Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanma

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2002, 07:37   #1
ataol

Mutsuz Boşanma

Şu an askerlik görevimi yapıyorum. Eşim ben askere geldikten 3 ay sonra ailesi yüzünden "Şiddetli geçimsizlik iddiası" ile boşanma davası açtı. Çok güzel ve herkese örnek bir evliliğimiz vardı. Ben evliliğimi kurtarmak istiyorum. 26 Mart 2002 tarihinde mahkemem var. Fazla iznim kalmadı. Eşim yazdığım mektuplardan tartıştıklarımızı ve komşuları şahit olarak göstereceğini söyledi. Eşim Öğretim görevlisi, ben ise 8 ay işsiz kaldıktan sonra askere geldim.
Sorularım şunlar:
1) Ben istemedikten sonra hakim şahitleri dinleyerek ilk duruşmada boşayabilir mi?
2) Davayı benden ayrı, yani askerde iken açması benim lehimemidir? Yani şiddetli geçimsizlik nasıl olacak askerde iken...
3) Eşim benden korktuğu için askere giddikten sonra davayı açtım dedi. Madem öyle neden 3 ay bekledi ve askerliğimin bitimine 4 ay kala dava açtı?
4) Benim asker olmam dolayısıyla hakimden mahkemenin askerlik bittikten sonraya ertelenmesini talep edebilirmiyim?
5) Eşimin mali durumu iyi. Ondan askerde beni maddi ve manevi zarara uğrattığı gerekçesi ile tazminat ve nafaka talep edebilirmiyim?
6) Eşimle hemen her gece cinsel açıdan beraber oluyorduk bunu hakime söylemem yalnış anlaşılır mı?
7) Boşanmamak için neler yaplaıyım?
8) Avukat tutacak param yok. Kendimi savunabilirmiyim?
Old 16-03-2002, 10:16   #2
nus

Yeni Fikir Önce

Sayın Ataol,

Öncelikle,
1.Belirttiğiniz tarih ilk duruşma tarihi ise, halen vatani görevinizi yapmakta olduğunuzu ve duruşmaya bu nedenle katılamayacağınızı belgeleyip, mahkemeye bir dilekçe göndermenizi,

2.Davanın açıldığı yerdeki Baro ile ilişki kurmanızı ve durumunuzu açıklayıp "adli yardım" talebinde bulunmanızı,

öneririm.

3. Böylece, öteki sorularınıza yanıt verecek meslektaşlarımıza zaman tanımış oluruz.
Saygılarımla
Old 16-03-2002, 10:59   #3
ataol

Varsayılan ilginize teşekkürler

ilk başta ilginize teşekkür ederim.
ancak celp elime hala gelmedi ben mahkeme tarihi eşimden öğrendim. Elime celp geç ulaşabilir bu sebeple dilekçe gönderme şansım azalıyor. Ayrıca mahkemeye gitmessem ilk duruşmada eşim delillerle ispatlarsa boşanabilirmişim.

Cevap verebilirseniz bir sorum daha olacak. Eşim ben askerde iken kontratı kendi üzerine yapmış. Bana eve gelirsen polis çağırıp seni attırırım dedi. Boşanma davası açsa bile böyle bir yetkisi varmı. Yani muhtarda ikaetgahım eşimle aynı ve aile reisi olarak ben gözüküyorum. Buna karşı cumartesi günü mahkemeden bir yazı alabilirmiyim. Poisin böyle bir müdahale yetkisi var mı?
Old 16-03-2002, 12:24   #4
nus

Mutlu Rahatlayınız

Sayın Ataol,

Önce bir rahatlayınız lütfen. Çünkü, henüz size "Tebligat" yapılmamış.

Reislik kalmadı sevgili Ataol. Yasa değişti... Önceden farklı mıydı sanki.

O halde :
Tebligat size ulaşıncaya dek "...miş , ...mış" 'lar başınızı meşgul etmesin.

Titiz bir yaklaşımla, dosya numarasını biliyor iseniz, bir arkadaşınızın yardımı ile dosyaya bakılmasını ve dava dilekçesinin size gönderilip gönderilmediğini ve gönderilmişse hangi tarihte, hangi adrese yollandığını öğrenebilirsiniz.

Askere giderken ayrıldığınız evinize kural olarak elbette dönebilir, girebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 16-03-2002, 15:41   #5
ataol

Varsayılan tebligat elime ulaştı

tebligat elime ulaştı.
dilekçede boğazını sıktımı falan yazmış. Yalan tabiki ben eşimin üzerine titrerim. Askerde iken kafayı birşey takmama mümkün değil. En ufak sorun dev oluyor. Burada tuvalette gizli gizli ağlıyorum. Güzel bir yuvanın bir kaynana inadı yüzünden yıklıması kolay değil. Evde işten yorgun gelip eşim yemek yapmayı bilmiyor diye yemekleri bile ben yaparımdım. Benim aile reisliği gibi kompleksim yok. Ben eşitlikten yanayım zaten. İlgin ve cevabın için teşekkürler.
Yalnız eşim beni eve almazsa ya da eve gelince polis çağırırsa ne yapmam gerekir bilmiyorum. Zira şu ana kadar siclimde köt bir şey yok olmasını da istemiyorum.
Old 16-03-2002, 15:48   #6
nus

Çözüm Zaman

Sayın Ataol,

Zaman zalimdir, bilirim. Ancak, kimi çözümleri de zaman getirir.
Olumlu düşünün, olumlu olsun.
Saygılar
Old 19-03-2002, 07:17   #7
ataol

Varsayılan nasihatler için saolun

nasihatler icin saolun ama nasihatin yanisıra iyi bir hukuki yardima ve sorularimin cevaplarina ihtiyacım var. Zaten zor durumda olmasam derdimi herkesin okuyabilkeceği bir yere neden yazayım
Old 19-03-2002, 09:12   #8
nus

Dikkat Öneriye uymanızda yarar var

Sayın ataol,
Dava açılmış, tebligat elinize ulaşmış.
Bu durumda 16.03.'02 tarihli mesajımdaki önerimi uygulamanızın yararlı olacağı düşüncesindeyim.
Sorularınızın dosyanızı inceleyecek vekiliniz tarafından yanıtlanması uygun olur.
Saygılar.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi