Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

bir kadın neden feminist olur? size göre feministlik nedir?

Konuyu Kilitleyin
Old 13-07-2009, 12:39   #91
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Burada kişileri değil, salt olayları da değil, mevcutlar üzerinden "Fikirleri" konuştuğumuzu sanıyorum.

Sayın Nur Deniz, alınmanızı yahut hassasiyet göstermenizi gerektiren bir yorum okumadım forumda ki epeydir izliyorum. Sayın academic, ısrarla konuyu sizden uzaklaştırma çabasında ancak, siz ve sayın Aladağ da ısrarla bir cümle içeriğinden yola çıkıp, özenle yazılmış, emek sarfedilmiş, onlarca değerli düşünceyi önemsemeyip, yalnızca bir cümleyi ameliyat etmek istiyorsunuz...

Yorum eklemiyor eklemiyor, ancak tartışmanın seyrine de üzülüyorum. Sonra diyorum ki, nihayetinde forum alanı "Site Lokali". Sanırım academic, konu üzerine ciddi ve samimi mesajlarını lokalde değil de, HÇG alanlarında paylaşmalı. Yorumların fikir bazında tartışma içerip, şahsınıza yönelik olmadığını, keza hakaretamiz yahut aşağılama kastı da bulunmadığını, TC gerçeklerine -Ve hatta dünyanın sair pek çok kesim kadınına- dair bir takım tespitler içerdiğini düşünüyorum.

Simone de Beavouire'ın kadına dair kitaplarını okuduğunuzda da "Bu nasıl bir kadın yazardır, kadınları nasıl da aşağılıyor" düşüncesine kapılmak mümkündür mesela... Oysa devamında, tüm gailesinin, gayesinin, verdiği emek ve savaşın da gerçekten kadından başkası için olmadığını anımsadığınızda -bu esnada salt okura faydası olacak özeleştiriler yapılır ya da yapılmaz- , yeri geldiğinde size rağmen sizin için bir davaya baş koyan bir kadının cümleleri olduğunu hatırlarsınız. İktidara yakın olmak kolaydır, kimi kadın kolayı seçer der bir cümlesinde -bunun gerçekte kolay ve "kolaycılık" olmadığını da devamında açıklar ve suçlamaz-, bir diğerinde bu alt benliği ona verenin de iktidardan başkası olmadığını açıklar, kadının, erkek egemen dünyada edilgen kimliğinden sıyrılmaya kalkıştığında karşılaştığı keskin karşı çıkışlara karşı kah çaresizliğini, kah dışlanmışlığını, kah cezalandırılmışlığını vurgular, birey kimliğini haiz kadın insan olabilmenin ancak edilgenlikten sıyrılıp etkenlik gösterebilmekle sağlanabileceğiyle devam edip, kadının kendini olumlayabilmesi için kendisine sunulan dört duvar-çamaşır-mutfak-koca-çocuk kısır döngüsüne baş kaldırır. Devam etmeye gerek yok, mutlak siz de okumuşsunuzdur ancak, forum içerisinde yaşanan gerginliğe benzer hatta bire bir olduğu söylenebilecek; yazarın ilk bakışta kadını aşağılar görünen, bakış açısı nedeniyle anımsatmak istedim.

Neyse, fazla ciddi oldu, lokal havasından uzaklaşmayalım. Diyeceğim aman de Beavouire okumayın, ruhu huzur içinde uyusun ...

Saygılarımla ve hoş sohbet dileklerimle...
Old 13-07-2009, 13:13   #92
üye8180

Alıntı:
Yazan Av. Şehper Ferda DEMİREL
Sayın Nur Deniz, alınmanızı yahut hassasiyet göstermenizi gerektiren bir yorum okumadım forumda ki epeydir izliyorum. Sayın academic, ısrarla konuyu sizden uzaklaştırma çabasında ancak, siz ve sayın Aladağ da ısrarla bir cümle içeriğinden yola çıkıp, özenle yazılmış, emek sarfedilmiş, onlarca değerli düşünceyi önemsemeyip, yalnızca bir cümleyi ameliyat etmek istiyorsunuz...

Yorum eklemiyor eklemiyor, ancak tartışmanın seyrine de üzülüyorum. Sonra diyorum ki, nihayetinde forum alanı "Site Lokali". Sanırım academic, konu üzerine ciddi ve samimi mesajlarını lokalde değil de, HÇG alanlarında paylaşmalı. Yorumların fikir bazında tartışma içerip, şahsınıza yönelik olmadığını, keza hakaretamiz yahut aşağılama kastı da bulunmadığını, TC gerçeklerine -Ve hatta dünyanın sair pek çok kesim kadınına- dair bir takım tespitler içerdiğini düşünüyorum

Aynen katılıyorum. Ben de forumu takip ediyordum. Sayın academic'in bir cümlesinin fazlaca üzerine gidilmesinden rahatsızdım. Söyleyeceklerimize tercüman olmuşsunuz. Teşekkürler.
Old 13-07-2009, 13:21   #93
Nur Deniz

Bence Sn Academic de yazabilirdi son yazılan mesajları.

Kasıt yok deniyor ama, henüz bunu kasdetmemiştim diye de bir cevap verilmedi.

Aslında yazdığı mesajlar da haklıymış diye düşünmeye başlıyorum giderek.

Benim gibi kadınlar erkekler ve toplum tarafından makbul görür..

Ben de bu makbul görünmenin sınırlarını aşmayarak asi liğimi dozunda tutarak , formdan düşmemeyeyim bari. Erkekler itaat edenleri sever.
Old 13-07-2009, 13:25   #94
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:

Benim gibi kadınlar

Ben sizin nasıl bir kadın olduğunuzu bilmediğim için , mesajınızla ilgili yorum yapamayacağım. Ayrıca yapmak da istemem, istesem de yapmam. Bir başkasını bilip tanıyabilmek de zaten gerçekten kopacak denli iddialı olur, insan bilebilecekse zaten önce kendisini bilmeli, zordur ama başlangıç için önemli, ekseriyetle de yeterli.

Alıntı:

Erkekler itaat edenleri sever.

Ama mesajınızda sizin özelinizden ayrılarak genele hitap eden bir "düşünceyi" tartışmak gerekirse; erkeklerin kimi sevdiğinden ziyade, önce benim kim olduğumu bilmem, kendi önceliklerimi tartıp denetlemem, kendimi sevmem ve devamında da insanı sevmem gerekir. Ki mutlu olayım, mutluluk verebileyim

*PS: Serde avukatlık var, ha sanıyorum bir de üyeler arasındaki anlaşmazlıklara hakem olmamız gerekiyor
Old 13-07-2009, 13:32   #95
Nur Deniz

Son mesajımın son iki cümlesini ben yazınca dikkat çekti.

Oysa ki ben bu düşüncenin yanlış olduğunu vurgulamak amacı ile durmadan soruyorum ne demek istediniz diye.

Bana söylenen benim son mesajımın son iki cümlesi.

Ve halen hoş olmadığını düşünüyorum.
Old 13-07-2009, 14:41   #96
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Burada kişileri değil, salt olayları da değil, mevcutlar üzerinden "Fikirleri" konuştuğumuzu sanıyorum.

Yorum eklemiyor eklemiyor, ancak tartışmanın seyrine de üzülüyorum. Sonra diyorum ki, nihayetinde forum alanı "Site Lokali". Sanırım academic, konu üzerine ciddi ve samimi mesajlarını lokalde değil de, HÇG alanlarında paylaşmalı. Yorumların fikir bazında tartışma içerip, şahsınıza yönelik olmadığını, keza hakaretamiz yahut aşağılama kastı da bulunmadığını, TC gerçeklerine -Ve hatta dünyanın sair pek çok kesim kadınına- dair bir takım tespitler içerdiğini düşünüyorum.

Simone de Beavouire'ın kadına dair kitaplarını okuduğunuzda da "Bu nasıl bir kadın yazardır, kadınları nasıl da aşağılıyor" düşüncesine kapılmak mümkündür mesela... Oysa devamında, tüm gailesinin, gayesinin, verdiği emek ve savaşın da gerçekten kadından başkası için olmadığını anımsadığınızda -bu esnada salt okura faydası olacak özeleştiriler yapılır ya da yapılmaz- , yeri geldiğinde size rağmen sizin için bir davaya baş koyan bir kadının cümleleri olduğunu hatırlarsınız. İktidara yakın olmak kolaydır, kimi kadın kolayı seçer der bir cümlesinde -bunun gerçekte kolay ve "kolaycılık" olmadığını da devamında açıklar ve suçlamaz-, bir diğerinde bu alt benliği ona verenin de iktidardan başkası olmadığını açıklar, kadının, erkek egemen dünyada edilgen kimliğinden sıyrılmaya kalkıştığında karşılaştığı keskin karşı çıkışlara karşı kah çaresizliğini, kah dışlanmışlığını, kah cezalandırılmışlığını vurgular, birey kimliğini haiz kadın insan olabilmenin ancak edilgenlikten sıyrılıp etkenlik gösterebilmekle sağlanabileceğiyle devam edip, kadının kendini olumlayabilmesi için kendisine sunulan dört duvar-çamaşır-mutfak-koca-çocuk kısır döngüsüne baş kaldırır. Devam etmeye gerek yok, mutlak siz de okumuşsunuzdur ancak, forum içerisinde yaşanan gerginliğe benzer hatta bire bir olduğu söylenebilecek; yazarın ilk bakışta kadını aşağılar görünen, bakış açısı nedeniyle anımsatmak istedim.

Neyse, fazla ciddi oldu, lokal havasından uzaklaşmayalım. Diyeceğim aman de Beavouire okumayın, ruhu huzur içinde uyusun ...

Saygılarımla ve hoş sohbet dileklerimle...

Teşekkür ederim Sayın Şehper Ferda Demirel..Sizin bu açıklamanız üzerine yeni bir açıklama eklemek, önceki yazdıklarımı da düşünürsek tekrara düşmek olacaktır. Yazdıklarım tamamen bütüncül bakış açısı ile kişisellikten uzak bir biçimde konunun tartışılmasına yöneliktir.

Ayrıca de Beavouire'e yaptığınız vurgu nedeniyle de teşekkürler, çünkü kadının özgürleşmesinde kendi iç gücünün işe koşulması gereğini en iyi vurgulayan bu yaklaşımı burada telaffuz etmek gerekiyordu gerçekten.

Selam ve Saygılarla..
Old 13-07-2009, 14:51   #97
Academic

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Bence Sn Academic de yazabilirdi son yazılan mesajları.

Kasıt yok deniyor ama, henüz bunu kasdetmemiştim diye de bir cevap verilmedi.

Aslında yazdığı mesajlar da haklıymış diye düşünmeye başlıyorum giderek.

Benim gibi kadınlar erkekler ve toplum tarafından makbul görür..

Ben de bu makbul görünmenin sınırlarını aşmayarak asi liğimi dozunda tutarak , formdan düşmemeyeyim bari. Erkekler itaat edenleri sever.

Sayın Nur Deniz, tartışmayı ısrarla sizin üzerinizden değil genel çerçevede sürdürmek adına gereken tüm açıklamaları gerek Sayın Aladağ'a gerekse size yaptığımı düşünüyorum. Israrla hala anlamadığınızı belirttiğiniz cümleye ilişkin açıklamayı yine 81. mesajda yaptım fakat bunun üzerine hala anlamadım açık değil vs. deniliyorsa yapabileceğim tek şey konuyu fikir bazında kişiselden uzak tartışmaya devam etmektir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde kadınların yanlış anlaşılmaktan ve anlamaktan çok daha önemli sorunları vardır. Yazdığım onca cümle içinde çok daha fazla tartışılası şeyler olduğuna inanıyorum. Benden daha nasıl bir açıklama beklediğinizi bilemiyorum ama bu yanlış anlaşılma konusu bence diğer yazılanları fazlasıyla gölgeledi. Benim de asıl rahatsızlık duyduğum konu budur.
Old 13-07-2009, 15:20   #98
Academic

Bir kadın neden feminist olur? a alternatif olarak bir kadın neden feminist olmaz? konusunu irdelemek geldi içimden.

Cinsiyetinden ötürü aynı işi yapan meslektaşından A.B. verilerine ve AB ülkelerinde çalışıyorsa en az %16 , eğer bizim ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde çalışıyorsa nerdeyse yarı yarıya ve hatta bazı iş kollarında iki katı daha az kazanıyorsa?

Kendi seçmediği cinsiyetinden ötürü yine eğitim hakkı engelleniyor ve sırf kız olduğu için öğrenimini sürdürmesine gerek olmadığı düşünülüyorsa? (kızlarda okuma yazma oranı %85, erkeklerde %96). Okuma yazma verilerinin bir kısmı kadınlara yönelik okuma yazma kursalrında verilen sertifikalardır ve okur yazar kabul edilen kadınların bir kısmı sadece adını okuyup yazabilir durumdadır.

Erken yaşta evlendirilmesi normal karşılanıyor ve berdel adı altında mal gibi değiş tokuş edilebileceği düşünülüyorsa?

Namus sadece onun bacak arasında aranıyorsa ve yakın zamana kadar kızlık muayenesi gibi aşağılayıcı bir duruma katlanması isteniyorsa? Evlenirken bekaret sadece ondan bekleniyorsa?

Evli kadınlarda mal rejimlerinde yakın zamanda bir düzenleme yapılmış olmakla birlikte hala kadının çalışıyor bile olsa ailenin mal varlığının koca üzerine yapılması alışıldık bir teramül olarak devam ediyorsa?

Hoca kendisine asistan seçerken "doktora bitene kadar çocuk yapmak yok" diye şart koşabiliyor, aksi takdirde erkek asistan seçilmesinin daha avantajlı olduğundan dem vurabiliyorsa?

"Doğum izni, süt izni vs habire izin kullanıyorlar, çocukları hasta oluyor bunların" denilerek kadın çalışanlara bakış açısı olumsuz ise ve üst görevlere getirilecek çalışanların iş ilanlarında iş gezilerine ve fazla mesailere engel bir durumu olmaması adı altında gizli bir ayrımcılık sürdürülüyorsa..?

Boşanmış kadınlara dul kadın denilerek dul kadın sendromu diye bir sendrom üretilmişken dul erkek sendromu gibi bir kavram kullanılmıyorsa?

Şiddete maruz kalan kadınlara "evine dön bacım, erkeğindir döver de sever de" deniliyorsa?

Her türlü eğitimini aldığı halde hakemlik erkeklere özgü bir iştir denilerek göreve kabul edilmiyor ve üstüne üstlük bir de soruşturma açılıyorsa?

Hala "haydi kızlar okula" kampanyaları düzenleniyor ve "haydi erkekler okula" kampanyaları düzenlenmiyorsa?

Bir ülkede "cennet analarının ayağının altındadır" denilerek analık kutsanıyor ancak o anaların sık sık ayaklarını yerden kesecek şiddet eylemleri ile yerlerde sürünmelerine ses çıkarılmıyorsa?

Bir ülkenin hala belli kesimlerinde kadınlar erkeklerin dört adım gerisinden yürüyor ve erkeğini başka üç kadınla paylaşmasının doğal olduğu vurgulanıyorsa?

Yine aynı ülkenin bir başka kesiminde hala kadının erkeğin yanında konuşmasının günah olduğu , sesinin duyulmasının erkeğin abdestini bozabileceği ileri sürülüyorsa?

Yine o ülkede kadın sokaktan geçen erkeği gördüğünde sokağın kenarına geçip yere çömelip çarşafının içine iyice gömülüp sırtını da dönüp erkeğin yoldan geçip gitmesini bekliyor ve sonra kalkıp yoluna devam ediyorsa?(bizzat görülmüştür)

Yine o ülkede kadın tecavüze uğradığı için suçlu bulunuyor ve iffetsizliğini( ! ) canı ile ödüyorsa?

Bunlar arttırılabilir..

Bunlar bu ülkede yaşananlar..

Tüm bunlara rağmen bir kadın neden feminist olmaz ben de bunu anlayamıyorum..
Old 13-07-2009, 15:49   #99
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
Herkes yanlış anlaşıldığından dem vuruyor. Yanlış anlaşıldığı düşüncesinde olup ta yanlış anlaşıldığından şikayet etmeyen bir ben kaldım herhalde. Şikayetim: Ben erkek iktidar veya erkek iktidarsızlk feminizme yol açar türünden herhangi bir düşünce belirtmedim.

Bana, 'insan neden hasta olur' türünden bir soruyu hatırlatan
'bir kadın neden feminist olur?' sorusu halen ters düşüyor. Bu sebepten yeiden hatırlatmakta fayda var bence: Feminizm hastalık değildir!

Saygılarımla

Sayın Gemici,

Başlık için bir öneriniz var mıdır?

Çünkü önerileriniz çok isabetli oluyor.

Saygılarımla.
Old 13-07-2009, 15:49   #100
Nur Deniz

Bu ülkede yaşayanlar bu sorunu yaşıyorlarsa, bu ülkedekiler çözecek..

Vay ben dertliyim , mağdurum demekle hiç bir sorun çözülmez.

Kendini geliştirmek isteyene kimse engel olamaz.

Zorunlu eğitim dışında bir çok dernek ve toplumsal hareket aynı yönde..

Eğitim, eğitim diye her yerde insanlar kendilerini paralıyor.

Bu memlekette bir mezrada çanak anten görülebiliyorda o evdeki kadın halen kızlarını okula gönderemiyorsa, kimse kimseyi zorla eğitemez.

Önemli olan sorunları görmek değil, çözüm bulmak..

Toplumun her kesimi bu sorunların zaten farkında, ama malesef çözümü başkasından bekleyen bir milletiz.

Önce her birey kendi hakkına sahip çıkacak ki, daha fazlasını sonra isteyecek.

Bir çok önemli insan yıllar öncesinin şartları ile kendi kabuğunu kırmayı başarmıştır.

Hayatın hayat olarak yaşanmadığı durumlarda kaybedilecek neyiniz vardır ki?
Old 13-07-2009, 16:19   #102
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
İyi ki feminist filan değilim...
Hangi tür feminist değilsiniz? (Bakınız: 24. mesaj)
Old 13-07-2009, 17:21   #103
Academic

Kadının kuşatılmışlığını çözecek olan yine kadındır. Erkeklerin kadınlar için oturup çözüm üretmelerini beklemek yerine kadın kendi kaderine sahip çıkmak zorundadır. Bunun için de öncelikle bakış açısını değiştirmek durumundadır.

Kadın -erkek eşitliğinin sağlanması yeni paradigma ile çözülebilir. Bugünkü bakış açılarıyla getirilen her çözüm eğreti bir yama ya da vücudun kabul etmediği bir organ nakli gibi olur. Yapılması gereken sadece kurallar koyarak yasalar çıkararak düzenlemeler yaparak toplumun bunu hazmetmesini ve tıkır tıkır işlemesini beklemek değildir. Yapılması gereken toplum mühendisliği ile kadın erkek eşitliğini sağlayacak ve cinsiyet ayrımcılığını oratadan kaldıracak bir toplumsal kültürün oluşturulmasını sağlayacak sosyal politikalar üretmektir.

Yeni bir paradigma basit bir şey değildir ve hala batı ülkelerinde de bu tam oluşmuş da değildir. Geleneksel kültürün üstüne monte edilecek her çalışma ayakları yere basmadığı için minimum faydayı vermeye devam edecektir. Bunu okullarda kadın erkek eşitliğine dair ya da insan haklarına dair ders koyarak bunu okutarak sağlayamazsınız. Bunu okullarda her dersin içindeki öğrettiklerinizin temeline gizli müfredat şeklinde yedirerek yapacağınız değişikliklerle sağlarsınız.

Okulda çocuk hakları günü kutlanırken çocuklar şu haklara sahiptir deyip çocukları bir alana toplayarak bilgi aktardıktan sonra "hadiyin hayvanlar sınıflarınıza" dediğinizde yaptığınız çocuk hakları eğitimi olmadığı gibi, kadın anadır , çiçektir başımızın tacıdır diyerek sonra da kadına yönelik ayrımcılıkları sürdürürseniz onca koyduğunuz kural işlerlik kazanmaz. bu bir tarz meselesidir. kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığının giderilerek kadının önündeki engellerin kaldırılmasında kuralları koymakla eşgüdümlü olarak yapılması gereken çokça şey vardır. ancak o zaman taşlar yerine oturur.. ama önce kadın kendisine erkek gözüyle bakıp değer vermekten ve populist söylemlerden vaz geçmek durumundadır..

feminizm tukaka kötü kaçınılası bir kavram değildir. en azından bizim savunduğumuz yaklaşım tamamen kadını aktif kılıp kendi değerinin farkına varmasını sağlayacak türden olanıdır..
Old 13-07-2009, 18:32   #104
Nur Deniz

İkincisi olmadığım kesin..

Bence feminizm sadece bir düşünce tarzı..

Benim içinse düşüncenin değil, eylem ve hareketlerin anlamı vardır.

Şimdi ne yazsam erkekler beğenecek..

İnsan haklarının , kadınlar içinde eşit olarak uygulanmasını sonuna kadar destekliyorum ama, halen insan hakları bile insanlar için yeterince uygulanmıyor.

Daha ne diyeyim ki..

İnsanca yaşamı destekliyorum.

Başka da bir şey demiyorum.

Daha da gelmem zaten bu foruma..
Old 13-07-2009, 19:25   #105
Nur Deniz

Bir düşünce de benden , T.C devletinde çok evlilik yapılamaz.

Eğer erkekler sevgililer bir yana, kumalar diğer yana yaşıyorlarsa, bu yine kadınların ayıbıdır.

Nihayetinde evli olduğunu bile bile sevgili olan, ya da kuma giden kadınlar değil midir?

Erkekler aldatıyor diye kadınlar dert yanıyor, sadece kendi kocalarını değil, geneli düşünelim.

Erkekler eşlerini kimlerle aldatıyor, yine kadınlarla..Aldatma için en az bir erkek ve bir kadın gerekdiğine göre;

Kimse kusura bakmasın, özellikle aldatma konusunda kadın-erkek eşitliği mevcuttur.
Old 13-07-2009, 19:28   #106
Av.Nevra Öksüz

Ama Nur Deniz Hanım kendinizi kategorize etmemişsiniz, başkalaştırmamışsınız, sınıflandırmamışsınız; olmaz ki böyle çekip gitmek

(Pardon ben yazarken geri gelmişsiniz)

Saygılar...
Old 13-07-2009, 19:32   #107
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Hades
Ama Nur Deniz Hanım kendinizi kategorize etmemişsiniz, başkalaştırmamışsınız, sınıflandırmamışsınız; olmaz ki böyle çekip gitmek

(Pardon ben yazarken geri gelmişsiniz)

Saygılar...

Sn Hades, bir bilsem ben de kendimi nereye koyacağımı, yazacağım da , nereye gitsem beğenmiyorlar.

En iyisi yine sınıflandırmak yerine, yerine göre davranan , cinsiyet üstü , mükemmel varlık diyebiliriz bana...
Old 13-07-2009, 19:51   #108
Academic

Düşüncenin olmadığı eylem ve hareketler oldukça risklidir.

Neyse lütfen buyrun siz devam edin Ben yeterince yazdım sanırım. Daha hesabı sorulacak ilk cümleden sonra epey cümlem olduğuna göre rahatlıkla sorulmasını bekleyebilirim)
Old 13-07-2009, 19:59   #109
Nur Deniz

Nasreddin Hoca - Hindi </B> Nasreddin Hoca Aksehir pazarinda bir adamin basina toplanmis olan kalabaliga yaklasir.Satici elindeki kusu satmaya calismakta ve fiyati ise cok yuksek 50 Akce, yan taraftaki tavuklar ise 5 Akce. Hoca bir turlu fiyattaki asiri farki anlayamaz ve sorar
-Hemserim bu nasil kus 50 Akce istersin?
-Hoca efendi bu bildigin kus degildir bunun ozelligi var.
-Neymis ozelligi?
-Hocam bu kusa papagan derler ve konusur.
Hoca aniden hemen eve kosar, kumesten hindisini kaptigi gibi pazara doner. Papagan satmakta olan adamin yanina durur ve yuksek sesle;
-Bu gordugunuz kus sadece 100 Akceye, gel, gelll!
Herkesten cok papagan satan sasar bu ise ve sorar.
-Hocam 100 Akce cok degil mi bir hindi icin?
-Sen 50 ye satiyorsun ama
-Dedim ya hocam benim kus konusur ama
-Oyleyse, benimki de dusunur!

Old 13-07-2009, 20:13   #110
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

En iyisi yine sınıflandırmak yerine, yerine göre davranan , cinsiyet üstü , mükemmel varlık diyebiliriz bana...

Şüphesiz, siz de kuşku içindesiniz.
Old 13-07-2009, 20:24   #111
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Şüphesiz, siz de kuşku içindesiniz.

Buradaki de bağlacından anladığım başka kuşkulananlar olduğudur.

Buyrun ben burdayım, benle ilgili kuşkusu olan rahatlıkla sorabilir?

Kendime dair yanıtlamayacağım soru yoktur...
Old 13-07-2009, 20:47   #112
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
... sayın Aladağ da ısrarla bir cümle içeriğinden yola çıkıp, özenle yazılmış, emek sarfedilmiş, onlarca değerli düşünceyi önemsemeyip, yalnızca bir cümleyi ameliyat etmek istiyorsunuz...

Böyle mi yapmışım sayın Demirel? Bir tümceyi ameliyat etmek istemişim ve onlarca değerli düşünceyi önemsememişim, öyle mi? Yukarıda ne için sayın Academic'e teşekkür etmişim acaba? Sayın Academic'in değerli düşüncelerine karşı ne demişim de onları önemsemediğimi göstermişim? Madem ne istediğimi, ne amaçladığımı, ne yaptığımı (ameliyat gibi) benden iyi biliyorsunuz, bari onu da söyleyin ki ben de doğrusunu öğreneyim.

Ya da tersten bakarsak; örneğin sizin kendinize ilişkin yazdığınız bir mesajı alıntılayıp, "siz bir kadınsınız ve bu bahsettiğiniz tanımlamalar insanca şeyler olmakla birlikte aynı zamanda erkek bakış açısının da kadında aradığı ve takdir ettiği şeylerdir aslında." diyebilir ama ardından özenle (örneğin, yazım kurallarına dikkat ederek, tümcelere küçük harfle başlamak gibi hatalar yapmadan), emek harcayarak, kadının insan haklarına ilişkin onlarca bilgi verici mesaj yazarsam (ki zor değil, bu yaşıma dek bu konuda hiçbir şey öğrendiğimi varsaysak bile internette arayıp bulabilirim) sadece durum tespiti yapmış olur, sizi aşağılamış ya da size tepeden bakmış olmam, öyle mi?
Old 13-07-2009, 22:12   #113
av.araf

Başlığa aldanıp şöyle bi bakayım dedim sayfaya ama burası ne kadar gerilmiş böyle
Birden bütün -ist,-sist,-cı,ci,-cu eklerine karşı olduğum geldi aklıma o yüzden girdiğim hızla geri kaçıyorum
Old 13-07-2009, 22:19   #114
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Cengiz Bey,

Ben 3. göz olarak düşündüklerimi söyledim. Sizinle tartışmaya başlamak en son istediğim ve gün içinde tükettiğim enerjimle, sizin gibi bir kelime üstadı hele söz konusu ise, en son baş edebileceğim ya da etmek isteyeceğim şey. Ama kişisel kabulüm o yönde ki, Nur deniz unuttukça , ya da üstelemedikçe dahi, o konuyu gündeme anımsatma babından getirip getirip sıcak tutma çorbasında tuzunuz var? (Yok mu? ) Bunlar benim düşüncelerim, yanılmış veya yanılmamış olabilirim. Yanılmışsam yanıldınız dersiniz. Amacınız tümüyle iyiniyetlidir, Nur Denizin haksızlığa uğradığını, tepeden bakıldığı düşüncesine kapılmış ve mesleki refleksle korumak istemiş olabilirsiniz mesela... Nedeni her ne olursa olsun:

Şu yanıtladığım mesajınızın 2.paragrafında dahi, taraflar bir biçimde, iyi veya kötü, tümüyle ya da geçici ( ) -umarım kalıcı olur, küçük iğneler devam ede dursa da - ateşkes sağlamayı başardıkları halde, siz hala aynı konuyu sıcak tutup, bir biçimde gündeme taşımış oluyorsunuz. Bırakalım aralarında anlaşsınlar, ki şu veya bu biçimde anlaştılar da
Old 13-07-2009, 22:35   #115
Nur Deniz

Alıntı:
Cengiz Bey,

Ben 3. göz olarak düşündüklerimi söyledim. Sizinle tartışmaya başlamak en son istediğim ve gün içinde tükettiğim enerjimle, sizin gibi bir kelime üstadı hele söz konusu ise, en son baş edebileceğim ya da etmek isteyeceğim şey. Ama kişisel kabulüm o yönde ki, Nur deniz unuttukça , ya da üstelemedikçe dahi, o konuyu gündeme anımsatma babından getirip getirip sıcak tutma çorbasında tuzunuz var? (Yok mu? ) Bunlar benim düşüncelerim, yanılmış veya yanılmamış olabilirim. Yanılmışsam yanıldınız dersiniz. Amacınız tümüyle iyiniyetlidir, Nur Denizin haksızlığa uğradığını, tepeden bakıldığı düşüncesine kapılmış ve mesleki refleksle korumak istemiş olabilirsiniz mesela... Nedeni her ne olursa olsun:

Şu yanıtladığım mesajınızın 2.paragrafında dahi, taraflar bir biçimde, iyi veya kötü, tümüyle ya da geçici ( ) -umarım kalıcı olur, küçük iğneler devam ede dursa da - ateşkes sağlamayı başardıkları halde, siz hala aynı konuyu sıcak tutup, bir biçimde gündeme taşımış oluyorsunuz. Bırakalım aralarında anlaşsınlar, ki şu veya bu biçimde anlaştılar da

Şehper Hanımcığım , Cengiz Bey in bütün düşüncelerini savunabilecek biri olduğunu hepimiz biliyoruz.

Kendi açımdan, kendimi de sonuna kadar savunabilirim.Önemli olan benim haksızlığa uğramam değil ki.Tepeden bakmaya gelince de, kim nerden bakarsa baksın.. Benim yerim herkesin baktığı yere göre değişir.Açıkçası nerden bakıldığı umrumda da değil.Yalnız konu şu ki, bir başkasını tanımadan kendine dair yazılan bir mesajdan alıntı yapılarak , mesaj sahibinin hayatı hakkında bu tür yorum yapılmamalı.Bu kadar uzamasının nedeni bu durumu bir türlü anlatamayışım.

Sn Academic , siz kadınsınız demekle kadın olmuyorum, değilsiniz demesiyle bu durumdan vazgeçmiyorum.

Telafisi yapılmadığı için gerginim elbette.Bir çok üyenin benim gibi anladığı bir kaç cümlenin ısrarla açıklamasından kaçınılırken, benimde bu duruma karşı cevap vermem kaçınılmazdır.

Kaldı ki, bunun üzerine, alıngan, yanlış anlayan biri konumuna düşmekten de hoşlanmamam gayet olağan.

Bilinçsiz bir insandan değil, hayatı ve her alanını tanıyan biri olarak, kim olursa olsun kişisel olmayan bir mesajıma kişisel bir yorum yapılmasını hoş göremem.

Sizin de dediğiniz üzere Sn Academic kendini savunacak kadar bilgili biri.Bu konunun çok saygı duyduğum kişilerce karşı karşıya taraf gibi tartışılmasından oldukça rahatsızım.
Old 13-07-2009, 22:37   #116
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Cengiz Bey,

Sayın Demirel, son mesajım sayın Academic ve sayın Nur Deniz ile ilgili olmayıp, sizin yazdıklarınıza yöneliktir.
Ancak bu saatte tartışmama konusunda sizinle aynı düşüncedeyim. İyi geceler.
Old 13-07-2009, 22:38   #117
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Böyle mi yapmışım sayın Demirel? Bir tümceyi ameliyat etmek istemişim ve onlarca değerli düşünceyi önemsememişim, öyle mi? Yukarıda ne için sayın Academic'e teşekkür etmişim acaba? Sayın Academic'in değerli düşüncelerine karşı ne demişim de onları önemsemediğimi göstermişim? Madem ne istediğimi, ne amaçladığımı, ne yaptığımı (ameliyat gibi) benden iyi biliyorsunuz, bari onu da söyleyin ki ben de doğrusunu öğreneyim.

Ya da tersten bakarsak; örneğin sizin kendinize ilişkin yazdığınız bir mesajı alıntılayıp, "siz bir kadınsınız ve bu bahsettiğiniz tanımlamalar insanca şeyler olmakla birlikte aynı zamanda erkek bakış açısının da kadında aradığı ve takdir ettiği şeylerdir aslında." diyebilir ama ardından özenle (örneğin, yazım kurallarına dikkat ederek, tümcelere küçük harfle başlamak gibi hatalar yapmadan), emek harcayarak, kadının insan haklarına ilişkin onlarca bilgi verici mesaj yazarsam (ki zor değil, bu yaşıma dek bu konuda hiçbir şey öğrendiğimi varsaysak bile internette arayıp bulabilirim) sadece durum tespiti yapmış olur, sizi aşağılamış ya da size tepeden bakmış olmam, öyle mi?

Lütfen..gerginlik oluşmasın diye olabildiğince kişiselleştirmekten uzak kalmaya çalıştım. Genel bir değerlendirme ile genele özgü bir çerçeve oluşturduğumu defalarca yazmış olmalıyım. Yazdıklarımda en küçük bir tepeden bakış ve sizin iddia ettiğiniz ya da şüphelendiğiniz ve ısrarla üzerine gittiğiniz en ufak bir aşağılama bulunmadığını daha kaç kez yazmalıyım sayın Aladağ..? Üstelik yazdıklarım tümüyle kendi bakış açım ve fikirlerim olup internetten araştırılmış da değildir. Kadınların kendi haklarını elde etmek için bilinçlenmeleri için kendilerine erkek bakışından farklı bir gözle bakmaları gereğini vurgulamaya çalışırken sadece bir cümlenin bu denli üzerinde durulması cidden söylenen ve üzerinde tartışılabilecek onca şeyin arada kaynamasına sebep olmadı mı? Lütfen.. soğuk kanlı yaklaşımlarım ile bunun dışında kalmaya çalışmamın pasiflik olarak algılanması pahasına sabırla size de sayın Nur Deniz e de gerekli açıklamaları yaptığımı düşünüyorum. İrdelersek ve cümleler üzerinden gidersek aslında tartışıp sorun haline getireceğimiz çok cümle var orada. Katırlardan bile bahsettik bu forumda ama ordan vay efendim siz ne demek istiyorsunuz demektense işi taşıyıcı anneliğe bağlayarak yeni bir yorum getirdik öyle değil mi? Ya da...neyse uzatmanın anlamı yok...

Bence bu kadar gerginliğe hiç gerek yok..

Saygılarımla...
Old 13-07-2009, 22:47   #118
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Academic, gerginliğin hangi mesajdan kaynaklandığını bir kez daha düşünmeniz umuduyla size de iyi geceler diliyorum.
Old 13-07-2009, 22:49   #119
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Academic, gerginliğin hangi mesajdan kaynaklandığını bir kez daha düşünmeniz umuduyla size de iyi geceler diliyorum.

Hala bunu söylüyorsanız bu konuyu kapanmış sayıyorum zira gereken açıklamalar yapılmıştır. Size de iyi geceler..
Old 13-07-2009, 22:51   #120
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Academic
Hala bunu söylüyorsanız bu konuyu kapanmış sayıyorum zira gereken açıklamalar yapılmıştır. Size de iyi geceler..

Size ne diyeceğimi şahsen ben şaşırmış durumdayım.

Herkese iyi bir gece geçirmesini diliyorum.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi