Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kocamın evden uzaklaştırılmasını isityorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-07-2008, 08:45   #1
rdy

Mutsuz kocamın evden uzaklaştırılmasını isityorum

şiddet yüzünden defalarca ayrılmaya kalktık ama olmadı busefer kararlıyım boşanacağım.boşanma süresi zarfında çocuklarımla kendi evimizde kalmak istiyorum gitçek başka yerim yok çünkü.ama kocamın evden uzaklaştırılmasını eve yaklaşamamasını istiyorum.şiddete uğruyorum çünkü.adli tıptan raporum ve fotoğraflarım var.ne yapabilirim??yardım edin şimdilik kardeşimde kalıyorum ama kendi evimde kalmak istiyorum 3 çocuğum var okulları var düzenleri var bozulmasın idtiyorum düzenleri????
Old 16-07-2008, 12:18   #2
Av.Nilay TOPRAK

Sayın konuk,
Bulunduğunuz yer aile mahkemesine başvurarak konutun,size ve çocuklarına özgülenmesini talep edebilirsiniz.

Madde 1 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 04.05.2007 RG NO: 26512 KANUN NO: 5636/1) (KOD 1) Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.
Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.
Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.
Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir.

Ayrıca buna ek olarak tapu dairesine başvurarak birlikte yaşadığınız eve de aile konutu şerhi koydurabilirsiniz.

Eğer mali durumunuz elverişli değilse,baro adli yardım bürolarından avukat talep edebilirsiniz...Şiddete boyun eğmek zorunda değilsiniz...

Saygılarımla...
Old 16-07-2008, 15:35   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Müşterek evin sizin ve çocuklarınızın kullanımına tahsis edilmesi için birden fazla olanak bulunmaktadır.

1-Boşanma davası açılmakla hakim ,ilk duruşma tarihi beklenmeksizin dava süresince geçerli olacak tedbir kararlarını vermelidir.

Dava süresince sizin ve çocuklarınızın geçimi için yapacağı katkı,çocuklarla kurulacak kişisel ilişkinin süresi,malların yönetimi,müşterek evin eşlerden birine tahsisi bu kararlardandır.

Kısacası dava açıldığında eşler ayrı yaşama hakkına sahiptir ve dava süresince müşterek konutun size ve çocuklara tahsisini talep etmek olanaklıdır.

Müşterek konutun mülkiyeti eşinizin üzerinde ise,yine dava süresince elden çıkarılmasını önlemek için; tapu sicil müdürlüğüne aile konutu şerhi için başvurabilir veya bu kararın hakim tarafından verilmesini isteyebilirsiniz.

Açılan boşanma davasında ,boşanmanın eki niteliğindeki nafaka ve tazminat davaları için harç ödenmesi gerekmezken aile konutu talebi harca tabidir.

2-Konutun size tahsisi için boşanma davası içinde talepte bulunmaktan başka ,boşanma davası olsun veya olmasın ayrıca 4320 sayılı yasa gereği şiddet sebebiyle de talepte bulunabilirsiniz.

Böylece hem şiddetten korunmak hem de boşanma davasını güvenli bir ortamda sürdürmek olanaklı olabilir.

Koruma kararı alma yolları:

1-Zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurabilir ve durumun tespitini isteyebilirsiniz.Bu raporla doğrudan en yakın adliyeye giderek Aile Mahkemesine başvurabilir ve koruma kararı talep edebilirsiniz.

2-Maruz kaldığınız şiddet aynı zamanda suç da oluşturmaktadır.En yakın karakola başvurarak şikayetçi olabilirsiniz.Tıbbı durumun tespiti için adli tıbba yönlendirleceksiniz.Karakolda barodan size bir avukat tayin edilmesini isteme hakkınız bulunmaktadır.

Bu evraklar Cumhuriyet Savcılığına gönderilecektir.Savcılık bir taraftan ceza davası açmak için hazırlık yapacak diğer yandan koruma kararı verilmesi için evrak Aile Mahkemesine gönderilecektir.

3-Karakol aşamasında aldığınız adli tıp raporu ile birlikte savcılığın talebini beklemeden ve kendiniz ayrıca rapor almak için çaba göstermeye gerek olmadan 1.maddede açıklandığı gibi doğrudan Aile Mahkemesine başvurabilirsiniz.

Sonuç olarak hangi yolla giderseniz gidin kararı verecek olan Aile Mahkemesi Hakimliğidir.

Koruma Kararının İçeriği:

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Giderlere Katılma Sorumluluğu:Nafaka
Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."

Müşterek Evin Tahsisi:
Aile içi şiddete maruz kalan aile bireylerinden birisinin korunması amacıyla, hükmedilen kusurlu eş veya şiddet uygulayan diğer aile bireyi hakkında, müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve, işyerlerine, gerektiğinde çocukların okullarına yaklaşmaması amacıyla hükmedilen tedbirdir.Yönetmelik Md.8/1

Müşterek konutun kira, elektrik, su, telefon, doğalgaz ve benzeri giderlerini karşılama yükümlülüğünün devamıBu tedbirin uygulanması, kusurlu eş veya şiddet uygulayan diğer aile bireyinin, uzaklaştırıldığı konutun kira, elektrik, su, telefon, doğalgaz ve benzeri giderlerini karşılamaya devam etmesine engel değildir. Hâkim uzaklaştırılan kişinin bu tür yükümlülüklerinin devamına karar verebilir.(Yönetmelik Md.8/2)

Kaynaktan Nafakanın Tahsili
Tedbir nafakasına ilişkin kararın bir örneği, mahkeme tarafından re’sen ilgili icra müdürlüğüne gönderilir. Nafaka ödemekle yükümlü kılınan kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumu ile bağlantısı olması durumunda, nafaka, şiddet mağdurunun başvurusu aranmaksızın ilgilinin maaş ya da ücretinden icra müdürlüğü tarafından tahsil edilir.(Yönetmelik Md.16/2)

Yaptırım:

İhlal halinde tutuklama ve 3-6 ay ceza kadar ceza istemli dava açılır.

Sonuç:
Öncelikle koruma kararı almanız ve güvenli bir ortamda bulunmanız gerekmektedir.Şiddet ortamından gitmesi gereken mağdur değil,şiddet uygulayandır.

Kısacası şiddet uygulayan sonucuna katlanmalıdır.

Her aşamada bir avukattan hukuki yardım ve destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi