Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal rejımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2011, 00:04   #1
Konuk

Varsayılan mal rejımı

merhaba 1.5 yıldır devam eden bosanma davam var.bosanmaya karar vermeden once kendı babam bana ev almak ıstedı pesınatını vererek banka kredısıne basvurduk.kredıyı esımın uzerıne almıstık. bankanın prosedurlerı geregı(maas bodrosu vs vs)babamın kefıllıgı ıle.odemelerı babam yapıcak fakat kredı cektıgımızden dolayı ev kredıyı ceken esım uzerıne esım hıc bır taksıdı odememek sartıyla kabul ettı.odemedıde babam bana elden verdı bende bankaya duzenlı olarak odedım.daha sonra evlılıgımız yolunda gıtmeyınce evı tabudan benım uzerıme satısını yaptı esım.kredıyı esım aldıgı ıcın bankadan her nekadar evın tabusu benım uzerımede olsada banka esımı muhatab aldı dogal olarak.esımın hesabına parayı yatırarak konut kredısı oldugunu beyan ederek odemelere devam ettım.daha sonra bende odemekte zorlanınca yıne tabudan evı kefıl olan babama satısını yaptım.evın kredısı hala devam etmekte odemeler esımın hesabı uzerınden konut kredısı olarak babm odemekte butun bunlardan sonra bosanma davası actık esımın benı aldatması uzerıne.benım merak ettıgım husus sayın avukatlarım. kredıyı ceken esım oldugu ıcın bu evde mahkemede hak talep edıyo yalan soyleyerek ben odemelerını yapıyorum seklınde ama ev tapudan babamın uzerıne bu ev uzerınde hernekadar hak talep etsede mahkeme esıme bı hak verırmı?eger mahkeme esıme hak verırse kredı borcunu tamamen kapatıp tekrar baskasına satsak babamın uzerındende.yınede bı hak talep edebılırmı?mahkemenın hukmu ne sekılde olur?yanı yınede esıme mahkeme alacaklı hukmunu verırmı.nasıl ıspatlıyabılırım esımın hıc bırsekılde hıc bıray odeme yapmadıgını sonucta kredı esımın uzerıne gorunmekte sankı odemelerı o yapıyomus gıbı onun hesabından odemekteyız.cok merhametsız bırı esım ben sızın ev almanıza yardım ettım kredı cektım dıyo odemedıgı halde. 3 cocuguma dahı hıcbırsekılde maddı yardımı bulunmamakta.kendı cabalarımla cocuklarıma bakmaktayım.cocuklarım ıcın bı bayan olarak kendım ıcın bu evı hıcbır sekılde onunla paylasmak ıstemıyorum.cevaplarınıza ıhtıyacım var.onunda bu evden bıseyler alacagı ıhtımalı benı cok uzuyo umıtsızlıge surukluyo azmımı kırıyo calısmaktan odemekten yıldırıyo lutfen yardım edın.sımdıden tsk ederım aydınlatıcı cevaplarınız ve ayıracagınız cok degerlı vakıtlerınız ıcın.saolun..
Old 09-02-2011, 09:26   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evin alınması sırasında babanızın vermiş olduğu peşinat, ve ödemelerin ,eşiniz tarafından değil babanızın verdiği para ile ödendiğinin kanıtlanması durumunda,ödenen miktar yine bağış niteliğinde olduğundan mal rejimi tasfiye alacağında hesaba alınmaz.

Mal rejimi boşanma davasının açıldığı tarihte sona ermiş sayılacağından,bu tarihten sonraki ödemeler de mal rejimi tasfiyesinde hesaba alınmayacaktır.

Ödemeleri babanızın yaptığını kanıtlayamamanız durumunda boşanma davası açıldığı tarihe kadar olan kredi ödemelerinin toplamı kadar miktar davaya konu edilebilir.

Taşınmazın alacağı karşılıksız bırakmak niyeti ile bedelsiz elden çıkarılması,tespit edileecek alacağın karşılanmayan miktarı için devralanı sorumlu kılar.Bunun için açılan davada ihbar edilmiş olmak gerekir.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi