Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Anket Sonucu: Avukatlık mı Ticaret mi ?
Avukatlık 7 50,00%
Ticaret 2 14,29%
Elimden geldiğince ikisiyle de uğraşırdım. 5 35,71%
Oy Verenler: 14. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 394)

Avukatlık mı Ticaret mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-02-2016, 16:18   #1
İbrahim YILMAZ

Varsayılan Avukatlık mı Ticaret mi ?

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım. Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim.
Henüz mesleğin başınca stajımım 7. ayındayım. Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir ikilemi sizlerle paylaşmak ve görüşlerinizi almak istedim. Orta büyüklükte şirin bir ilçede yaşıyor ve yaşamayı planlıyorum. Babam ticaretle uğraşıyor ve yine orta büyüklükte bir işletmemiz var. Ayrıca biraz tarımla biraz da hayvancılıkla uğraşıyoruz. Ben de çocukluktan bu yana sürekli ticaretin içinde bulundum. Henüz mesleğin başındayım ancak gerek bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklanan korkudan dolayı gerekse mesleğin icrasına ilişkin sorunlardan dolayı kafam bi hayli karıştı. Acaba diyorum baba mesleği olan ticaretle mi ilgilensem ? Tabi bu kararın getireceği riskleri de göz ardı etmemek lazım. Babama ticari her konuda yardımcı olup işletmeye farklı bir vizyon getirmek de güzel bir yol olabilir benim için. Diğer yandan avukatlığı tercih edersem sermaye sıkıntısı yaşamayağım. Bunun yanında az çok müvekkil çevrem de hazır denilebilir. Biraz cmk ve adli yardım biraz da kendi çabalarımla bir şekilde ayakta kalabileceğime inanıyorum. Tabi doğru zamanda doğru yerde doğru sektörde ticarette bundan çok daha fazlasını başarabilmek mümkün. Biraz realist olmak gerekirse; ben mesleğin para için değil, yalnızca topluma adalet tesisi gibi yüce amaçlar uğruna yapıldığına pek inanmıyorum. İnanmak isterdim. Bugün bu piyasanın geldiği pozisyon maalesef böyle. Belki meslek olması gerektiği gibi icra edilseydi seve seve ben de icra etmek isterdim. Bugüne kadar para uğruna bu mesleğin mensupları tarafından yapılan çirkin şeylere de çok rastladım. Ticarette şekilden şekile girmeden, benim onların çirkinliklerle kazandığının fazlasını kazanmam mümkün iken, 'neden?'
diye soruyurum bazen. Tabi büyük konuşmamak lazım. Hayatın neler getireceği gerçekten belli olmuyor. Her iki tercihi de risklerine ve avantajlarına göre analiz etmeye çalışıyorum. Bir türlü işin içinden çıkamadım. Siz değerli üstadlarıma ve meslektaşlarıma sorum şu; eğer ticaret yapma imkanınız olsaydı yine de avukatlığı tercih eder miydiniz ? Benim yerimde olsanız siz ne yapardınız ? Benim için görüşleriniz çok önemli. İleride pişman olacağım bir karar vermek istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Edit: Bu arada avukatların ticaret yapmalarına ilişkin yasağın farkındayım. Olumsuz yorumlardan kaçınmak için yazıyorum. 3. seçeneği arta kalan zaman ve sermaye için ekledim.
Old 24-02-2016, 18:05   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan İbrahim YILMAZ
Orta büyüklükte şirin bir ilçede yaşıyor ve yaşamayı planlıyorum. Babam ticaretle uğraşıyor ve yine orta büyüklükte bir işletmemiz var. Ayrıca biraz tarımla biraz da hayvancılıkla uğraşıyoruz. ........ Acaba diyorum baba mesleği olan ticaretle mi ilgilensem ? ....Diğer yandan avukatlığı tercih edersem sermaye sıkıntısı yaşamayağım. Bunun yanında az çok müvekkil çevrem de hazır denilebilir. Biraz cmk ve adli yardım biraz da kendi çabalarımla bir şekilde ayakta kalabileceğime inanıyorum. .

Kendinize ve şansınıza nazar değdireceksiniz. "Deniz kıyısına çok yakınız ayrıca ormanın dibindeyiz" de demeseniz.

Alıntı:
Siz değerli üstadlarıma ve meslektaşlarıma sorum şu; eğer ticaret yapma imkanınız olsaydı yine de avukatlığı tercih eder miydiniz ? Benim yerimde olsanız siz ne yapardınız ?

Tereddütsüz avukatlık yapardım.
Old 25-02-2016, 00:08   #3
Av.Ergün Vardar

Varsayılan Paylaşım

Avukatlığı ticaret gibi düşünmediğiniz müddetçe avukatlık yapmanızı öneririm.Esen kalın.
Old 25-02-2016, 11:22   #4
onurkoru

Avukatlık ve ticaret. İkisinde de birtakım sıkıntılar var. Sana tavsiyem 'hangisinde daha fazla kazanırım'ın hesabını yapma. İkisinde de çok kazanırsın Ama... Çok kazanmak nihai bir amaç mıdır bu tartışılır. Çok kazanmak uğruna avukatlıktaki birtakım sıkıntılara ayak uydurmaya çalışıp da kazandığın parayı kirletme riski var. Ayni risk ticarette de var. Önemli olan ve asıl alman gereken karar: Hangisini tercih edersem daha güzel ve sağlam, huzurlu bir hayatım olur. Bunun cevabını vicdanın ve aklınla ayrı ayrı cevaplayıp ortak bir sonuca var ve kararını ver. Yerinde olsam taşınmaz ve ticaret hukuku konularında bilgimi olabildiğince geliştirip ticaretten fazla uzaklaşmadan avukatlık yapardım
Old 08-03-2016, 12:03   #5
İbrahim YILMAZ

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Old 08-03-2016, 21:53   #6
Rubiel

Öncelik kişisel başarı ve mutluluğunuz olmakla birlikte artık ikisini bir arada götüren nice avukat olduğunu da belirtmek isterim. Girişimci avukatların sayısı özellikle büyük şehirlerde gün be gün artıyor. Bence bu ihtimali de göz önünde tutun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi