Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yerimde Olsanız Ne Yapardınız ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-05-2008, 04:44   #1
svs

Mutsuz Yerimde Olsanız Ne Yapardınız ?

Selam ben şuan zor durumda olduğum için size soru sormak istiyorum.Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
14 yaşında zorlaevlendirildim. 4 çcuğum oldu eşimle hiç bir zaman anlaşamadık bana çok şiddette gösterdi ve ben eşimi sevmiyorum bana hiç değer vermiyor. hiç bir konuda anlaşamıyoruz. çok cahil bir insan aşırı tutucu. hayatı bana zindan etmiş. ve ben yaklaşık 5 senedir depresyondayım.çok kere boşanmaya aklkıştım ama ailem araya girdi izin vermedi. bu adama bana hertürlü şiddeti gösteriyor psikolojik şiddetten tutun sözlü ,dayaklı,cinsel,hakaret, v.s hayatı bana zindan etmiş artık onunla yaşamaya tahhammül edemiyorum ayrı yatıyoruz yıllardır sadece cinsel istekleri olduğunda bana yaklaşıyor.artık ondan boşanmak istiyorum ama 4 çocuğum var ve doğuda yaşıyorum. yani boşanırsam toplum açısından ve maddi açıdan çok zorlanırım.
size sormak istediğim yerimde olsanız naparsınız ? size katlanmalımıyım ? yoksa 11 yılldık deneyimimle biliyorum eşim değişmeyecek ve ben gittikçe ruhsal açıan kötüye gidiyorum ölümü bile düşübüyorum.ama kendimi çok güçsüz hisediyorum. napabilirim ? forumla alakam yok belki sorduğum sorunun ama siz tecrübelisiniz bu konuda. en azından buna benzer olaylar davalar görmüşsünüzdür. o yüzden lütfen bana yardımcı olunuz.
teşekkürler...
Old 29-05-2008, 12:43   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

boşanma kararı verebilmek için öncelikle, ne ile güçlü olduğunuzu bilmenizde yarar vardır. İnsan vardır ne olursa olsun insan yerine konmadığı bir evliliği, çocukları olsa da, çevre baskısı yaşasa da aldırmadan bitirebilir ve haklıdır...insan vardır çocukları için, en iyisi olduğuna inandığı için, boşanma sonrası yaşayacağı olumsuz baskı ve sıkıntılardan kaçındığı için bu evliliği sürdürebilir ve haklıdır....

Önemli olan neye inandığınızdır.Ne ile güçlü olacağınıza inandığınızdır ki bu yönde çözüm aramaya başlarsınız...

Bir boşanma davası açmaya karar verirseniz; Aile mahkemesi yargıcından şu anda oturmakta olduğunuz evin ve ev eşyalarının size ve çocuklarınıza tahsis edilmesini öncelikle isteyebilirsiniz.Yine aynı şekilde size ve çocuklarınıza nafaka tedbiren istersiniz.Bu davanın en başında yine eşinizin size ve çocuklarınıza ve oturduğunuz haneye yaklaşmasını tedbir kararı verilerek engelleyebilirsiniz.

Eşinizin fiziksel şiddet kullandığı durumlarda savcılığa şikayette bulunabileceğinizi de ayrıca unutmayın.

Boşanma davanız içinde maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Ayrıca, bir avukattan birebir hukuki destek almanızı da tavsiye etmekteyiz.Eğr maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il Baro'sunca size avukat tayin edilecektir.İlçede iseniz, adliye binaları içinde yardım büroları bulunmaktadır.

Acil şifalar ve çözümler dilerim.

Saygı ile.
Old 29-05-2008, 16:54   #3
Jeanne D'arc

Sayın Konuk,

14 yaşında zorla evlendirilmiş olmanız, eşinizle hiç bir zaman, hiç bir konuda anlaşamamış olmanız, size şiddet uygulaması, değer vermemesi, aşırı müdahale edip, yaşamınızı olumsuz etkilemesi, bu nedenlerle uzunca bir süredir psikolojik rahatsızlık geçiriyor olmanız gibi etkenler, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını gösterir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması, Medeni Kanun'da kabul edilen boşanma nedenlerinden biridir.

Eşinizin hiç bir gerekçeyle size şiddet uygulamaya hakkı yoktur. Şiddetin haklı bir gerekçesi olamaz. Bu tarz bir durumda 4320 Sayılı Ailenin Korunması Kanunu'na istinaden, savcılık veya aile mahkemesine başvurarak koruma kararı alabilirsiniz.

Fiili bir şiddet ile karşı karşıya kalırsanız doktora başvurarak rapor almanızı da tavsiye ederim. Bu daha sonraki hukuki süreçte (koruma kararı almak ve/veya boşanma) oldukça işinize yarayacaktır.

Cinsel şiddet, evlilik içi tecavüz boyutunda ise; bunun Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiş bir suç olduğunu ve şikayet etmeniz halinde eşiniz hakkında soruşturma açılacağını da belirtmek de fayda var.

Boşanma kararı almanız halinde, maddi-manevi tazminat ve nafaka talebinde bulunabilir, bu haliyle karşılaşacağınız maddi güçlüğün bir nebze üstesinden gelebilirsiniz.

a)Tedbir Nafakası: Dava müddetince hem çocuklar ve hem de kendiniz için tedbir nafakası talep edebilirsiniz. Talep edeceğiniz miktarını, eşinizin geliri, ekonomik-sosyal durumu, ihtiyaçlarınız, sizin sosyo-ekonomik durumunuza göre kendiniz belirleyebilirsiniz.

b)İştirak Nafakası: Çoçukların yaşı küçük olup velayeti size verilirse eşinizden uygun bir miktar ile nafaka giderlerine katılmasını talep edebilirsiniz. Çoçuklar reşit olsa bile yüksek öğrenim görüyorlarsa yine iştirak nafakası talep edebilirisiniz.

c)Yoksulluk Nafakası: Kendiniz için de nafaka talep edebilirsiniz.
(b ve c) seçeneklerinde de a seçeneğinde belirtilen durumlara göre nafaka miktarı tayin edilecektir. Siz normalde istediğiniz ve karşı tarafın verebileceği miktardan biraz daha yüksek bir miktar talep ederek, hakimin takdirinin oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz.

d)Maddi Tazminat: Evlilik nedeniyle işinizi, mesleğinizi, kariyeriniz vs. bıraktıysanız, evlilik nedeniyle kişisel mali durumunuzda olumsuz bir değişiklik meydana geldiyse buna mukabil bir tazminatı talebe hakkınız vardır.

e)Manevi Tazminat: Eşininiz kusurlu davranışları nedeniyle maruz kaldığınız acı ve ıstıraplara mukabil bir tazminat talep edebilirsiniz. Burada eşinizin size hakaret etmesi, değer vermemesi, kişilik haklarınızı rendice edecek düzeyde size müdahale etmesi, şiddet uygulaması gibi nedenlerle manen acı ve ıstırap çektiğinizi, vs. belirtmelisiniz. Yine düşündüğünüz ve karşı tarafın verebileceği tazminat miktarının 2-3 katını talep etmenizi tavsiye ederim.

f)Gayrimenkul: Eğer 01.01.2002 tarihinden sonra alınmış ve ancak eşinizin üzerine bir malvarlığı ise bunu özellikle mahkemede belirtin, gayrimenkul üzerine tedbir koydurtun. Boşanma davası açıldıktan sonraki bir yıl içinde mutlaka edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi, katılma alacağı/değer artış payı ve atık değerin 1/2'nin ödenmesi için dava açılması gerekir. (Bu konu (f şıkkı) iyi bildiğim bir konu değildir verilen bilgilerin bu mahiyette değerlendirilmesini rica ederim.)

Bu bilgiler tamamen fikir edinmenize yöneliktir. Bu nedenle bir avukattan profesyonel hizmet almanızı ve ancak maddi durumunuz iyi değilse bulunduğunuz il barosunun Adli Yardım (veya varsa) Kadın Hakları Komisyonu'na başvurarak size, vekalet ücreti baro tarafından karşılanacak bir avukat atanmasını istemenizi tavsiye ederim.

Sayın Konuk,
Hukukçu kimliğimizle, size elimizden geldiğince yardımcı olmak isteriz fakat "Yerimde olsanız ne yapardınız?" diyerek; bize, cevabını veremeyeceğimiz bir soru soruyorsunuz. İçinde bulunduğunuz hali, şartlarınız, etki edecek tüm hususları birlikte düşünerek bu sorunun cevabını verecek olan sizsiniz. Herhalükarda vereceğiniz cevabın (evliliğinizi devam ettirmek veya boşanmak veya başkaca bir yol) hayatınızı şu ankinden daha yaşanılır hale getirmesi dileğiyle. 4 çocuk annesi bir kadının daha güçlü olması ve ölümü bir seçenekmiş gibi asla aklına getirmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi