Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hollanda da siddete ugradım ne yapmam lazım

Konuyu Kilitleyin
Old 31-08-2008, 23:54   #1
Konuk

Varsayılan hollanda da siddete ugradım ne yapmam lazım

21.04.2005 de hollandada evlendım.esimin %80-%100 pskolojik hastalıktan emekli oldugunu bilmiyordum.kendisi sürekli fiziksel cinsel ekonomik ve sözel siddet uyguladı.bogazıma bıcak dayayıp kaburga kemigimi catlattı.evde telefon vs herseyimi kontrol altına aldı.ben calıstım paramı vermedi.tehdit ve küfürlü argo konusan biri .onun belirledigi kisilerle konusmak zorunda bırakıldım.ben 2 üniversite bitirmis bırıyım.lisan cok az bildigim icin olay anında sikayetlerımı yapamadım.daha sonra ev doktorum ve sosyal odanısmana korkarak anlattım.ben cok korkuyorum hayatım tehlikede yardım istedim.onlar esimin gecmiste cok tehlikeli oldugunu bildiklerini söylemelerine ragmen yardım etmediler.esimin benden önceki €62.000 borcu var.simdi tr geldim o evi terk etti diye benim kayıtlarımı sildırıp bosanma davası acıp borcuda haciz ile alacagını söyledi.nl devleti benim siddet gördügümü biliyor ama bana sıgınma evine gırmem icin yardım etmıyor.cok korkuyorum onun yanına donemem.sıgınma evi kanalıyla gitmek istiyorum.hollandadaki haklarımı o sildirebilirmı.ne yapmam gerekir.tesekkürler.
Old 01-09-2008, 22:29   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk; Türkiye'de boşanma davası açabilirsiniz. Davalı eşinize tebligat yapılacaktır. Aleyhine açacağınız davadan haberdar edilecektir.

Açacağınız davada, psikolojik ve fiziki şiddet görmekte olduğunuzu tanık ve doktor raporları daihl her türlü delil ile kanıtlayabilirsiniz.

Böylelikle, her iki ülke hukukuna göre de evi terk etmediğinizi "terk etmek zorunda bırakıldığınızı" ve boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamış olacaksınız.

Davanın içinde, kendiniz için nafaka, maddai ve manevi tazminat taleplerinde de bulunabilirsiniz.

Eğer Hollanda da bir dava açarsanız da, alacağınız kararın Türk Mahkemeleri'nde de tanınması için ayrıca bir dava ve eşinize tekrar tebligat yapılması gereğini hatırlatırız.

Eşinizin size karşı, suç olan fiilleri için ayrıca bulunduğunuz yer - ülke savcılıklarına başvurmanız, davacı ve şikayetçi olmanız gerekmektedir.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Baro'sundan kendinize avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki linkte Kadın Danışma Destek Kuruluşları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14489

Yine eklediğim linkte kadın sığınma evleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3202&highlight=Kad%FDn+s%FD%F0%FD nma+evleri

Saygı ile.
Old 04-09-2008, 21:44   #4
Konuk

Acil Teşekkür

cevabınız için tsk ederim.Ben şiddet gördügümü ev doktoru ve sosyal danışmana anlattım ve sıgınma evine gitmek istediğimi söyledim.bana hiç yardım etmediler.çünkü eşim orda tehlikeli ve hasta diye korkuyorlar.27.07.2008 tarıhli uçak biletim olmasına ragmen korkumdan hollanda ya dönemedim.yaşadıgım korku ve kaygıdan psk bozulmuş.resmi bir kurum psk rahatsızlıgım nedeniyle tedavi gördügüme dair yazı aldım.eşim sürekli tlf tehditleri yaptı.rahatsız oldugumu korkudan iyilesince gelecegimi söyledim.onun benden önceki yaşamına ait 62.000€ borcu için NL de noter ve avukata gittik ama ben hic imza atmadım.bana 4 mektup gönderdi.benim bütün kayıtlarımı sildirmis ve borcuda benden hacizle aldıracakmıs.evi terk ettim diye boşanma davası aşmıs.oysaki ben evi ter kketmedım.dönmeye korkuyorum.simdi Tr deyim.oradaki haklarımı nasıl geri alabilirim burda nereye başvurmam gerekir.evi terk konumuna düşmek istemiyorum. borçtan nasıl kurtulabilirim.tsk.
Old 05-09-2008, 13:33   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Türkiye'de neler yapabileceğinize ilişkin daha önce meslektaşımızın yazdıklarına katılıyorum.

Hollanda'da açılan boşanma davasını takip etmek istiyorsanız ya sahsen duruşmalara katılmanız ya da kendinizi bir vekille temsil ettirmeniz gerekmektedir.

Savunma hakkınızı kullanmadığınızda dava dosyaya sunulan delillere göre çözümlenecektir.

Bu nedenle Hollanda'dan bir avukatla görüşmeniz ve hukuki destek almanızda yarar bulunmaktadır.

Ekonomik durumu uygun olmayanlar için Hollanda Devletinin ,adli yardım sisteminin olduğunu tahmin ediyorum.

Gerekli bilgi ve sistemin işleyişi konusunda
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=29320 adresinde bildirilen kurum ve kuruluşlara başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi