Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

lütfen yardim edin/ ortak velayet/ kocanın kötüniyetli mal devirleri

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2011, 18:42   #1
bir bayan konuk

Mesaj lütfen yardim edin/ ortak velayet/ kocanın kötüniyetli mal devirleri

Biz evlenirken tük vanadasiydik vede tük kanunlarina göre evlendik daha sonra alman vatandasligini aldik .Ve alman kanunlarina göre 2005 yilinda ayrildik .Simdi ayrildigim esim bana bosanma davasi acti türkiyeden vede konsoluslugtan tebligatli mahkeme karari geldi günü ve tarihiyle .Benim sorum simdi biz evliyken esim le mal varligimiz vardi türkiyede ama tapulari esimin üzerineydi, almanyada bosanma esnasinda mal varliklarini amcaninin ogluna ve agabeyine tapularini vermis, hatda almanyadaki evin tapusunuda amcasinin karisina devretmis,türkiyede olan mallarda benim hakkim varmi? .Vede bizim bu evliliktan 3 cocugumuz var cocuklar bende yasiyorlar ama ikimizin üzerine velayetleri cocuklaravede kendime nafaka veye tazminat alabilirmiyim ? cok tesekür ederim bilgileriniz icin saygilarimla
Old 17-02-2011, 21:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Eşinizin adına kayıtlı mal varlığında alacak hakkınızın varlığı bazı koşullarda mümkündür

Eşinizin ilgili malı almasına,iyileştirmesine aktif olarak katkıda bulunmuşsanız bu miktarıkatkı payı/değer artış oranı olarak isteyebilirsiniz.Örneğin takılarınızı bozdurmuş ve katkı sağlamış olabilirsiniz ya da ailenizden kalan miras bu malın alınması sırasında kullanılmış olanbilir.Yine 2002 öncesi kazanç sağlayan bir işte çalışarak gelir elde etmişseniz bu oranda katkı payı isteyebilirsiniz.

2-1 Ocak 2002 sonrasında eşinizin çalışması ile elde edilen gelir ile alınmış taşınmazın değerinin yarısını katılma alacağı olarak talep edebilirsiniz.
Her iki kalem alacak için boşanma davasının kabul edilip kesinleşmiş olması gerekir.Bu aşamadan önce dava açmaya engel yok ise de hakim karar vermek için boşanmanın kesinleşmesini bekleyecektir.

Alacak hakkınızın tahsilini imkansız hale getirmek için yapılan kötüniyetli devirler veya bağışlamalardan yararlananlara,dava sırasında ihbar edilmek şartı ile ve eksik kalan kısımla sınırlı olmak üzere talepte bulunmak mümkündür.

3-Türkiyede aleyhinize açılan boşanma davasında koşulları varsa kendiniz için nafaka ve tazminat talep edebilirsiniz.Bu taleplerinizi güvencelemek için varsa tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

4-Ortak velayet Türkiye'de geçerli değildir.Boşanma konusunda verilen kararda velayet eşlerden sadece birine verilmektedir.Eğer boşanma davası sonucunda velayet size verilecek olur ise dava süresince ve sonrasında çocuklar için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Fakat size yapılan tebligatı dikkatle incelemenizi öneririz.Almanyada verilmiş boşanma davasının Türkiye'de tanınması için de eşinizin dava açma olanağı bulunmaktadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi