Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

Neden Apple...

Yanıt
Old 13-09-2008, 23:37   #31
Gülümse

MSN hesaplarımızı kullanabileceğimiz mac'e uygun programların ismini iletmeye çalışmıştım... Kusura bakmayın...

Msn hesaplarımızı kullanabileceğimiz chat programları: mercur, amsn ve adium...

Msn ile aram iyi olmadığından bu programları şahsen kullanmadım. Sadece kızım kullandığı için amsn'i tanıyorum o kadar... Eğer diğer programlar hakkında bilgi edinmek isterseniz size gönüllü olarak yardımcı olabilirim...
Old 13-09-2008, 23:39   #32
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gulumse
MSN hesaplarımızı kullanabileceğimiz mac'e uygun programların ismini iletmeye çalışmıştım... Kusura bakmayın...

Msn hesaplarımızı kullanabileceğimiz chat programları: mercur, amsn ve adium...

Msn ile aram iyi olmadığından bu programları şahsen kullanmadım. Sadece kızım kullandığı için amsn'i tanıyorum o kadar... Eğer diğer programlar hakkında bilgi edinmek isterseniz size gönüllü olarak yardımcı olabilirim...

Ok. Ben sizi soru bomardımanına tutacağım.
Old 14-09-2008, 01:39   #33
Gülümse

Mercur, Amsn, Adium mesenger programlarını apple kendi sitesinden bulabilir ve güvenilir bir şekilde indirebilir, program hakkında geniş bilgi alabilirsiniz...
Old 17-09-2008, 13:53   #34
Gülümse

Varsayılan Mercur ve Adium

Eğer apple kullanıcısıysanız, pc de kullanmayı alıştığınız bazı popüler programları kullanmakta zorluk yaşayacaksınız demektir... Özellikle Microsoft'un msn türü programlarıyla sorun yaşamanız kaçınılmaz...

İşte bu problemleri Mercur ve Adium adlı programlarla aşmanız mümkün. Bu programdan hangisi daha kullanışlı derseniz ikisinin birbirinden farkı yok... Ama Adium'un daha estetik ve daha şirin seçenekleri olduğunu belirtmek isterim...

Adium ile aynı anda, AOL,Jabber, MSN Mesenger, Yahoo Mesenger, Bonjour, Facebook, Gabu Gabu, Google Talk, ICQ, Live Journal, Lotus Sametimes, Mobile Me, MySpaceIM, Novel GroupWise, QQ, SIP/SIMPLE, Yahoo Japan, Zeppyr hesaplarını aynı anda çalıştırabileceğiniz nadir programlardan bir tanesi...
Old 17-09-2008, 15:32   #36
Av.Mehmet Saim Dikici

Adium'u şu an yüklüyorum. Güzel bir programa benziyordu ki yükleyince çok güzel olduğunu gördüm. Teşekkürler.
Not: Adium ismi bana başta itici gelmişti. Adium meğerse hiç de Adi değilmiş. Süper, süper!
Old 24-09-2008, 23:48   #37
Gülümse

Pc'nizi ağırlaştıran programlardan hiç birinin Apple'ı etkilemediği, bilgisayarın hızını düşürmediği için görsel ve işitsel mesleklerde olanın ana tercihi Mac.

Hele hızlı ve kullanışlı G5 serisinin uzun süre önce, diz üstü olarak piyasaya sürülmüş olması, MacBook Pro'ların uzun süredir en gözde laptopu olmasını sağlıyor.
Old 09-10-2008, 11:37   #38
Gülümse

Varsayılan Süslü dosyalar

Uzun süreden beri bilgisayarlarınızdaki dosya görüntülerini süsleyebileceğinizi, masa üstünüzü daha zevkli hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bunun için öncelikle yapmanız gereken iconfolderunuz olması. İconları bulmak için Apple kendi sitesi dışında, internetten bulup bilgisayarınıza indirmeniz mümkün. Hatta işi daha ilerletenler için icon fabrikası programları bile var.

Bu iconları bilgisayarınıza indirdikten sonra yapmanız gereken öncelikle hangi iconu hangi dosyanızla eşletirmek istediğinize karar veriyorsunuz. Diyelim ki şirin bir ev iconunu HD'nizin görüntüsü olmasını istiyorsunuz.

Önce ev iconunu seçin ve file menüsünden get info (bilgi ver) seçeneğini tıklayın. Açılan dosya size bu icon hakkında tüm bilgileri verecektir. En üste beliren icon resminin seçin. (alttaki büyük icon resmini değil en üsteki küçük iconu seçmeniz gerekiyor)
Edit menüsünden iconu kopyalayın.

Sonra görüntüsü değiştiremeye karar verdiğiniz dosyayı ya da HD'nizi seçin. Yine file menüsündeki get info (bilgi ver) bölümünü seçin. Bu sefer de yapıştır yani paste seçeneğini tıklayın. O zaman dosyanınızın görüntüsü değişecek, seçtiğiniz icon şeklinde görünecektir.

İconlar sayesinde, müzik dosyalarınız nota, resimleriniz resim şeklinde, farklı dosyalarınız farklı görüntüleriyle bilgisayarımızı daha eğlenceli hale getirecektir.
Old 25-02-2009, 23:04   #39
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Gülümse,

Mac hakikaten çok estetik ve farklı ama arada bir beni delirtiyor.

Benim Apple 'da MAC OS X 10.4.10 yüklü. Ve sistem dili kurulum yapılırken "Türkçe" olarak seçilmiş.

Şimdi bildiğinz gibi MAC OS X 10.4.11 sürümü var. Yani "update" etmem lazım ki gelişmiş Safari 3.2 gibi browseri kullanabileyim.

Ama ne yapıyorsam yükleyemiyorum. Kendi kendine update' i bulamıyor... her defasında yazılımınz güncel diyor ki "yalan" söylüyor. Biliyorum ki yeni bir sürüm var) Türkçe Combo yüklemek istedim, Türkçe yükleyemezsiniz diyor. İngilizce yüklemek istiyorum, hiç programı tanımıyor. Delirtti beni...
Old 25-02-2009, 23:17   #41
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Elma dediğin yenir Saim bey; siz bir PC alın bence.

Benim niyetim de zaten elma yemek, bağcı dövmek değil.. PC var bir sürü ama ben apple'ı seviyorum. Yükleyemiyorum ya, sinir bozuyor o nedenle...
Old 02-03-2009, 11:52   #42
Av.Mehmet Saim Dikici

Yüklemeye çalıştım, klavyem ve mouse'ım devre dışı kaldı. Yani artık klavye'yi de mouse' u da tanımıyor ve ben hiç bir şey yapamıyorum.

Not: Sayın Gülümse Hanım olaya müdahale etti. Yarın problemim çözülecek sanırım. Teşekkürler.
Old 02-03-2009, 12:55   #43
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Saim
Yüklemeye çalıştım, klavyem ve mouse'ım devre dışı kaldı. Yani artık klavye'yi de mouse' u da tanımıyor ve ben hiç bir şey yapamıyorum.

Tanıştırsaydınız:
- Klavye, Apple; Apple, Klavye
- Mouse, Apple; Apple,Mouse
- Bu arada ben de Saim.
Old 02-03-2009, 12:57   #44
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Tanıştırsaydınız:
- Klavye, Apple; Apple, Klavye
- Mouse, Apple; Apple,Mouse
- Bu arada ben de Saim.

Ben de dahil bunların hiçbirisini tanımadı ama "yanınızdaki yaşlı ve gözlüklü" arkadaş Suat abi değil mi? diye sordu.
Old 02-03-2009, 17:57   #45
Av.Mehmet Saim Dikici

Bu arada bir haber vereyim:

Dün akşam Apple Distribütörü Bilkom şirketine e-mail atıp, sorunumu dile getirmiştim. Biraz önce cevap geldi. Bir yöntem önerdiler. Uyguladım, şu an yeni baştan sistemi kurmaya başladım. İlk aşamada mouse açıldı...

Gülümse hanım çok teşekkür ederim ilginiz için. Ömer Bey, adınızı söylediğim andan itibaren çok ilgilendi.
Old 02-03-2009, 18:16   #46
Gülümse

Aslında apple bilgisayarları ingilizce kullanmakta yarar var. İngilizce kullandığınızda bu sorunları siz farketmeden internete bağlandığınızda otomatik olarak apple hallediyor.

Türkçe kullandığınızda sizin yardımızına ihtiyaçı oluyor. Bunun için ise size yardımcı olabilecek adres http://destek.apple.com.tr/dosyalar/....4.11Intel.dmg

Size tavsiyem en yakın zamanda sisteminizi ingilizce çevirmeniz. Türkçe programlar ile gayet uyumlu çalışan maclerinizi daha çabuk yeni nesil sistemleri kullanabiliyor.

Böylece bilgisayarınıza hangi printer yada camerayı bağlarsanız bağlayın tanıtmanız gerekmiyor. Onlar kendi aralarında gayet uyumlu kardeş kardeş anlaşabiliyor. Diğer türlü her çıkan sistemin türkçeye çevrilmesini beklemek zorunda kalacaksınız.
Old 02-03-2009, 18:29   #47
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gülümse
Aslında apple bilgisayarları ingilizce kullanmakta yarar var. İngilizce kullandığınızda bu sorunları siz farketmeden internete bağlandığınızda otomatik olarak apple hallediyor.

Türkçe kullandığınızda sizin yardımızına ihtiyaçı oluyor. Bunun için ise size yardımcı olabilecek adres http://destek.apple.com.tr/dosyalar/....4.11Intel.dmg

Size tavsiyem en yakın zamanda sisteminizi ingilizce çevirmeniz. Türkçe programlar ile gayet uyumlu çalışan maclerinizi daha çabuk yeni nesil sistemleri kullanabiliyor.

Böylece bilgisayarınıza hangi printer yada camerayı bağlarsanız bağlayın tanıtmanız gerekmiyor. Onlar kendi aralarında gayet uyumlu kardeş kardeş anlaşabiliyor. Diğer türlü her çıkan sistemin türkçeye çevrilmesini beklemek zorunda kalacaksınız.

Evet, öyleymiş. Şu an İngilizce olarak yeniden yüklüyorum.
Old 02-03-2009, 18:50   #49
mehmet behic güleç

Bende bir Apple kullanıcısıyım fakat bir takım programların mecburen xp veya vistada çalışması sonucunda macime xp yüklemek zorunda kaldım
Old 02-03-2009, 20:02   #50
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Saim
Evet, öyleymiş. Şu an İngilizce olarak yeniden yüklüyorum.

Nedense eski hali tekrar açıldı. Yani sistem dilini deiştirsem de upgrade olmuyor.

Sanırım en iyisi kurcalamamak.
Old 02-03-2009, 20:10   #51
Gülümse

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu çileyi neden çekiyorsunuz, anlamıyorum.

Başka tür çilelerden kurtulmak için
Old 02-03-2009, 20:33   #52
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Gülümse
Başka tür çilelerden kurtulmak için

Pek öyle gibi görünmüyor sayın Gülümse.

Alıntı:
Yazan Saim

Alıntı:
Yazan Saim
Nedense eski hali tekrar açıldı. Yani sistem dilini deiştirsem de upgrade olmuyor.

Sanırım en iyisi kurcalamamak.
Old 02-03-2009, 20:37   #53
Adli Tip

Ben de bir kac gundur bir apple'la mucadele ediyorum. Ben bu mac'inaya turkce bir klavye bulup baglasam hemen tanisirlar mi?
Old 03-03-2009, 08:30   #54
supernatural

Mahçup

Alıntı:
Yazan Gülümse

apple için bir yorumda bulunamayacağım ama ingilizce bilgisayar kullanımı için soracağım var

ben uzun bir zamandır ingilizce kullanıyorum ve şimdi Türkçe bilgisayar kullanamıyorum halbu ki İngilizceyi kullandıktan sonra Türkçeyi daha kolay kullanmam gerekmez mi?sizlerde de aynı sorun oluyor mu? Dün excel de 2 dk sürmeyecek bişey yapmaya kalktım ancak Türkçe olduğu için epeyce aradığımın nerde olduğunu bulmaya çalıştım
Old 03-03-2009, 14:56   #55
Gülümse

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Ben de bir kac gundur bir apple'la mucadele ediyorum. Ben bu mac'inaya turkce bir klavye bulup baglasam hemen tanisirlar mi?

Sevgili dostum,

Son Apple sistemlerinde eğer sisteminiz ingilizce ise, ister kamera, ister printer, ister başka bir alet, sadece kablosunu bilgisayarınıza takmanız, o aletin bilgisayar için tanımlanması için yeterli. Hatta son dönemlerde network ağı üzerinde olan tüm printer benzeri aletleri bilgisayarınıza tanıtma derdinden kurtuluyorsunuz.

Türkçe klavyeye gelince bilgisayarınız onun tanıtım cdsini kullanmadak klavyeyi tanıyacaktır ama Türkçe olduğunu anlası için System Preferences'dan International bölümüne girerek yapabilirsiniz.

Öncelikle hangi dillere bilgisayarınızın uyumlu olduğunu seçebilir... Saat ve tarih ayarlanını hangi dile uygun istediğinizi belirtebilir... Input Menu'den de beş ayrı Türkçe klavyenin size en uygun olabilini seçebilirsiniz.

Tabi hepsinin daha kısa yöntemi, bir arkadaşınızla ya da o arkadaşlarınızın arkadaşları ile karşılıklı acı kahve içebilirsiniz...

Nasıl yöntem ama
Old 14-03-2009, 01:31   #56
Gülümse

Varsayılan iPhoto artık yüzleri tanıyor...

Hem Mac kullanıcısı hem de fotoğraf meraklısıysanız iPhoto'yu kullanıyorsunuz demektir. iPhoto son zamanlarda yaptığı yenilikler ile yeniden karşımızda.

Bu yeniliklerden faydalanmanız için iPhoto programının güncellenmesine izin vermeniz yeterli. Böylece iPhoto programının 09 versiyonuna sahip olabiliyorsunuz.

IPhoto'yu güncelledikten sonra programın faces ikonuna tıklayın, program tek tek fotoğrafları tarıyarak resimlerde yer alan kişileri hafızasına alıyor. (Bu işlem fotoğraf sayısına göre uzun sürmesine gelince program işini bitirmeden bilgisayarınıza kapatıp sonra tekrar açabilirsiniz. Çünki program bu işi kaldığı yerden yapmaya devam edebilme yeteneğine sahip)

Hafızasına alma işlemi bittikten sonra size düşen sadece bir kerelik o kişinin ismini yazmanız. Mesela annenizi yüz tane fotoğrafı var. Siz sadece tek bir resimde onu anneniz olarak eteketliyorsunuz, sonra annem eteketli resimleri istediğinizde ya da annenizin ismini girdiğinizde yüz fotoğrafı karşınıza çıkıyor. Bu eteketleme sayesinde grup resimlerin de yer alan kişilerin kim olduğunu anlamak için farenizi fotoğrafın üzerinde dolaştırmanız yeterli.

Sadece bununla kalmıyor iPhoto manzara resimlerini de ayrıştırabiliyor. Hatta bunları yer, tarih ve mekanlarına göre kendi kendie sınıflandırıyor.

Gittiğiniz tatil resimleri mekanları ve sizin hatıralık çektirdiklerinize yan yana getirerek harika gösteriler hazırlıyor.

Peki diyeceksiniz herşey bu kadar mükemmel mi? Tabi ki hayır. Program arada hata yapıp annenizin resmi ile başkasının resimini karıştırabiliyor yada ailece çektiğiniz resimde beş kişi varken o sizi dört kişilik bir aile zannedebiliyor. İşte bu tür düzeltmeleri sizden bekliyor. Eee ne de olsa o bir bilgisayar...
Old 19-05-2009, 19:18   #57
Gülümse

Her virüs haberi çıktığında koşa koşa gidip teknik servise sorardım. Falan virüs icat olmuş da... Teknik servis gülüp siz merak etmeyin biz bilgisayarların virüslere karşı aşıladık diye espiri yapıyorlardı.

Eğer Apple sisteminiz varsa bilgisayarınız virüslerden etkilenmiyecektir. Sadece teknik bilgisi olan biri bilgisayarınızın başına geçip sistemi çökertecek işlemi gerçekleştirmesi gerekir. Yani apple kullanıyorsanız virüs koruma programlarına yabancı kalacaksınız...
Old 16-06-2009, 21:10   #58
Gülümse

Apple üretimi olan ipot, itouch, ifhone kullanıyorsanız pil ömürlerini teknik servise götürmeden uzatmanız mümkün...

1. ipotunuzu tam olarak şarj ediniz.
2. Şarjınız tam olarak bitmeden tekrar şarja takmayınız...
3. Şarjı bittikten bir saat sonra tam olarak şarj ediniz.

Tabi her zaman ipot şarjını bitirme imkanınız olmuyor. Ben böyle durumlarda ipotumu çalar halde bırakıyorum. Sonunda şarjı kendi kendine biterek kapanıyor.

Düzenli olarak yapmasanız bile bu yöntemle bu şirin aksesuarlarımızın ömrünü uzatabiliyoruz. Bizim evde ki müzelik ipotların çalışmasının sırrını böylece sizinle paylaşmış oldum
Old 16-06-2009, 21:31   #59
Gülümse

Eğer dizüstü appenın pilinin ömrünü uzatmak isterseniz;

1. Piliniz bitinceye kadar yeniden şarj etmeyin,
2. Piliniz doluysa, elektrik kablosunu çıkararak dizüstü bilgisayarınızı kullanın.
3. Arada piliniz bitinceye kadar bilgisayarını açık bırakıp, pilinizin şarjının bittiğinden emin olduğunuz da pilinizi çıkartın, dizüstü bilgisayarınız elektrik kablosu ile kullanın...
4. Boş olan pilinizi üç gün bekletin,
5. Üç gün beklettiğiz pilinizi yeniden şarj ederken bilgisayarınızı kapalı tutun...

Bu yöntemle yeni pilinizin ömrünü korumuş, eski pilinizi normal performansına kavuşturmuş olacaksınız...
Old 21-06-2009, 12:53   #60
Gülümse

Apple şirketini batmaktan kurtaran buluş mp3 çalar olan ipotlar apple ismini tüm dünyaya duyurup, her eve bir apple girmesini sağladı. İpodlar önceleri basit birer mp3 çalar olarak piyasaya çıkmıştı. Bilgisayarınıza bağlayıp dinlediğiniz müzikleri yanınızda taşıma imkanı tanımıştı. Hatta reklamlarında bir sürü cd eşittir bir ipod idi. Devamlı wolkman ve discman kullananlar için bu harika bir kolaylıktı. Fakat mp3 müzik kalitesinden hoşlanmayan bazı hassas kulaklar bu teknolojiye burun kıvardı. Fakat bu konuya apple mucitleri cevap vermekte geçikmediler. Eğer bilgisayarınıza mp3 değilde mp4 olarak müziklerinizi yüklerseniz ipotunuza mp4 de yükleyebilirsiniz. Yani orjinal cd yi aynen bilgisayarınaza aktarırsanız, ipodunuz aynı kalitede müzik dinleme imkanını size verecektir.

İpod önceleri beyaz renkte kapasitesine göre kalın veya biraz daha ince ama her zaman kot pantolununuzun arka cebine sığacak büyüklükteydi. Önceleri siyah beyaz olan ekranı renklendi, ardından bir atılım daha yapıldı çektiğiniz bilgisayarınıza yükleyebilidiğiniz fotoğraflarınızı yanınızda taşıma olanağı tanıyan özellikler geliştirdi. Fotoğraflarınızı bir slaytshow halinde başkalarına gönderiken ona kulaklıkla müzik dinletebiliyordunuz.

Tabi bir kez görsellik ilave olduğunda her türlü görsel imkandanda faydalanmak mümkün oldu. Çalan şarkının albüm kapakları yada sanatçı resimlerini görebilme imkanımız oldu. Bu yakın gözlüğü olmaksızın müzik seçemeyen dostlar için büyük bir kolaylık oldu. O ana kadar beyaz olan ipodların küçük bir serisi siyan üzerine kırmızı renkte piyasaya sürüldü.

Tabi fiyatları düşmeye başladıkça incelmeye, her boyda olmaya, ardından renklenmeye başladı. Fakat yine de ipodlar teknik özellikleri ve kapasiteleri yüzünden gençlere pahalıya geliyordu. Kendi harçlıkları ile apple mp3 çalar almasını sağlamaya çalışan apple yetkileri iki parmak kalığında bir parmak uzanluğunda, boyununa kolye gibi asabileceğin ya da koluna bağlayabileceğin ipod shuffleları icad etti.

İpod shuffle gerçekten gençlerin kendi harçlıkları ile kendilerine mp3 çalar alabilme imkanını veriyordu. Fakat gerçek ipot kullanıcıları bu teknolojiden fazla hoşlanmadılar. Çünki shuffle her müzik yükleyişinizde eski müzik bilgileriniz siliniyordu ya da shuffleniza her zaman ayni bilgisayardan müzik yüklemek zorundaydınız. Ekranının olmaması şarkıları seçmeniz için tüm listeyi taramak zorunda kalış kapasitenin küçük olması yüzünden ipodlar kadar revaçta olmadılar. Daha sonra shuffle da iyice küçüldü yakanıza takılacak rozetler haline geldi. Ucuz olmasının yanı sıra fazla küçük olması yüzünden kaybolması çok doğal olan bu buluş son zamanlarda iyice küçüldü, bir kalem kapağından küçük daha ince hale geldi. Kulaklık kablosuyle de idare edilebilinen shufflelar istediğinizde size sırada ki şarkının ismini söyleyebiliyorlar. Kendi andıma küçüklükleri yüzünden çok shuffle kaybettiğim için nano kullanmayı tercih ediyorum...

Tabi teknoloji ilerlerdikçe klasik ipodlar sınıfını korumaya devam etti. Yine bir cep büyüklüğünde kalıp, resim özelliğinin yanı sıra kendisine küçük bir el bilgisayarı özellilerinin de ilave edilmesine izin verdi. Onunla isterseniz yüklediğiniz filmleri izleyebiliyor. Bilgisayarınızdaki notlarınızı yanınızda götürmek adına ona ilave edibiliyor, telefon defterinize bakabiliyorsunuz. Artık ne kadar cd yükleyebileceğinizi değil kaç GB müzik, kaç GB video, kaç GB resim kapasitesi istediğinize ve hangi oyunları yüklemek istediğinize bağlı ipod seçebiliyorsunuz...
(İzninizle Nanolar ve touchları bir dahaki yazımda bahsedeceğim)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi