Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanma ve askerlik nedeniyle Turkiyeye gelememe.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-06-2008, 15:45   #1
Konuk

Varsayılan Bosanma ve askerlik nedeniyle Turkiyeye gelememe.

Merhaba,

Bosanmayi dusunuyorum, yurtdisinda yasiyorum, esimde bende ortak turk vadandasiyiz, ayrica o bulundugumuz ulkeninde vatandasi. Simdi biz eger anlasmali bosanma yaparsak, esim askerlik nedeniyle Turkiyeye gelemiyor. Mahkemeye katilmasi sartmi ? Avukatada vekalet verebilir diye duymustum. Katilamazsa ne olur, bosanma nasil gerceklesir ?

Yada bulundugumuz ulkede (ing.) bosanirsak, cocuklarin (6-7 yas)velayetini almamda bir olumsuzluk soz konusu olabilirmi ? Yada Ben Turkiyeye donus yapmak istersem cocuklari goturmemi engelleyebilirmi ? Yani velayet bana verildigi taktirde hangi ulkede yasadigim onemlimi ?

Eger anlasmali bosanmaya yanasmazsa, siddetli gecimsiziz, kesinlikle beraberken konusamiyoruz, anlasamiyoruz dahi. Hakaretler, asagilamalar soz konusu, zaman zaman siddette oldu ama ispatimda yok. Ikimizinde iddialari oldugunda bir tanigimiz yok, olan hersey hep aramizda oldu, malum yurt disi oldugu icin yakinlarimiz Turkiyede. Aile dostlarimizda yok yakin. Yani ikimizde iddialarimizi kanitlayamaz ama yinede ayrilmak istiyorsak, bu durum cok uzarmi, yani ayrilmayi istemek (2 tarafli)yetmezmi ?

Saygilar.
Old 28-06-2008, 19:44   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Türkiye'de boşanma davası açarsanız ve anlaşmalı boşanmak isterseniz mutlaka tarafların duruşmaya gelmesi gerekmektedir. Vekalet verebilir ama karar duruşmasında tarafların her ikisi de hazır bulunmalıdır. Ayrıca boşanma davasında uygulanacak hukuk Türk Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Kanunu'na göre eşlerin ortak milli hukuku olan Türk hukukudur.

İngiltere'de boşanma davası açmanız durumunda uygulanacak hukuk İngiliz yasalarına göre belirlenir. Ancak yine de velayet isteminiz konusunda ayrıca bir sıkıntı yaşanmasını gerektiren bir durum yok. Velayeti kendisine verilen eş, çocuğun yerleşim yerini belirleme hakkına sahiptir ancak diğer eşin haklarını ihlal etmemelidir. Boşanma yargılaması sırasında Türkiye'ye taşınacağınızı söylemeniz durumunda velayet ve velayeti kendisine verilmeyen eşle çocuk arasında kişisel ilişki kurulması konusunda daha iyi bir karar verilebilecektir. Bu durumda Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre çocuğun yüksek yararı göz önünde tutulur.Eşlerin ayrı ülkelerde yaşayacak olması durumunda velayeti kendisinde olmayan eşin ne zaman ziyaret etme ve kendi ülkesine götürme hakkını kullanabileceği gibi hususlar kararda belirlenir ve hukuksal ilişkiler yargı kararıyla düzenlenerek korunur. Aksi takdirde aynı ülkede bulunan çocuk ile velayeti kendisinde olmayan eş arasında kişisel ilişki kurulurken daha sık görüşme gün ve saatleri belirlenecek ve siz Türkiye'de bulunduğunuz için bu karara uymakta zorlanacak ve kararı ihlal etmiş olacaksınız. Bu takdirde uluslararası çocuk kaçırma ile ilgili sözleşmenin uygulanması gündeme gelecektir.

Anlaşmalı boşanma gerçekleşmezse şiddetli geçimsizlik ve kötü muameleye dayanarak dava açmanız durumunda tanık olmasa bile psikolojik ve fiziksel şiddet görmeniz nedeniyle adli rapor tutulması amacıyla muayene olabilirsiniz. Çünkü şiddet mutlaka iz bırakır. Bunun yanında geçimsizliğinize neden olan olayları tanık dışında her tür kanıtla kanıtlamanız olanaklıdır. Türk hukukuna göre boşanmaya karar verilmesi için mutlaka iddia edilen olguların varlığı kanıtlanmalıdır ancak İngiliz hukukuna göre gerekli midir, sınırları nasıldır, bunu bilemiyorum.

Haklarınızı güvenle kullanabilmek için bir avukattan yardım almanızı öneriyorum.
Old 28-06-2008, 20:02   #3
Konuk

Varsayılan ..

Cevabiniz icin tesekkurler.

Demissiniz ki;
Bunun yanında geçimsizliğinize neden olan olayları tanık dışında her tür kanıtla kanıtlamanız olanaklıdır.

Mesela nasil ?

Olaylar tamamen ikimizin arasinda gerceklesti.
Old 28-06-2008, 21:11   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Tanık dışında örnek vermek gerekirse bir mektup, mesaj, fotoğraf, varsa ödenmeyen faturalar (yükümlülüklerin yerine getirilmediğini gösterir), zaman zaman ayrı yaşandıysa bunu kanıtlayan otel faturası, tarafların her ikisinin de rızasıyla elde edilmiş ses kayıtları, yaşadığınız yerde kavgalarınıza tanık olmuş komşu, görevli gibi kişilerin açıklamaları gibi. Bunun gibi ayrıntıda kalmakla birlikte geçinemediğinizi, sorunlar yaşadığınızı gösteren ufak tefek her tür belge kanıt olarak kullanılabilir.
Elbette daha önce belirttiğim gibi adli rapor da önemli bir kanıt olabilir.
Old 28-06-2008, 22:17   #5
Konuk

Anladim, Tesekkurler.

Bundan 6-7 ay once Turkiye'de psikologa gitmistim (Bu sorunlarimdan dolayi) gorumcemle birlikte, oda girmisti yanimda. Ve sikayetlerimden bende depresyon degil de, depresyona meyil gordugunu soyleyerek bana dusuk dozajli bir ilacda vermisti. Ayni doktordan bir rapor istesem, psikolojiimin bozulduguna dair, bu bir delil teskil edermi?

Yada velayeti almama bir engel teskil edermi?

Dediginiz gibi faturalarda duzensiz odemeler mevcut, ve bazi faturalarida esim benim adima duzenlemisti (ben calismadigim halde) onlarda dogan aksakliklarda mevcut. Dediginiz bu sekilde bir delil sanirim.
Old 28-06-2008, 22:37   #6
Doç. Dr. Özge Yücel

Elbette kanıt oluşturur, psikolojik olarak meydana gelen rahatsızlık yeterli ilgi ve sabrı göstermenize engel değilse velayetin verilmesine de engel oluşturmaz, bu rapor şiddet gördüğünüze kanıt oluşturacaktır. Yalnız şunu anımsatmakta yarar var, 6-7 ay önceki teşhise dayanarak rapor hazırlanamaz, yeniden muayene edilmesi gerekir. Ancak 6-7 ay önce depresyona girmek üzere olduğunuz için reçete yazılmış olması da bir kanıttır. Bir de hekimler rapor düzenlemek için resmi bir talep aramaktadır genellikle, bu nedenle yargılama sırasında kanıt olarak muayene sonucunda alınacak raporu gösterebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi