Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çocuk mahkemesinin talimat talebiyle, Asliye ceza mahkemesinde çocuğun ifadesinin alınması işinin mahiyeti

Yanıt
Old 19-02-2020, 15:11   #1
Adem Gdk

Varsayılan Çocuk mahkemesinin talimat talebiyle, Asliye ceza mahkemesinde çocuğun ifadesinin alınması işinin mahiyeti

Merhabalar.

Çocuk mahkemesinde görülen bir davada SSÇ'nin ifadesinin alınması ve SİR raporu çıkarılması için buradaki Asliye Ceza Mahkemesi'ne talimat yazıldı. Ben SSÇ müdafii olarak görevlendirildim.
Normalde SSÇ'nin ifadesinin alınması ve SİR raporu çıkartılması Çocuk mahkemesinin görev alanına giren bir iştir. Burada bir kuşku yoktur.

Ancak Çocuk Mahkemesinin bu örnekte olduğu gibi genel mahkemeyi istinabe etmesi(yani talimat yazması) sonucunda genel mahkemece yapılan işlemler 'çocuk mahkemesinin görev alanına giren bir iş' midir? Çünkü yasada bu konu muğlak bırakılmış.

Şu yüzden soruyorum. Makbuzu KDV %8'den mi keseceğim, 18'den mi? Zira çocuk mahkemesinin görevine giren bir iş ise %8 KDV'den makbuz kesebilirim. Şimdi %18'den kes gitsin diyenler çıkacak. Zaten aldığımız ücretler çok düşük, bari elimdekiimkanı değerlendireyim diyorum.
Old 20-02-2020, 11:58   #2
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan Adem Gdk
Merhabalar.

Çocuk mahkemesinde görülen bir davada SSÇ'nin ifadesinin alınması ve SİR raporu çıkarılması için buradaki Asliye Ceza Mahkemesi'ne talimat yazıldı. Ben SSÇ müdafii olarak görevlendirildim.
Normalde SSÇ'nin ifadesinin alınması ve SİR raporu çıkartılması Çocuk mahkemesinin görev alanına giren bir iştir. Burada bir kuşku yoktur.

Ancak Çocuk Mahkemesinin bu örnekte olduğu gibi genel mahkemeyi istinabe etmesi(yani talimat yazması) sonucunda genel mahkemece yapılan işlemler 'çocuk mahkemesinin görev alanına giren bir iş' midir? Çünkü yasada bu konu muğlak bırakılmış.

Şu yüzden soruyorum. Makbuzu KDV %8'den mi keseceğim, 18'den mi? Zira çocuk mahkemesinin görevine giren bir iş ise %8 KDV'den makbuz kesebilirim. Şimdi %18'den kes gitsin diyenler çıkacak. Zaten aldığımız ücretler çok düşük, bari elimdekiimkanı değerlendireyim diyorum.
Asliye Ceza mahkemesi büyük olasılıkla Çocuk Mahkemesi Sıfatıyla bu işlemleri yapacağından %8 KDV oranı fatura edin
Old 21-02-2020, 15:39   #3
Adem Gdk

Teşekkür ederim Alpay bey. Hakim sehven Çocuk Mahkemesi sıfatıyla ifadesini yazmamış. Mahkemeden buna ilişkin bir yazılı belge alarak bu sorunu aşabilirim de...

Bu sefer Başka bir yerden sorun patlak verdi. Şöyle ki:
Baronet Mahkeme ekranında görevlendirmenin çocuk mahkemesi sıfatıyla yapıldığını belirtecek bir sistem yok. Sanırım TBB Baronet'i yeni KDV sistemine göre güncellememiş. Dolayısı ile Asliye Ceza mahkemesinden gelen görevlerin Asliye ceza mahkemesi görevi mi, Çocuk mahkemesi görevi mi olduğunu baronet ayıramıyor.

Dolayısı ile baronet üzerinden ödeme evrağı hazırladığımızda KDV %8 yerine 18 olarak gözüküyor. Mutemet siz %8'den makbuz kesin getirin öderiz kafaya takmayın dedi. Ben de durumu anlatan bir dilekçe ile elle %8 KDV'den makbuz kesip savcı beye gittim. Savcı bey bu şekilde sarf kararı yazamaycaklarını, baro ile görüşüp baronetten %8 KDV'li örnek makbuz çıkarın öyle gelin dedi. Ardından mutemede telefon açıp ödeme yapmayın diye emir verdi. (Sakıncalı diye eleştirdiğimiz, ödemenin savcının iki dudağının arasından çıkacak sarf kararı(harcama emrine) istinaden yapılmasının sakıncası.)

Baronet'te çıkan miktarların bilgilendirme, işlem sırasında kolaylık amacıyla çıkarıldığını, oradaki kaydın mali anlamda herhangi bir hükmü olmamasına rağmen, sırf bu yüzden savcı sarf emri vermem deyince dananın kuyruğu koptu.

Baro ile görüşüp sorunu geçici olarak hallettik. Şöyle ki CMK sorumlusu tek tek her görevin KDV'sini %8 olarak elle düzeltecek.

Aceleyle bu kadar oldu. Daha sonra gerekli düzenlemeyi yapacağım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi