Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayetin üstlenilmeyip 3. şahısta olması durumuna ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2011, 02:33   #1
Konuk

Varsayılan velayetin üstlenilmeyip 3. şahısta olması durumuna ne yapabilirim?

öncelikle yararlı site için teş. sizlere sormak istediğim şu: oğlumun velayeti babada ama dava hala yargıtayda. ve 1yıla yakın bir zaman önce mahkeme çocuğun velayetinin babada olmasına karar verdi. yanlız çocuğum benim ailemde kalıyor ve benim kendi ailem çocuğumu benden uzak tutuyor. boşanmama karşı oldukları için damatlarından yana tavır aldılar. ben çocuğumun 3. kişilere havale edildiğini polis tutanağı tuturarak mahkemeye; çocuğumun bu kararla şuan iki kere anne ve babaya mahrum bırakıldığını ve velayet sahibi babanın velayet gereğini yerine getirmediğini gösterip velayetini ala bilirmiyim çocuğumun?tşk.
Old 05-02-2011, 21:34   #2
Av.Ferahfeza

Sayın konuk,
Velayetin babaya verilmesi yönünde çıkan karardaki gerekçelerin somut olay nedeniyle ortadan kalkması yani velayetin size verilmesini gerektirecek bir değişiklik sözkonusu olması halinde velayet hakkının değiştirilmesini talep ve dava edebilirsiniz. Türk Medeni Kanunu'nun "Durumun değişmesi" başlıklı maddesinde:

MADDE 183.- Ana veya babanın başkasıyla evlenmesi, başka bir yere gitmesi veya ölmesi gibi yeni olguların zorunlu kılması hâlinde hâkim, re'sen veya ana ve babadan birinin istemi üzerine gerekli önlemleri alır.

demektedir. Maddede yazılı nedenlerin yanısıra sizin bahsettiğiniz durum da eğer küçüğün menfaatlerine aykırıysa ve bakımının ihmali sözkonusu ise mahkemeye başvurarak velayet hakkının değiştirilmesini dava edebilirsiniz. Bu durumu her türlü yasal delil ile ispatlamanız mümkündür.
Ancak hukuki işlerinizin hallinde bir avukattan hukuki destek almanızda hak kaybına uğramamanız bakımından fayda vardır. Eğer ekonomik durumunuz buna el vermiyorsa bu durumu belgeleyerek bulunduğunuz yer barosunun adli yardım servisine başvurarak avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi