Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka Arttirimi Davasinda Harç Ve Vekalet ücreti

Yanıt
Old 04-02-2015, 11:23   #1
Av. İbrahim Şen

 
Varsayılan Nafaka Arttirimi Davasinda Harç Ve Vekalet ücreti

Değerli meslektaşlar

3 sene önce sonuçlanan boşanma davasında müvekkilim ve çocuğu lehine 250 TL yoksulluk ve 200 TL iştirak nafakasına hükmedildi. geçen 3 yılda müvekkilimin hayat şartlarında bir iyileşme olmamış, nafaka miktarları sabit kalmış, müvekkilim eski eşi ise yeni bir evlilik yapmış, miras yoluyla gayrimenkul ve satın alma yoluyla araç edinmiştir. bu nedenle nafakanın arttırılması davası açmaya hazırlanıyoruz.

bu davada yoksulluk nafakasının 750 TL, iştirak nafakasının 800 TL arttırılmasını talep edeceğim.

sanırım bu davada harç oranı nıspidir. Bu durumda dava değeri yıllık nafaka miktarı üzerinden (800+750) x 12 şeklinde mi hesaplanacaktır?

Davanın kısmen reddi halinde davalı yönünden vekalet ücretine hükmedilecek midir?

nafaka miktarının her yıl arttırılması için TEFE oranında mı artış talep etmeliyiz? yoksa her yıl belli bir yüzde oranında arttırılmasını talep etmemiz mümkün müdür? ya da terditli olarak talepte bulunup kararı hakime mi bırakmalıyım?

son olarak sormak istediğim husus, boşanma davasında hakim her iki tarafı da ortak kusurlu bulmuştu. bu nedenle müvekkilimin tazminata ilişkin talepleri reddedilmişti. nafakanın arttırılması davasına ortak kusurun bir etkisi olur mu?

şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-02-2015, 14:23   #2
E.YILMAZ

 
Varsayılan

cevap 1: Evet
cevap 2: A.A.Ü.T Madde 9- (2) Nafaka davalarında reddedilen kısım için avukatlık ücretine hükmedilemez.
cevap 3: Tefe oranında talep edin ama terditliye de engel yok.
cevap 4: TMK Madde 175 - Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.
Yani, nafakayı ağır kusurlu olan eş alamaz, ortak kusur da ise alır.

saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kısmi red halinde harç ve vekalet ücreti Av.nurhan Meslektaşların Soruları 1 17-02-2010 09:36
harç ve vekalet ücreti maktu mudur? akarsu Meslektaşların Soruları 1 23-09-2008 17:48
Nafaka Arttirimi Hakkinda umutlaw Meslektaşların Soruları 5 02-10-2006 14:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02811003 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.