Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi?

Yanıt
Old 18-11-2011, 11:47   #1
Nalezapon

Varsayılan İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi?

Arkadaşlar merhaba, birkaç yere daha bu soruyu sordum, bir de burada şansımı deneyim dedim.

Gelecek sene "Uluslararası Ticaret Hukuku" alanında yurtdışında yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ve bu ülke konusunda da İngiltere'de karar kıldık. Sizlere bazı üniversitelerin ismini yazacağım. Bu üniversiteler hakkında bilgisi, tecrübesi olanlar varsa paylaşırlarsa sevinirim. Yok, hiç bilginiz yoksa o şehir hakkında bildiğiniz detayları paylaşırsanız da çok memnun olurum.İngiltere'de hukuk yüksek lisansı yapan bir kaç kişi ile görüştüm. Onlarda en üst seviyedeki dört beş okul haricinde geri kalanının verdikleri eğitim kalitesinin çok yakın olduğunu, o yüzden ortalamamın yetmeyeceğini de göz önüne alarak şehirleri daha çok incelememi söylediler. Bu sebeple de kriterlerim öğrenci şehri olmasına yönelik. İngilizcemi olabildiğince geliştirebileceğim, aktivitelere katılabileceğim, hatta part-time iş bulabileceğim bir şehir benim için çok iyi olurdu.

Şu sıralar üç dört acente ile iletişim halindeyim ve elimde biriken bazı üniversiteler var. İsimlerini aşağı yazıyorum, bu üniversiteler ya da bu üniversitelerin bulundukları şehir hakkında bilgisi olanlar varsa bunları paylaşabilirse çok sevinirim. Özel mesaj yoluyla da belirtebilirsiniz. Şu ana kadar tavsiye aldıklarım ve araştırmaya başladığım üniversiteler şu şekilde:

Anglia Ruskin - Cambridge'de yer alıyor. Şehirin çok güzel olduğu, tam öğrenci şehri olduğu söyleniyor. Üniversitenin de eski ve köklü olması bir avataj olarak belirtilmiş. Açıkçası, nedense içimden burası geçiyor.

Kingston University - Londra'da yer alıyor.

Queen Marry - Londra'da yer alıyor. Eğitim kalitesinin çok iyi olduğunu İngiliz bir avukattan öğrendim ama tabi ortalamam sanırım yetmeyecek.

Kings College London - Bu üniversite de Londra'da yer alıyor ve hukuk alanında çok iyi olduğu söyleniyor.

University Of Kent - Canterbury'de yer alıyor, iyi bir üniversite olduğunu duydum.

University Of Westminister - Londra'da yer alıyor.

Newcastle University - Newcastle'da yer alıyor, konaklamanın İngiltere'nin diğer bölgelerine oranla daha kolay ve fiyat açısından da daha makul olduğunu duydum. Ama, şehir nasıl bilmiyorum, çok durgun olmasın istiyorum.

City University London - Londra'da yer alıyor.

Durham University - Newcastle'in yakınında bulunan bir şehir. Eğitimin çok kaliteli olduğunu duydum ama şehir nasıl bilmiyorum, şüphelerim var.

Brighton University - Brighton'da yer alıyor. Sahil şehri olduğunu biliyorum. Üniversite hakkında henüz inceleme yapmadım.

Swansea University - Daha önceden de bana ve kardeşime olanak sağlayan, samimiyetine inanmak istediğim bir acente de bu okulu bana şiddetle tavsiye etti.

Bu üniversitelerle ilgili edindiğim bilgiler tabi bunlarla sınırlı değil, Google'dan detaylıca araştırıyorum. Ancak,ne yazık ki genel bilgiler haricinde başkalarının tecrübelerine çok nadir denk gelebildim. O yüzden forumlarla da araştırmalarımın en azından başlıklarını paylaşmak istedim. Eğer, bildiğiniz herhangi bir şey varsa, saçma da olsa paylaşın arkadaşlar. Her türlü bilgiyi edinmek istiyorum.

İyi günler dilerim ve şimdiden teşekkür ederim...
Old 20-01-2012, 11:53   #2
zeynepppp

Selamlar,

Queen Mary Üniversitesi'nde bu sene uluslararası ticaret hukuku üzerine yüksek lisans yapıyorum. İngiliz avukatın da belirttiği gibi Queen Mary'nin hukuk eğitimi çok iyi. Hatta yanlış hatırlamıyorsam guardianın sıralamasında bu sene hukukta 3. sanırım.

Aslında Queen Mary daha çok uluslararası tahkim ve fikri mülkiyet alanında ün salmış bir okul. Aldığım derslerin arasında tahkim de var (ticaret hukukunda uzmanlaşmış olsan bile bu dersi alabiliyosun) ve gerçekten hocaları inanılmaz iyi, ünlü hukuk bürolarından da avukatlar çağırıyorlar ara sıra pratiği anlatmaları için. Ticaret hukuku dersinin hocası da süper. King's College da tavsiye edeceğim okulların başında. Swansea bildiğim kadarıyla deniz ticaret hukukunda baya iyi.

Bu arada, ortalaman kaç ? Ona göre de daha sağlıklı bir yorum yapabilirim sanırım.

Eğitim kalitesinin dışında, ben senin yerinde olsam Londra merkezli bir okul tercih ederdim. Evet diğer yerlere göre daha pahalı olucak hem Londra'nın sanat aktivitelerinden, müzelerinden,eğlence hayatından vs. daha çok istifade edebilmek bence daha keyifli. Ama tabii herkesin keyif aldığı şeyler farklı olabilir bu benim şahsi düşüncem

Başka merak ettiğin şeyler varsa da cevaplayabilirim
Old 04-09-2012, 15:06   #3
Nalezapon

Uzun bir aradan sonra bu konuyu canlandırayım dedim. Yaklaşık bir ay sonra İngiltere'ye gideceğim. Kingston Üniversitesi'nde yüksek lisans öncesi hazırlık programına dahil olacağım. Başarılı olduğum takdirde ise Ocak ayında yüksek lisans hakkını yine aynı üniversitede elde edeceğim. Ancak, bu hazırlık döneminde okulun yurtlarında yer olmadığını öğrendim. Bu sebeple sanırım kendi başımayım. Web sitelerini gezdiğimde genelde kiralık oda tutmak için bir yıllık sözleşme imzalanması isteniyor. Fakat benim 3 ayın sonunda dönüp dönmeyeceğim bile kesin değil. Biraz tıkandım diyebilirim. Yine de Londra'daki bazı otelleri arayıp, dilim döndüğünce derdimi anlatmaya çalışacağım. Katılacağım hazırlık programı Kingston Üniversitesi'nin Penrhyrn Road kampüsünde yer alıyor. Bu kampüsü gösteren link şöyle: http://www.kingston.ac.uk/aboutkings...enrhynroad.pdf (Thames Nehri'nin hemen yanı, pdf dosyasının 3. sayfasında)
Konaklama konusunda bilgisi olanlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.
Old 12-09-2012, 21:38   #4
üye30519

Ingiltere'de konaklamaya ait kesin bir bilgim yok. Ancak sub-leasing olayini arastirirsaniz kisa süreli (3 ay gibi) konaklama imkanina sahip olabilirsiniz.
Old 25-10-2012, 20:59   #5
M.A.B

Varsayılan ingilterede master

öncelikle iyi bayramlar ve merhabalar
ben şuan bir kurumda çalışıyorum fakat ilerisi için daha iyi bir kurum düşünüyorum bu açıdan ingilterede yüksek lisans yapmayı düşünüyorum, tabi bunun için hazırlıkta okumam gerekecek hukukçu değilim ve şuan birikim yapmaya başladım ingilterede 2 yıl, okul ücreti ve sosyal yaşam dahil ortalama birisi için ne kadara mal olur kabaca tahminlerinizi yada deneyimlerinizi paylaşırmısınız, az çok birikimlerimi tamamlayabilirsem görevimden istifa ederek kariyer peşine düşücem bu açıdan görüşleriniz benim için oldukça önemli.
teşekkürler.
Old 03-12-2012, 23:45   #6
Nalezapon

Merhaba arkadaşlar. Ben öğrencilik yıllarımdan beri burada yurtdışı yüksek lisansı ile ilgili sorular soruyordum. Sonunda evet, amacıma ulaşmaya yaklaştım. IELTS'ten 6.0 almıştım ve okulun 10 haftalık akademik hazırlık programına katıldım. Şu an 7. haftadayız ve her şey çok güzel gidiyor. Açıkçası, bu kadar kısa zamanda adapte olmayı beklemiyordum ama genel olarak hep iyi insanlarla karşılaştım ve sürekli bir şeyler öğreniyorum ve kısa sürede iyi bir aşama kaydettim. Ocak ayında yüksek lisans programım başlayacak ve yaklaşık 15 ay sürecek. İki seneye yakın vizem var ve bu süreyi kesinlikle doldurmayı düşünüyorum. Şu an kurs programım epey yoğun ama Ocak ayından itibaren kendime uygun iş arayacağım. Bir öğrenci için burada iş imkanı çok fazla ve çok çeşitli diyebilirim. Ama işte benim daha farklı planlarım var. Burada daha uzun süre nasıl kalabilirim, onu araştırmaya başladım. Doktora yapabilirim ama gerçekten İngiltere çok pahalı. Üç sene için 36000 pounda yakın para ödeyebilmem mümkün değil. Burs imkanları da çok sınırlı. Tabi, mutlaka denenmeli ama çok düşük bir ihtimal olduğunu göz arda etmemek lazım. Avukatlık yapabilmek içinse denklik derslerini vermek, daha sonra bir kursa katılmak ve o kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olmak gerekiyor. Fakat, bu sınavların özellikle yabancılar için çok daha zor olduğu bir gerçek ve yine epey paraya mal oluyor. Zaten sadece kurs paralarını geçtim, konaklama başlı başına çok büyük bir masraf. Ancak, avukatlık değil de "paralegal" olarak çalışma diye bir şey varmış sanırım. Ama bu meslek avukatlık değil, avukatlara yardımcı olan diğer çalışanların aldığı iş unvanı. Bu unvan için de bir sınava giriliyor. Yine de, detaylı bir araştırma yapma imkanım olmadığını belirtmek isterim. Kursum tatile girdiğinde daha detaylı araştırma yapmayı düşünüyorum. Dediğim gibi ben İngiltere'de hukuk yüksek lisansından sonra kendi alanım ile ilgili bir konuda çalışarak burada daha uzun süreli olarak kalmak istiyorum. Açıkçası, ancak 3-4 sene içinde bu dil üzerinde iyi bir hakimiyet kuracağımı düşünüyorum ve tabiki günün birinde Türkiye'ye dönüp mesleğimi icra etmek istiyorum. Öğrencilik yıllarımda hep istediğim şey Türkiye'de uluslararası çalışan bir şirkette şirket avukatlığı yapabilmekti. Zaten, yurtdışında yüksek lisansa da bu amaçla gittim. Gelecekte neler olur bilemiyorum, belki de şurada alacağım eğitim kariyerime pek etki etmeyecek ama hayat görüşü açısından en azından bir şeyler katar diye düşünüyorum. Buraya gelmeden önce genellikle görüştüğüm 30-35 yaş arası avukat büyüklerim boşuna gidiyorsun demişlerdi. 40 yaş üstü üstatlarım ise hep İngilizceyi çok iyi öğren dediler. Ben ise tek bir şeye odaklandım: Klasik hayat görüşüm olan elimden geleni yapıp, çalışıp sonrasında sonucu bekleyeceğim. Neyse, söylebileceklerim bu kadar. Ayrıca, henüz yeniyim burada ama eğer İngiltere hakkında sorunuz olursa elimden geldiğince de cevaplamaya çalışırım.
Old 09-12-2012, 01:37   #7
M.A.B

Nalezapon öncelikle tebrikler ve cevabınız için çok teşekkürler, hangi okulda master yaptığınızı ve ücretini öğrenebilirmiyim acaba bunun yanında aylık ortalama harcamanızdan ve üniversiteye kabul aşamasından kısaca bahsedebilirmisiniz.
iyi eğitimler ve iyi eğlenceler dileklerimle.
Old 09-01-2013, 21:14   #8
Nalezapon

Selamlar. Cevap biraz geç olacak ancak konuya yeni mesaj geldiğini farketmemiştim.

Kingston Üniversitesi'nde 10 haftalık akademik dil eğitimi programım vardı. Bu hafta bu kurs programım sonlanacak. Bugün öğrendim ki; kursu başarıyla, hatta sınıf birincisi olarak tamamlamışım.

Yüksek lisans programım 10 gün sonra başlayacak. Kingston Üniversitesi'nde Uluslarası Ticaret Hukuku alanında ders alacağım. Okul fiyatı tabi pahalı. 11.800 pound ödeme yapmak gerekiyor. AB üyesi ülke vatandaşları ise yaklaşık 4000 Pound ödeme yapıyor. Aylık ortalama harcamam 400-500 pound arası değişiyor. Şu sıralar ev yemeği masrafım biraz daha düştü. Çünkü, Türkiye'den biber salçası getirdim ve kendim bir şeyler üretmeye başladım.

Ev kiraları gerçekten size bağlı. Eğer stüdyo oda bakıyorsanız, kaldığınız yeri kimseyle paylaşmayacaksanız en azından 800 pound aylık vermeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Eğer başkalarıyla birlikte yaşayabilirim diyorsanız aylık 400-600 pound arası bir yer bulmak çok zor değil. Ancak, doğru yerde kaldığınızdan emin olun. Başınıza iş almayın. Benim ilk gittiğim evdekilerin gerçekten durumu epey kötüydü. İkinci gün çıkmak zorunda kaldım. Bir arkadaşımın odasındaki tüm eşyalar çalındı.

Üniversiteye kabul aşamasında acente aracılığıyla işlemlerimi gördüm. Onlarda çok güzel bir iş çıkarttı ve sadece vize süreci biraz sancılı geçti. En azından dört üniversiteye başvurmanızı tavsiye ederim ve acente aracılığıyla işlem görmek çok daha kolay oluyor.

Buradaki hayata alışmak başlangıçta zordu diyebilirim ama sonra da hoşuma gitti. Benim en çok sevdiğim şey insanların kurallara uyması ve herkesin işinde çok ciddi olması oldu.
Old 12-01-2013, 11:55   #9
M.A.B

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, burdan çıkardığım sonuca göre ingilterede eğitim için(okul+yaşam) 1-1,5 yıllık masrafın ortalama bir yaşantı bağlamında tl bazında yaklaşık 75.000tl olduğunu değerlendirdim ve bu doğrultuda birikim yapmaya başladım verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür eder başarılar dilerim.
Old 13-01-2013, 00:05   #10
Nalezapon

O konuda emin değilim. Okul masrafı 11.800 pound; bu meblağ yaklaşık 36.000 TL ediyor. Kalacağınız yer aylık 600 pound olduğu takdirde ve aylık harcamanıza da 400 pound dersek; 1.5 sene içinde 18.000 pound, yani 54.000 TL harcama yapmanız gerekebilir. Buradan çıkan sonuç ile birlikte, toplam harcama tutarı 90.000 TL yapıyor. Fakat, dediğim gibi bu rakam artabilir ya da azalabilir. Tamamen size bağlı. Örneğin, Taylandlı bir arkadaşımın ev kirası aylık sadece 320 pound ve söylediğine göre çok temiz ve düzgün insanlarla kalıyor. Herkes bu kadar şanslı olamayabilir. Bunun haricinde buradan edeneceğiniz çevreyle beraber de ev tutabilirsiniz. Ancak, tek yaşamayı seven biriyseniz ve stüdyo oda arıyorsanız arıyorsanız 800-1000 pound civarı aylık ev kirasını gözden çıkarmak zorundasınız. Böyle bir halde de tutarın 100.000 TL'yi aşacağı çok açık diyebilirim. Benim şu an 20 saatlik part-time çalışma hakkım bulunuyor. Yüksek lisansa başladıktan sonra bir işe başlamayı düşünüyorum ve en azından saatlik 7 pound'a yakın bir gelir elde edebilme ihtimalim var. Yani ayda 560 pound'a yakın bir para da kazanabilirsiniz. Henüz ders programım netleşmedi fakat emin olmamakla birlikte sanırım yüksek lisanstaki dersler dil kursları gibi pek yoğun değil. Bu sebeple hem İngilizcenin gelişmesi adına, hem de biraz gelir elde edebilmek amacıyla bir yerde çalışmak doğru olacaktır.

İngiltere'nin tek seçenek olmadığını da biliyoruz. Kabul etmek lazım ki burada yaşam gerçekten pahalı. Fakat, kesinlikle memnun olduğumu belirtmek isterim. Eğitim sistemi gerçekten çok farklı. Özellikle kütüphanelerin çok aktif kullanıldığını ve teknolojiyi çok iyi değerlendirdiklerini söyleyebilirim. Yoksa bir okulun 5 sene içerisinde 80 milyon pound gibi bir rakamda harcama yapması pek olağan bir durum değil. Aslında her şey biraz biz de bitiyor. Önemli olan buradaki zamanı değerlendirebilmek ve kendimize bir şeyler katarak ülkemize dönmektir diye düşünüyorum.

Yüksek lisans için araştırma yaptığım sırada Amerikalı bir avukat bana Hollanda'yı tercih edebileceğimi de söylemişti. Burayı da araştırabilirsiniz. Daha ucuz olduğu kesin ve eğitim kalitesinin de iyi olduğunu duydum. Ben tercih etmemiştim. Çünkü ana dilin sadece İngilizce olduğu bir ülkeye gitmek istiyordum.

Benim açıkçası hala bilmediğim pek çok şey var. Belki de başka yollar deneyip, çok daha az para harcayarak buraya gelen insanlar vardır. O yüzden vereceğim tavsiyeler tamamen subjektiftir. iUmarım siz de en uygun tercihi yaparsınız. Eğer merak ettiğiniz başka şeyler olursa çekinmeden özel mesaj atarak ya da bu konu başlığı altında sorabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Old 13-01-2013, 13:23   #11
M.A.B

Nalezapon verdiğiniz bilgiler benim için gerçekten çok faydalı sıkılmadan cevapladığınız için minnettarım, hukukçu olmadığım için özel mesaj gönderemiyorum, şuan bir kurumda çalıştığım için en erken 2 en geç 3 sene içerisinde master için yola koyulmam söz konusu olacaktır,öncelikli olarak ingiltere ve sussex üniversitesini düşünüyorum gerekli birikimi yapabilmek adına benim için yeterli bir süreç fakat belirttiğiniz gibi alternatif ülkeleride bir yandan araştırıyorum bu süreç içerisinde zaman zaman deneyimlerinizi paylaşmanız ve tecrübelerinizi aktarmanız beni gerçekten mutlu eder ve araştırmalarıma detay katar, hatta ben gidene kadar muhtemelen siz gelmiş olacağınız için yaşanmış tecrübeleriniz benim için bir rehber niteliği taşıyacaktır
Tekrar teşekkür eder başarılar dilerim.
Old 16-06-2013, 17:34   #12
Nalezapon

Ben teşekkür ederim ve size başarılar dilerim.

Benim de bir sorum mevcut. Eğer bahsedeceğim konu hakkında herhangi bir şekilde bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Yüksek lisansın ilk dönemini henüz bitirdim ve artık yavaş yavaş tez konusu hakkında araştırma yapmam ve somut bir şeyler bulmam gerekiyor. Bu konu ile alakalı olarak nereden başlamam gerektiği konusunda Türkiye'deki okulumun öğretmeniyle görüştüm. Ancak, yeterli bir tavsiye alamadım, ayaküstü bir sohbet gibi geçti.

Daha önceden bahsettiğim gibi şu an uluslarası ticaret hukuku alanında öğrenimimi sürdürüyorum. Özellikle geçen dönem ticari taşıma sözleşmeleri üzerine epey yoğunlaştık ve FOB, CIF, INCOTERMS 2010'un içerisindeki bazı grupları inceledik ve sınavlara girdik. Okuldaki öğretmenimin en çok üzerinde durduğu konu taşınan mal ile ilgili olarak riskin ve mülkün geçişiydi.

Yarından itibaren artık ben de detaylı olarak araştırma aşamasına geçeceğim. Tez konusunu okuldaki heyete kabul ettirme zorunluluğum olduğu için de ilk aşamada yararlanabileceğim birden fazla ve farklı tez soruları bulma amacındayım.

Neyse, fazla uzattım. Eğer hukuk alanında yüksek lisans tez konularıyla ilgili olarak hizmet veren bir site ya da oluşum biliyorsanız ya da sizlerin herhangi bir deneyimi, önerisi varsa, paylaşırsanız öğrenmekten mutluluk duyarım. En azından başlangıç aşamasında elimi kalabalık tutup, ondan sonra edindiğim bilgiler doğrultusunda çalışmamı daraltmayı düşünüyorum. İyi günler dilerim.
Old 11-08-2014, 18:14   #13
detay82

Alıntı:
Yazan Nalezapon
Ben teşekkür ederim ve size başarılar dilerim.

Benim de bir sorum mevcut. Eğer bahsedeceğim konu hakkında herhangi bir şekilde bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Yüksek lisansın ilk dönemini henüz bitirdim ve artık yavaş yavaş tez konusu hakkında araştırma yapmam ve somut bir şeyler bulmam gerekiyor. Bu konu ile alakalı olarak nereden başlamam gerektiği konusunda Türkiye'deki okulumun öğretmeniyle görüştüm. Ancak, yeterli bir tavsiye alamadım, ayaküstü bir sohbet gibi geçti.

Daha önceden bahsettiğim gibi şu an uluslarası ticaret hukuku alanında öğrenimimi sürdürüyorum. Özellikle geçen dönem ticari taşıma sözleşmeleri üzerine epey yoğunlaştık ve FOB, CIF, INCOTERMS 2010'un içerisindeki bazı grupları inceledik ve sınavlara girdik. Okuldaki öğretmenimin en çok üzerinde durduğu konu taşınan mal ile ilgili olarak riskin ve mülkün geçişiydi.

Yarından itibaren artık ben de detaylı olarak araştırma aşamasına geçeceğim. Tez konusunu okuldaki heyete kabul ettirme zorunluluğum olduğu için de ilk aşamada yararlanabileceğim birden fazla ve farklı tez soruları bulma amacındayım.

Neyse, fazla uzattım. Eğer hukuk alanında yüksek lisans tez konularıyla ilgili olarak hizmet veren bir site ya da oluşum biliyorsanız ya da sizlerin herhangi bir deneyimi, önerisi varsa, paylaşırsanız öğrenmekten mutluluk duyarım. En azından başlangıç aşamasında elimi kalabalık tutup, ondan sonra edindiğim bilgiler doğrultusunda çalışmamı daraltmayı düşünüyorum. İyi günler dilerim.

Bir serüvenmişçesine okudum mesajlarınızı. Ben de harıl harıl araştırmalara başladım. Ben yaklaşık 10 yıldır Türkiye de avukatlık yapıyorum. Benim amacım, İngiltere ye giderek, ilk önce genel ingilizce sonrasında hukuk ingilizcesini öğrenmek en sonunda da solicitor olmak için staj sınavları vs hazırlanmak. Nihai hedefim ise Londra ya yerleşmek. Merak ettiğim siz ne yaptınız, yerleştiniz mi oraya. Orada çalışan bağlı ve bağımsız avukatların ortalama gelirleri ne kadar. Eğitim süresince bürolardan ek gelir elde edebilir miyiz? Ben evliyim ve eşim çalışmıyor. Önce yalnız gitmeyi düşünüyorum.

Cevap verirseniz teşekkürler.
Old 27-06-2015, 08:16   #14
Nalezapon

Öncelikle özür dilerim epey geç cevap vermiş olacağım ancak o kadar çok şey geçti ki yüksek lisansın üzerinden... Türkiye'ye döndüm 5 ay yattım, sonra bir iş buldum, askere gittim, geldim ve şimdi yine yeni bir iş buldum, kafam çok karışık vs.

Sorularınızın cevabı ben de yok açıkçası; çünkü ben İngiltere'de kalmayı hiç düşünmedim. Bir ara düşünür gibi oldum ama baro sınavı için kursa gitmenin gerek olduğunu, kurs fiyatının çok fahiş olduğunu, üstüne bir de konaklama masrafımı düşündüm; kısacası benim orada kalabilmem için epey uğraşmam gerekiyordu. Benim için Londra güzel bir serüven oldu ve ödülünü yüksek lisans birinciliğiyle aldım Gerçi 40 kişiydik topu topu ama yine de sevindirici oldu.

Bana kalırsa genel ya da hukuk ingilizcesi ayrımı doğru değil; ikisini de bir arada öğrenebilirsiniz. Örneğin, öğrencilikte bize bir konu verilirdi; onunla ilgili çok detaylı araştırma ve üstüne 10 sayfalık bir makale yazardık. Bunları yazmaya çalışırken, araştırırken zaten hem İngilizcenizi hem de hukuk dilini kullanmayı geliştiriyorsunuz. Tabi akademik manada olduğu için asla bir büro avukatının kullandığı yöntemleri uygulamadık. Şu an bir şirkette avukatlık yapıyorum ve yabancı meslektaşlarımızın şirketle ilgili yürüttüğü davaların takibini yapıyorum, burada kullanılan dilin teknik açıdandan biraz daha farklı olduğunu gördüm fakat kesinlikle çok ta aşırı zor olmadan öğrenilebilecek bir şey.

Eğitim süresince başvurular yaparsanız belki bürolarda çalılabilirsiniz. Ben birkaç tanıdığım vasıtasıyla sordurmuştum ama ne yazık ki kimse kabul etmemişti.
Old 27-06-2015, 08:59   #15
Nalezapon

Ayrıca bir itirafta ve yorumda bulunmak istiyorum. Belki gelecekte benim gibi düşünüp, hareket etmek isteyenler olacaktır.

Ben yüksek lisansa başlamadan önce en büyük hedefim gelecekte uluslararası boyutta bilinirliliği olan kurumsal bir şirkette tabi yüksek bir maaş alarak çalışabilmekti, bu sebeple yüksek lisansı yurtdışında yapmanın bana faydası olacağını düşündüm. İngiltere'ye gittiğimde ise bu amaç aklıma hiç gelmedi sadece oranın tadını çıkardım ve derslerime önem verdim. En önemli artım ise İngilizce'yi daha iyi öğrenmek olmadı; evet,okuma, anlama ve yazma kabiliyetlerim özellikle çok gelişti, hatta yabancı öğrenciler içinde proofreading yaptırmasına gerek olmayan üç kişiden biriydim. Ancak asıl öğrendiğim şey araştırma yapmanın ne kadar gerekli olduğuydu, en ufak bir konuda bile detaylı araştırma yapmayı alışkanlık haline getirdim diyebilirim.

Ha peki yüksek lisanstan gelince neler oldu, beklentilerimi karşılayabildim mi? İlk 5 ay iş bulamadım, ama açık söyleyim askerlik konusu da büyük dertti. Onu aradan çıkartmak için başvuruda bulundum. Neyse, sonrasında kardeşimin bir arkadaşının yanında büro avukatlığına başladım. Askere gitmeden önce 2 ay burada çalıştım ve bu benim ilk iş tecrübemdi. Stajım benim boş geçmişti, kısacası uygulama namına hiçbir şey bilmiyordum. Bu bahsettiğim iki aylık dönem avukatlığı tam yaptım diyemem, müvekkille görüşmem sadece bir defa oldu, bunun haricinde işin angarya kısımları doğal olarak bendeydi. Patronum, yani kardeşimin arkadaşı tam bir ağabey gibi davrandı bana ve işi öğrenmem için kendisi de çaba sarfetti ve bunun sonucunda pek çok türden davalarla ilgili süreci kendim yürüttüm. Ne var ki, adliye ve icraya yalnız hiç gitmedim ve oralarda da az da olsa bir şeyler kaptım.

Neyse askere gittim geldim ve şimdi %90 uluslararası iş yapan yeni yeni kurumsallaşan bir firma ile anlaştım ve ilginç bir şekilde bu işi kariyer.net vasıtasıyla buldum. Maaşım başlangıç için gayet iyi diyebilirim, İngilizcemi de kullanmak hoşuma gidiyor, "iyi be yüksek lisans boşa gitmedi" diyorum. Çünkü 40 yaş altı avukat tanıdıklarımın (genç olanları kast etmek için böyle dedim) çoğunluğu master gereksiz diyordu ama bunların hepsi büro avukatıydı. Bu durum benim ister istemez moralimi bozuyordu ama neyseki çabuk unutabiliyordum.

Peki istediğim noktaya buradan ulaşabilecek miyim? Bunlar da şu an muamma. İtiraf dediğime geliyorum; ben, yüksek lisans öncesi büro avukatı olup, adliyelerde koşuşturmayı hiç ama hiç istemiyordum. Adliye'ye ufak tefek işlerimi yapmaya gittiğimde bile moralim bozuluyordu o kasvetli havasından. Ancak 2 aylık büro deneyimim bu görüşümde bazı değişikliklere neden olmuş olabilir çünkü ofisin stajyeri gibi olduğum ve çok yoğun çalıştığım halde o dönem çok eğlenceli geçti ve özgürlüğü de hissettim. Şirket avukatlığında pek özgür başlayamadım, tecrübesizlikten başlangıçta konuşmam gereken şeyleri geleceğe erteledim. Ayrıca büroda iki ayda edindiğim uygulama tecrübesini burada belki 1 yılda edineceğim, çünkü işimiz sözleşmeler ve yabancı mahkemelerde süren davalarla ilgili olarak ilerliyor. Türkiye'deki hukuki durumu, davaları dışarıdan tutulan avukatlar takip ediyor ve benim görevim bir nevi birleştirici rol oynamak ve takipte bulunmak. Bunlardan memnun muyum? Buna bile emin değilim, şu an çok farklı bir alanda ilerliyormuşum gibi geliyor bana, bu yüzden en azından 1 sene daha denemek istiyorum. Bir örnek aklıma geldi; çok yakınım olmayan ama tanıdığım olan bir şirket avukatı ayda yaklaşık 15 bin TL + prim kazanıyor. Kendisi bildiğim kadarıyla 10-12 sene civarı tecrübeye sahip ama adliye tecrübesi staj döneminden sonra hiç olmamış ve temel görevi hatırladığım kadarıyla yabancılarla yapılan sözleşmelerin düzenlenmesi safhasında yer almaktı. Demek istediğim haklı bile olsak ön yargılı olmamak gerekir diye düşünüyorum çünkü insanlar genellikle kendi durumları üzerinden yorumlama yapıyorlar, halbuki bu farklı açılardan bakmak olmuyor. Neyse, özetle şu an master sonrası deneme sürecine girdim, sonuçları göreceğiz....
Old 19-06-2018, 15:23   #16
Sirius Black

Merhaba baya uzun zaman geçmiş yazınızın üzerinden ama bnde yüksek düşündüğüm için İngiltere'de bilgi almak adına size mail yada farklı yolla ulaşma şansım olur mu?
Old 19-06-2018, 15:46   #17
Nalezapon

Merhaba, özel mesaj ile e-mail adresimi size göndereceğim.

Şimdi bakıyorum da; en son güncellemeyi 3 yıl önce yapmışım. Yaşlandık. Madem gelmişim; ufak bir güncelleme daha yapayım.

3 yıldır acısıyla tatlısıyla aynı yerde çalışıyorum. Eğer yurt dışında yüksek lisans yapmayı planlayan var ise, size verebileceğim en önemli tavsiye, bunu yürekten söylüyorum, yüksek lisansı tamamladıktan sonra lütfen ilk tercihinizin İstanbul olmasına özen gösterin.

Farklı bir şehirde olduğum için çok sıkıntı çekiyorum. Alternatif çok az, iş imkanı çok sınırlı. Tek başıma büro açmaya da cesaretim yok. Son bir yıldır yaptığım başvuruları düşündüğümde; sanırım tanıdık eş dost olmayınca ve yaş aldıkça, benim için İstanbul'da nitelikli bir büroda iş imkanı bu saatten sonra zor gibi gözüküyor.

İstanbul'u tercih etmenizi tavsiye etme nedenim şöyle ki; İstanbul'da uluslararası faaliyetlerde bulunan hukuk bürosu sayısı bir hayli fazla. Bunu iş ilanlarına bakarak çok rahat doğrulayabilirsiniz. Böyle bürolarla şirket avukatı olarak pek çok defa çalışma fırsatı buldum. Uluslararası faaliyetlerin etkisinden olsa gerek; bahsettiğim bürolarda çalışan avukatlar, şu an bulunduğum şehirdeki avukatlara göre çok daha kurumsal, nazik, bilgili, çalışkan ve araştırmacılar ve dışarıdan hizmet alan biri olarak kendilerinden çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. Eksikliklerimin en azından bir kısmını gösterdikleri için kendilerine minnettarım.
Old 14-07-2019, 10:45   #18
Basaks96

Merhaba, verdiğiniz bilgileri çok faydalı buldum, ben de üniversiteden yeni mezun oldum ve yüksek lisansımı yurtdışında yapmalı mıyım diye araştırmalara girdim, istanbul dışında yaşıyorum fakat çevrem hep uluslararası bir şirkette avukatlık yaparsam daha iyi olacağı konusunda bana yön verdiler, fakat oralara girmek de hayli zor, şimdi resmi stajıma başlayacağım ama sonrasında serbest bir avukat olmak yerine uzmanlaşmış olmayı tercih ederim sizin gibi ticaret alanında, ingilterede burs olanakları veya hollanda gibi ülkelerde yüksek lisans konusunda bilgi verebilir misiniz, ayrıca şuanda siz ne durumdasınız, her şey için şimdiden teşekkürler
Old 15-07-2019, 11:09   #19
Nalezapon

Merhabalar, öncelikle teşekkür ederim. İlk baştan her zamanki tavsiyemi yapacağım: Yurt dışında yüksek lisans yaptığınız takdirde, ilk tercihinizin İstanbul'da uluslararası faaliyet gösteren, nitelikli ve kurumsal çalışma adabına sahip hukuk bürolarında çalışma biçiminde olmasını öneririm. Hatta 4-5 yıl oralarda çalışabilirseniz çok faydalı olacağı inancındayım.
Yukarıdaki mesajlarımda belirttiğim gibi, şahsen bu durumun farkına sonradan vardım ve ne yaparsam yapayım başvurularımdan sonuç alamadım. O nedenle, bugün tam anlamıyla istediğim yer ve pozisyonda değilim. 4 yılı aşkın süredir aynı şirkette çalışıyorum. Değişiklik yapmayı istediğim halde henüz sonuç alamadım.

Belki yanlış düşündüğümü söyleyenler olabilir ama en azından benimle aynı yoldan gidecek genç meslektaşlarım kendi kendilerine dediklerimi değerlendirirse, en azından bir noktayı daha tartmış ve değerlendirmiş olurlar.

Bunu şundan dolayı söylüyorum ki; bu tip uluslararası hukuk bürolarında görev alırsanız, uluslararası şirketlerde çalışmaya başladığınızda fazla zorlanmazsınız ve hukuk bürosunda elde ettiğiniz tecrübeyi ve çalışma biçimini kolaylıkla şirketlerde kullanırsınız. Ayrıca, uygulamaya yönelik tecrübeniz olacağı için şirkete eliniz daha güçlü gelirsiniz.

Diğer sorularınıza gelince, ne yazık ki istediğiniz bilgi dolu cevapları sunamayacağım. Çünkü, Hollanda’da nasıl bir yüksek lisans ortamı olduğunu bilmiyorum. Ne var ki, yurt dışına gitmeden önce bir şirket avukatı aracılığıyla Türkiye’de akademisyenlik yapan Amerikalı bir hukukçu ile görüşme şansım olmuştu. O bana Hollanda, ABD ve İngiltere’ye gitmemi tavsiye etmişti. Hatta Hollanda daha ucuz olur dediğini de hatırlıyorum. Yalnız, o dönem İngiltere’ye odaklandığım için o konuda net bir yanıt vermem doğru olmaz. Bunun dışında, burs olanaklarını araştırdığımda karşıma sürekli Jean Monnet bursu çıkmaktaydı. Benim ortalamam iyi olmadığı için başvurmamıştım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi