Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuklara fiziksel şiddet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2011, 11:22   #1
Polis2010

Varsayılan Çocuklara fiziksel şiddet

Fiziksel şiddet uygulayan eşlerin çocukları görme konusunda hukuksal olarak alınan tedbirler nelerdir ? Eşim yaklaşık bir yıl boyunca bana fiziksel psikolojik ve ekonomik şiddet uygulamıştı. Bu konuyu her türlü karakol tutanak, doktor raporları ile kanıtlayabilmekteyim. Üstelik bir de öz çocuğunun doğumunda dahi bulunmadı. Üstüne üstlük te altı ay boyunca görmek dahi istemedi aramadı sormadı bile. Bir de aile konutundan lojman olduğundan şaibeli bir şekilde bebeğimle beni çıkardı.
Şimdi kızım ile mutlu bir hayatımız var ondan uzaktayız. Kızım sekiz aylık oldu. Kendisi çevresinden aldığı tepkiler nedeniyle artık kızını görmek istediğini söylüyor. Ben ise kızımın o cehennemi bir daha yaşatılmasını istemiyorum. Kızımı benim yanımda olmadan görebilir mi ? Kendisini kontrolünü kaybeden bir insan. uzman ve psikologlar dahi olsa kızımın benim yanımda ve kontrolümde olmadan görmesi talebi beni rahatsız ediyor. Kızıma bir şey yapmasından korkuyorum.
Bir de fiziksel şiddet uygulayan bir kişiye çocuk gösterilir mi ? Bu konuda bana yardım edin lütfen. Kızıma bir şey yapmasından çok korkuyorum. En azından benim yanımda ve kontrolümde görmesini istiyorum. ve hatta mümkün ise kızımında ileride fiziksel şiddetlere maruz kalmaması için hiç görmemesini sağlamayı istiyorum. Bebeğim ve ben şimdi çok huzurluyuz ve onsuz mutluyuz.
Old 09-02-2011, 16:31   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Babanın çocuğunu görmek istemesi halinde, aile mahkemesinde kişisel ilişkinin düzenlenmesi için dava açması gerekmektedir.

Açacağı bu davada, yukarıda bahsettiğiniz sizce sakıncalı tüm sebepleri ileri sürebilir bunlara ilişkin kanıtları mahkemeye sunabilirsiniz.

Eğer kişisel ilişki tesisi yoluna gidilirse; Henüz 8 aylık bir bebeğin babası ile görüşmesi, gün içinde çok kısa tutulabilir ve sizin yanlarında olmanız veya uzman pedagog gözetiminde bu şahsi ilişkinin tesisine karar verilebilir.

Babanın mahkeme kararı olmadan çocuğunu görmek istemesi şeklindeki talebine yanıt vermek zorunda değilsiniz. Yoğun baskı şiddet anlamındadır, derhal aile mahkemesinden şiddetin önlenmesine yönelik tedbir kararlarının alınmasını talep edebilirsiniz.

Babanın kızına şiddet uygulayabileceği yönündeki endişeleriniz, kişinin geçmişteki suç eğilimi ve uzman bilirkişilerin özelilkle bu konu üzerindeki incele/yorumu ve mahkemenin tanık beyanlarıyla da oluşan toplam değerlendirmesine göre karar bağlanacaktır. Taktir mahkemenindir. Sizce verilmemesi gereken bir karar olursa kararın elinize geçmesinden itibaren 15 gün içinde temyiz etme hakkına da sahipsiniz.

Her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Babanın kişisel ilişki tesisi için dava açması gerektiğini tekrarlarım.

Hukuki adımlarınızı bir avukatın DOĞRUDAN yol göstermesi ile atınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi