Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka ve çocukla kişisel ilişki

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2011, 01:49   #1
Konuk

Varsayılan merhabalar,

gercekten cok guzel bir site izin verirseniz bisey soylemek istiyorum cok zor durumdayim kafam cok karisik sadece yardim istiyorum ben bosanmadan nafaka almak istiyorum hem kendim icin hemde cocugum icin ama biryandanda kararsizim acip acmama konusunda cunku nafaka alindiginda belirli gunlerde baba cocugunu gorebiliyo ama merak ettigim esim 8 aydir cocugunu arayip sormuyo peki nafakayi aldiktan sonra bunu goz onunde bulundurup babanin cocugu gorme hakki halen devam edermi
Old 13-02-2011, 11:20   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize karşı boşanma talebiniz olamadan, çocuğunuz ve kendiniz için nafaka davası açabilirsiniz. Eşinizin, aile birliğine yapması gereken katkıyı mahkeme belirleyecektir. Dava içinde, eşinizin sizin ve çocuğunuzun geçimi ve iaşesi ile ilgilenmediğini kanıtlamanız gerekir. En yakın akrabalarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Fiilen ayrı yaşıyorsanız çocuğunuzun velayetinin tarafınıza verilmesini de talep edebilirsiniz.

Nafaka alırsam baba belirli günlerde çocuğu görebiliyor demişsiniz.. Bu bilgi doğru değil. Evlilik birliği devam ettiği sürece baba çocuğunu görebilir. Velayet size verilirse baba ile de kişisel görüşme günlerinin belirlenmesi yoluna gidilir. Veya baba daha sonra kişisel ilişki tesisi için aile mahkemesinde dava açabilir.

Babanın 8 aydır çocuğunu görmemesi veya görmek istememesi hususunda tanık dinletilebilir. Karşı taraf da dilerse tanık dinık dinletebilir, delil sunabilir. Mahkeme vicdani taktirini yapacaktır.

Bir avukatın DOĞRUDAN yol göstermesi ile hareket ediniz. Hak kaybına uğramazsınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse bulunduğunuz yer il barosudan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini de talep edebilirsiniz.

Saygılar.
Old 13-02-2011, 16:37   #3
Konuk

Varsayılan tesekkur ederim;

gercekten supersiniz emeginize saglik cok tesekkur ederim ufuk bey bu arada tabikide baba cocugunu gorebilir ama cocugumun psikolojisinin bozulmasini istemiyorum karsi taraf ile ilgili endiselerim var acikcasi cocugunu gormek isteyen baba anne esliginde cocugunu gorebilirmi bilmiyorum tabikide mahkeme karar vericek tekrar tesekkur ediyorum
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi