Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

konu seçiminde bana yardımcı olabilir misiniz?

Yanıt
Old 05-08-2007, 12:40   #1
kalimero

Varsayılan konu seçiminde bana yardımcı olabilir misiniz?

geçen yaz kadın hakları temelli olarak edinilmiş mallara katılma rejimine ilişkin bir yazı yazmıştım.bu yaz yine bu nitelikte bir çalışma yapmak istiyorum ama konu seçiminde biraz zorlandım.aslında iki konu arasında kaldım.sizce hangi konu daha ilgi çekici,mesela tez yazacak olsaydınız hangisini seçerdiniz?"haksız tahrik ve töre cinayetleri" mi yoksa "taşıyıcı annelik" mi?benim aklıma gelmeyen sizin ilginizi çeken hukuki sorunları da belirtebilirsiniz..değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim..
Old 06-08-2007, 13:54   #2
calikusu_kamuran

Alıntı:
Yazan sibel adıgüzel
geçen yaz kadın hakları temelli olarak edinilmiş mallara katılma rejimine ilişkin bir yazı yazmıştım.bu yaz yine bu nitelikte bir çalışma yapmak istiyorum ama konu seçiminde biraz zorlandım.aslında iki konu arasında kaldım.sizce hangi konu daha ilgi çekici,mesela tez yazacak olsaydınız hangisini seçerdiniz?"haksız tahrik ve töre cinayetleri" mi yoksa "taşıyıcı annelik" mi?benim aklıma gelmeyen sizin ilginizi çeken hukuki sorunları da belirtebilirsiniz..değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim..

haksız tahrik ve töre cinayetleri için fikrinizi merak ederim doğrusu.
Old 06-08-2007, 18:04   #3
kalimero

YTCK'nın 82. maddesinin k bendinde "töre saiki" nitelikli hal olarak belirtilmiştir.diğer yandan gerekçede haksız tahrik koşullarının bulunduğu hallerde bu bent hükmünün uygulanamayacağı belirtilmiş.ben gerekçede bu ifadenin yer almaması gerktiğini düşünüyorum.namus cinayetleri olarak nitelendirilen fiillerde haksız tahrikin varlığını kabul etmenin zaten şiddetin her türlüsüne maruz bırakılan kız çocukları için büyük bir haksızlık olacağını düşüncesindeyim.
Old 08-08-2007, 17:40   #4
ÇAĞLA

Sayın Sibel Adıgüzel;
bence kesinlikle "haksız tahrik ve töre cinayetleri" konusu.Bu konuyu içerik olarak alan bir çalışmayı hakikaten okumak isterim.
Kolay Gelsin
Old 24-08-2007, 22:26   #5
İlker

Sn. Sibel Adıgüzel..Haksız tahrik ve töre cinayetleri bağlamında söylediklerinize kesinlike katılıyorum.Zaten töre cinayetlerinin tamelinde, yakınlarını kaybetmiş olmanın verdiği acı,elem,üzüntü ile intikam alma duygusu yatmakta.(büyük bir çoğunluğunda)Böyle düşünürsek haksız tahrikin şartlarının oluştuğunu görürürüz.Ozaman da töre saikini nitelikli hal saymanın bir mantığı kalmaz.Ancak yine de ben 'taşıyıcı annelik'konusunu işlemenizi öneririm.Türkiye'nin bu konuda aydınlatılmaya ihtiyacı var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi