Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

anlaşmalı boşanmada yargıtay aşaması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-10-2012, 12:43   #1
Konuk

Rahatsiz anlaşmalı boşanmada yargıtay aşaması

merhabalar. biz eşimle 2012 şubat ayında ayrıldık. ama ikimizde kararı almamıştık. ben 2 ay önce sözlendim ve martta evlenmeyi düşünüyorum. ama eşim beni sürekli rahatsız ediyor ayrılmayacağını söylüyor. hatta kararı alıp yargıtaya yolladığını bana ve sözlendiğim adama tazminat davası açacağını söylüyor. sizce yargıtayın kararı ne olur ve bana ve birlikte olduğum kişiye tazminat davası açarsa kazanabilirmi ben ne yapabilirim.

teşekkür ederim
Old 10-10-2012, 13:50   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Boşanma davasında kimin davacı kimin davalı olduğunu yazmamışsınız. Eğer eşiniz davacıysa boşanma davasından feragat edebilir. Bu durumda sizin yeniden dava açmanız ve eşinizin kusurlarını ispat etmeniz gerekir.Eğer siz davacıysanız eşiniz kararı temyiz edebilir ve temyiz incelemesinde kararda bir hata varsa karar bozulur. Kararda bir hata yoksa karar onanır ve siz böylece boşanmış olursunuz.

Boşanma kararı kesinleşmediği için hala evli sayılıyorsunuz. Ama boşanma hükmü verilmiş olduğu için eşinizin size ve birlikte olduğunuz kişiye tazminat davası açması durumunda önemli bir tazminata hükmedilmeyeceği kanaatindeyim. Çünkü kesinleşmiş olmasa da bir boşanma kararı var.

Lütfen bir avukatın doğrudan yardımı ile hareket ediniz
Old 11-10-2012, 11:25   #3
Konuk

Varsayılan teşekkür ederim

ilginiz için teşekkür ederim. davacı ben davalı eşimdi. ben eşimin avukatıyla konutum dosyayı yargıtara gönderirken anlaşmalı boşanmayı aldatarak yaptığımı yazmış sanırım. ve bana elinde bununla ilgili bir yargıtay kararı olduğunu ve bunun eşimin feragati olarak görülüp bozulacağını söyledi. sizce bozulma ihtimali nedir ?
Old 11-10-2012, 13:54   #4
Av. Hatun Olguner

Boşanma anlaşmasının aldatma sonucu olduğunu söylediğine göre karar bu nedenle bozulabilir,aldatmayı ayrı bir dava ile iddia ve ispat etmek üzere eşinize süre verilmesi gereğiyle de karar bozulabilir.

Mahkeme önündeki beyanların hata hile ikrah altında verildikleri iddia edilebilir. Ancak aldatmanın ispatı çok zordur. Bu durumda sizin davanız uzar çekişmeli boşanmaya
dönüşür. Siz de eşinizin kusurlu davranışlarını kanıtlayabilirseniz boşanabilirsiniz.

Yargıtayın kararı onama ihtimali de var. Bir avukatla davanızı takip ederseniz, hak kaybına uğramazsınız.
Old 11-10-2012, 14:53   #5
Konuk

Mutsuz velayet

valla yardımlarınız için çok teşekkür ederim. aslında bir konu daha var 5,5 yaşında bir oğlumuz var ve velayeti bende kalmıştı ama şimdi eşimin söylediğine göre fotoğraflarımızı çekmiş, benim mailimden maillerimi almış ve bende ona bana 1 2 soru sordu bende ona msj attım elinde sanıyorum baya delili var yargıtay kararı bozarsa çocuğumun velayetini alabilirmi alacağanı söylüyor çünki. şimdiden ilginiz için teşekkür ederim
Old 11-10-2012, 15:05   #6
Konuk

Varsayılan ben henüz kararı almadım

bu arada ben henüz kararı almadım yada bir avukata baş vurmadım. sizden gelecek bilgiler ışığında bir avukat tutmayı düşüyorum sizce kesinlikle bir avukat tutup bende kararın bozulmaması için yargıtaya yazı yazmalımıyım kararı almamış olmam ve avukat tutmamış olmam kararı etkilermi. teşekkür ederim.
Old 11-10-2012, 17:05   #7
Av. Hatun Olguner

Esiniz karari aldigina gore kararin size de tebkig edilmesi gerekir/Yine de mahkeme kalemine muracaat ederek karari alabilirsiniz.
Sizin bir kisi ile evlilik hazirligi icinde olmaniz ve iliski izinde olmaniz velayetin sizden alinmasina sebep degildir. Evlenmek te velayetin anneden alinmasina sebep degildir.Yalniz su ayrinti var/ evlilik hazirligi yaptiginiz şahis evli ise eşinden henuz bosanmamissa velayeti kaybedebilirsiniz.

Bir avukatla hareket etmeniz sizi hak kaybindan koruyacaktir. En kisa zamanda bir avukatla gorusup hak arama mucadelenize avukatinizla birlikte devam ediniz/
Old 12-10-2012, 07:59   #8
Konuk

Varsayılan teşekkür ederim

gerçekten iyiki varsınız. aslında korkuyorum çünki bu davayı uzatmaya götürmek istemesindeki tek sebepte çocuğumuzun velayeti alabilmek zaten. beni onunla yaralamak istiyor diye düşünüyorum eğer dava uzarsa bana sıkıntı olacak çünki bunu biliyor. sizce bunu bir avukat aracılığıyla yargıtaya taşımalımıyım.
Old 12-10-2012, 09:01   #9
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Davacısı siz olduğunuz boşanma kararı verilmiş dosyayı yargıtaya taşımak için yararınız yok.

Kararı tebliğe çıkartmak ilk işiniz olmalı. Karar tebliğe çıkmışsa ve karşı taraf dedeği gibi temyiz etmişse, temyize cevap için bir avukattan doğrudan yazılı destek alabilirsiniz.

Yargıtay sonucuna göre de, eğer bozma olursa ve yeniden yargılama yapılmasına karar verilirse, bu yeni yargılamayı avukatla takip etmeniz ve aleyhe karar olursa temyiz etmeniz lehinizedir.

Yargıtay hükmü onarsa bir sorun kalmayacaktır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi