Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Türk asıllı Alman vatandaşı olan kadının boşanması durumunda Almanyadaki hakları hk

Konuyu Kilitleyin
Old 17-10-2007, 17:41   #1
Konuk

Mutsuz Türk asıllı Alman vatandaşı olan kadının boşanması durumunda Almanyadaki hakları hk

öncelikle KAHDEM'in kuruluşunda görev alan ve bilgi eksikliğinden dolayı zor durumda kalan insanların sorunlarına yardımcı olan değerli insanlara sonsuz saygılarımı sunarım.
Ben Türk asıllı 34 yaşında 3 çocuk annesiyim. 1992 yılında evlendim 15 yıldır Almanya'da eşimle birlikte yaşıyorum. Eşimde Türk asıllı ve burada çalışmakta. Ben, eşim ve çoçuklarım hepimiz Alman vatandaşıyız. Ben ev hanımıyım. Eşimin bana ve çocuklarıma karşı uzun yıllardır soğuk davranmasından ve evle hiç ilgilenmediğinden dolayı boşanmak istiyorum. Kendisinede bu konuyu söyledim kabul edeceğini söyledi. Ancak tam olarak Almanca öğrenemediğimden burada nereye başvuru yapacağımı ve ne şekilde bilgi alacağımı bilemiyorum. Tükkiye'de ailemin durumuda iyi değil onlardan da yardım alamıyorum. Sizden çok rica ediyorum bir an evvel benim bu sorunumla ilgili boşandığım zaman benim buradaki haklarımın ne olacağı, çocuklarımı kendim almam için ne yapmam gerektiği, nafaka, ev kirası ve diğer alınabilecek haklarımın neler olduğunu ve davayı hangi tarafın açması geretiği hakkında cevap alabilirsem çok mutlu olacağım Hiç bir gelirim olmadığı için olumsuz bir durumda zor durumda kamaktan çok korkuyorum. Almanya'daki haklarımın ne olduğu hakkında bilgi verirseniz çok mutlu olurum. İyi çalışmalar. Hoşçakalın.
Old 17-10-2007, 20:18   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Kahdem alanı Türkiye'de yürürlükte olan ve doğrudan kadını ilgilendiren yasalar konusunda faaliyet göstermektedir.

Takdir edersiniz ki tüm ülkelerin yasalarını ve uygulamalarını bilme şansımız yok.

Fakat sorunuza Almanya'da yaşayan ve Alman Hukuku konusunda yetkin olan Türk Hukuk Sitesi üyelerinin yanıt vereceğini düşünüyorum.Kendilerine sorunuzu bildirdim.

Yanıt vermek bir süre gecikebilir.Lütfen site ile bağlantınızı kesmeyiniz.
Old 17-10-2007, 23:40   #3
Gemici

Sayın Konuk,

Site olanakları dahilinde sorduklarınızı cevaplandırmaya çalışayım. Detaylı bilgi almanın en iyi yolu bir avukata danışmanız.

Boşanma davasını hem siz hem de eşiniz açabilir. Geçinemiyorum diyen Siz olduğunuza göre, Sizin açmanız akla daha yakın.

Boşanma davalarında avukat mecburiyeti olduğu için, hem Sizin hem de eşinizin bir avukat görevelendirmesi gerekir. Çalışmadığınız için ve başkaca bir geliriniz olmadığı için Beratungshilfe(danışma yardımı) ve Prozeßkostenhilfe(Davayı sürdürmek için adli yardım)alabilirsiniz. Bu yardımlardan faydalanmak için başvurduğunuz avukata durumu bildirmeniz ve kendi cebinizden masrafları ödeyemiyeceğinizi açıkça söylemeniz gerekir. Avukat kabul etmese başka bir avukata gidersiniz.

Boşandıktan sonra, geçiminizi sağlıyacak mali gücünüz yoksa, boşandığınız eşiniz hem Size, hem de çocuklara nafaka ödemek zorunda kalır. Tek şart nafak ödeyecek durumda olması, mali durumunun iyi olması yani.

Çocukların kimde kalacağına mahkeme her iki eşin durumunu göz önünde bulundurarak, çocukların menfaati neyi gerektiriyorsa o yönde bir karar verir. Gerektiğinde gençlik dairesinden bir bilirkişi raporu alınır.

Nafaka alamadığınız takdirde, sosyal yardım için müracaat edersiniz. Sosyal yardım geçiminiz için Almanya çapında belirlenmiş nakit para ve konut yardımını kaplar.
Boşandığınız eşiniz, parası olduğu halde nafaka vermekten kaçınırsa, geçiminizi sağlıyacak parayı Size veren sosyal yardım dairesi, Size verdiği parayı ondan tahsil eder.

Çocuklar 12 yaşından küçükse gençlik dairesi size(çocukların sizde kalacağından yola çıkarak yazıyorum)Unterhaltsvorschuss(nafaka avansı) verir.

Detaylı bilgiyi başta da yazdığım gibi avukata danışırsınız.

Bir de masrafları devlet veya belediyeler tarafından karşılanan danışma merkezleri var(Türkdanış örneğin) Almancanız yeterli değilse Sizden herhangi bir ücret almadan Size yol gösterebilecek bu türden bir merkeze başvuarbilirsiniz.

Saygılarımla
Old 18-10-2007, 12:09   #4
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan boşanılan eşin Türkiye'de malvarlığı olması ihtimali

Üstadımız Gemici gerekli tüm izahatları yapmış. Benim buna ek olarak diyeceklerim şunlar: 15 yıldır burada yaşadığınızı söylüyorsunuz. Bu 15 yıllık süre zarfında Almanya'da çalışmışlığınız varsa ve bu çalışmışlığınız sebebiyle aldığınız parayı eşinize verdiğiniz ( takılarınızı verdiğiniz ) ve eşinizin de bu paralarla Türkiye'de kendi adına yatırımlar yaptığı ( banka hesabı, ev yapma, arsa alma....) iddiasındaysanız bunlara katkınızı türk mahkemeleri önünde ispatlayarak haklarınızı alabilirsiniz. Bunun için öncelikle Almanya'da bir boşanma davası açmanızı öneriyorum. İlgili mallara tedbir konulması için Almanya'da boşanma davasını açmış olduğunuzu ispatlamanız Türk mahkemeleri için yeterlidir. Paylaşım için ise mahkeme Almanya'daki boşanma davanızın bitmesini bekleyecektir. Boşanma davasını kendiniz açmak konusunda tereddüt etmeyin bunun sizin aleyhinize doğuracağı bir sonuç yok.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi