Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

trafik kazası,ikrar

Yanıt
Old 26-12-2006, 23:29   #1
Av.mdogan

Varsayılan trafik kazası,ikrar

Arkadaşlar önüme gelen bir trafık kazası davasında sürücü,araç sahibi ve sigortaya karşı dava açtım,aracın üzerine ihtiyati tedbir koydurdum,dava kırmızı ışık ihlali ile ilgiliydi,sürücüye bir şekilde kırmızı ışıkta geçtiğini ikrar ettirdim,çekincem su sigorta açısından bir problem olur mu?
Old 27-12-2006, 00:40   #2
Av. Can DOĞANEL

Kimin ne gibi bir problemi olacak? Sorular anlaşılır ve açık yazıldıkça cevap alma şansları da artacaktır.
Old 27-12-2006, 00:42   #3
Av.mdogan

sigorta açısından demek istedim yani kaza sırasında kırmızıda geçmediğini beyan etmiş daha sonra verilen takıpsızlık kararı netıcesınde kırmızıda gectıgını beyan etmıstır.sıgorta yıne bıldıgım kadarıyla mahkum olur ama sürücüden bu sekilde davranması sonucu birşey talep edebılır mı? sadece kafam karıstı bıraz
Old 27-12-2006, 11:00   #4
HEATHER

Öncelikle davayı sadece neden araç maliki ve sigortaya karşı açtınız sürücüye karşı da açmanız sizn yararınıza idi. Araç sürücüsü tamamen kusursuzmuydu ki takipsizlik kararı verildi.Ayrıca sürücü hukuk davası sırasında mı ikrar etti kırmızı ışıkta geçtiğini eğer öyle ise elbetteki araç sürücüsü kazadan dolayı kusurlu durumda bu durumda zaten hem sigortadan hem araç malikinden hem de araç sürücüsünden tazminat talep edebilirsiniz hukuk mahkemesinin vermşş olduğu bir karara sigortanın ne gibi bir itirazı olabilirki. Bu konuda anladığım kadarı ile cevap yazmaya çalıştım ama Av. Can DOĞANELe katılıyorum daha açık soru sorarasanız yanıtlamamız da kolay olacak.
Old 16-07-2007, 19:12   #5
bkaya

selam ben sorunuzu gayet net olarak anladım size izah edeyim.
Siz sürücünün kusuru var diye sigorta şirketinin sorumluluğunun azalacağını yada biteceğini düşünüyorsunuz. OYSA;

Sigorta sektöründe ağır kusur denen bir kavram vardır. buda aracı kullanan kusurlu sürücünün ehliyetinin olmaması ve hususi araçlarda 0,5 promilden fazla ( Ticari araçlarda alkol sınırı 0 olmak zorundadır., hususi araçlarda 0,5 yani alkolmetrede 50 dir) alkollü olması halinde sigorta şirketi sorumluluğu kabul etmez ve sürücüye yükler. Bunun dışında kırmızı ışıkta geçmiş olsa bile sürücü ehliyetli ve alkolsüz ise aracın da sigortası var ise sigorta şirketinin sorumluluğu devam edecektir. Davanıza devam edebilirsiniz.
Old 16-07-2007, 19:15   #6
bkaya

Sigorta şirketi sürücüden bu olayda tazminat talep edemez çünkü ağır kusur sözkonusu değildir.
Old 16-07-2007, 19:18   #7
bkaya

Sigortacılık hukuku konusunda çok bilen kişilerin dahi yanıldığını hesaba katın takipsizlik kararını veren hakim hangi dayanakları sunmuştur. Konunun temyiz edilmesi halinde kararın bozulacağı kanaatindeyim.
Old 17-07-2007, 10:04   #8
SPARTACUS

-- EHH bende biraz anladım sanırım yani şunu demek iştiyorsunuz herhalde ; sigorta şirketi sürücü kırmızıda geçmiş benim sorumluluğum yok diyebilir mi ?
-- Hayır diyemez çünkü TTK gereği sürücünün kusurundan sorumludur !
Old 13-06-2012, 15:07   #9
Av. Reşat Bulut

Müvekkil kırmızı ışıkta geçtiğini ikrar ediyor. yaralamalı kaza. Karşı araç ise kasden yola devam etmesi ile kaza oluşuyor. Kırmızı ışık ikrarı nedeniyle kusur itirazı bilirkişi inceleme talebi reddedildi. 5237 Sayılı TCK ya göre oluşmuş emsal karar arıyorum.
Old 24-12-2012, 17:15   #11
Av. Mehmet Salih Kara

slm, benim olayım, malesef kendimle ilgili, dost bildiğim birisine aracımı emanet verdim, kaza yapıp aracı pert etti.. jandarmanın tuttuğu tutanakta, arka koltukta bir kız görünüyor, başka kimse tesbit edilemedi yazıyor, birkaç saat sonra Karakolda tutulan ek ifadelerde , sürücü olduğunu iddia eden , yanında oturan kişilerinde ifadesi alınıyor, ,, sigorta sürücü olduğunu söyleyen kişiyi sıkıştırıp araçta olmadığına dair ifade alıyor,, bu durumda benim aracı verdiğim kişinin sürücü olması ve alkollü olması ihtimalinde KASKO bedelini talep etmem mümkün müdür? gerçekte aracı vermiş olduğum kişinin hiçbir yazılı beyanı yok... ilginize teşekkür ederim.
Old 26-12-2012, 12:40   #12
bkaya

Sayın Av. Mehmet Salih KARA sorunuz yeteri kadar açık değil bu hususta daha detaylı bilgilere ihtiyaç duyulacaktır. Bu arada kasko sigortaları açısından sürücünün kim olduğu değil ehliyet ve alkol durumu önemlidir.
Old 27-12-2012, 12:17   #13
Av. Mehmet Salih Kara

tutanakta tek ismi geçen kişi arka koltukta baygın bir bayan, ön sağ tarafta erkek arkadaşı, aynı zamanda benim arabayı verdiğim kişinin kuzeni,, daha sonra alınan ifadelerde şoför gözüken kişiyi tanımıyorum, fakat sigorta yazılı olarak itirafname alıyor bu kişiden aracı sürmediğine dair, ,, aracı süren kişiyi KASKO dan yararlanacak şekilde nasıl tesbit edeceğiz ?
Old 27-12-2012, 14:21   #14
Av. Can DOĞANEL

Yapılması gereken iş "aracı süren kişiyi karskodan yararlanacak şekilde tespit etmek" değil, aracı süren gerçek kişiyi aleyhinize sonuç verecek olsa da tespit etmektir. Hatta bunun tespit edilmesi işine hiç karışmamanız menfaatinizedir. Hakikate aykırı tanıklık, belge ibrazı vb. durumlar sigorta dolandırıcılığı kapsamına girebilir. Dikkat...

Aracı sürenin alkollü olduğu tespit edilirse yapmanız gereken arkadaşınıza rücu etmektir.
Old 01-01-2013, 18:49   #15
bkaya

Selamlar oncelikle aracta kimlerin bulup bulunmadiginin tespiti yapilmalidir. Kisinin verdigi ifade kafanizi karistirmasin mahkemede ifadelerin yeniden alinmasi gerekecektir. Bu sayede gorgu sahitleri ve aracta bulunanlarin ifadeleri dogrultusundasurucu tespit edildikten sonra bu kisinin agir kusurlu olmamasi sigortanin odeme yapmasi icin gereklidir. Tespit edilen surucu alkollu ise o,5 promil uzirinde alkol varsa kasko sirketi odemeden kurtulur mutlu yillar tum izleyenlere.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi