Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Önyargi!!!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2008, 14:37   #1
üye27169

Varsayılan Önyargi!!!!

-O uzun yazılarını ben bile okumuyorum, başkalarının okuduğunu düşünüyor musun, biraz başından, biraz sonundan okuyup bırakıyorum, uzun yazıp insanları sıkma, zaten çoğu okumuyordur yazılarını_ dedi, geçenlerde en yakınım bana, o gün akşama kadar küstüm sonra unutup barıştım.Ama tembihini tutmayacağım, okumak isteyen okur, istemeyen okumaz!!!!!!Hem ben çok uzun olduklarını düşünmüyorum
Bugün arkadaşımla konuşurken beni şekilci olmakla suçladı.

Evet ben şekilciyim ama şekilcilikle önyargılı olmak aynı şeyler değil.
Fazla önyargılı olduğumu düşünmüyorum. (hiç değilim demiyorum dikkat edin, fazla diyorum, bazen istisna oluyor) insanları tanımadan, yaşadıklarını bilmeden yargılamak hiç hoş olmaz diye düşünüyorum,sanırım önyargı bir tür korunma mekanizması.. Ön yargılar hayata karşı gardını almak bana göre.Yani insanlar önyargılı olmayı, beklemediği bir anda yumruk yemektense gardını alıp, yani önyargılı davranıp bekleyerek tercih ediyorlar.
Karşı tarafı yerme veya uzak durma,suçlama veya sahiplenme, acıma..bu şekilde aslında kendi egomuzu yüceltiyoruz....
Ve diyorum ki, anlamaya çalışalım insanları...yorum yapmadan önce...
Önyargının sonucunda neler oluyor biliyor musunuz? pişmanlıklar ve yanılgılar.......
Hayattaki çok şey bazı önyargılarımız yüzünden dayanılmaz ve zor hale geliyor. Ben fazla önyargılı değilim dedim ama önyargılarım yüzünden hayatta yanına dahi yaklaşmayacağım o kadar çok şey var ki....Önyargı derken insanları dış görünüm veya geldikleri yere göre ayrım yapmaktan bahsetmiyorum. Bütün önyargılardan bahsediyorum.
Hepinize bütün ön yargılarımızdan arınmış beyaz, bembeyaz bir ömür diliyorum..
Old 30-12-2008, 18:33   #2
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ
-Hepinize bütün ön yargılarımızdan arınmış beyaz, bembeyaz bir ömür diliyorum..

Doğru, haklı ve geçerli önyargıların bir insan da olması gerektiğine inanıyorum.

Bu inancım konusunda önyargılıyım.

Değiştiremem.
Old 16-01-2009, 11:55   #3
üye27169

Bir köyde kocası ile çocuğu doğmadan ayrılmış, tek başına yaşayan hamile bir kadın, kendisine arkadaş olması açısından dağda yaralı bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başlar. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmaz. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da oldukça uysallaşır.
Birkaç ay sonra kadının çocuğu doğar. Tek başına tüm zorluklara göğüs germek ve yavrusuna bakmak zorundadır. Günler geçer ve kadın bir gün birkaç dakikalığına evden ayrılmak ve yavrusunu evde bırakmak zorunda kalır. Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardır. Aradan biraz zaman geçer ve anne eve gelir.
Gelinciği ve KANLI ağzını görür. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırır ve oracıkta öldürür hayvanı.
Tam o sırada içerideki odadan bir bebek sesi duyulur.
Anne odaya yönelir. Ve oda da beşiği, beşiğin içindeki bebeği ve bebeğin yanında duran parçalanmış yılan leşini görür.
Einstein in bir sözü var: INSANLARDAKI ÖNYARGIYI PARCALAMAK ; ATOMU PARCALAMAKTAN DAHA ZORDUR!!

Önyargılarımızı beynimizden silmek ve kalbimizden sevgiyi eksik etmemek dileğiyle…..

Old 01-04-2009, 23:38   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ
-O uzun yazılarını ben bile okumuyorum, başkalarının okuduğunu düşünüyor musun, biraz başından, biraz sonundan okuyup bırakıyorum, uzun yazıp insanları sıkma, zaten çoğu okumuyordur yazılarını_ dedi, geçenlerde en yakınım bana, o gün akşama kadar küstüm sonra unutup barıştım.Ama tembihini tutmayacağım, okumak isteyen okur, istemeyen okumaz!!!!!!Hem ben çok uzun olduklarını düşünmüyorum
Bugün arkadaşımla konuşurken beni şekilci olmakla suçladı.

Evet ben şekilciyim ama şekilcilikle önyargılı olmak aynı şeyler değil.
Fazla önyargılı olduğumu düşünmüyorum. (hiç değilim demiyorum dikkat edin, fazla diyorum, bazen istisna oluyor) insanları tanımadan, yaşadıklarını bilmeden yargılamak hiç hoş olmaz diye düşünüyorum,sanırım önyargı bir tür korunma mekanizması.. Ön yargılar hayata karşı gardını almak bana göre.Yani insanlar önyargılı olmayı, beklemediği bir anda yumruk yemektense gardını alıp, yani önyargılı davranıp bekleyerek tercih ediyorlar.
Karşı tarafı yerme veya uzak durma,suçlama veya sahiplenme, acıma..bu şekilde aslında kendi egomuzu yüceltiyoruz....
Ve diyorum ki, anlamaya çalışalım insanları...yorum yapmadan önce...
Önyargının sonucunda neler oluyor biliyor musunuz? pişmanlıklar ve yanılgılar.......
Hayattaki çok şey bazı önyargılarımız yüzünden dayanılmaz ve zor hale geliyor. Ben fazla önyargılı değilim dedim ama önyargılarım yüzünden hayatta yanına dahi yaklaşmayacağım o kadar çok şey var ki....Önyargı derken insanları dış görünüm veya geldikleri yere göre ayrım yapmaktan bahsetmiyorum. Bütün önyargılardan bahsediyorum.
Hepinize bütün ön yargılarımızdan arınmış beyaz, bembeyaz bir ömür diliyorum..

Önyargılardan sözetmek kolay değil. Çok ve çeşitliler; sonuçları da bazen öyle ağır olabiliyor ki...

"Hayata karşı gardını almak" olsa olsa yine hayatın bize öğrettiklerinin bir sonucu olabilir. Her bir durumda, sonsuz olasılıkları düşündüğümüzde, olabileceklere karşı "korunmak", "savunmak" adına yapabileceklerimiz çok sınırlı. Yaşam yalnızca bizim davranışlarımızla, bizim düşüncelerimizle şekillenmiyor çünkü.

Attığımız her adımda bir seçim yapıyor ve seçimlerimizin sonuçlarını yaşıyor ya da sonuçlarına katlanıyoruz aslında. Önyargılarımız da bir seçim.
Old 04-04-2009, 19:57   #5
muğlak

"önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan daha zordur. "

albert einstein
Old 30-04-2009, 21:45   #6
minee.mine

Alıntı:

yazan :Cengiz Aladağ
Attığımız her adımda bir seçim yapıyor ve seçimlerimizin sonuçlarını yaşıyor ya da sonuçlarına katlanıyoruz aslında. Önyargılarımız da bir seçim.
Kesinlikle attığımız her adımda, yaptığımız seçimlerin sonuçlarına katlanmak durumunda kalıyoruz ve eğer zarar görüyorsak; önyargı içimizde gelişmeye ve biz acabalarla beklemeye başlıyoruz.

Dolayısı ile önyargılı olmayı seçiyoruz fakat yaşadığımız olumsuz sonuçlar yüzünden seçmek zorunda kaldığımız için.
Old 26-05-2009, 21:03   #7
nigartp

Konuyla ilgili olarak Jane Austen - Gurur ve Önyargı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05220699 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.