Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşime karşı açtığım boşanma davasından vageçtim şimdi pişmanım tekrar dava açmak istiyorum fakat...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2011, 18:27   #1
Konuk

Varsayılan eşime karşı açtığım boşanma davasından vageçtim şimdi pişmanım tekrar dava açmak istiyorum fakat...

27 yaşındayım ve 5 yaşında bir kızım var.bundan 1 yıl önce eşimden tehdit, hakaret, darp şiddet gördüm. daha öncede 5 yaşındaki kızıma vurmuştu. bunun üzerine karakola şikayette bulundum, adli tıp kurumundan, hastaneden rapor aldım. boşanma davası açtım. tazminat ve nafaka talebinde bulundum. ailelerin araya girmesiyle dava ve şikayetimden vazgeçtim. eşim polis memuru bulunduğu şehirde savcıya ifade vererek, şikayetimden vazgeçtiğimi söyledim. savcı takipsizlik kararı verdi. barıştıktan sonra eşim şiddet değil fakat hakaret ve küfürlerine devam etti. üstüne alkol kullanmaya başladı ve kötü arkadaşlar edinerek ailesini ihmal etmeye başladı. eşim polis memuru, amacı şikayetimden davamdan vazgeçirmekti ve mesleğiyle ilgili sorun çıkmamasıydı. açıkçası kandırıldım. şimdi evden kovuldum ve tekrar ailemin ikamet ettiği şehre geldim. bu arada eşime açılan kamu davası devam ediyor. şubattaki davayı kaçırdım ve martta tekrar davam olduğunu öğrendim. bunun üzerine bulunduğum şehirdeki adliyeden eşimin bulunduğu şehirdeki adliyeye dilekçe gönderdim ve buradan ifade vermek için talepte bulundum. fakat üye olduğum uyap mesaj sisteminden cep telefonuma 10 martta eşimin bulunduğu şehirde mahkemem olduğuna dair mesaj geldi. dilekçe yazıp bildirmeme rağmen neden hala eşimin bulunduğu şehirde mahkemem görünüyor? bir de eşimden dava açmadan tedbir nafakası istiyorum. çalışmıyorum. düğünde takılan altınların resimleri ve videolar eşimin bulunduğu şehirde kaldı. onları alamam ve eşyalarımın çoğu da onda. mahkemeden önce nasıl getirtebilirim? hakkım olan nafaka ve tazminatı alabilirmiyim? eşimin görevden alınma gibi bir durumu olurmu? bunu istiyorum çünkü ruh sağlığı açısından görevini yapamıcak durumda olduğunu biliyorum. bana bu konular hakkında yardımcı olursanız sevinirim. şikayetten vazgeçmem benim için bir eksi mi oldu? yoksa evlilik sisteminin bozulmaması adına yaptığım bu durumdan dolayı bir artı haline mi geldi? bunlardan en önemlisi eşimin mesleğiyle ilgili zor duruma düşmesi, bunu istiyorum çünkü beni sürekli mesleğiyle ezmeye çalıştı. savcı bir daha aynı şeyleri yaparsa görevinden olur ve hapis cezası alır demişti. anti depresan kullanıyordu fakat bu ilaçları mesleği etkilenmesin diye benim üzerime yazdırmıştı. annem babam emekli, bir evleri ve arabaları var. baro bana avukat tayin edermi? hiç bir sosyal güvencem yok. bu aşamada bana neler olabileceği ve ne gibi haklarım olacağını yazarsanız sevinirim. teşekkürler.
Old 13-02-2011, 21:41   #2
pluvia

Sayın Konuk;

Anlattığınız olaylar için yapmanız gereken en önemli adım bir avukattan profesyonel yardım almaktır.

Zira tarafınızdan başlatılmış vazgeçilmiş dava/lar olduğu anlaşılmaktadır.

Anlattığınız olaylardan genel bir bilgi verecek olursak;

*Eğer ceza davasında şikateinizden vaazgeçmiş iseniz vazgeçmeden vazgeçme olmayacağı için tekrar şikayetçi olamazsınız.

*Eşyalarınız için mahkemeden tespit talep edebilirsiniz.

*Eğer şartlarınız uyuyor ise bulunduğunuz ilin barosu adli yardım birimine başvurarark avukat talebinde bulunabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki yardım almanız hak kaybına uğramanızı engelleyecek ve doğru yönlendirilmenizi sağlayacaktır.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi