Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tutuklunun Savunma Hakkı İhlali,Ne yapmalı?

Yanıt
Old 20-11-2006, 20:58   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Tutuklunun Savunma Hakkı İhlali,Ne yapmalı?

Merhaba

Geçtiğimiz günlerde başka bir suçtan tutuklu olan yeni şüpheli kişi için müdafi olarak atandım.Şüpheli cezaevinden jandarma tarafından getirilmişti.İfade öncesi şüpheli ile görüşme isteğim sorumlu jandarma tarafından reddedildi.

Savcının talimatı ile görüşmeye izin verildi fakat jandarma şüphelinin kolundan tutar vazıyette ve arada hiç bir mesafe bırakmaksızın durmaya devam ederek "hadi görüşün" dedi.Bu biçimde görüşmenin usule uygun olmadığını belirttim.Kesin emir var,tutuklunun yanından ayrılmamız yasak dedi.

Durum savcıya iletildi.Bu kez iki savcının birlikte paylaştığı odasını işaret ederk "burada görüşün avukat hanım" dedi.Görüşme usulünün yasaca belirlendiğini ve kimsenin duyamayacağı ortam sağlanması gerektiğini,bu şekilde görüşme yapmadan alınacak ifadenin hukuka aykırı olacağını belirttim.Adliyede avukat görüşme odasının olmadığı söylenerek ifade alımına geçildi ve hem ifade başlamadan hem sonrasında usule aykırılıklar tutanağa geçti.

Bu gün Adalet Komisyonuna ve Baroya durumu bildirdim ve suç duyurusunda bulundum.

Biraz uzun oldu,lütfen kusuruma bakmayın.

Fakat aynı sorunla daha önce de karşılaşmış ve yaptığım başvurulardan hiç bir sonuç alamaış kişi olarak sayın meslektaşlarımın düşüncesini ve katkılarını rica ediyorum.

Ne yapmalı?

Saygılar
Old 20-11-2006, 23:27   #2
Av. Can DOĞANEL

Zaten gereğini yapmışsınız. Ancak hazırlık ifadesinde sanığa susma hakkını kullandırmak gibi bir yolu da izleyebilirdiniz. Avukatla görüşme imkanının sağlanması konusundaki usulsüzlükler söz konusu ifadenin hükme esas alınmasını engeller. (CMK 148 yorumuyla) Bu ifadenin ancak mahkemede sanık tarafından doğrulanması halinde hükme esas alınabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle duruşmadaki ifadesinde hazırlık ifadesini reddetmek veya bir kısmının dikkate alınmamasını istemek hakkı doğmuştur. Ancak takdiri delil sistemi göz önüne alındığında ne derece sonuç verir o da ayrı bir mesele.
Old 21-11-2006, 13:38   #3
erturk

Maalesef en sağlıklı yol sayın Doğanel'in de belirttiği gibi "susma hakkı"nın kullanılması gibi gözüküyor ama bu defa da şöyle bir sorun ortaya çıkıyor;
Adı üzerinde 'susma hakkı' bir haktır ancak bu hak, şüpheli 'usulüne uygun olarak ifade verebilme' hakkına sahip olduğunda bir anlam taşıyacaktır.
Bir şüpheli, ifade öncesi avukatıyla görüşme olanağı verilmemesi nedeniyle'susma hakkını' kullanmak zorunda kalırsa maalesef 'susma hakkı' özünden uzaklaşmış olacaktır gibi geliyor.
Old 21-11-2006, 16:25   #4
Av.Ömer KAVİLİ

Sayın Kayar,

Alıntı:
...Görüşme usulünün yasaca belirlendiğini ve kimsenin duyamayacağı ortam sağlanması gerektiğini,bu şekilde görüşme yapmadan alınacak ifadenin hukuka aykırı olacağını...

Meslekdaşınız olarak hukuksal çabanıza saygılar yolluyor ve başvuruların örgütlü olarak izlenmesini, hukuksuzluğu giderecek biçimde sonuçlandırılmasını öneriyorum.

Örneğin barodaki avukat Hakları Merkezi veya Hukuka Aykırılıkları İzleme Komisyonu tarafından 1136.95/IV uyarınca sahip çıkılması ve "davaya katılma sağlanabilir.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, yeni sanık
Old 28-11-2006, 22:18   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Dün bir yandan yapmış olduğum şikayet için beyanda bulunmaya çağrıldım.Diğer yandan şüpheliye yeni bir müdafi atandığını, hukuka aykırı tutanağın evraklar içinden çıkarılmış olduğunu öğrendim.

Paylaşmak istedim.

Saygılar
Old 29-11-2006, 19:49   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Bu günkü gelişmeler:

Savcılığa beyanda bulunmaya gittim.Beyan öncesi Savcı"Avukat hanım,bakın Jandarmanın böyle davranmasının yasal dayanağı var ,jandarmanın görev ve sorumluluklarını düzenleyen yönetmelik var,buna göre tutuklu sevk sırasında veya adliyede her hangi biriyle konuşamaz, hiç bir şey alıp veremez..... diye devam etti.

Ben "avukatın herhangi" biri olup olmadığını sordum.

Ayrıca yönetmeliğin yasa karşısındaki durumunu ve temel hakların uluslararası ve ulusal mevzuatta düzenlendiğini ve güvenceye bağlandığını yönetmeliklerle temel hakların ortadan kaldırlamayacağını vs.belirttim.

Neyse beyanda bulundum.Çıktım.

Bu arada tutuklu üç sanığın ifadesi için aynı adliyede başka bir savcılıkta bulunmam gerekiyordu.

Sırayla önce evrakları inceledim,savcıya şüpheli ile görüşmek istediğimi söyledim,jandarmaya söyleyin görüştürsun dedi.

Ben yine aynı akıbetin beni beklediğini düşünerek beklemeye başladım.

Şaşırtıcı biçimde tutukluyu getiren jandarma erlere derhal emir verdi ve "Avukat Hanım'ın süpheli ile görüşmesini temin edin ve rahatça konuşabilecekleri bir uzaklıkta bulunun" dedi.

Ve diğer tutuklularda da aynı şey tekrarlandı.

İfadeler bittikten sonra jandarma komutanına merakımdan sordum:

Biz cezaevindeki komutanla konuştuk,bu sorunların yaşanmaması için avukatı ile ilk kez adliyede karşılaşan tutuklular için görüşmenin sağlanmasına karar verildi dedi.

Paylaşmak istedim, saygılar
Old 27-04-2008, 11:53   #7
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Merhaba

Bu günkü gelişmeler:

Savcılığa beyanda bulunmaya gittim.Beyan öncesi Savcı"Avukat hanım,bakın Jandarmanın böyle davranmasının yasal dayanağı var ,jandarmanın görev ve sorumluluklarını düzenleyen yönetmelik var,buna göre tutuklu sevk sırasında veya adliyede her hangi biriyle konuşamaz, hiç bir şey alıp veremez..... diye devam etti.

Ben "avukatın herhangi" biri olup olmadığını sordum.

Ayrıca yönetmeliğin yasa karşısındaki durumunu ve temel hakların uluslararası ve ulusal mevzuatta düzenlendiğini ve güvenceye bağlandığını yönetmeliklerle temel hakların ortadan kaldırlamayacağını vs.belirttim.

Neyse beyanda bulundum.Çıktım.

Bu arada tutuklu üç sanığın ifadesi için aynı adliyede başka bir savcılıkta bulunmam gerekiyordu.

Sırayla önce evrakları inceledim,savcıya şüpheli ile görüşmek istediğimi söyledim,jandarmaya söyleyin görüştürsun dedi.

Ben yine aynı akıbetin beni beklediğini düşünerek beklemeye başladım.

Şaşırtıcı biçimde tutukluyu getiren jandarma erlere derhal emir verdi ve "Avukat Hanım'ın süpheli ile görüşmesini temin edin ve rahatça konuşabilecekleri bir uzaklıkta bulunun" dedi.

Ve diğer tutuklularda da aynı şey tekrarlandı.

İfadeler bittikten sonra jandarma komutanına merakımdan sordum:

Biz cezaevindeki komutanla konuştuk,bu sorunların yaşanmaması için avukatı ile ilk kez adliyede karşılaşan tutuklular için görüşmenin sağlanmasına karar verildi dedi.

Paylaşmak istedim, saygılar

Hak arayıcı mesleğin üyesi olarak meslektaşımı kıskandım.
Old 27-04-2008, 22:22   #8
masimo

aynı durum benimde başıma geldi.Soruşturma aşamasında vekalet veya görevlendirme yazım olmadığından Cumhuriyet Başsavcılığının ilgili genelgesi gerekçe gösterilerek dosyayı incelememe ve jandarmanın anlaşılmaz tutumuyla şüphelilerle görüşmeme Savcı izin vermedi. Sadece şifahi olarak isnat olunan fiil yalan tanıklık dedi. zaten dosya hakkında bilginiz var dedi. şüpheliler ifade vermek zorunda kaldılar. bende Cumhuriyet Başsavcılığının ilgili genelgesi gerekçe gösterilerek şüpheli ile görüşme hakkım ve dosyayı incelme hakkım engelenmiştir diye zapta geçirdim . savcıda vekalet ve görevlendirme yazım olmadığı, şüpheli iradesiyle ifadeye katıldığıma dair hakkımda tutanak tuttu.
Old 28-04-2008, 08:34   #9
Av.Bülent AKÇADAĞ

Hukuk sisteminin ülkemizde geldiği nokta ne yazıkki tıkanmışlıktan başka birşey değildir. Yasaların açık olmasına rağmen zorluk çıkaran kolluk güçlerinin temel dayanakları ise "Yönetmelik/Genelge".

Sayın Savcı yönetmelikten üstün kanun vardır, bu hak bize CMK hükümleri gereğince verilmiştir, sizin görevlerinizi bile düzenleyen kanunu nasıl olurda hiçe sayarsınızda, Yönetmelik,Genelgelere itibar edersiniz ? Cevap herzaman en basit olandır. "Yapacak bişey yok, Avukat Bey/Hanım şikayet edin o zaman"

Değerli meslektaşım başınıza gelenler gerçekten üzücü ama bu durumda pasif kalmayarak bir avukata yakışır şekilde hak arayışınıza girmeniz ise takdire şayan. Sayın Kavili'nin de belirtmiş olduğu gibi bu mücadelenizi baronuzun desteğini alarak yapmanızı öneririm. Bu konuda şikayet ve hak arama yoluna giden meslektaşlarımız sayesinde, kolluğun ve savcılık makamının yasaları hiçe sayma durumlarına bir son vereceklerini umut ediyorum.

Sayın Masimo,

Üstadım, sizide sonsuz destekliyorum. Yapacağınız herhangi bir "hak arama" eyleminde yanınızda aktif olarak katılacağımı belirtmek istiyorum. Sonuçta aynı baronun çatısı altında mesleğimizi icra etmeye çalışıyoruz. İhtiyacınız olursa iki apartman ötedeyim
Old 25-05-2009, 14:36   #11
lawyer_721

[quote=eXistenZ][/
quote]
yönetmelik yasanın üstünde yer aldığından, yasayla verilen bir hakkın yönetmelikle geri alınması normaldır aslında farklı yorumlar da yapılabilir ama; susma hakkımı kullanıyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi