Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bağkur Sicil Kaydının Silinmesi için Açılacak Dava

Yanıt
Old 31-01-2007, 13:46   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Bağkur Sicil Kaydının Silinmesi için Açılacak Dava

Müvekkilim 10 yıl kadar önce Bağkur'dan emekli olmuş.10 yıldır emekli maaşı alıyor.Bu ay maaşından kesinti yapılmış.Bunun sebebini öğrenmek için bağkura müracaat ettiğinde kendisine sicil kaydının silinmediğini, bu nedenle çalışan bağkurluların maaşından yasa gereği %10 kesinti yapılması gerektiği halde bugüne kadar maaşından kesinti yapılmamısı nedeniyle 3.000 YTL. gibi bir borcunun oluştuğunu bu rakkamın maaşından kesileceğini,bu kesintiyi engellemek için sicil kaydını(daha önce emekli olurken vergi kaydını ve oda kaydını sildirmiş)geriye dönük olarak sildirmesi gerektiği,bunun içinde dava açması gerektiği kendisine bildirilmiş. Sorum : Müvekkil için sicil kaydını sildirmek için hangi Mahkeme ye dava açacağız, dava da hasım gösterilecekmi ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 31-01-2007, 16:40   #2
üye14072

müvekkiliniz halen çalışıyormu, vergi kayrı varmı, veya bir işverenin yanında çalışıyormu
saygılarımla
Av. M. Emin ÖZTÜRK
Old 31-01-2007, 23:19   #3
Av.Gökhan TEKBAŞ

Sayın Noyan YİĞİT
Bu dava İş Mahkemelerine , iş mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde iş mahkemesi sıfatıyla hareket eden asliye hukuk mahkemesine tespit ve iptal adında dava açılması gerekmektedir . Bu davada tespit edilmesi istenen husus davacının emekli olduktan sonra kendi nam ve hesabına çalışmadığının tespitidir. Bu durum da emekli olurken vergi kaydının kapatılması ve emekli olduktan sonra kendi nam ve hesabına fiilen çalışmadığı konusunda dinletilecek tanık beyanıyla ispat edilmektedir. Davanın iptal kısmı ise bağ-kur'un çıkarmış olduğu borcun iptali anlamına gelir.Dilerseniz ve faks numaranızı verdiğinz takdirde bu konuda dava dilekçesi örneği ve yargıtay kararı da gönderebiliriz. Ayrıca söz konusu dava, eğer ki müvekkiliniz emekli olduktan sonra kendi nam ve hesabına gerçekten çalışmıyorsa dava kesinlikle lehinize biter.
Old 01-02-2007, 16:08   #4
Noyan Yiğit

Sayın Gökhan Tekbaş ilginiz için teşekkür ederim.Müvekkilim 10 yıldır emekli ve hiçbir çalışması yok.Halen vergi kaydı da yok.Sayın M.Emin Öztürk sizin sorularınıza da cevap oldu sanırım. Faks numaram 0224 221 24 54 (dilekçe örneği ve yargıtay kararı için şimdiden teşekkür ediyorum)
Old 02-02-2007, 20:58   #5
Av.Gökhan TEKBAŞ

Sayın Noyan YİĞİT verdiğiniz faks numarasını 2 defa ( bir defa sabah ve de bir defa da akşam olmak üzere ) denememe rağmen bir türlü faks sinyali alamadım. Bunun için de göndereceğim dilekçe örneklerini gönderemedim. Yarın tekrar deneyeceğim. Umarım bu sefer bir sorun çıkmaz.
Old 03-02-2007, 15:38   #6
Noyan Yiğit

Sayın Gökhan Bey bugünlerde Bursa dışında bulunmam ve rahatsızlığı nedeniyle büroda bulunamadım.Siz telefonunuzu bildirebilirseniz,ben büroda olduğumda sizi haberdar edeyim.İlginiz için çok teşekkür ediyorum.
Old 03-02-2007, 20:50   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
Sayın Noyan YİĞİT verdiğiniz faks numarasını 2 defa ( bir defa sabah ve de bir defa da akşam olmak üzere ) denememe rağmen bir türlü faks sinyali alamadım. Bunun için de göndereceğim dilekçe örneklerini gönderemedim. Yarın tekrar deneyeceğim. Umarım bu sefer bir sorun çıkmaz.

Güzel bir dayanışma örneği.
Old 04-02-2007, 10:42   #8
Av.Gökhan TEKBAŞ

Sayın Noyan Yiğit .Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.Büro telefon numaram 0454 2165232 .Bu numarada genellikle sekreterimiz bulunmaktadır. Biz olmasak dahi sekreterimize aradığınızı belirtir ve notunuzu ulaştırırsanız not bana mutlaka ulaşacaktır.
Old 05-02-2007, 13:13   #9
Noyan Yiğit

Sayın Gökhan Bey faksınızı aldım.İlginize gerçketen çok teşekkür ediyorum.Bu arada ne kadar güzel bir sitenin üyesi olduğunu hissettim ve mutlu oldum.Gönderdiğiniz dilekçe örnekleri,karar ve yargıtay kararı birebir bizim konumuz ile aynı.Size ve bu Siteyi oluşturan ve emeği olan herkese sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunarım.
Old 05-02-2007, 15:09   #10
libra

Soru

Sayın Yiğit ve Sayın Tekbaş,

aranızdaki dayanışma gerçekten harika. Bu konuyla ilgili olarak benim sizlerden bir ricam var. Eğer mümkünse müsait olabildiğiniz bir zamanda söz konusu dilekçe örneklerini ve ilgili kararları buraya (foruma) da gönderebilir misiniz? Ve hatta sonra dava sonucunu . Çünkü merak edip konuyla ilgilenenler için de faydalı olacaktır diye düşünüyorum (en azından benim için öyle). Saygılar.
Old 05-02-2007, 20:23   #11
Av.Gökhan TEKBAŞ

Sayın Libra. Takdir edersiniz ki dava dilekçesini ve mahkeme kararını buraya yüklemek uzun süre alabilir. Ancak eğer ki siz de bu konu ile ilgleniyorsanız sayın Noyan YİĞİT ' e faksladığım dava dilekçesinden, mahkeme kararından ve de Yargıtay kararından faks numaranızı verdiğiniz takdirde hemen size de fakslayabiliriz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi