Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

iddet zamanı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2008, 21:44   #1
Konuk

Acil iddet zamanı

merhabalar öncelikle kadınlara yönelik yol gösterici bu kadar güzel bir site yaptığınız için teşekkür ederim.ne kadar çok aynı sorunları paylaşan kadın olduğunu gösterdiniz hiç kimse yalnız değilmiş.Benim sorum şu :bu iddet zamanını kaldırmak için illaki bir avukat şart mıdır?Kendimde kaldırabilir miyim?Bu zamanı kaldırmak ne kadar zamanımı alır ne kadar daha beklemeliyim?Aile mahkemesine başvurulması gerektiğini biliyorum ama nasıl bir yol izleniyor?ayrıca mahkeme adli tıpa sevk ediyormuş acaba adli tıpta nasıl bir yol çiziyorlar test mi yapıyorlar yoksa muayenemi ediyorlar acaba beni bu konularda aydınlatırsanız çok sevineceğim şimdiden teşekkür ederim size..
Old 15-06-2008, 23:54   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Türkiye'de bazı özel düzenlemeler dışında dava takibi iç
in avukat zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yurttaşların adalete ulaşma konusunda adli yardım için ayrılan bütçe,yine şüpheli ve sanıklar için öngörülen CMK bütçesi yetersiz olup konunun önemi ile doğru orantılı değildir.

Bu nedenle her yurttaş avukat olmadan da dava açabilir veya davalı olabilir.(şikayetçi olabilir ve sanık olarak da duruşmalara katılabilir)

Bir avukat ile temsil edilmemenin ağır sonuçları bu sayfa ve sorduğunuz soruyu fazlası ile aşacak büyüklüktedir.

Yeri geldiğinde bu konuyu yeniden değerlendirmek üzere sorunuza dönersek:

Bekleme süresini kaldırmak istgeyen kadın için aile mahkemesine vereceği dilekçe verilmeli,hakim kararı
ile sağlık kuruluşuna sevk yapılmalı bu kuruluştan hamilelik olmadığına ilişkin düzenlenen rapor yeniden hakime sunulmalıdır.

Uygulamada genellikle ultrasound incelemesi yapılarak sonuca varılmakla birlikte,kanda gebeliğin varlığını gözteren Beta HCG denilen hormon düzeyinin tayini de gebelik için sağlıklı bir değerlendirme yapmaya olanak sağlayacak niteliktedir.

Hatta ultrasaund incelemesinde henüz tespit edilmeye uygun olmayan gebelik gelişimi bu test sayesinde çok daha hassas olarak belirtilebilmektedir.

Diğer yandan kadınlar için evlenme engeli olarak tarif edilen bekleme süresi,bu sürenin gebeliğin olmadığının kanıtlanması şartına bağlanması,gebelik tespit edildiğinde evlenmeye izin verilmemesi ,kadınların muayene ve test yapmaya zorlanması hem kadın erkek eşitliği konusunda bir ayrımcılık oluşturmaktadır.

Boşanmış kadın aleyhinde ve kadınların insan hakları ve kadınların hasta hakları bakımından da ayrımcılık oluşturan bur uygulama Anayasa ve Uluslararası sözleşmelere kanımca aykırıdır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişsiz ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 16-06-2008, 11:03   #3
Konuk

verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim ben5 sene ayrı yaşadığım halde yeni boşanabildim ve bunun üstüne bir 300 gün daha beklemek çok saçma zaten yeterince beklemişim ama karşı taraf hemen evlendi hayatına kaldığı yerden devam ederken ben hala beklemek zorundayım kadınlara yapılan en büyük haksızlık bu sanki boşanan kadna ceza verir gibi...
Old 18-06-2008, 21:50   #4
Konuk

sayın avukat bir avukatla görüştüm bu konuyla ilgili bana dediki evet öyle bir yasa var fakat artık uygulanmıyor dedi evlenileceği zaman alınan rapor o görevi görüyormuş hamile olup olmadığını gösterdiğinden eş değermiş gerçekmi bu gerçeklik payı var mı evlendirme daireleri kabul ediyormuş beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevineceğim aklım karıştı iyice....
Old 18-06-2008, 22:02   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bu gün evlilik öncesinde yaptırılan testler;
1-Anti HIV
2-HBsAg
3-Anti HCV
4-VDRL dir.

Evlilik öncesi testler içerisinde gebelik testi bulunmamaktadır.Talebiniz üzerine ilave olarak B HCG testi yapılmış olsa bile,bekleme süresinin kaldırılması için yine hakim kararı gerekmektedir.

1 Ocak 2002 Tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu MADDE 132 halen yürürlüktedir.

Alıntı:
MADDE 132 .- Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez.

Doğurmakla süre biter.

Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hallerinde mahkeme bu süreyi kaldırır.
Not:Esasen bu testlerin de kişilerin mevcut ve potansiyel riskleri gözetilerek (örneğin genetik hastalıklar)kişiye özgü oluşturulması,yasal dayanağı olmadığından zorululuk değil,başvurucuların aydınlatılması sonucu bilgi amaçlı olmasıdaha uygun olacaktır.
Old 18-06-2008, 22:08   #6
Konuk

sayın avukat cevabınıza teşekkür ederim doğurmakla nasıl süre bitiyor ?anlayamadım.yine mahkeme kararımı alınıyor meraktan soruyorum .
Old 19-06-2008, 08:18   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 gün geçmeden kadın yeniden evlenemez.

Yeniden evlenebilmesi için:

1-Gebe olmadığına ilişkin rapor almalıdır.
Bu durumda bekleme süresi Aile Mahkemesi Hakimi tarafından kaldırılacaktır.

2-Kadının muayene veya test sonucu gebe olduğunun tespit edilmesi durumunda evlenmeye izin verilmeyecektir.

3-Gebe kadın doğum yaptıktan sonra,doğum yaptıgını belgelediğinde bekleme süresi bitecektir.

Sonuç:Boşanmanın kesinleşmesinden sonraki 300 günlük bekleme süresinin kaldırılması gebe olmayan veya doğum yapmış kadın için mümkündür.

Gebe kadının evlenemez.

Ya da sadece eski eşi ile evlenmesi durumunda yasak kalkar.

Her durumda hakim kararı gereklidir.

Ayrıca bilinmelidir ki;Türk Medeni Kanunu bekleme süresine uyulmadan yapılmış evliliklerin geçersiz/hükümsüzlüğüne karar verilmez.

Alıntı:
Türk Medeni Kanunu;

MADDE 154.- Kadının bekleme süresi bitmeden evlenmesi, evlenmenin butlanını gerektirmez.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi