Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bilgi Istemi,Boşanma Sonrasında Aile Konutununun Eş ve Çocuklara Tahsisi Mümkün Mü?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2008, 09:10   #1
Konuk

Varsayılan Bilgi Istemi,Boşanma Sonrasında Aile Konutununun Eş ve Çocuklara Tahsisi Mümkün Mü?

İyi günler,daha önce de durumumdan bahsetmiş ve gerekli bilgi yardımını sizden almıştım.Ancak şimdi durumlar biraz daha değişti.Bahsetmek isterim; 26 senelik evliyim,evliliğimin ilk gününden beri eşimle anlaşamıyoruz.Alkol kullanımı,gece hayatı, eve gece 3’te gelmeler bazen hiç gelmemeler, hakaret, kovulma, aşağılanma,intihara teşvik, tartışma sonrası parasız bırakma gibi.Bu evlilikten 25 yaşında %95 özürlü başkasına bağımlı spastik oğlum ve üniv sınavına girmiş ( dereceye girmesini beklediğimiz ) 18 yaşında bir oğlum daha var.Ben evliliğimden bu güne eşim tarafından izin verilmediği için hiç çalışmadım, herhangi bir maddi güvencem yada aile desteğim maddi yönden yok.Çocuklarım için özellikle özürlü oğlum için ve desteksizlik , maddiyatsızlık nedeni ile katlandım.Ancak bende bardağı taşıran son nokta eşimin kendisine ait bürosunda oğlumun iş günü olmayan tatil günü babasının bürosuna gittiğinde kapanın arkadan kilitli olduğu ve açıp içeri girdiğinde başka bir kadınla eşimi birlikte görmesi oldu.Belirtmek isterim kötü bir görüntü ile karşılaşmamış ama tatil günü,büroda hiç bir çalışan yokken, oğlumu arayıp büroya gelmeyeceğini telf ile teyit ettikten sonra kilitli kapılar ardında olmuş veya olacakları tahmin etmek hiçde zor değil,sizlerinde takdirine bırakıyorum.Üstelik o hafta sonu şehir dışında olacağını bana söylemişti.Ve eşime kanser teşhisi koyulduğunu tedavi sürecinde belki ondan daha fazla yıprandığımı,ameliyatlarında,terapilerinde sabahlara kadar evliliklerde olması gerektiği gibi yanımda olduğumu,bakıcılığını yaptığımı,şoförlüğünü yaptığımı, 26 senedir emir erliğini getir götür işleri dahil fazlasıyla üstlendiğimi belirtmek isterim.Buna karşın spastik çocuğundan utandığını, dolayısı ile 25 senedir çocuğun gezdirilme,okula götürülme,( sırtta taşınarak ve engelli arabası sürülerek ) , berber, banyo, yedirme , içirme vs.. gibi basit ihtiyaçlarını dahi yapmamıştır.Engellilerin gittiği okuldan her türlü bilgi alınabilir bu konuda gerekirse eğitimcilerden 1 gün bile okula götürmemiştir.Kendi destek olmadığı gibi maddi yönden iyi olmasına rağmen yardımcı tutmamıştır.Kendine ait bir evi, arabası ( ama kullanamıyor zilliyeti bende ), kredi ile alınmış bürosu mevcut.Kendiside şu an bürosunda kalıyor evi terk etti ve maddi destek görmüyorum. Kazancı çok iyi olmasına rağmen gece hayatı,eğlenceye düşkünlük nedeni ile benim bildiğim kadarıyla başka bir maddiyatı yok.Boşanma davası, eve şerh, tedbir nafakası için dava açtım.Eve şerh işlemi tamam boşanma davasıda temmuz sonunda.Benim isteklerim evin 2 çocuğumla yaşayacağım için bana özgülenmesi, spastik çocuk nedeni ile aracın bana özgülenmesi, nafaka ve tazminat.Boşanma davası içinde nafaka ve tazminatın olduğunu ayrı bir davaya gerek olmadığını belirtmiştiniz.

* Ben temmuz sonunu davayı beklerken dün bana eşimin açtığı boşanma davası ile ilgili evrak geldi, ordada 10. ay diyor.Yani karşılıklı dava açmış oluyoruz benim davamda temmuzda olaylar sonuçlanırsa 10. aydaki davanın işleyişi ne olacak , bu ne demek bilmek isterim??

* Eşimin açtığı boşanma davası evrağında spastik çocuğumu bir yere yatırmak istediğini talep etmiş, benim iznim olmadan bu mümkün mü,ben 2 evladımı da vermek istemiyorum.25 sene baktım bundan sonra da bakarım.Mahkeme nasıl bir karar verir bu konuda ,

* Kanser hastası olduğu için çalışamadığını ( oysaki çalışıyor ) ,büroda kaldığını belirtmiş, bu durumda evin bana özgülenmesi hususunda bir zorluk yaşarmıyım,senelerdir kendi işinde serbest muhasebeci olarak çalışan bir insan tekrar hatırlatmak isterim, hastalığı davayı etkiler mi, ( aldatılma olayı da kanser hastasıyken gerçekleşti,kanser hastası diye aldatılmayı kabullenmelimiydim )

* Çocukların velayetini mahkeme kime verir ben ikisini de istiyorum

Yardımlarınızı rica ederim , kendimi çok mutsuz ve çaresiz hissediyorum.Saygılarımla,
Old 18-06-2008, 20:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
Ben evliliğimden bu güne eşim tarafından izin verilmediği için hiç çalışmadım,

Evlilik nedeniyle devam ettiğiniz işten vazgeçmek zorunda kalmış,kazanç ve kariyerinizi geliştirme olanağınızdan eşiniz nedeniyle yoksun kalmış iseniz,bu konuda tazminat isteme hakkınız bulunmaktadır.

Bu tazminat türü boşanmanın eki sayılmadığından nispi harca tabidir.Harç ödenmesse bu konuda usulüne uygun bir talep olmadığından karar da verilmeyecektir.

Alıntı:
hakaret, kovulma, aşağılanma,intihara teşvik, tartışma sonrası parasız bırakma

Sayılan eylemler ve durumlar çeşitli şiddet biçimleridir.İspatlandığında manevi tazminat sebebidir.

Alıntı:
eşimin kendisine ait bürosunda oğlumun iş günü olmayan tatil günü babasının bürosuna gittiğinde kapanın arkadan kilitli olduğu ve açıp içeri girdiğinde başka bir kadınla eşimi birlikte görmesi oldu.

Bu durum zina olarak değerlendirilemese de Evlilik birliğinin temelinden sarsılması değerlendirilmesinde güven sarsıcı hareket olarak dikkate alınmaya uygundur.

Alıntı:
.Kendiside şu an bürosunda kalıyor evi terk etti ve maddi destek görmüyorum.

Açılmış boşanma davasında hakim dava süresince geçerli olacak tedbir/geçim/katkı nafakasına hükmetmelidir.Boşanmaya karar verilecek olur ise,boşanma nedeniyle yoksulluğa düşeceğiniz kaanati oluştunda bu nafaka yoksulluk nafakası olarak devam edecek ve talep halinde her yıl enflasyon oranında arttırılarak ödenecektir.

Alıntı:
Benim isteklerim evin 2 çocuğumla yaşayacağım için bana özgülenmesi, spastik çocuk nedeni ile aracın bana özgülenmesi,

Evin ve arabanın dava süresince size özgülenmesine tedbiren hakim tarafından karar verilecektir.

Fakat bu özgüleme boşanma davası kabul edilip kesinleştiğinde son bulacaktır.Bilindiği gibi aile konutu güvencesi evlilik süresince geçerlidir.

Otomobil için de aynı durum söz konusudur.Kesinleşme ile birlikte tedbir de son bulacaktır.

Bu durumda nafaka,tazminat ve katkı payı alacağı(Eğer dava açılmış ve tasfiye talep edilmiş ise) ile alacaklarınızın takas edilmesi düşünülebilir.Fakat ev ve otomobilin mülkiyet hakkı söz konusu değildir.

Alıntı:
Yani karşılıklı dava açmış oluyoruz

Muhtemelen davalarınız aynı esasta birleştirilecektir.İlk duruşmada bu konuda hakime bilgi vermeniz uygun olur.

Alıntı:
* Eşimin açtığı boşanma davası evrağında spastik çocuğumu bir yere yatırmak istediğini talep etmiş,

18 yaşından büyük çocuklar için velayet kararı verilemez.Özürlü çocuğunuz için vasi atanması gerekecektir.Bu davayı açabilir ve vasi olarak tayin edilmeyi isteyebilirsiniz.

Karşı tarafın talebi hakkında hakim tarafından taraflar dinlendikten ve deliller değerlendirildikten sonra karar verilecektir.Makul bir sebep yok iken böyle bir karar verilemez.

Alıntı:
Kanser hastası olduğu için çalışamadığını
yargılama sırasında tarafların mali,sosyal gerekirse tıbbi durumları hakkında araştırma yapılacaktır.Bu ararştırmaya yardımcı olmak bakımından sadece görünen ve beyan edilen kazanç değil,yaşama standardı,kredi kart harcama düzeyi,vergi kayıtları,banka hesapları vb.gibi bilgiler de dosyaya sunulmalıdır.

Alıntı:
aldatılma olayı da kanser hastasıyken gerçekleşti,kanser hastası diye aldatılmayı kabullenmelimiydim

Öncelikle aldatılma olayı ispatlandığında davanız ispat edilmiş olacaktır.Aldatmanın yasaca belirtilmiş hafifletici ve kusuru ortadan kaldırıcı bir gerekçesi bulunmamaktadır.Yasaya göre eşler birbirlerine sadakatle yükümlüdür.

Alıntı:
Çocukların velayetini mahkeme kime verir ben ikisini de istiyorum

Yukarıda da belirtildiği gibi 18 yaşını doldurmuş çocuklar hakkında velayet kararı verilemez.Çocuk kiminle kalacağına kendisi karar verecektir.

Özürlü çocuk için ise vasi tayini uygun olacaktır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali drumunuzun elverişsiz olması durumunda baro adli yardım servine başvurmanızı önderiyoruz.
Old 19-06-2008, 13:32   #3
Konuk

Varsayılan bilgi istemi

Yardımınız için çok tşk ederim, ancak kafama takılan nokta şu , ben 46 yaşında ve çalışmıyorum, mesleğim yok, maddiyatım yok, ailem de sahiplenmiyor.Hem özürlü hem de diğer çocuğumla yaşamımı geçirebilmem için kafamı sokacağım dört duvar olması gerekli ki, ben önümü görebileyim.Kiraya çıkmam ve ödeyebilmem olanaksız, bu nedenle evin boşanma sonrası tarafıma çocuklarla birlilkte yaşayabilmem için mülkiyetinin verilmesi söz konusu değilmidir, tşk.
Old 20-06-2008, 12:05   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Aile konutunun boşanma sonrası size özgülenmesi ancak eşiniz ile yapacağınız anlaşma sonucu mümkündür.

Edinilmiş mallara katılma rejimi düzenlemesinde boşanma sonrasında diğer eşe aile konutunun özgülenmesi konusunda bir düzenleme yapılmamış ,ancak ölüm sonrası sağ kalan eşe bu hak tanınmıştır.

Bu nedenle talebiniz yasa gereği kabul edilmeyecektir.

Koşulları varsa nafaka ve tazminat konusunda karar verilecektir.

Yine öğrenimine devam eden ve 18 yaşını geçen müşterek çocuklar babasından yardım nafakası talep edebilir.
Old 20-06-2008, 12:09   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk,

Mülkiyet hakkını bu kadar sınrılayıcı bir hüküm maalesef yok. Boşanma sonrası eşin ve çocukların barınması için, mülkiyeti kocaya ait evin yararlanma hakkının en azından sizlere verilmesi söz konusu değil.

Böyle bir şey ancak davacı(davalı) eşinizin kendi iradesi ile mülkiyeti size ve ya çocuğuna tapuda devri ve ya intifa hakkını yine kendi iradesi ile tapuda vermesi ile mümkün.

Anlaşmalı boşanma ihtimaliniz varsa, vaz geçebileceğiniz haklar karşılığı (örneğin maddi manevi tazminat ve ya bunların miktarlarını düşürme gibi) evin mülkiyetinin ve ya yararlanma hakkının size ve çocuklarınıza vermesini sağlayabilirsiniz belki, ancak böyle olabilir gibi görünüyor.

Saygılarımla.
Old 20-06-2008, 13:49   #6
Konuk

Anlaşmalı boşanma durumum yok bu durumda ben bahsettiğiniz edilnilmiş haklar esasına göre evin yarısına mı hak kazanmış oluyorum, tşk.
Old 20-06-2008, 15:21   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Boşanma davanızın kesinleşmesinden sonra 1 yıl içinde edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi için ayrıca bir dava açarak ancak Alacak Hakkınızı elde edebilirsiniz.

MK.227 de açıklanan; değer artışında katkıda bulanma payına ve MK.236 anlamında; tasfiye sonucu artık değerin yarısı üzerindeki katılma payı alacağı söz konusudur.

Görüldüğü üzere bunlar hep alacak haklarıdır ve mahkemece uzman muhasebe bilirkişilerine yaptırılacak hesap sorucu ortaya çıkacak meblağlardır.Ve evin alınmasına katkınız varsa bunları da ispatlanamanız gerekmektedir.

Anlamak istediğiniz biçimde "bir yarı mülkiyet hakkı", yasal mal rejiminde kaleme alınmamış.

Tasfiyeye ilişkin bu davaları tek başınıza açıp yürütmenizi tavsiye etmemekteyiz. Mutlaka bir avukattan hukuki yardım alınız.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi