Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ortak konuttan ayrılma.

Konuyu Kilitleyin
Old 15-10-2018, 09:45   #1
Konuk

Varsayılan Ortak konuttan ayrılma.

Merhabalar, şimdiden çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için iyi ki varsınız...
Bundan 4 sene önce eşim şiddetli geçimsizlik sebebi ile dava açmıştı. Ciddi iddiaları yoktu ve kime sorsam eşiniz asla boşanamaz dedi. Ben anlaşmayı kabul etmemiştim. Ve dava çekişmeli açıldı. Ben davanın reddini istedim. Ve her nasılsa mahkeme boşanmamıza karar verdi ef püf sebeplerle. Ben de kararı temyiz ettim. Şu an yargıtayda..ve sorguladığımda Arşiv'de diye çıkıyor. Yargıtayda ki dosyanın Arşiv de olması ne demek ?

Ben şu anda yani 4 yıldır eşimin evinde oturuyorum. Mahkeme evde oturma ve eşyaları kullanma hakkını bana vermişti. Ev evlilik öncesi alınmış ve eşime aittir. Evlilik sonrası edinilmiş bir araba var. Eşim evden davayı açar açmaz ayrılmıştı ve giderken arabayı yanında götürdü. Ve kendisi 2 yılı aşkındır yurtdışında yaşıyor.
Dava açıldığı vakit eşimin dilekçesinin sonunda maddi manevi tazminat haklarımız saklı kalmak üzere diye bir ibare hatırlıyorum. Dava sürerken bu tazminat konusuyla alakalı ayrıca bir istem söz konusu olmadı. Temyiz dilekçelerinde de tazminat lafı yok.

Bu 4 yıllık dava süresince eşimle aramızda hiçbir diyalog olmadı. Taki benim yeğenim vefat edinceye kadar. 14 yaşındaki yeğenimi çok elim bi kaza da kaybettik. Ben psikolojik olarak çok sarsıldım. Henüz 1 yıl oluyor vefat edeli. Komşularımda eşime haber vermiş olmalılar iyi olmadığımı. Eşim yurtdışındaydı ve ben de yeni telefon numarası da yoktu. Bir akşam bana başsağlığı mesajı yazdı. Akabinde yine bayramlarda bana teselli edici mesajlar yazdı. Ben eşime hiç telefon açmadım. O da beni aramıyor yalnızca mesaj atıyor.

Ben yeğenimin vefatı dolayısıyla zor günler geçiren annemin ve ablamın yanında artık olmak istediğimden eşimin evinden ayrılmaya karar verdim. Öncelikle çeyizimi ve özel eşyalarımı önden gönderdim. Sonra eşime whatsapp'dan mesaj yazarak evden 1 ay içinde ayrılcağımı haber verdim. O da bana bütün eşyaları ne varsa hepsini alıp gidebilceğimi söyledi hatta hakkımda helali hoş olsun dedi. Ben de peki dedim. Sonrasında kendisi bana yine whatsapp'dan mesaj yazarak evin anahtarlarını komşumuz olan bir bayan var ona bırakmamı rica etti. Ben de olur dedim. O yine bana kaybımızdan dolayı teselli edici şeyler söyledi.

Şİmdi Eşimin whatsapp'dan bana yazdığı mesajları kanunen geçerli midir? Telefon numarası yurtdışı kodu görünüyor. Eşyaları al git dedi ama sonradan bir hak talep edebilir mi ? Ben eşyaların bir kısmını alsam da yine bazılarını evde bırakacağım. Mesela koltuk takımı, klima, konsol, yemek masası ve sandalyeleri, 3 - 5 tane halı kilim, bazı mutfak eşyaları vs.. Anahtarı komşuya ver dedi ama ben kimseye güvenmiyorum. Ne yapabilir im ?
Diğer taraftan yargıtaydan dosya yine boşanmalarına diye çıkarsa belli ki ben mahkeme masraflarını ödeyeceğim.Zaten ben de artık ayrılmak istiyorum ama 2 yıl kadar oldu temyize gideli. yakında sonuçlanır nasılsa diyerek feragat etmiyorum. Ve evden de şimdi ayrılıyorum. Lehime mi Aleyhimemi iş yapıyorum onu da bilmiyorum.

Eşim bana eşyaları al git dedi ama zaten kendisi de giderken arabayı götürmüştü. Kendince bu şekilde bir mal paylaşımımı yapıyor onu da bilmiyorum. Size bir sorumda şu ki ; Yargıtaydan karar yine boşanmalarına diye sonuçlanırsa 1 yıl içinde eşimin bana tazminat davası açmaya hakkı var mı ? Dediğim gibi boşanma gerekçesi eften püften şeyler. Çocuğumuz da yok.Ben de çalışıyorum. kazancım da çok iyi sayılmaz. Eşim beni kötü niyetle suçlayabilir mi hani evde oturdum diye ama mahkeme kararıydı. Karar sonrası 1 yıl içinde dava açma hakkı yalnızca kazanan tarafa mı ait. Benim öyle bir hakkım yok mu ? hakikatte gerçek kusurlu eşimdir ama bir şekilde tanıklık eden annesinin iftirasıyla boşanmamızı sağladı.Eşiminde bana karşı çok kusurları oldu. AMa ben boşanmayı kabul etmeyip reddini istediğimden eşimin yalanlarını yanlışlarını beyan etmedim. DAva açıldığı zamanki dilekçemde de tazminat falan talep etmedim. Şimdi o davayı kazandı diye 1 yıl içinde dava açma hakkı varda benim yok mu ? ne yapcağımı bilemez oldum bana yol gösterin çok sağolun.
Old 16-10-2018, 11:37   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Eşya teslimine ilişkin daha önce sorunuz yanıtlanmıştı. Aynı yanıtları tekerliyoruz:

Alıntı:
Aldığınız ve evde bıraktığınız eşyaları listeleyebilir ve hatta fotoğraflayabilirsiniz.

Bu işlemler sırasında siz ve sizin dışınızda biri tanık olarak bu evrakı imzalayabilir.Bu tutanak olacaktır.

Anahtarı eşinizin avukatına tutanak karşılığı teslim edebilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=108706

2-Boşanma ile sonuçlanan davada tazminat talebinden açıkça feragat veya vazgeçme yoksa taraflar boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde
ve koşulları varsa elbette tazminat davası açabilir. Bu hak her iki taraf için de geçerlidir.

Tazminata hükmedilmesi için kusursuz veya daha az kusurlu olmak gerekir. Eşit kusurda tazminat kararı verilmemektedir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi