Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Uzaklaştırma kararı ihlali başvurumu nereye yapmalıyım

Konuyu Kilitleyin
Old 05-09-2021, 11:29   #1
Konukss

Varsayılan Uzaklaştırma kararı ihlali başvurumu nereye yapmalıyım

Merhaba iyi günler. Eşimle boşanma davamız devam etmekte ve uzaklaştırma kararım mevcut. Bu süreçte daha önce de uzaklaştırma kararını ihlal etti. Fakat kendisine tebliğ edilmediği için ceza almadı. Sürekli beni rahatsız etmeye devam etmekte. Bu nedenle iş yerimi değiştirdim. Şu an boşanma davasının devam ettiği ve uzaklaştırma kararını veren mahkemenin olduğu şehirde değilim. Ailemin yanında başka bir sehirdeyim. Polise gidip yine ihlal olduğu için şikayetçi olmak istiyorum. Ancak şikayet ettikten sonraki süreci takip edemiyorum. Şikayetimi buradan yaparsam boşanma davasının olduğu mahkemeye mi gönderecek savcılık? Yoksa buradaki aile mahkemesi mi değerlendirecek. Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz? Şikayet ettikten sonraki süreci nasıl takip edebilirim? Doğrudan aile mahkemesine dilekçe mi sunarsam mahkeme tek taraflı beyan var diye ceza vermemişti. Nasıl yapmalıyım? 6284 sayılı yasanın 5/1-f kapsamında bir ihlal var. Telefonuma gelen mesajları dilekçe ile aile mahkemesine sunarsam ceza alır mı yoksa polise yahut savcılığa mi gideyim?
Old 05-09-2021, 15:47   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

*6284 sayılı Yasa gereği verilen kararların karşı tarafa tebliğinden itibaren ihlali halinde şikayet kararı veren mahkemeye yapılmalıdır.

Bu şikayet savcılığa başvuru yolu ile başlatılsa dahi kararı veren Mahkeme şikayet hakkında da karar verecektir.

*Şikayet için bulunduğunuz yerdeki adliyeden , kararı veren Mahkeme , dosya numarası, ihlal açıklaması ve varsa delili içeren dilekçenizi gönderebilirsiniz. Mahkeme koşulları varsa zorlama hapsi kararı verebilecektir.

*Tarafınıza duruşma günü bildirildiğinde , duruşmaya bizzat veya vekiliniz aracılığı ile katılmanız yararınızadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi