Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2 gün sonra boşanma davam var lütfen yardım edin

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2008, 19:59   #1
Konuk

Varsayılan 2 gün sonra boşanma davam var lütfen yardım edin

2005 yıında yapmış olduğum evliliğin ilk günüden itibaren şiddet görmekteyim bana ve aileme karşı aşagılama, küfür ve hakaret vardı
10 ay önce evi terk etmek zorunda kaldım
eşim dava açtı. dilekçesinde benim evi terk etmiş olduğumu kadınlık görevimi yerine getirmediğimi yazmış.
ben şimdi savunmanda evi zorunlu olarak yani şiddet gördüğüm için terk etmek zorunda olduğumu söylesem birde eşim her tartışmamızda beni evden kovuyordu bunları anlatsan dava red olunurmu . çünkü bu davanın bu kadar kolay bitmesini istemiyorum çünkü benim hayatım mahvoldu o hiç birşey olmamış gibi yoluna devam edecek mahkemede eşimden boşanmak istemiyorum mu demek gerekir yoksa davanın red edilmesini mi istiyorum demek gerekir birde mahkemeye yazılı savunma verebilirmiyim bu mümkünmü . avukatım yok lütfen yardım edin . teşekkürler.
Old 14-07-2008, 21:32   #2
üye8180

Sayın Konuk, öncelikle, eğer yoksulsanız ve bir avukata vekalet verecek maddi gücünüz yoksa, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı sureti, muhtardan alınacak fakirlik kağıdı ve devam eden boşanma davası ile ilgili belgeleri, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine götürmek sureti ile, size ücretsiz bir avukat atanmasını barodan talep edebilirsiniz.

Şiddet gördüğünüzü gerekçe göstererek evden ayrıldığınızı belirtmişsiniz. Kuşkusuz şiddet, onu uygulayanın, aynı zamanda suç teşkil eden eylemidir ve eşiniz bu eylemlerde tam kusurludur. Uğradığınız şiddeti varsa hastane raporları ile belgeleyebilir, tanık beyanları ile ispat cihetine gidebilirsiniz. Eşiniz, evlilik birliğindeki eylemleri ve sözlerinde kusurlu kabul edilebileceğinden, sizin aleyhinize açılan bu boşanma davasına itiraz etme, davanın reddini talep etme hakkınız bulunmaktadır. Herkes iddia ve savunmasını ispatla mükelleftir ve hiç kimse kendi kusurlu eylemine dayanarak, kendi lehine bir hak elde etme hakkına sahip değidir. Gerek yazılı, gerek sözlü davaya cevap verebilirsiniz. Eğer davaya itirazınız, hakkın kötüye kullanılmasını içermiyor ise ve evlilik birliğinin devamında sizin ve varsa çocuğunuz için korunmaya değer bir fayda var kabul edilebilirse, derdest dava reddolunabilecektir. Ancak burada hakimin, vicdani kanıya dayanan bir takdir hakkı vardır. Yerel mahkemenin kararı, Yargıtay denetimine tabidir.
Old 14-07-2008, 21:47   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Meslektaşımın verdiği bilgilere ek olarak, haksız ve kusurlu biçimde size şiddet uygulayan eşinizden bu açmış olduğu dava içinde, manevi tazminat isteyebilirsiniz.Kişilik hakalırınız saldırıya uğramış durumdadır.

Ayrıca maddi tazminat talebiniz de olmalıdır,boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleriniz sona ermektedir.

Ve nafaka talebinde de bulunabilirsiniz.Önce tedbir boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte yoksulluk nafakası şeklinde.

Maddi ve manevi tazminat taleplerinizin olması ve yine yoksulluk nafakası talepleriniz davanın kısa sürede sonuçlanmasını engeller.

Anlaşmalı boşanma olmadıktan sonra, mahkeme dava içinde KUSUR araştırması yapmak zorundadır. Buna göre de, boşanmaya karar verip vermemek, tazminat taleplerini ve yine mali durum araştırmalarına göre de nafaka ve tazminat miktarlarını belirlemek durumundadır.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi