Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kreş ve Şiddet Sorunumuz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2008, 22:57   #1
Konuk

Mutsuz Kreş ve Şiddet Sorunumuz

çocuğum 29 aylıkken ilk kez kreşe yolladık.Sonradan öğrendiğimize göre orada birtakım sorunlar olmuş.Zorlnarak gitmeye başlamıştı zaten toplam bir ay gitti oraya.Bir gece sürekli bağırmalar ,sayıklamalar kötü bir gece geçirdi.Yetkiliyle konuştuğumda bizde sorun olmadı dedi.Sonradan öğrendiğime göre o gün çocuğum kreşin bahçesi dışına çıkmış,(kaçmış), çocuğumun yanında öğretmenler kavga etmişler.Ve kreş sahibinin çocuğunun diğer çocuklarada şiddet uyguladığını öğrendim.Çocuğum sürekli çizik yüzlü,kulağı tırmalanmış vs.geliyordu.Oyun sırasında veya hafif itişmelerden oluyo diyorlardı.Tartışmayı yaşayan öğretmen anlattı bunları bana.1 yıl geçti üzerinden ve 3. kreştende ayrıldık.Devam süresi oğlumun 2 ay oluyor en fazla.2.ayrıldığımız kreştede çocuklara kötü muamele yapıldığını, mesela;içme suyu yerine çeşme suyu veridiğini, tekrar yemek isteme durumunda verilmediğini,azarlandıklarını, kapı pencerelerden bakılıp veli geliyorsa ısıtma veya soğutmanın çalıştırıldığı v.b. şeyler öğrendim.Bunlarıda mutfak ve diğer işlere bakan kişiden dinledim.1 yıl geçmesine karşın,hala içime sinmiyor bunlar, çocuğum küçük,onun hakkını ben aramalıyım,şuan en ihtiyaç duyduğu yaşta kreşe gidemiyor işte,gidersem ağlarım diyor sürekli,ÇOK UZUN OLDU GALİBA AMA , BU KENDİNİ BİLMEZ VE OĞLUMUN EĞİTİM ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ELİNDEN ALMIŞ İNSANLARA KARŞI HUKUKEN NE YAPABİLİRİM ,TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN...
Old 05-09-2008, 09:43   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Olayın üzerinden 1 yıl geçtiğini belirtmişsiniz.Savcılığa suç duyurusunda bulunma süresi geçmiş bulunmaktadır.

Belki Manevi Tazminat davası düşünülebilir ama bunda da; çocuğunuzda oluşan psikolojik travmanın, kreşte gördüğü muamele ile direkt ilişkili olduğunu dava sırasında doktor raporu, bilirkişi incelemesi ile kanıtlamanız gerekecektir.

Ayrıca; Okul Öncesi Egitim Kurumlari Sosyal Hizmetler Ve Cocuk Esirgeme Kurumuna veya Milli Egitim Bakanlığı'na bağlı olarak açılmaktadır.

Kreşin bağlı olduğu kurumu öğrenip, buraya şikayet dilekçesi verilebilir. Tanık da bildirmek yararınıza olacaktır.

MUTLAKA, bir meslektaşımızdan hukuki yardım alınız.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi