Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

dava açılması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-12-2008, 13:40   #1
Konuk

Varsayılan dava açılması

merhaba i çalışmalar eşimle boşanma davası açtık bundan önce şiddete dair bir raporum olduğu için karaokolda şikayet ve savcılıkta verilmiş ifadelerim ve şikayetlerimiz mevcut eşiminde bana karşı bazı itham ve iftiraları var ben tedbir kararı çıkartırdım aile mahkemesinden ama uzunca bi süre dava açılmasını bekliyorum olayın yaşandığı tarihten 2.5 ay geçti ancak hala ne benim adıma ne eşim adına dava açılmadı savcılık tarafından eğer savcılık dava açmayı geciktirirse benim kendim eşim hakkında ayrıca hakaret ve şiddetten ve iftiradan dava açma hakkım varmı yada savcılık bu süreyi bu kadar uzun tutma hakkı varmı yasal bi süresi yokmudur dava açılmasının ben bi an önce dava açılıp eşimin cezalandırılmasını ve boşanmada davası içindede bu davanın bana yayrı olacağını düşünüyorum yardımcı olursanız sevinim
Old 06-12-2008, 15:17   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Hakaret ve şiddet ayrı ayrı iki suçtur ve aynı zamanda tazmin edilmesi gereken haksız fiillerdir. Ceza davasını her zaman savcı açtığından sizin şu aşamada ceza davası yönünden yapabileceğiniz bir şey yoktur. Olayda soruşturma başlamış ancak kanıtlar toplandığı halde karar verilmiyorsa kanımca görevin ihmali söz konusudur, şikayet yoluna başvurulabilir.
Kanunda savcının dava açması için belirli bir süre öngörülmemiştir, dava açmaya yer olup olmadığına karar vermek için hemen soruşturmaya başlaması öngörülmektedir.
Ayrıca hakaret ve şiddet nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Boşanma davasını etkilemesi bakımından elde ettiğiniz darp raporu kötü muameleyi kanıtlayan bir belge olarak davanızı güçlendirmektedir.
Haklarınızı kullanırken her zaman bir avukattan yardım almanızı öneriyorum, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurarak avukat atanmasını isteyebilirsiniz. Saygılarımla
Old 06-12-2008, 16:20   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba i çalışmalar eşimle boşanma davası açtık bundan önce şiddete dair bir raporum olduğu için karaokolda şikayet ve savcılıkta verilmiş ifadelerim ve şikayetlerimiz mevcut eşiminde bana karşı bazı itham ve iftiraları var ben tedbir kararı çıkartırdım aile mahkemesinden ama uzunca bi süre dava açılmasını bekliyorum olayın yaşandığı tarihten 2.5 ay geçti ancak hala ne benim adıma ne eşim adına dava açılmadı savcılık tarafından eğer savcılık dava açmayı geciktirirse benim kendim eşim hakkında ayrıca hakaret ve şiddetten ve iftiradan dava açma hakkım varmı yada savcılık bu süreyi bu kadar uzun tutma hakkı varmı yasal bi süresi yokmudur dava açılmasının ben bi an önce dava açılıp eşimin cezalandırılmasını ve boşanmada davası içindede bu davanın bana yayrı olacağını düşünüyorum yardımcı olursanız sevinim

Sayın Konuk,

Anladığım kadarıyla, eşinizle karşılıklı olarak birbirinizi şikayet etmişsiniz. Bunun neticesinde, savcılık her ikinizin de ifadenizi aldığına göre soruşturma evresi başlamış demektir. Savcılık tarafların delillerini topladıktan sonra gerek görürse, iddianame düzenleyip dava açacaktır. "Olayın yaşandığı tarihten 2,5 ay geçti" diyorsunuz. Bu süre, fazla değildir. Çünkü olay günü şikayet etmiş olsanız bile(Ki öyle olduğu anlaşılmaktadır.)karakolun, delilleri toplayıp fezlekeyi hazırladığı ve dosyayı savcılığa intikal ettirdiği süreyi bilemiyoruz. Bundan sonra ise, savcılık sizin ve eşinizin ifadesini almıştır. Az yukarıda yazdığım gibi, savcılık iki tarafın delillerini de toplamak varsa şahitlerini dinlemek zorundadır. Tüm bunlar süre alacaktır. Dosyayı görmeden, bir şey yazmamız zor. Ancak her halükarda 2,5 aylık süre maalesef fazla değildir.

Maalesef diyorum, çünkü hakim ve savcı sayılarının yetersizliği yüzünden birikmiş çok sayıda dosya bulunmaktadır. Bu yüzden savcılar hem müracaat tarihine göre, hem de dosyanın önemine göre(Örn, tutuklu işler daha acildir) dosyaları sonuçlandırmaktadır. Ama avukatlar olarak biz de keşke 2,5 ayda soruşturma bitse de dava açılsa, demekteyiz.

Siz bu şikayetler devam ederken, 4320 S.Y. gereği aile mahkemesinden de tedbir kararı aldığınıza göre, yukarıda anlattığım olayı, bundan bağımsız ele aldım.

Yine açılmış bir boşanma davasından söz etmektesiniz. Meslektaşımın da belirttiği gibi darp raporu önemli bir delildir. Savcılık soruşturma numarasını da, aile mahkemesine delil olarak sunarsanız, mahkeme savcılıktan bilgi isteyecektir. Böylece savcı da dosyayı bir an önce bitirmek isteyecektir.

Yeni CMK ile şahsi dava açma hakkı kalmadığı için, ayrıca bir(Hakaret vs.den) dava açma hakkınız bulunmamaktadır.

Gördüğünüz üzere, verilen bilgiler ve tahminler üzerine yanıt yazabiliyoruz. Bu nedenle mutlaka bir avukattan destek alın.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi