda Kayseri Adliyesi felç arkadaşlar !.
Uyap çerçevesinde ne harç yatıyor uzun kuyruklar ve işlemler. Acaba uyap hakkında bir ön çalışma yapılmadan bir iki kişiyi hızlandırılmış kurstan geçirerek bu işe kalkışmak ne derece doğru.

Avukatlara kolaylık diyorlar anacak dosya takip dışında bir kolaylığını göremedik.duyamadık
Old 02-05-2006, 20:46   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

İmdat UYAP' ı görünce, bizim santral tamircisi İmdat usta aklıma geldi.

Geçen gün santralimiz arızalandı, telefonlar felç. Derken komşu işyerinden santralci tanıdıklarının telefonunu istedik, verdiler sağolsunlar. Adamın ismi İmdat mış.

Telefonda konuşma şu şekilde başladı: "İmdat bey santralimiz bozuldu çok acil gelebilir misiniz?"

Size de bir İmdat bey lazım. )
Old 06-05-2006, 20:30   #3
C3BO

kişisel düşüncem; uyap ın avukatlara olan tek getirisi matbu kağıtlardan kurtulmak olmuştur. onun dışında aslında mahkemelere ve icra dairelerine getirisi vardır. ancak değil programı kullanmak bilgisayarı bile zar zor idare eden ya da aslında çok güzel "solitaire" oynayan kişiler işin başında olduğu sürece ne hizmet içi eğitim ne de hızlandırılmış/normal kurslar fayda etmeyecektir.
Old 07-05-2006, 10:55   #4
smile

Sayın C3BO, benim bildiğim kadarıyla UYAP ne Avukatların, ne Adliyelerin işini kolaylaştırmak adına gelmedi. Uyap ın hemen hemen tek amacı yapılan işlemlerde kontrol ve denetimin sağlanmasıdır. Sandığınız gibi mahkemelere veya İcra dairelerine de herhangi bir getirisi yoktur. Ayrıca tüm memurları kendi dar çerçevenizde görüp "değil programı kullanmak bilgisayarı bile zar zor idare eden" diye sınıflandırmanız hiç hoş değil.
Saygılarımla
Old 07-05-2006, 15:54   #5
C3BO

Sayın smile, UYAP ın getiriliş amacı denetimin daha kolay sağlanmasıdır; ama ben bu konuda herhangi karşı görüş belirtmedim sadece "avukatlara olan getirisi" nden bahsettim. Bu bir gerçektir, matbu kağıtlardan kurtulmuştur avukatlar. Aksini iddia edebilir mi herhangi bir kişi? Kaldı ki mahkemelere ve icra dairelerine olan getirisi de sizin de bahsettiğiniz "denetim" hususunda olmuştur.
Bu bir yana, tüm memurları sınıflandırmak gibi bir niyetim olmadı olmaz da. Asla genelleme yapmam; yazılanları daha dikkatli yorumlamanızı tavsiye ederim. "kendi dar çerçevemde" bile bilgisayardan anlayan memur sayısı anlamayanlardan çok çok daha az. Ben bunu dile getirdim, siz bunu genellediniz. Bence sizin yaptığınız hiç hoş değil.
Saygı bizden...
Old 16-05-2006, 15:43   #6
Av. Eylem T.K

Arkadaşlar,
UYAP çok sıkıntılı ve aslında bana göre kendi içinde çökmüş bir sistem ancak programı hazırlayanlar geri de adım atamıyorlar. Ankara'da iki senedir biz avukatlar mahvolduk şimdi biraz yeni yeni düzelmeye başladı Bugün birazcık daha rahatladıysak bilgisayardan ve programcılıktan anlayan avukatların bir araya gelerek sistemi adli şilere uydurmaya çalışmaları sayesinde oldu. Düşünün Adalet Bakanlığı bir proje hazırlatıyor hiç bir avukatın, savcının, hakimin, memurun haberi yok görüşleri alınmıyor , adliyenin işleyişinden programı yapanlar bihaber sonra da sistem nedeniyle en çok mağdurz olanlar da uygulayıcılar oluyor Ama umarım en kısa sürede düzelir
Old 30-05-2006, 10:29   #7
ANTEPLİ

sahi arkadaşlar,bu uyaptan dava dosyalarına nasıl girip te içeriğinden haberdar oluyoruz.Samsun daha yeni uyapa geçti mahkeme kalemleri artık duruşma tarihi bile vermiyor gidin uyaptan öğrenin diye ama uyaptan nasıl öğrenileceği hakkında kimsenin bilgisi yok.
Old 23-06-2006, 17:16   #8
ibreti

İlk bir aylık uygulamada Alanya Adliyesi de felç oldu. P.tesi, Salı, Çarşamba günü dava açmak bile mümkün olmadı. Çok acil işler için henüz Uyap'ın uğramadığı komşu ilçelerin adliyelerine giderek harçları ödeyip, davaları, havaleli açmak durumunda kaldık.
Ayranları yok içmeye ama şu yaptıklarına bakın..
Old 27-06-2006, 15:19   #9
hukukçu42

Varsayılan imdaaaaaatttttt

Nedir bu UYAP denilen şey. Kim icat etti bunu. Devlet yapılan işlemleri daha uygun şekilde denetim altına alamazmıydı ki bize bu işkenceyi reva görüyor anlamadım.
Konya Adliyesi de Yurdumun diğer adliyelerinden farklı değil. Sistem burada da tıkandı.
Acaba sadece bize özgü veya genetik bir davranış mıdır, alt yapısını oluşturmadan yeni sistemler icat etmek ve sonra da oturmasını zamana bırakmak.
Uyap geldi sanki tüm sorunlar bitecekmiş gibi. Yargının tüm sorunlarına çözüm oldu(!) Vatana millete hayırlı olsun(!)
Old 01-07-2006, 12:00   #10
nisan06

arkadaşlar uyaptan bu kadar şikayetçi olmak doğru değil, bütün adliyelerdeki arkadaşlar gibi bizde çok şikayet ettik, ancak savcılık olarak şu anda işlerimiz rahatlamaya başladı, alışmamız gerekiyor....
Old 04-07-2006, 00:01   #11
Av.Elif

Teknolojinin hızla ilerlediği bir çağda adliyelerde bu teknolojinin nimetlerinden faydalanması gereken en önemli kurumlardan biri.Ancak bizim ülkemizde malesef getirilen bu kolaylık bile doğru uygulanamıyor.Kolaylık ve zamandan tasarruf sağlanması gereken bir program ancak bu kadar zaman kaybetirebilir.Bir takip açmak için diğer takiplerin gi,rilmesini beklemek zorunda kalıpta 2 günde bir icra takibi yaptığım zman oldu.neymiş efendim uyap dolayısyla e takip giriyormuş sayın memur.Bence programı eleştirmek yerine öncellikle onu kullanmaya çalışanları iyice eğitmek gerekiyor ancak getirilen bir yenilik ozman gerçekten kolaylık sağlayabilir.Aksi takdirde hukuk düzenine getirilen o yenilik malesef şuanda olduğu gibi peşinde bir çok hukuka aykırılıklara sebep olabilmekte
Old 28-07-2006, 02:30   #12
Av. Can DOĞANEL

Sistem genel olarak değerlendirildiğinde çağın gereklerine uygun olarak herkesin işini kolaylaştıracağı ve herkese büyük zaman kazandıracağı kesin. Ancak böylesi kapsamlı bir çalışmanın uygulamaya geçebilmesi için en az 2 yıl denenmesi gerekirdi. Bu deneme tabiki paldır küldür uygulamaya koymak şeklinde değil. Sistemin her türlü ihtimal doğrultusunda teknik yönden denenmesidir. Bu süreçte de personelin eğitiminin gerekliliği tabiki gözardı edilemez. Bırakın böyle büyük bir ağın merkezden yönetimini. Kendi bilgisayarınızda kullandığınız icra programından tam randıman alabiliyor musunuz? Ben piyasadaki pek çok programı şu veya bu şekilde inceledim, denedim. En iyisine vereceğim not 100 üzerinden 40'ı geçmez. Takip sayısının ve ihtimallerin bu kadar çok olduğu bir alanda (İcra İflas) her türlü ihtiyaca cevap verecek tam randımanlı bir program yazmanın zorluğunu az buçuk programlama bilgimle tahmin edebiliyorum. Ancak 100lerce milyon lisans bedeli biçilen bir programdan da insan daha fazlasını bekliyor. İşin içindeki insanlara danışılmadan yapılan program teknik yönden çok başarılı olsa da hukuki ihtiyaçlara cevap veremiyor işte. Yapmamız gereken sabredip, sistemin oturmasını beklemek. Ancak illa UYAP uygulanacak diye normal yoldan takip kabul etmemek de ayrı bir acayiplik. O gün dava açma süresinin son günü olsa veya alacak zamanaşımının son günü olsa ne olacak. Böyle katı bir geçişin mantığını da anlamakta da ayrıca zorlanıyorum.
Old 16-09-2006, 16:41   #13
medenikal

Her işimiz yarım yamalak.

uyap denilen proğram , pratikten yoksun;

tam bir bürokrat kafasının hazırlamış olduğu ne olduğu belirsiz;

yapılan masrafa yazık;

ben yaptım oldu anlayışının doğurduğu,babasız bir proğramdır;

bunca hukuk programı yapan firma varken; onların fikrini almazsan,uygulayıcılar olan hakim,savcı ve avukatların fikrini almazsan işte böyle bir garabet ortaya çıkar.

benim kaanatim de bu proğramın tek yararı vergi daireleri için olmuştur ,avukatların açtığı ve takip ettiği davalar göründüğünden ;avukatların muhasebe kayıtlarını ortaya çıkarmak kolaylaşacaktır.görünen odur.vergi dairesi buna göre araştırma yapabilecektir.

yoksa ben uyapla büromdan dava açıp ,takip yapamadıktan sonra benim açımdan hiçbir anlamı yoktur.
Old 16-09-2006, 20:36   #14
Av.Nebi

Konya adliyeside 1 ay kitlenmişti şu an biraz daha düzeldi gibi. Yanliz bakanlığın görderdiği uyap çalışanları çok yetenekli kişiler değildi hukuktan da anlamıyorlardı programı öğrenmekle iş bitmiyor malesef ...
Old 16-09-2006, 21:42   #15
alisuat

Sayın üyeler, yorumlarınızı birer birer okudum, öncelikle bir üyemiz UYAP nedir diye sormuş onu hemen cevaplayalım, hemde biraz bilgi vermiş olalım, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) sloganı ise yargının hızlı ve etkin kullanılması, dosyaların ve kalem kağıdın ortadan kalkması diye tarif edebiliriz. Öncelikle ben Yozgat Adliyesinde görev yaptığımı, UYAP işletime geçerken pilot bölge olduğumuzu ve bu işi Türkiye çapında en iyi yapan Adliye olduğumuzu söylemekle başlamak istiyorum, bunu nereden biliyorum, Bakanlık yetkilileriyle yapılan görüşmelerden ve arkadaşlarıma verilen takdir belgeleri ile maaş ikramileyerinden, görüşlere baktığım zaman genel itibariyle UYAP için öncelikle fizibilite çalışması yapılması gerekirdi, denetim için etkili ama iş yönünden çok kötü bir program birde kullanıcılar eğitimsiz deniliyor. Belirtmek isterim ki UYAP'ın teknik olarak alt yapısı hazırlanırken programı hazırlayan Havelsan yetkilerinden mühendisler Adliyeye gelerek her birimde kapsamlı bir araştırma yaptılar, haklarını yememek lazım, öyleki gelen mühendisler işleyişi ve de hukuku bizden daha iyi bilir hale geldiler, en ince ayrıntısına kadar not ettiler, daha sonra Ankara Havelsan'da bize eğitim verdiler, bu arada bir sayın üyemiz
Alıntı:
ancak değil programı kullanmak bilgisayarı bile zar zor idare eden ya da aslında çok güzel "solitaire" oynayan kişiler işin başında olduğu sürece ne hizmet içi eğitim ne de hızlandırılmış/normal kurslar fayda etmeyecektir.
demiş, ben adliyemiz adına şunu söyleyebilirim, yaklaşık 150 personelimiz var, yaş ortalaması 24-26 arasında ve hemen hemen hepside bilgisayarla çok haşır neşir insanlar, yani bilgisayarı sadece solitaire için kullanmayan insanlar, site yapan, program çalışmaları yapan insanlar, programı da çok güzel kullanan insanlar, neyse konunun özünden sapmayım.. UYAP sayın üyelerimizin dediği gibi bizim görüşümüz alınmaksızın (iyi olur mu olmaz mı bakımından) hazırlanan, hazırlanırkende fizibilite çalışması yapılan, eğitimi verilen ve halende oturduğumuz yerden kendi kendimize eğitimini alabileceğimiz, büyük paralar harcanan ve dünya da eşi benzeri olmayan bir proje, gelin görün ki kendi adıma söyleyebilirim ki UYAP güzel bir arşiv olmasından başka hiçbir özelliği olmayan, adaleti hızlı ve etkin bir şekilde kullandırmak yerine işleri daha da yavaşlatan ve de boştan yere harcanan emek ve para olarak görüyorum ki Antalya'lı meslektaşımın dediği gibi hiçbir kolaylığı görmedim, aksine işler daha da uzadı, ilk defa daböyle bir yorum gördüm. Ne deyim umarım ileride bizi haksız çıkartıp ülkemize ve milletimize çok iyi hizmetler verdiğini bize göstererek bizleri utandırır... saygılar
Old 16-09-2006, 23:09   #16
alifatih

Evet, 2004 yılı Haziran ayında hayata geçirilmeye başlanan UYAP için 2004 yılı başlarında Ankara, Eskişehir Yolu 7. Km'de bulunan Havelsan merkezinde eğitimler verildi. UYAP'ı ilk orada gördük...

Bu yazılımın başlangıcından beri onlarca adliye personeli, savcı, hakim vs geçici görevle yazılım bölümüne aktarıldı. 2 yıl öncesinde bu iş için haracanan paranın 600 Milyon USD olduğu söyleniyordu, şimdi ne kadar bilmiyorum.

Yine şu an itibariyle birçok kolluk kuvvetinin alt yapısı da hazırlandı, UYAP üzerinden adliye ile bağlanmaları için yazı bekleniyor. Avukatlar ve vatandaşlar icin son durum ne bilmiyorum ama en son kendi evlerinden mahkeme durumunu ve günlerini öğrenebildiklerini biliyorum. İsteyen bu konunun son halini adalet bakanlığı sitesindeki ilgili yerlere bakabilir. (Vatandaş portalı vs)...

Saygılar...
Old 22-09-2006, 11:35   #17
bilirkişi

aranızda Uyap2 e Takip progmını kullanabilen,bu programla takip talebi hazırlayanbilen biri varmı, varsa kaç saat uğraşıp hazırlayabilmiş.. bunu gerçekten merak ediyorum..
Old 29-10-2006, 22:09   #18
Av.Özgür Eralp

Varsayılan Uyap

Arkadaşlar kusura bakmayın copy-paste yapıyorum ama aşağıda UYAP ile ilgili serzenişlere karşı yazmış olduğum bir mesajı gönderiyorum. Görüşlerim aynen devam etmektedir

Sevgili meslektaşlarım, öncelikle iğneyi başkasına çuvaldızı ise kendimize batırmamız gerektiğini düşündüğümü belirtmek istiyorum.

1998 yılında çalışmaları başlayan UYAP (Ulusal Yargı Ağı
Projesi) ile ilgili olarak eğer avukatlar ve barolar olarak bu sürece müdahil olamamışsak bizim de eleştirilmesi gereken yönlerimiz olmalı.

Dile kolay, 8 sene önce çalışmaları başlayan bir proje adeta geliyorum demiş ancak meslektaşlarımız ve barolarımız bu sürece maalesef seyirci kalmıştır. Bu çalışmalar gizli kapaklı olmamış tüm süreç web üzerinden yansıtılmıştır.

Konuya örnek teşkil etmesi amacıyla yaklaşık 5 (beş) yıl önce hukuk mailgrubuna atmış olduğum maili burada sizlerle paylaşıyorum. Bu maili ve maile gelen cevapları halen faaliyette olan hukuk mailgrubu veri tabanından takip edebilirsiniz.

http://groups.yahoo.com/group/hukuk/
Fri Jan 25, 2002 11:31 pm

Bilindiği üzere Adalet Bakanlığı tarafından UYAP (Ulusal Yargı Ağı
Projesi) adı altında bir proje hazırlanmıştır.2004 yılı itibariyle
Türkiye genelindeki yargısal işlemlerin internet üzerinden sağlanmaya
başlanması hedeflenmektedir. Bu proje içim pilot bölge olarak belirlenen
Ankara Adliyesinde teknik altyapı hazırlanmış ve bilgisayarlar gündelik
kullanıma açılmıştır.Şu anda projenin kalbi olan program hazırlıkları
tamamlanmaktadır.

UYAP projesi; avukatları yakından ilgilendirmektedir. Çünkü bu proje
hayata geçirilince avukatlar harçlarını bürolarından
yatırabilecek,davalarını açabilecek,dilekçelerini bürolarından internet
vasıtasıyla gönderebilecek,mahkemelerdeki dosyaları
inceleyebileceklerdir.Ancak avukatların gereksinimlerini ve bu
gereksinimlerin nasıl karşılanabileceğini en iyi bilebilecek durumda
olan yine avukatlardır. Bu konunun avukatlar arasında tam anlamıyla
tartışılamadığı kanısındayım. Yargıtay kararlarının kontürle satılması
olayında olduğu gibi avukatlar bu konuya tam ilgi göstermediler. Oysa bu
kararlardan ülkemizde en çok yararlanan kesim avukatlardır. İleride aynı
tür uygulamaların olmaması için avukatların bu konu hakkında
bilinçlendirilip, görüşlerinin sunulması gerektiğine inanıyorum.

Meslektaşlardan ve diğer hukukçulardan isteğim bu hususların tartışmaya
açılmasıdır.Avukat, bürosundan hangi işlemleri gerçekleştirebilmeli ve
bunun usulü nasıl olmalıdır.?Örneğin harçların yatırılmasında nasıl bir
sistem öngörülebilir?Özellikle yurtdışındaki uygulamaları bilen
meslektaşlar konu hakkındaki bilgilerini bizimle paylaşabilirler.

UYAP hakkında daha geniş bilgi Adalet Bakanlığının sitesinde
bulunmaktadır. ( www.adalet.gov.tr <http://www.adalet.gov.tr/> ) Bilgi
İşlem Dairesi Tetkik hakimi Mesut Orta tarafından Powerpoint ile
hazırlanmış çok faydalı bir kaynağı bu siteden indirip
inceleyebilirsiniz.

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi bildirebilirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar dileğiyle,
Av.Özgür Eralp

UYAP ile ilgili olarak hukuk sitelerindeki ve mail gruplardaki tartışmalara bakarsanız bu konuların konuşulmaya başlamasının uygulamaya geçildiği yerlerde uygulamaya geçildiği anlarda gerçekleştiğini göreceksiniz. Elbette müdahil olma sürecimiz geçmiş değildir. Burada da kısaca gerek şahsen gerekse Ankara Barosu olarak yapmaya çalıştıklarımızdan bahsedeceğim.

Mesleğe yeni başladığımız dönemde avukat olarak ilgilendiğimiz UYAP çalışmaları ile ilgili olarak meslektaşım Av.Çağatay Cengiz ile hazırladığımız www.bilisimhukuku.net ve www.uyap.net sitelerinde konuyu tartışmaya açtık.

Ankara Barosu Bilişim Kurulunda görev aldıktan sonra Baro olarak da UYAP’a destek olmaya ve avukatlar lehine olan düzenlemelerin etkinleştirilmesi üzerine çalıştık. Konuya ilişkin olarak gerek Ankara Barosundaki gerekse diğer illerdeki meslektaşlarımıza bizzat bulundukları illere gitmek suretiyle yardımcı olabilmek için seminerler düzenledik.

Konuya ilişkin olarak hazırladığımız kitapçığımızın 4.baskısı tükenmek üzere.

Kapsamlı olarak hazırladığımız UYAP cd-romları da ücretsiz olarak meslektaşlarmıza dağıtmaktayız.

Son dönemde Ankara Barosu olarak çıkardığımız “Bilişim ve Hukuk” dergisinde özel dosya olarak UYAP’ı işledik.

Ankara Barosu sayfalarında oldukça doyurucu olacağına inandığımız bir UYAP bölümü mevcuttur.

Bundan da öte artık avukat portalından Ankara Barosu üyeleri yararlanmaya başladılar. Bize göre UYAP’ın avukatlara getirdiği en önemli özellik adeta bir devrim niteliğindeki UYAP avukat portalıdır. Bugün itibariyle Ankara’da 600’den fazla meslektaşımız sorunsuz olarak avukat portalını kullanabilmektedir. Bu sayı her geçen gün gittikçe artmaktadır.

Sevgili meslektaşlarım, artık hayal değil İstanbul Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyamda bulunan evrakı şu anda internetten görüntüleyip çıktısını alabiliyorum. Bu az bir şey midir? Bazı meslektaşlarımız dosyalarını görüntüleyebilmelerine rağmen internetten dava açmanın çok uzun süre alacağını söylüyorlar. Oysa Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı önderliğinde Havelsan-Akbank ve Ankara Barosu olarak yürütülen çalışmalar neticesinde online dava açmanın son aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Çok değil bir-iki ay içerisinde Türkiye’nin internet üzerinden ilk davasını açıp, harcını internetten yatırmayı hedefliyoruz.

UYAP’la ilgili olarak bize göre sistemin dezavantajı bulunmamaktadır. Sadece dünyanın her yerinde olduğu gibi köklü geçiş süreçlerinde yaşanan ilk uyumsuzluklar söz konusu olabilir. Nitekim bizim gözlemlerimize göre avukatlar 30-60 gün içerisinde UYAP sistemine adapte olabilmekte icra takiplerini elektronik ortamda açabilmektedirler. Bu geçiş sürecinden sonra sorun hemen hemen hiç yaşanmamaktadır.

Sistemle ilgili sorun olarak nitelendirilebilecek durum bazen sistemin yavaş işlemesi bazen de kesintiye uğramasıdır. Ancak bu sorun da bilindiği üzere ülkemizin iletişim ve teknik alt yapısıyla alakalı olup, zaman zaman bankalar, diğer kurumlar, web tabanlı olarak çalışan tüm sistemlerin ortak sorunu olup bu projeye has bir sorun değildir. Ülkemizin teknolojik altyapısının gelişimine paralel olarak bu sorunlar daha nadir yaşanacaktır. 2 sene öncesine kadar ev kullanıcıları olarak 56klık modemlerle bağlandığımız internete bugünlerde 1mblık bağlantı gücüne sahibiz.

UYAP’la ilgili sıklıkla sorulan diğer sorulardan biri de güvenlikle ilgilidir. Teknik olarak dünyada hiçbir sistem %100 güvenlik sağlayamamakla birlikte mevcut teknolojiler içerisinde bu sistem maksimum derecede güvenliklidir. Mevcut adalet sistemini düşünürsek (dosyaların koridorlarda depolandığı, evraktan örnek alınmak için dosyaların fotokopi odalarına götürüldü, ilişkili dosyaların incelenmek üzere başka şehirlere gönderildiği, bilirkişi incelemesi için dosyaların aylarca Mahkeme dışında kaldığı …) sistemin şu andaki sistemden daha güvenli olduğu tartışmasızdır. Dosya üzerindeki en ufak bir incelemenin dahi kayıtları tutulmakta kim tarafından hangi işlemin yapıldığı kayıt altına alınmaktadır.

Sonuç olarak belirtmek gerekirse sadece icra dairelerinde (o da sadece geçiş sürecinde) e-takip programı nedeniyle yaşanan sıkıntıları tüm projeye genellemek haksızlıktır. İcra dairelerinde ödeme emirlerini hazırlayan, tebligat zarflarını düzenleyen, pullarını yapıştıran, APS listelerini hazırlayan hatta belgelerin mühürlerini basan bizler doğru yapıyorduk da UYAP e-takip mi geldi yanlış yaptı? Bilişim hata kabul etmez sevgili arkadaşlar. Adalet teknolojiyle buluşmuş ve düzensizlikler ortaya çıkmıştır. Kanunun açık hükmüne rağmen ödeme emirlerini avukatların hazırladığı ortaya çıkmıştır. Bir avukatın 20 sene aynı icra dairesiyle çalışmaması gerektiği tarafsız bir bilgisayar tevzi sisteminin gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Bana göre UYAP ülkemizin yüz akıdır. Eksisiyle artısıyla bizim eserimiz, ülkemizin eseridir. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığında bu proje için çalışan hakim meslektaşlarımız ile Havelsan’daki mühendis arkadaşlarımız yıllardır bu projenin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi için uğraşmaktadırlar. Artık her ne kadar geç kalmış olsak da çalışma sırası biz avukatlardadır. Sistem bizim sayemizde olması gereken yere gelecektir. Konuya ilişkin olarak her türlü sorun ve eleştirinizi bizlere iletmenizden memnuniyet duyacağımız bildiriyor ve UYAP ile ilgili olarak Ankara Barosu Bilgi İşlem Merkezi tarafından yapılan seminer-konferansların listesini aşağıda takdirlerinize sunuyorum.

1. UYAP e-takip semineri (12.01.2005 Ankara Adliyesi Konferans Salonu-ANKARA)
2. UYAP e-takip semineri (09.02.2005 Ankara Adliyesi Konferans Salonu-ANKARA)
3. UYAP e-takip semineri (13.05.2005 Ankara Barosu Kültür Merkezi-ANKARA)
4. UYAP e-takip semineri (01.07.2005 Ankara Barosu Kültür Merkezi-ANKARA)
5. UYAP e-takip semineri (25.07.2005 Ankara Barosu Kültür Merkezi-ANKARA)
6. UYAP e-takip semineri- avukat portalı tanıtımı (15.12.2005 Ankara Barosu Kültür Merkezi-ANKARA)
7. “E-Mahkeme (UYAP - Ulusal Yargı Ağı Projesi)” (Ankara Barosu Hukuk Kurultayı 2006- Bilkent Otel ve Konferans Merkezi-ANKARA 05.01.2006)
8. Bilişim ve Hukuk – ( Çankaya Üniversitesi- Mavi Salon – ANKARA – 09.03.2006)
9. e-baro ve UYAP (ELSA - Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mahmut Esat Bozkurt Salonu 17.04.2006)
10. UYAP Semineri - Samsun Barosu-Samsun-*Samsun Adliyesi 09 Haziran 2006
11. UYAP Semineri - Nevşehir Barosu-Nevşehir *Nevşehir Ticaret Odası- 22 Temmuz 2006
12. UYAP Semineri - Kayseri Barosu-Kayseri *Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım T.A.Ş. Konferans Salonu- 28 Temmuz 2006
13. UYAP Semineri - Sivas Barosu-Sivas*Sivas Belediye Meclis Salonu - 29 Temmuz 2006
14. UYAP Semineri – Denizli Barosu – 09 Eylül 2006
15. UYAP avukat portalı tanıtımı (02 Ekim 2006 Ankara Barosu Kültür Merkezi-ANKARA)
16. UYAP avukat portalı tanıtımı (09 Ekim 2006 Ankara Barosu Kültür Merkezi-ANKARA)
Old 30-10-2006, 16:03   #19
*sinequanon*

Burada adliyedeki memurlardan bazılarına bu programın 2 sene içeriside çökeceği ve her 2-3 senede bir yeni bir programın getirileceği söylenmiş.Bu konuda bilgisi olan var mı?Doğruluk payı nedir?

Saygılar...
Old 30-10-2006, 19:50   #20
Av.Özgür Eralp

Alıntı:
Yazan bilirkişi
aranızda Uyap2 e Takip progmını kullanabilen,bu programla takip talebi hazırlayanbilen biri varmı, varsa kaç saat uğraşıp hazırlayabilmiş.. bunu gerçekten merak ediyorum..

merhabalar..

o kadar da kötümser bakmaya gerek yok
evet belki ilk etapta kullanması zor bir program e-takip ama..
yaklaşık 2 yıldır Ankarada bizler icra takiplerini bu programla hazırlıyoruz. Tek başına 2binden fazla takip açan arkadaşımız bile var.
Kaç saat olayına gelince biz e-takip seminerlerin sonunda bir test yaparız. Çağatay arkadaşımız sıfırdan bir takip hazırlar ve dakika tutarız. İki dakikanın üzerine hiç çıkmadı bugüne kadar. Sekreter ve katip arkadaşlar da en fazla 5-6 dakika içerisinde takip hazırlayabiliyorlar. Bizim gözlemlerimiz bu şekilde.
Ama ilk takip 1 saate yakın vaktinizi alabilir doğrudur.Ama adı üzerinde ilk takip
Sorunlarınız varsa daha detaylı olarak bildirebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.
Old 30-10-2006, 19:56   #21
Av.Özgür Eralp

Alıntı:
Yazan *sinequanon*
Burada adliyedeki memurlardan bazılarına bu programın 2 sene içeriside çökeceği ve her 2-3 senede bir yeni bir programın getirileceği söylenmiş.Bu konuda bilgisi olan var mı?Doğruluk payı nedir?

Saygılar...

Merhabalar iletişim bilginizden Gaziantepte olduğunuzu varsayıyorum. Memelektim olduğu için ayrı bir yeri vardır benim Antepte. Umarım sorunlar aşılmaya başlanmıştır orada da. Programdan bahsettiğiniz e-takip ise çökme diye vbir şey yok Biz 2 senedir kullanıyoruz. Ancak yazılımların değişmesi ve özellikle güncelleştirilmesi teknolojinin zorunlu bir sonucudurş BU programla alaksı yoktur. Zİra kulandığınız e-takip de ilk baştaki yazılımın güncelleştirilmiş hali. Öyle olsaydı Wİndows 3.1 yerine Wİndws XP kullanmazdık değil mi?Hayatımız boyunca windows 3.1 le devam ederdik. Program gelişerek değişecektir. Bize düşen ise programdaki eksiklikleri ve olması gerekenleri güzelce tespit edip bunu gerekli biirmlere ulaştırabilmek. Bu tip bir çalışmanız olursa ilgili yerlere direkt olarak sunmanız için size yardımcı olabiliriz.
Old 30-10-2006, 23:23   #22
cagatay

herkese selam
e-takip ile icra takibi hazırlamak ile el yazısı veya baska bir cihaz yardımıyla takip hazırlamnın herhangi bir farkı yok demiyeceğim çünkü e-takiple hazırlamak diğerlerine göre daha kolay en azından ben de bir avukat olarak icra takibi yapmak zorundayım ve 1 dakkayı bile geçmeyen bir süre içinde bir takibi e-takip ile hazırlayabiliyorum. İnanıyorum ki sizlerde yapabilirsiniz en azından şu an hiçbirimiz el yazısı dilekçe ile dava açmıyor ya da delil dilekçesi vermiyoruz değil mi!!!
Old 04-11-2006, 17:18   #23
medenikal

uyap ta;
7 gün oldu vekaletnamemiz olmayan dosya için ;

ilgili hakimin onayını alamadık;

uyap tan ;yapılan işlem ;

hala bekliyoruz;

yada böyle bir işlem için hazırlık yapılmamış mı?

yapılmamış sa portal da niye belirtilmiş;

belirtilmişse neden hala bekliyoruz;

yada daha uygulama aşamasın da mı;

ne kadar daha bekleyeceğiz;

bu işlem için yapı hazır değilse neden portal da işlem yapılmasına izin veriliyor;

bu nun bir süre sınırı yok mu;

1 ay sonra bana cevap gelse;ve dosyayı görebilsem;

benim için ne anlamı olacak;
Old 12-11-2006, 02:22   #24
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları

Son baktığımda Bakanlık oldukça güzel bir prg. hazırlamış

www.adalet.gow.tr

Bir gün bir hakim arkadaşım beni hakimevine davet etmişti. Nasıl olsa sizin paranızla yapılıyor diye.

izlemenizi öneririm

Saygılar
Old 23-11-2006, 00:41   #25
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sahiden "İmdat"!

Balıkesir İş Mahkemesinde yanılmıyorsam dokuzuncu ayda bir dava açtık. Aynı zamanda İTM lerinde de iki dava açtık ve hatta İTM leri bölüp bölüp bizi sürekli yollara düşürmesinler diye aynı zarfa koyup bir de rica notu ekledik: Falanca tarihte bir tek dosyamız olduğundan, mümkünse iki şikayet dosyasının da -eğer duruşma açılacaksa- aynı güne konması için.

Sonra önce İTM lerin duruşma günü geldi: Birisi 1 İTM , atıyorum;7 aralık, diğeri 2 İTM, 14 aralık

Buraya kadar hayreti mucip bir durum yoktu. Gelin görün ki, iş mahkemesinin duruşma günü bekle bekle gelmez. Ve nihayet geldi: Dikkat edin: Duruşma günü: HAZİRAN 2007

Yok canım dedik, kesinlikle bir hata vardır. Ertesi gün kalemi aradık. Evet, duruşma günü doğru. Balıkesir UYAPA GEÇMİŞ.

E anlaşıldı, hayırlı uğurlu olsun.
Old 23-11-2006, 02:30   #26
Av. Can DOĞANEL

Şu meşhur Bağ-Kur davasını mı açtınız? Öyle ise geçen ay aynı mahkemeye ve aynı davalıya karşı ben de bir dava açtım. Eyvah ki ne eyvah... Hataen mi verilip geri alınamamış, yoksa yoğunluk bu boyutlarda mı?
Old 23-11-2006, 12:57   #27
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Evet Can bey, iş mahkemesinde açılan o meşhur dosya

Yok yok, hata filan yok, yoğunluktan. Sıra ancak o tarihe verilebilmiş...Aynı tarihlerde açtığımıza göre, size de haziran veya temmuza gün vereceklerdir bu durumda.
Old 01-12-2006, 10:26   #28
TUNA

adliyelerde daktilodan bilgisayara gçişte de aynı sorunlar yaşayan kullanıcılar, şimdi de aynı sorunu UYAPla yaşıyor. Yürümez, iş çok oldu, iş bitmiyor, takılıyor vs. bir UYAP kullanıcısı olarak diyorumki, işlerim hafifledi. Sistemi öğrendikçe de daha da hafifleyeceğine inanıyorum. Adli personel olarak bir dosya için geçirdiğim vakit yarı yarıya indi. Avukat arkadaşlarında dikkat etmesi gereken tek şey, duruşmaların ve işlerin hızlı yürümesi bakımından, bilgi ve belgelerini duruşma günü getirmemeleri, süreleri daha dikkatli kullanmaları. Elbette program çok yeni ve bir takım değişikliklerle sistem daha hızlı çalışacak. Haftanın 5 günü sadece UYAPla ilgileniyorum. Ve kullandıkça daha da hızlanıyorum. Sadece biraz zaman. Programı daha verimli kullanabilmemiz için birazcık zaman.
Old 04-12-2006, 16:16   #29
*sinequanon*

Sn.Tuna bizim işlerimiz henüz hızlanamadı.Bir takip açıyoruz harcını yatırmamız ve esas numarasını almamız 2 gün sonraya kalıyor.hatta 5-6 gün bekleyen bile var.Bu arada tabi tebligat da gecikiyor.
Sadece bilemiyorum UYAP'tan mı ama ceza işleri hızlandı gibi.CMK nöbetim sırasında ifadesinde bulunduğum dosyaların bir ay sonra duruşma davetiyeleri geliyor.
Alışmak biraz zor olacak sanırım.

Saygılar...
Old 04-12-2006, 22:28   #30
icra20

Ben şahsen UYAP tan çok memnunum Biraz sabırlı olup özveride bulunsak o zaman ne kadar faydalı olduğunu farkedebileceğiz. Yazılımın mantığını bilmediğimiz için ve bu hususta yeteri eğitimli personel bulunmadğı için sıkıntılar yaşamaktayız. Zira bir gecede Uyapa geçtik. Nasıl olacak zor durumda kaldığımızda yardımcı olabilecek eğitimli personel bulamadığımız için görünürde zorlanıyoruz. Gerçektende zorlanıyoruz.ve işler eskisine göre daha yavaş yürümektedir. Sorunun cevabını bilmezsen zordur, bilirsen kolaydır deriz. buda böyle birşey bence geç kalınmış bir uygulama, sorun eğitimli personel ve yeteri kadar bilgisayar ve teferruatlarının olmaması ve de kırtasiye tüketiminin artması,
Ayrıca sayın avukatlarımızın alışmış oldukları bir çalışma düzeninin birden bire değişmesi, İcra daireleri olarak toplu talep ve takiplerle karşılaşmamız, avukatlarımız toplu talep ve takip açtıktan sonra daireden ayrılıp işlerine dönerken kısıtlı imkanlarla ve özveride bulunan personel talepleri en kısa zamanda yerine getirmeye çalışırlar. Oysa diğer kurumlarda mesaiden mesaiye çalıştıkları gibi avukatın işi olduğu zaman sıraya girer ve sırası gelince işini yaptırır, Örneğin, nüfusa, tapuya gibi oysa icra dairelerinde öyle değildir. Mahkemelerde bile duruşma günü ve keşif günleri tayin edilir. Kimse bunlardan şikayetçi değildir. İcra dairelerinin böyle bir imkanı yoktur. Bu iş bitecektir. Allahtan avukatlarımızın büyük çoğunluğu anlayışlı ve özverili olup sabırlı davranmaktadır. Onun için biraz daha sabır hepimiz için hayırlı olacaktır. Bundan böyle avukat müzekkere yazmayacaktır. Sadece talepte bulunacaktır. Buda yeteri kadar eğitimli personelin sağlanması halinde gerçekleşebilecektir. Aksi takdirde hiçbir değişiklik olmayacaktır. Uyapta bu sorunu çözemeyecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi